Προσοχή στη χρήση του ισοκράτη

Καλόν είναι οι βοηθοί να γνωρίζουν καλά το μέλος για να ισοκρατήσουν, αλλιώς δημιουργείται χασμωδία. Ο ψάλτης να νομίζει ότι το αποτέλεσμα είναι καλό και οι βοηθοί να νομίζουν πως τα πηγαίνουν μια χαρά. Έτσι λοιπόν είναι καλύτερο ο ψάλτης να ψάλλει μόνος του και ίσως να αποφεύγονται μ'αυτό τον τρόπο φαινόμενα του τύπου( α! ανεβήκαμε μία ή δύο φωνές και μετά να ακούγονται τα γνωστά κοκοράκια). Τέτοιες χορωδίες δεν έχουν θέση στην εκκλησία. Πόσο μάλλον να χρησιμοποιούνται (ως μοχλός πίεσης προς τους ιερείς) για να παίρνουν κάποιοι "χοράρχες" τη θέση ενός ταπεινού υπηρέτη του αναλογίου. Ο νοών νοείτω. ........................................................... αλλά τι σημασία έχει η γνώμη ενός άσχετου και κατακαημένου πρώην λαμπαδαρίου; εεε;:cool:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Καλόν είναι οι βοηθοί να γνωρίζουν καλά το μέλος για να ισοκρατήσουν, αλλιώς δημιουργείται χασμωδία. Ο ψάλτης να νομίζει ότι το αποτέλεσμα είναι καλό και οι βοηθοί να νομίζουν πως τα πηγαίνουν μια χαρά. Έτσι λοιπόν είναι καλύτερο ο ψάλτης να ψάλλει μόνος του και ίσως να αποφεύγονται μ'αυτό τον τρόπο φαινόμενα του τύπου( α! ανεβήκαμε μία ή δύο φωνές και μετά να ακούγονται τα γνωστά κοκοράκια). Τέτοιες χορωδίες δεν έχουν θέση στην εκκλησία. Πόσο μάλλον να χρησιμοποιούνται (ως μοχλός πίεσης προς τους ιερείς) για να παίρνουν κάποιοι "χοράρχες" τη θέση ενός ταπεινού υπηρέτη του αναλογίου. Ο νοών νοείτω. ........................................................... αλλά τι σημασία έχει η γνώμη ενός άσχετου και κατακαημένου πρώην λαμπαδαρίου; εεε;:cool:

Aν δεν εχεις καλους βοηθους,τοτε ο ισοκρατης,με λιγο μετρο στη χρηση,τους συγχρονιζει....
Ουτε τα συκωτια σου πρηζουν,ουτε αγχος ουτε στενοχωρια... Ουτε απο τη βαση σου να ξεφυγεις,ουτε τιποτα....:wink:
Ο ισοκρατης,θελει ΜΕΤΡΟ στη χρηση του... Δεν ειναι μπουζουκι και ντραμς,να ακουγεται σε ολο το Ναο και να ενοχλει τον κοσμο!....
Οποιοι τον χρησιμοποιουν,καταλαβαινουν τι λεω.....
Οπως διακριτικο ακουσμα εχει η ηχητικη καλυψη,ετσι και ο ισοκρατης....
Αλλωστε,αυτο ειναι το θεμα της συζητησης....:wink:
"Προσοχη στη χρηση του ισοκρατη''
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αλλωστε,αυτο ειναι το θεμα της συζητησης....:wink:
"Προσοχη στη χρηση του ισοκρατη''

Γιὰ τὸ θέμα τῆς συζήτησης δὲν διαφωνῶ, ὅμως δὲν ξέρω ἄν δικαιούμαστε νὰ λεγόμαστε ψάλτες ἤ νὰ συζητοῦμε σὲ ψαλτικὸ forum τὴν χρήση μηχανήματος ἀναπαραγωγῆς καὶ ἀντικατάστασης -οὐσιαστικά- τῆς ἀνθρώπινης φωνῆς ἑντὸς της ἐκκλησιαστικῆς ἀκολουθίας.

Γιατὶ θεωρεῖται δεδομένο ἡ χρήση τοῦ συγκεκριμένου μηχανήματος; Ἡ τυχὸν «ἀνοχὴ» τῆς διοικοῦσας ἐκκλησίας γιὰ πολλοὺς καὶ διάφορους «λόγους» δὲν ἀναιρεῖ τὴν παράβαση καὶ παραβίαση τῆς ἐκκλησιαστικῆς τάξεως καὶ μάλιστα γιὰ ἐγωϊστικὰ κριτήρια. Ἡ καλαισθησία καὶ καλλιτεχνία ἑντὸς τοῦ ναοῦ προκύπτει, ΔΕΝ εἶναι αὐτοσκοπός ...

Ὁ ἠλ. ἰσοκράτης πρέπει νὰ ἀπαγορευθεῖ καὶ νὰ ἀπομακρυνθεῖ αὐστηρὰ ἀπὸ τοὺς ναοὺς μας, ὄχι νὰ καυχᾶται ἀλαζονικὰ ὁ δημιουργός του πὼς χρησιμοποιεῖται σὲ πάνω ἀπὸ 1000 ἐκκλησίες μὲ τὸ ἀνάλογο οἰκονομικὸ ἀντίτιμο φυσικά (τὰ ρημάδια τὰ τάλαρα ποὺ λεει κι ὁ Σουρῆς).
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἡ καλαισθησία καὶ καλλιτεχνία ἑντὸς τοῦ ναοῦ προκύπτει, ΔΕΝ εἶναι αὐτοσκοπός ...

Συμφωνῶ.
Τό κάθε τί μέσα στό Ναό ἔχει τήν σημασία του. Δέν ἔχει νά κάνει μέ τήν ὀμορφιά τόσο τῶν αἰσθήσεων ἀλλά μέ ἄλλη ὀμορφιά ἄυλη καί ἀκατανόητη.
Οἱ τοῖχοι δέν προσφέρουν πολλά χρώματα στό μάτι ὅπως στίς δυτικές τοιχογραφίες καί οἱ ἅγιοι δείχνουν συνοφρυωμένοι γιά κάποιο λόγο.
Ὁ ἱερεύς γιά κάποιο λόγο θά διαβάσει ἀπό τό συγκεκριμένο εὐαγγέλιο καί ὄχι ἀπό ipad.
Ὁ ψάλτης ἀπό ὅπου κι ἀν διαβάσει, δέν ἔχει σημασία γιατί ὅλα γίνονται γιά τό ἐκκλησίασμα.
Ἔχουμε ἀκούσματα ἀπό τόν Πατριαρχικό Ναό χωρίς ἰσοκρατήματα. Κι ὅμως ὑπήρχε ὀμορφιά.

Ὁ δυτικός κόσμος προσπαθεί μέσα ἀπό τόν ὄγκο (κτιρίων, χρώματος, πολυφωνίας κλπ) νά πλησιάσει κάποιο πνευματικό στόχο. Ἔτσι μπορεί νά φέρνουν «ψυχική ἀνάταση» τά μινόρε του Μότσαρτ ἀλλά,
Ἡ δική μας ἐκκλησία ἀντίθετα ἐπειδή «πνευματικό» ἐννοεῖ κάτι διαφορετικό, λειτουργεῖ διαφορετικά καί ἀφαιρώντας τόν ὄγκο τῶν αἰσθητῶν ἔλκει τόν ἄν-θρωπο (ἀσυλλόγιστα) σέ ὑπεραισθητικές ἀνατάσεις.

Περισσότερα σχετικά περί Ναοῦ καί συμβόλων.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=1
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!

Γιὰ τὸ θέμα τῆς συζήτησης δὲν διαφωνῶ, ὅμως δὲν ξέρω ἄν δικαιούμαστε νὰ λεγόμαστε ψάλτες ἤ νὰ συζητοῦμε σὲ ψαλτικὸ forum τὴν χρήση μηχανήματος ἀναπαραγωγῆς καὶ ἀντικατάστασης -οὐσιαστικά- τῆς ἀνθρώπινης φωνῆς ἑντὸς της ἐκκλησιαστικῆς ἀκολουθίας.

Γιατὶ θεωρεῖται δεδομένο ἡ χρήση τοῦ συγκεκριμένου μηχανήματος; Ἡ τυχὸν «ἀνοχὴ» τῆς διοικοῦσας ἐκκλησίας γιὰ πολλοὺς καὶ διάφορους «λόγους» δὲν ἀναιρεῖ τὴν παράβαση καὶ παραβίαση τῆς ἐκκλησιαστικῆς τάξεως καὶ μάλιστα γιὰ ἐγωϊστικὰ κριτήρια. Ἡ καλαισθησία καὶ καλλιτεχνία ἑντὸς τοῦ ναοῦ προκύπτει, ΔΕΝ εἶναι αὐτοσκοπός ...

Ὁ ἠλ. ἰσοκράτης πρέπει νὰ ἀπαγορευθεῖ καὶ νὰ ἀπομακρυνθεῖ αὐστηρὰ ἀπὸ τοὺς ναοὺς μας, ὄχι νὰ καυχᾶται ἀλαζονικὰ ὁ δημιουργός του πὼς χρησιμοποιεῖται σὲ πάνω ἀπὸ 1000 ἐκκλησίες μὲ τὸ ἀνάλογο οἰκονομικὸ ἀντίτιμο φυσικά (τὰ ρημάδια τὰ τάλαρα ποὺ λεει κι ὁ Σουρῆς).

Ωραια...τοτε,γιατι δε λεει καποιος για τις ηχητικες εγκαταστασεις;...
Εκει δε μας συμφερει,ε;...:p
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ωραια...τοτε,γιατι δε λεει καποιος για τις ηχητικες εγκαταστασεις;...
Εκει δε μας συμφερει,ε;...:p

Επειδή η συζήτηση έτσι ανακυκλώνεται, και για να μη καταλήξουμε να κυνηγάμε την ουρά μας, εάν δεν γίνει αντιληπτό ότι άλλο είναι να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία για διευκόλυνση κάποιων ενεργειών μας (π.χ. φωτισμός, ενίσχυση φωνής, η οποία παρεμπιπτόντως γίνεται και με μη ηλεκτρικό τρόπο, όπως ο σωστότερος αρχιτεκτονικός σχεδιασμός) και τελείως άλλο η αντικατάσταση ανθρώπων από μηχανήματα (και σ' αυτή την κατηγορία θα έβαζα, εκτός από τον ηλεκτρονικό ισοκράτη, τον αυτόματο προγραμματισμένο χειρισμό του φωτισμού ή της κωδωνοκρουσίας κλπ.) δεν μπορούμε να συζητήσουμε επωφελώς.
 
Περίπτωση πρώτη: Ο ένας και μοναδικός βοηθός σου είναι άσχετος στο ισοκράτημα, αλλά εσύ αν και έχεις ηλεκτρονικό ισοκράτη δεν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις.
Λύση: Συνδέεις τον ηλεκτρονικό ισοκράτη με ακουστικά στον άνθρωπο-ισοκράτη και του λες: ότι πλήκτρο πατάω εσύ θα αναπαράγεις με τη φωνή σου τον τόνο που θα ακούς...
Περίπτωση δεύτερη: Δεν έχεις ηλεκτρονικό ισοκράτη, αλλά έχεις 7 άσχετους βοηθούς, που κανείς τους δεν ξέρει να ισοκρατεί.
Λύση: Αγοράζεις από ένα τονοδότη στον καθένα τους και βαπτίζεις τους βοηθούς σου με τα ψευδώνυμα ΝΗ, ΠΑ, ΒΟΥ (ο Βαγγέλης) κλπ(μπορείς να τους βγάλεις και κονκάρδες για να μην τους μπερδεύεις). Ο καθένας τους φυσώντας τη νότα που του αντιστοιχεί και έχοντάς την στο μυαλό του θα περιμένει το σήμα σου για να ισοκρατήσει. Είναι σα να έχεις ένα έμψυχο αρμόνιο!!
Πάω να γράψω ένα βιβλίο και τα λέμε μετά!:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επειδή η συζήτηση έτσι ανακυκλώνεται, και για να μη καταλήξουμε να κυνηγάμε την ουρά μας, εάν δεν γίνει αντιληπτό ότι άλλο είναι να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία για διευκόλυνση κάποιων ενεργειών μας (π.χ. φωτισμός, ενίσχυση φωνής, η οποία παρεμπιπτόντως γίνεται και με μη ηλεκτρικό τρόπο, όπως ο σωστότερος αρχιτεκτονικός σχεδιασμός) και τελείως άλλο η αντικατάσταση ανθρώπων από μηχανήματα (και σ' αυτή την κατηγορία θα έβαζα, εκτός από τον ηλεκτρονικό ισοκράτη, τον αυτόματο προγραμματισμένο χειρισμό του φωτισμού ή της κωδωνοκρουσίας κλπ.) δεν μπορούμε να συζητήσουμε επωφελώς.

Α,οχι,δεν παει ετσι Νεοκλη!...:p
Η' ολα, ή τιποτα!...:wink:
Μην παιζουμε τωρα με τις λεξεις....Και ο ισοκρατης,προς διευκολυνση χρησιμοποιειται,των χρηστων.... Οχι προς αντικατασταση των ισοκρατων.εφοσον ειναι και πολυ καλοι,προς Θεου,αυτο μας ελειπε...
Να εχω καλους ισοκρατες και να τους αντικαθιστω με μηχανιμα; Ε,θελω και σκοτωμα!....:D
 
Αγαπητοί συνάδελφοι,
θα ήθελα και γω να καταθέσω την άποψη μου για το θέμα του ηλεκτρονικού ισοκράτη.
Ο ηλεκτρονικός ισοκράτης είναι όργανο. Όπως το πιάνο, η κιθάρα, το βιολοντσέλο κτλ κτλ. Μόνο που είναι ηλεκτρονικό. Όπως το αρμόνιο, το synth, η κλαβινόβα κτλ.
Ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος λέει:
Τότε μὲν ὄργανα ἤν, δὶ ὧν τὰς ὠδᾶς ἀνέφερον. Νυνὶ δὲ ἀντὶ ὀργάνων κεχρῆσθαι ἐστι τῷ στόματι …". Ερμηνεία εις τον Δ΄ Ψαλμόν. vol. 55, σελ.462, 52
Νομίζω ότι αυτό από μόνο του απαντάει στο ερώτημα του ηλ. ισοκράτη.

Αν όμως κάποιος ισχυριστεί ότι η εκκλησία μπορεί να εξελίσσεται ανάλογα με τις περιστάσεις, τότε δεν έχουμε παρά να κάνουμε υπακοή στην εκκλησία. Δηλαδή, αν η εκκλησία αποδέχεται τον ηλ. ισοκράτη, τότε ευχαρίστως να τον χρησιμοποιήσουμε. Αν όμως όχι, τότε οφείλουμε να μην τον χρησιμοποιήσουμε.

ήδη ο διαχειριστής έχει παραπέμψει εδώ για την άποψη της επίσημης εκκλησίας για το θέμα (δεν γνωρίζω αν κάποιος έχει ανεβάσει τον αριθμό της εγκυκλίου ή αυτήν την εγκύκλιο).
Και επειδή όπως λέει ο λόγιος μητροπολίτης Φιλαδελφείας, Γεράσιμος, ο Βλάχος και Κρης (ων έτι ιερομόναχος):
«Τοῦτα μοῦ φαίνονται νὰ σὲ φθάνωσι νὰ λογιάσῃς,............καὶ τὸ περισσότερον ὁποῦ ἡ Ἐκκλησία δὲν ἠμπορεῖ νὰ σφάλλῃ, ὡς λέγει ἡ κοινὴ συντροφία τῶν Θεολόγων∙ ὅσον ὁ ἄνθρωπος ἠμπορεῖ νὰ σφάλλῃ, μὰ ἡ Ἐκκλησία οὐδαμῶς∙ ὥστε συμπέραινε ἀπὸ τοῦτο, πὼς μὲ τὸ νὰ στέργῃ ἡ Ἐκκλησία αὐτό, δὲν εἶναι σφαλερόν, μόνον εἶναι εἰς δόξαν Θεοῦ τοῦ φωτίζοντος ἠμᾶς∙ ἀμήν.»[sic] στο τέλος της Πανδέκτης, τομ. Δ΄, «ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ» , Κωνσταντινούπολη 1851, σελ. 885 -891).

Άρα, ας έχουμε εμπιστοσύνη στην εκκλησία, και ... όλα θα πάνε καλά.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αγαπητοί συνάδελφοι,
θα ήθελα και γω να καταθέσω την άποψη μου για το θέμα του ηλεκτρονικού ισοκράτη.
Ο ηλεκτρονικός ισοκράτης είναι όργανο. Όπως το πιάνο, η κιθάρα, το βιολοντσέλο κτλ κτλ. Μόνο που είναι ηλεκτρονικό. Όπως το αρμόνιο, το synth, η κλαβινόβα κτλ.
Ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος λέει:
Τότε μὲν ὄργανα ἤν, δὶ ὧν τὰς ὠδᾶς ἀνέφερον. Νυνὶ δὲ ἀντὶ ὀργάνων κεχρῆσθαι ἐστι τῷ στόματι …". Ερμηνεία εις τον Δ΄ Ψαλμόν. vol. 55, σελ.462, 52
Νομίζω ότι αυτό από μόνο του απαντάει στο ερώτημα του ηλ. ισοκράτη.

Αν όμως κάποιος ισχυριστεί ότι η εκκλησία μπορεί να εξελίσσεται ανάλογα με τις περιστάσεις, τότε δεν έχουμε παρά να κάνουμε υπακοή στην εκκλησία. Δηλαδή, αν η εκκλησία αποδέχεται τον ηλ. ισοκράτη, τότε ευχαρίστως να τον χρησιμοποιήσουμε. Αν όμως όχι, τότε οφείλουμε να μην τον χρησιμοποιήσουμε.

ήδη ο διαχειριστής έχει παραπέμψει εδώ για την άποψη της επίσημης εκκλησίας για το θέμα (δεν γνωρίζω αν κάποιος έχει ανεβάσει τον αριθμό της εγκυκλίου ή αυτήν την εγκύκλιο).
Και επειδή όπως λέει ο λόγιος μητροπολίτης Φιλαδελφείας, Γεράσιμος, ο Βλάχος και Κρης (ων έτι ιερομόναχος):
«Τοῦτα μοῦ φαίνονται νὰ σὲ φθάνωσι νὰ λογιάσῃς,............καὶ τὸ περισσότερον ὁποῦ ἡ Ἐκκλησία δὲν ἠμπορεῖ νὰ σφάλλῃ, ὡς λέγει ἡ κοινὴ συντροφία τῶν Θεολόγων∙ ὅσον ὁ ἄνθρωπος ἠμπορεῖ νὰ σφάλλῃ, μὰ ἡ Ἐκκλησία οὐδαμῶς∙ ὥστε συμπέραινε ἀπὸ τοῦτο, πὼς μὲ τὸ νὰ στέργῃ ἡ Ἐκκλησία αὐτό, δὲν εἶναι σφαλερόν, μόνον εἶναι εἰς δόξαν Θεοῦ τοῦ φωτίζοντος ἠμᾶς∙ ἀμήν.»[sic] στο τέλος της Πανδέκτης, τομ. Δ΄, «ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ» , Κωνσταντινούπολη 1851, σελ. 885 -891).

Άρα, ας έχουμε εμπιστοσύνη στην εκκλησία, και ... όλα θα πάνε καλά.
Αλλα αφου ομως δεν αναφερει ο Ι. ο Χρυσοστομος για τεχνολογιες,φωτισμους,i pad στο ψαλτηρι,μικροφωνα, κλπ. βρισκουμε το ''παραθυρακι'' και μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε σημερα, αβερτα κουβερτα,ε;.... Και αν αποδεχοταν η Εκκλησια τον ισοκρατη,δεν θα συνεβαινε τιποτα;
Για να εβλεπα τους ''υπερασπιστες'' της παραδοσης,τοτε,ΤΙ θα κανανε;...
Να σας πω εγω;...Θα το κανανε γαργαρα και δε θα λεγανε,τιποτα...:wink:
Οχι λοιπον,να χρησιμοποιουμε τα λογια των Πατερων,οποτε μας συμφερει....

Και κατι αλλο....Ο ισοκρατης ειναι μηχανημα,οχι οργανο....Το οργανο,παιζει και τραγουδια,εκτελει διαστηματα,κλπ. και γενικα ειναι ''ενεργο'' μελος μιας ορχηστρας...
Ο ισοκρατης ομως δεν κανει,τιποτα απο αυτα...Ειναι,ας πουμε,σαν την κονσολα των ηχητικων σας....
 
Καλά λοιπόν.
Να μην αναφέρουμε τα λόγια των πατέρων και να μην κάνουμε υπακοή στην Εκκλησία επειδή σου αρέσει εσένα και μένα και σ'όλους τους ψαλτάδες ο ισοκράτης.
Σαφώς μας αρέσει και σαφώς μας βοηθάει. Η εκκλησία όμως δεν είναι τσιφλίκι μας. Αφού απεφάνθη η Σύνοδος περί του θέματος, τα πολλά λόγια είναι περιττά. Υπακοή στην εκκλησία. Και μην χρησιμοποιείς τόσο υποτιμητικά το τί είπε και δεν είπε ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

ΥΓ Ο Ηλεκτρονικός Ισοκράτης είναι όργανο, όχι μηχάνημα. Είναι μηχάνημα (κατασκευή) που παράγει μουσικούς ήχους. Άρα είναι όργανο.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Προσωπικα εχω ισκρατη[τον πρωτο] και τον χρησιμοποιω ΜΟΝΟ για να διαβαζω [αντε και να γραφω τιποτα για το φορουμ:)]με εχει βοηθησει αρκετα.Ο ηχος του ομως δεν φερνει προς πραγματικο ισοκρατημα εκτος και αν ο χρηστης του αυτο πιστευει...Σε καμια περιπτωση δεν θα τον χρησιμοποιουσα μεσα στο ναο,μονο στη σκεψη....ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ..:p:p
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δηλαδή, αν η εκκλησία αποδέχεται τον ηλ. ισοκράτη, τότε ευχαρίστως να τον χρησιμοποιήσουμε. Αν όμως όχι, τότε οφείλουμε να μην τον χρησιμοποιήσουμε.

ήδη ο διαχειριστής έχει παραπέμψει εδώ για την άποψη της επίσημης εκκλησίας για το θέμα (δεν γνωρίζω αν κάποιος έχει ανεβάσει τον αριθμό της εγκυκλίου ή αυτήν την εγκύκλιο).
Νομίζω ὅτι ἡ ἐκκλησία (σύνοδος) δέν ἔχει ἀποφανθεῖ ἀκόμη περί τοῦ ἠλ. ἰσοκράτους.
Ἄρα κανείς δέν κάνει ἀνυπακοή (μέ ἤ ἄνευ ἰσ.).
Νά ἐρμηνεύουμε τούς πατέρες κατά τό δοκοῦν; ὄχι, ὑπάρχει σύνοδος.
Ἔγραψα τήν γνώμη μου ἐπειδή ὑποτίθεται ὅτι εἴμαστε φόρουμ (καί ὄχι ἰστοσελίδα κατεβάσματος μέ 10000 μέλη (downlonτάκηδες) καί 5 γραφικούς συνομιλητές). Ἄν καί εἶμαι κουλτουρικά ἐναντίον τοῦ ἰσοκράτη, στήν πράξη δέν κατακρίνω κανέναν, ἀπεναντίας θαυμάζω αὐτούς πού ἀπ τό ὑστέρημά τους ἔδωσαν 1000 περίπου εὐρώ γιά νά ψάλουν με ηλ. ισοκράτη.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Νομίζω ὅτι ἡ ἐκκλησία (σύνοδος) δέν ἔχει ἀποφανθεῖ ἀκόμη περί τοῦ ἠλ. ἰσοκράτους.
Ἄρα κανείς δέν κάνει ἀνυπακοή (μέ ἤ ἄνευ ἰσ.).
Νά ἐρμηνεύουμε τούς πατέρες κατά τό δοκοῦν; ὄχι, ὑπάρχει σύνοδος.
Ἔγραψα τήν γνώμη μου ἐπειδή ὑποτίθεται ὅτι εἴμαστε φόρουμ (καί ὄχι ἰστοσελίδα κατεβάσματος μέ 10000 μέλη (downlonτάκηδες) καί 5 γραφικούς συνομιλητές). Ἄν καί εἶμαι κουλτουρικά ἐναντίον τοῦ ἰσοκράτη, στήν πράξη δέν κατακρίνω κανέναν, ἀπεναντίας θαυμάζω αὐτούς πού ἀπ τό ὑστέρημά τους ἔδωσαν 1000 περίπου εὐρώ γιά νά ψάλουν με ηλ. ισοκράτη.

ἐγώ πάλι τοὺς κατακρίνω συστηματικὰ, κατ' ἐπανάληψη κὰι κατ' ἐξακολούθηση ὡς διϋλίζοντας τὸν κώνωπα καὶ καταπίνοντας τὴν κάμηλο-ἡλ. ἰσοκράτη :p.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Προσωπικα εχω ισκρατη[τον πρωτο] και τον χρησιμοποιω ΜΟΝΟ για να διαβαζω [αντε και να γραφω τιποτα για το φορουμ:)]με εχει βοηθησει αρκετα.Ο ηχος του ομως δεν φερνει προς πραγματικο ισοκρατημα εκτος και αν ο χρηστης του αυτο πιστευει...Σε καμια περιπτωση δεν θα τον χρησιμοποιουσα μεσα στο ναο,μονο στη σκεψη....ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ..:p:p

Σωστα το ειπες...Και αυτο συμβαινει,λογω της επεξεργσιας που εχει γινει σ'αυτο το νοθοσυλευμα(α-ου-ι-ε),θα λεγαμε....-μην ξεχναμε,οτι η χροια της φωνης μας,κανωντας π.χ. μια κορωνα,τρεμουλιαζει,παρα πολυ ελαφρα,που μολις γινεται αντιλυπτο με ειδικα μηχανηματα.... Αυτου του ειδους λοιπον η επεξεργασια εχει γινει και στον ισοκρατη,τουλαχιστον στον παλιο,που εχω και εγω...
Στον καινουριο,οντως,κατι δεν μου κανει καλα στο αυτι...
Εχω γραψει και αλλου,οτι stythe-σαριζει καπως....:(
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Βρέθηκα σήμερα σε μια εκκλησία σε ένα ορεινό χωριό στην επαρχία...Ο ιερέας νέος και άπειρος,χωρίς στοιχειώδεις γνώσεις μουσικής,αλλά και χωρίς καμιά διάθεση να βοηθήσει στο αναλόγιο,αφού δεν υπήρχε ουδείς άλλος να το κάνει.Το ποίμνιο όλο κι όλο 5 άτομα...Ξεκίνησα τον όρθρο από τον εξάψαλμο και,μέχρι το "Σήμερον σωτηρία..."τα είπα ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ μόνος μου!Ούτε ανάσα δεν μπορούσα να πάρω!Ρωτάω εγώ λοιπόν τώρα:Χρειαζόμουν ή όχι ένα ισοκράτη για βοήθεια;Μιλάμε για μια κατάσταση που ήμουνα απελπιστικά μόνος μου!
Όσοι δεν έχουν ψάλει σε επαρχία σε χωριά όπως το σημερινό που ήμουν εγώ,δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο τραγική είναι η κατάσταση στα αναλόγια αυτά...Γι'αυτό κι εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το φθινόπωρο να αγοράσω ένα ισοκράτη,γιατί δεν πάει άλλο.Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μια ζωή είμαι μόνος μου πάνω στο αναλόγιο...Κουράστηκα πια να βραχνιάζω και να μην μπορώ να πάρω ανάσα για να συνεχίσω.Άμα έχεις άνθρωπο ή ανθρώπους δίπλα σου να σε βοηθήσουν,τότε δε χρειάζεσαι το μηχανάκι.Άμα όμως είσαι όπως εγώ,τότε,δυστυχώς,δεν έχεις περιθώρια επιλογής...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βρέθηκα σήμερα σε μια εκκλησία σε ένα ορεινό χωριό στην επαρχία...Ο ιερέας νέος και άπειρος,χωρίς στοιχειώδεις γνώσεις μουσικής,αλλά και χωρίς καμιά διάθεση να βοηθήσει στο αναλόγιο,αφού δεν υπήρχε ουδείς άλλος να το κάνει.Το ποίμνιο όλο κι όλο 5 άτομα...Ξεκίνησα τον όρθρο από τον εξάψαλμο και,μέχρι το "Σήμερον σωτηρία..."τα είπα ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ μόνος μου!Ούτε ανάσα δεν μπορούσα να πάρω!Ρωτάω εγώ λοιπόν τώρα:Χρειαζόμουν ή όχι ένα ισοκράτη για βοήθεια;Μιλάμε για μια κατάσταση που ήμουνα απελπιστικά μόνος μου!
Όσοι δεν έχουν ψάλει σε επαρχία σε χωριά όπως το σημερινό που ήμουν εγώ,δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο τραγική είναι η κατάσταση στα αναλόγια αυτά...Γι'αυτό κι εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το φθινόπωρο να αγοράσω ένα ισοκράτη,γιατί δεν πάει άλλο.Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μια ζωή είμαι μόνος μου πάνω στο αναλόγιο...Κουράστηκα πια να βραχνιάζω και να μην μπορώ να πάρω ανάσα για να συνεχίσω.Άμα έχεις άνθρωπο ή ανθρώπους δίπλα σου να σε βοηθήσουν,τότε δε χρειάζεσαι το μηχανάκι.Άμα όμως είσαι όπως εγώ,τότε,δυστυχώς,δεν έχεις περιθώρια επιλογής...

Δηλαδὴ ὁ ἠλ. ἰσοκράτης σὲ τὶ θὰ σὲ βοηθήσει; Θὰ παἰρνεις ἀναπνοὴ καὶ δὲν θ' ἀκούγεται ἡ παύση; Ἐφ' ὅσον τὰ ψάλλεις ὅλα κυριολεκτικὰ μόνος σου (τὸ 'χω κάνει κι ἐγὼ γιὰ ἀρκετὸ καιρὸ) ὅτι καὶ νὰ κάνεις κομμάτια θὰ γίνεις καὶ τὸ ἀποτέλεσαμ θὰ εἶναι αὐτὸ ποὺ εἶναι. Ὅσο γιὰ τὴν ἀνάσα, ποτὲ δὲν μὲ ἀπασχόλησε. ὅταν ἔπρεπε νὰ τὴν πάρω, δὲν ἔνιωθα καθόλου ἄσχημα, τὴν ἔπαιρνα καὶ μὲ χορταστικότατη παύση, δεκάρα δὲν ἔδινα. Ἄνθρωπος εἶσαι, δὲν θὰ σταματήσεις νὰ ἀναπνεύσεις; Ὁ ἠλ. ἰσοκράτης δὲν καταλαβαίνω τὶ θὰ σοῦ προσφέρει ... Μάσκα γιὰ ὀξυγόνο δὲν διαθέτει πρὸς τὸ παρόν ...

Ἄν ἀπογοητεύεσαι τόσο πολὺ, ἡ λύση εἶναι μία, ψάξε γι' ἄλλο ἀναλόγιο ...
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Δηλαδὴ ὁ ἠλ. ἰσοκράτης σὲ τὶ θὰ σὲ βοηθήσει; Θὰ παἰρνεις ἀναπνοὴ καὶ δὲν θ' ἀκούγεται ἡ παύση; Ἐφ' ὅσον τὰ ψάλλεις ὅλα κυριολεκτικὰ μόνος σου (τὸ 'χω κάνει κι ἐγὼ γιὰ ἀρκετὸ καιρὸ) ὅτι καὶ νὰ κάνεις κομμάτια θὰ γίνεις καὶ τὸ ἀποτέλεσαμ θὰ εἶναι αὐτὸ ποὺ εἶναι. Ὅσο γιὰ τὴν ἀνάσα, ποτὲ δὲν μὲ ἀπασχόλησε. ὅταν ἔπρεπε νὰ τὴν πάρω, δὲν ἔνιωθα καθόλου ἄσχημα, τὴν ἔπαιρνα καὶ μὲ χορταστικότατη παύση, δεκάρα δὲν ἔδινα. Ἄνθρωπος εἶσαι, δὲν θὰ σταματήσεις νὰ ἀναπνεύσεις; Ὁ ἠλ. ἰσοκράτης δὲν καταλαβαίνω τὶ θὰ σοῦ προσφέρει ... Μάσκα γιὰ ὀξυγόνο δὲν διαθέτει πρὸς τὸ παρόν ...

Ἄν ἀπογοητεύεσαι τόσο πολὺ, ἡ λύση εἶναι μία, ψάξε γι' ἄλλο ἀναλόγιο ...
Η βοήθεια του ισοκράτη,πέραν του καλλωπισμού του μέλους το οποίο προάγει,έγκειται και στο γεγονός της μη διακοπτόμενης μελωδίας την οποία επιτελεί.Είναι μεγάλη υπόθεση κατά τη γνώμη μου να υπάρχει στο παρασκήνιο το ισοκράτημα,ενώ ο ψάλτης διακόπτει το μέλος για 3-4 δευτερόλεπτα,είτε για μια αναπνοή,είτε για μια ανάβαση σε υψηλούς φθόγγους,είτε για μια "κορώνα",είτε ακόμη και για μια καθυστερημένη αλλαγή σελίδας:D.
Όσο για την αλλαγή αναλογίου δεν υφίσταται,αφού,ούτως ή άλλως,σχεδόν κάθε Κυριακή είμαι σε διαφορετικό ναό:wink:.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Βρέθηκα σήμερα σε μια εκκλησία σε ένα ορεινό χωριό στην επαρχία...Ο ιερέας νέος και άπειρος,χωρίς στοιχειώδεις γνώσεις μουσικής,αλλά και χωρίς καμιά διάθεση να βοηθήσει στο αναλόγιο,αφού δεν υπήρχε ουδείς άλλος να το κάνει.Το ποίμνιο όλο κι όλο 5 άτομα...Ξεκίνησα τον όρθρο από τον εξάψαλμο και,μέχρι το "Σήμερον σωτηρία..."τα είπα ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ μόνος μου!Ούτε ανάσα δεν μπορούσα να πάρω!Ρωτάω εγώ λοιπόν τώρα:Χρειαζόμουν ή όχι ένα ισοκράτη για βοήθεια;Μιλάμε για μια κατάσταση που ήμουνα απελπιστικά μόνος μου!
Όσοι δεν έχουν ψάλει σε επαρχία σε χωριά όπως το σημερινό που ήμουν εγώ,δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο τραγική είναι η κατάσταση στα αναλόγια αυτά...Γι'αυτό κι εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το φθινόπωρο να αγοράσω ένα ισοκράτη,γιατί δεν πάει άλλο.Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μια ζωή είμαι μόνος μου πάνω στο αναλόγιο...Κουράστηκα πια να βραχνιάζω και να μην μπορώ να πάρω ανάσα για να συνεχίσω.Άμα έχεις άνθρωπο ή ανθρώπους δίπλα σου να σε βοηθήσουν,τότε δε χρειάζεσαι το μηχανάκι.Άμα όμως είσαι όπως εγώ,τότε,δυστυχώς,δεν έχεις περιθώρια επιλογής...

Κοιτα...απο μια μερια,ναι,δεν σου ριχνω αδικο,ειναι ψυχοφθορο...

Η πειρα μου τοσων χρονων χρησης του ισοκρατη,μου εδειξε οτι:
(εφοσον η χρηση του γινεται αποκλειστικα απο σενα)

-Σου στερει την ανεση της ερμηνειας....Τι θα εχεις στον νου σου,την ερμηνεια;...Τις εναλλαγες των ισοκρατηματων;...Η',τις εναλλαγες των βασεων;...
Υπαρχει ευτυχως,ομως,η αυτοματη χρηση....:wink:
-Επισης,ειτε παρεις ισοκρατη, ή οχι,παλι θα σβραχνιαζεις...Δε σε σωζει ο ισοκρατης... Σε σωζει ο τονοδοτης,τα καλα ηχητικα και η αναπνοες....:wink:

Επειδη λοιπον,εισαι μονος και δεν εχεις κανεναν να σου κρατησει την καταληξη για να ''ξεκουραστεις'', ή να σε ''καλυψει'' σε κενα,οταν σε ανυποπτο χρονο στραβοκαταποιεις,πνιγεις,βηξεις,προκειμενου,να μη χασεις την βαση σου,τοτε θα ηταν χρησιμος....

Η παλι,οταν χανουμε τη βαση μας(ανεβουμε λιγο,πεσουμε λιγο,κυριως σε αντιλογια με αριστερο,δεξιο,ιερεα) μας επαναφερει πιο γρηγορα,απ'οτι να εχεις τον τονοδοτη στο χερι και να τυρρανιεσαι συνεχως....:wink:

Εγω με αυτη την προ'υ'ποθεση τον πηρα καποτε που ημουν και πιο μικρος και μονος....
 
Top