Μ. Τρίτη - Ορμήδεια Κύπρου - (βιντεο) «Η αμαρτωλός έδραμε»

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ειναι γνωστο οτι ο Πριγγος πολλες φορες εψελνε κατα δυτικο τροπο στην Αθηνα. Εχει γραψει και το Χερουβικον σε μινορε. Δυτικοτροπο ναι. Αλλα διφωνιες και τετοια δεν ειδα πουθενα γραμμενες. Και τελικα κοιταμε την μοδα της εποχης Σακκελαριδη κ.τ.λ. αλλα η παραδοση στην προκειμενη περιπτωση παει περιπατο?? Για μια μοδα και μονο??? Εκεινη την εποχη τι ακριβως εκαναν οι υπερμαχοι της παραδοσεως?...δεν βγηκε κανεις να πει κουβεντα??..και ειναι πραγματικη ερωτηση δεν το παιζω εξυπνος...τελος παντων..Τελικα ο Ναυπλιωτης ελεγε τετοια?? και αν ναι τα ελεγε στον Ναο??
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να θυμίσω ότι το βασικό ερώτημα δεν είναι πόσες και ποιες φορές ο κάθε μεγάλος (ή όχι) ψάλτης έκανε λάθος, έψαλλε μη παραδοσιακά, έκανε φωνητική επίδειξη, ή ότι άλλο καταδικαστέο, αλλά ποια από τα ακούσματα που έχουμε από διάφορους ψάλτες, είναι πραγματικά παραδοσιακά. Ψάλλε και πολυφωνικά, αρκεί να μην ισχυρίζεσαι ότι αυτό είναι το παραδοσιακό και μάλιστα το γνήσιο. Αρκεί στους άλλους να μη περνά η άποψη ότι αυτή είναι η παράδοση. Γι αυτό και η αφορμή από το βίντεο του κ. Γκίκα δεν σχολιάστηκε για να δείξει ότι δεν ξέρει να ψάλλει παραδοσιακά (προφανώς ξέρει και πολύ καλά, άλλοι ίσως όχι) αλλά για να τονίσει ότι η συγκεκριμένη εκτέλεση ήταν μη παραδοσιακή και απορριπτέα (ως παράδοση), άσχετα αν ήταν ωραία ή και κατανυκτική (;) με κάποια (ή κάποιων) κριτήρια.
 
Last edited:
Για όλους αυτούς τους παντογνώστες που κατακρίνουν από το διαδίκτυο τόσο εύκολα τον κ.Ευάγγελο Γκίκα....λέει μιά παροιμία:'' Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΟ ''.
 
Για όλους αυτούς τους παντογνώστες που κατακρίνουν από το διαδίκτυο τόσο εύκολα τον κ.Ευάγγελο Γκίκα....λέει μιά παροιμία:'' Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΟ ''.

΄σχεδόν ένα χρόνο από την εγγραφή στο ψαλτολόγιο με συμμετοχή δυο μηνύματα που αφορούν(και τα δυο ) τον αγαπητό καθ όλα κ Γκίκα Ευαγγ.
και μόλις στο δεύτερο " μας τη λες " με παροιμία ;
(άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε - εγώ είμαι από αυτούς που υπερασπίστηκαν τον Βαγγέλη αν παρατηρήσατε )
να σου αφιερώσω και γω μια παροιμία ποντιακή : πρώτα όβασον κι επεκεί κακάντσον
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλημέρα κ.Κατιμέρη.
Δεν λέτε πολλά όπως βλέπω στο Ψαλτολόγιο αλλά όταν
μιλάτε στάζετε φαρμάκι. Το είπαμε καλέ μου κύριε

Ο κ.Γκίκας έχει φωνάρα.


Αλλά δεν ψέλνει απλά τραγουδά.

Ωωωωω πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε.:mad:
 
Last edited by a moderator:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Για όλους αυτούς τους παντογνώστες που κατακρίνουν από το διαδίκτυο τόσο εύκολα τον κ.Ευάγγελο Γκίκα....λέει μιά παροιμία:'' Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΟ ''.

''Ω ανοητε και βραδυ τη καρδια''...
 
S

Sotres

Guest
Για όλους αυτούς τους παντογνώστες που κατακρίνουν από το διαδίκτυο τόσο εύκολα τον κ.Ευάγγελο Γκίκα....λέει μιά παροιμία:'' Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΟ ''.

Αγαπητέ κ. Κατημέρη,
απλά μία ερώτηση έχω να σας κάνω. Θα μπορούσε το συγκεκριμένο ψάλσιμο του κ. Γκίκα να σταθεί σε αγιορείτικη αγρυπνία ή στο Πατριαρχικό αναλόγιο; Η απάντηση σας, εάν θέλετε φυσικά απαντάτε, έχει σημασία για εμένα.
Ευχαριστώ
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Το θεμα εχει ξεφυγει ας σταματησουμε ολοι,νομιζω ειναι το πιο λογικο.
Απλα οσοι θεωρειτε οτι ειστε καλυτεροι του κ.Γκικα ας μας το αποδειξετε με εργα,παρακαλω αν δυναται να ανεβασετε δικες σας ηχογραφησεις κ αν οντως τα πειτε καλυτερα θα υποκλιθουμε.
Ενα τελευταιο στους φιλους που θελω να πω ειναι πως εδω που κριτικαρουνε ειναι η σελιδα του κ.Γκικα,αρα σχολια για Καρα, Αγγελοπουλο κ.λ.π δεν εχουν θεση εδω.Ευχαριστω κ ας σταματησει εδω.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Για όλους αυτούς τους παντογνώστες που κατακρίνουν από το διαδίκτυο τόσο εύκολα τον κ.Ευάγγελο Γκίκα....λέει μιά παροιμία:'' Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΟ ''.

Αγαπητέ, ποιο είναι ακριβώς το σταφύλι στη συγκεκριμένη περίπτωση; Η καλή και εύστροφη φωνή και η δεξιοτεχνική σε σημείου αυτοσκοπού εκτέλεση; ΝΑ ΤΑ ΒΡΑΣΩ! Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνετε! Δε πα να 'ναι και η φωνάρα του αιώνα, τι να το κάνεις, αν η ερμηνεία είναι για το Μέγαρο ή ακόμα χειρότερα για το σκυλάδικο; (αυτό όχι για τον κ. Γκίκα, εδώ, γενικά)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Για όλους αυτούς τους παντογνώστες που κατακρίνουν από το διαδίκτυο τόσο εύκολα τον κ.Ευάγγελο Γκίκα....λέει μιά παροιμία:''
Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΟ
''.

Γνωστη τακτικη καποιων (λιγων ευτυχως) Ψαλτο-λογιων :rolleyes: !
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το θεμα εχει ξεφυγει ας σταματησουμε ολοι,νομιζω ειναι το πιο λογικο.
Απλα οσοι θεωρειτε οτι ειστε καλυτεροι του κ.Γκικα ας μας το αποδειξετε με εργα,παρακαλω αν δυναται να ανεβασετε δικες σας ηχογραφησεις κ αν οντως τα πειτε καλυτερα θα υποκλιθουμε.
Δεν είναι απαραίτητο αυτό! Το να πεις ότι κάτι δεν είναι στην παράδοση που έχεις ακούσει και βιώσει δε σημαίνει πως πρέπει να είσαι ανώτερος από αυτόν που κριτικάρεις. Ουδείς αμφισβήτησε το φωνητικό τάλαντο, την ευστροφία της φωνής, τις δύσκολες αναλύσεις. Αλλού στέκεται η κριτική.

Ενα τελευταιο στους φιλους που θελω να πω ειναι πως εδω που κριτικαρουνε ειναι η σελιδα του κ.Γκικα,αρα σχολια για Καρα, Αγγελοπουλο κ.λ.π δεν εχουν θεση εδω.Ευχαριστω κ ας σταματησει εδω.
+1000. Κόντρα άσχετη και άτοπη στο θέμα αυτό.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
......Κάποιος αδερφός συνηθιζε να λεει ....''ότι κάνεις προκοπή σου...''..εεε το ίδιο ισχύ και δω ότι κανει ο καθένας μας θα λάβει....τον έχω ακουσει τον κο.Γκικα εκ του σύνεγγυς .... στο πανηγύρι της Αγ.Κυριακής εις το Κουτσοπόδι Αργους...οπου έχουν περάσει πολλοι....και εν συνεχεία (...μετά τον εσπερινό εννοώ ....) ...έχει ¨Εφη Θώδη και γουρνοπούλα.....τοπιο ταιριαστό...
Σημειοτέων δε...... δεν τους.....(..στους επιτρόπους ...).. άρεσε και τόσο ο Νερατζης και ο Ταλιαδώρος...ο νοών νοήτω......
όσο για αυτά περί αλεπούς και άγγουρα σταφύλια ...ένα έχω να πώ.....ότι αυτοί που τα λένε είναι του δόγματος ''ποσοτητα ...και φτήνεια..''...δεν πάει με το κιλο η ψαλτική κύριοι.....και δε σημαίνει ότι επειδή κραταμε μια χειροβομβίδα...(..καλή φωνή ...εν προκειμένω...)...θα την πετάξουμε να σκοτώσουμε ένα σπουργίτι...(..τα κλασσικά μελη ..εν προκειμένω...).. και εν κατακλέιδι θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες που έιπαν ...ότι ο κος Γκίκας είναι φωνάρα..αλλά παραδοσιακό ψάλσιμο ...(..για Πατριαρχίο και Άγ.Όρος...).. δε κάνει ....με όλο το σεβασμό .......
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γιώργος Κατιμέρης;114750 said:
Για όλους αυτούς τους παντογνώστες που κατακρίνουν από το διαδίκτυο τόσο εύκολα τον κ.Ευάγγελο Γκίκα....λέει μιά παροιμία:'' Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΟ ''.

Δὲν τὸν κατακρίναμε, οἱ περισσότεροι συμφωνήσαμε καὶ τὸν ἐπαινέσαμε μάλιστα πάρα πολὺ γιὰ τὸ τραγούδι του. Εξαίρετος τραγουδιστής καὶ δεξιοτέχνης στὸν αὐτοσχεδιασμό καὶ τὸ σόλο.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δὲν τὸν κατακρίναμε, οἱ περισσότεροι συμφωνήσαμε καὶ τὸν ἐπαινέσαμε μάλιστα πάρα πολὺ γιὰ τὸ τραγούδι του. Εξαίρετος τραγουδιστής καὶ δεξιοτέχνης στὸν αὐτοσχεδιασμό καὶ τὸ σόλο.

Θα ήθελα να αφιερώσουμε το τραγούδι στον αγαπητό Αποστόλη,τον οποίο και ευχαριστούμε δια τις αναρτήσεις.Απόστολε εννοείτε ότι η αποδοχή της προσκλήσεώς σου ισχύει μετά το πέρας των είκοσι ημερών μετά του αδελφού Ευαγγέλου εις Αμπελών Λαρίσης,ίνα ευφρανθώμεθα μετά οίνου και ελαίου........ :D
 

Attachments

  • 07 TZIBAERI.mp3
    4.7 MB · Views: 31

aposto

Παλαιό Μέλος
Αδερφε μου Φωτη σ ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για το τραγουδι που ανεβασες κ που μου το αφιερωσες.Εννοειται οτι θα τα πουμε απο κοντα κ σε λιγες μερες μαλιστα που θα ανεβω στα πατρια εδαφη απο εδω στην Αθηνα που βρισκομαι κ εργαζομαι.
Θελω με την σειρα μου να αφιερωσω το εν λογω κομματι στους Φιλους μου απο την Κυπρο που περασαμε πολυ ομορφα εκει με τον Βαγγελη καθ ολη την Μ.Εβδομαδα οπου κ εψαλλε κ συγκεκριμενα στον Γεωργιο Καττιμερη κ Γεωργιο Παπαγεωργιου αλλα κ σε ολους εκει τους ανθρωπους που πραγματικα οταν παει ο Βαγγελης για να ψαλλει βλεπεις στιγμες λατρειας κ αγαπης πραγματικης στο προσωπο του.
Επισης να το αφιερωσω κ στον Πατερα Σεργιο Σεργιδη Ιερεα της ενοριας Αγιου Κωνσταντινου στην Ορμηδεια της Κυπρου ο οποιος για τουλαχιστον 10 συναπτα ετη καλει τον Βαγγελη για να ψαλλει εκει την Μ.Εβδομαδα.
Τελος το αφιερωνω σε ολους τους φιλους του Φορουμ ανεξαιρετως αν τους αρεσει η δεν τους αρεσει ο Βαγγελης με τον τροπο που ψαλλει.
Να ζητησω κ ενα μεγαλο συγγνωμη αν καποιες φορες παραφερομαι με αυτα που γραφω ομως θελω λιγη κατανοηση απο την μερια σας γιατι ο Βαγγελης για μενα ειναι πολλα περισσοτερα απο αυτο που ειναι γι αυτο κ τον στηριζω οσο μπορω γιατι ειναι πραγματικα σαν αδερφος μου ετσι τον νιωθω γι αυτο πολλες φορες παραφερομαι κ παρεξηγουνται αυτα που γραφω.Σας ευχαριστω, κ απο την μερια μου θα εξακολουθω να ανεβαζω ηχογραφησεις του ειτε αυτες ειναι αποδεκτες απο πολλους ειτε οχι.Να ειστε ολοι καλα.Γιαννη Μπουλμπουτζη αφιερωμενο κ σε σενα ιδιαιτερα,το λεω αυτο γιατι πριν απο περιπου 2 χρονια με τον Γιαννη ειχαμε μεγαλη αντιπαλοτητα η οποια ομως πλεον δεν υπαρχει κ αυτο με χαροποιει γιατι τα ειπαμε σε προσωπικο μηνυμα κ τελειωσε εκει.
Kαι φυσικα να το αφιερωσω με ολη μου την Αγαπη σε αυτην την σπουδαια φωνη δηλαδη στον ιδιο τον Βαγγελη που μας χαριζει μοναδικες στιγμες.
 
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Να ζητησω κ ενα μεγαλο συγγνωμη αν καποιες φορες παραφερομαι με αυτα που γραφω ομως θελω λιγη κατανοηση απο την μερια σας



Μπράβο σου Απόστολε.Συγχαρητήρια.Αυτό σημαίνει αγάπη και βήμα για ειρήνη στο forum....:)
 
Last edited by a moderator:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Eιπαμε,αλλο κατα την παραδοση πραγματα,οπως εχουν επικρατησει στην ορθοδοξη λατρεια και αλλο,τι αρεσει σε εμας και σε αλλους....

Το οτι ειναι φωναρα,δεν παει να πει οτι ειναι και σωστος!....
Τοσο δυσκολο ειναι επιτελους να το καταλαβουμε.....
Τα γουστα ειναι γουστα και εκει που πρεπει,αλλα η λατρεια λατρεια,προς κατανυξη και προσευχη....:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αληθεια,τι εχετε να πειτε γι'αυτο;

Αλλα εδω τα κουνηματα,θα πει καποιος,εχουν το λογο τους μαλλον....
Προασπιζονται την παραδοση....:rolleyes:


http://youtu.be/DwabfKDofBw

Απο το 4:40 και μετα....
 
E

emakris

Guest

Μόλις τώρα παρατήρησα ότι μέλος του χορού είναι και αυτός που έβγαλε τα βιντεάκια με τον Βασιλικό (διαφήμιση Άζαξ) και τον Καβαρνό. WOW! Το θέμα αποκτά πλέον μουσικολογικό ενδιαφέρον...
 
Top