Κυριακή του Τυφλού ήχος πλάγιος του πρώτου

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Η ίδια ηχογράφηση τεμαχισμένη.
Στο συμπιεσμένο αρχείο θα βρείτε δύο φακέλους: 1) Τέλος Θείας Λειτουργίας (βλ. παρακάτω) 2) Κυριακή του Τυφλού.

Η πρώτη πλευρά της κασσέτας που ανέβασε ο Νεκτάριος στο πιο πάνω μήνυμά του ξεκινάει με το τέλος μίας Θείας Λειτουργίας (δεν φαντάζομαι Κυριακάτικης, διότι ψάλλεται το Άξιον Εστίν) και μετά μπαίνει στην Κυριακή του Τυφλού. Η πλευρά τελειώνει με το Στιχηρό του Πάσχα "Αι μυροφόροι γυναίκες", το οποίο συνεχίζεται στη δεύτερη, με μία απώλεια λίγων δευτερολέπτων. Η δεύτερη πλευρά, αμέσως μετά την απόλυση, συνεχίζει και τελειώνει με την εξής διαδοχή:
-Θεός Κύριος ήχ. πλ. α'
-Καθίσματα ήχ. πλ. α'
-Ευλογητάρια
-Αναβαθμοί ήχ. πλ. α'
τα οποία απουσιάζουν από την κανονική τους θέση. Εγώ έκανα ανακατανομή των αρχείων, ταξινομώντας τα στην κατάλληλη σειρά.

Τέλος, έχω δύο ερωτήσεις, για να έχουμε όσο το δυνατόν πληρέστερες πληροφορίες για αυτή την ηχογράφηση:
1) Ποιος χοροστατεί (ψάλλει την πέμπτη ωδή των καταβασιών - track 6);
2) Ποιος ψέλνει τα Στιχηρά του Πάσχα (τα οποία είναι αυτά που ψέλνει συστηματικά ο Άρχοντας - άρα είναι δικής του σύνθεσης;) (track 11);
 
Last edited:

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Υπενθύμιση:

Τέλος, έχω δύο ερωτήσεις, για να έχουμε όσο το δυνατόν πληρέστερες πληροφορίες για αυτή την ηχογράφηση:
1) Ποιος χοροστατεί (ψάλλει την πέμπτη ωδή των καταβασιών - track 6);
2) Ποιος ψέλνει τα Στιχηρά του Πάσχα (τα οποία είναι αυτά που ψέλνει συστηματικά ο Άρχοντας - άρα είναι δικής του σύνθεσης;) (track 11);
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1) Ποιος χοροστατεί (ψάλλει την πέμπτη ωδή των καταβασιών - track 6);
Ὁ Δέρβης καί μετέπειτα Καμπανίας Κοσμᾶς (Παπαδόπουλος), διατελέσας Ἀρχιγραμματεύς τῆς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος. Δεῖτε βιογραφικό ἀπό τήν συγκροτημένη ἱστοσελίδα τοῦ ἐκ Δράμας γνωστοῦ μου θεολόγου Μάρκου Μάρκου, πού ὑπηρετεῖ στό Γυμνάσιο τῶν Ἁγίων Δέκα Ἡρακλείου Κρήτης.


 
Top