[Ανακοίνωση] Νέος ψηφιακός δίσκος του βυζαντινού χορού «Τρόπος»: «Πολίτες μελουργοί»

erotokritos

Νέο μέλος
Με ευχαριστηση μεγαλη ειδα το νεο ψηφιακο δισκο του βυζαντινου χορου <<ΤΡΟΠΟΣ >> με χοραρχη τον κ. Κωνσταντινο Αγγελιδη...Στα περιεχομενα του δισκου μπορει ο καθενας να ανατρεξει σε εργα πολιτων μελουργων απο το 1316 εως το 1919 μεταξυ των οποιων ειναι ο Ιωαννης ο Γλυκυς, Μπαλασιος Ιερευς και Νομοφυλαξ, Πετρος Μπερεκετης κ αρκετοι ακομα μεγαλοι δασκαλοι της Κωνσταντινουπολης με μαθηματα οπως Ανοιξανταρια τα αρχαια(Μαρκου Βασιλειου), Ασατε ημιν(Ιωαννου Γλυκεως), Μακαρισμοι(Πετρου Λαμπαδαριου του Πελοποννησιου) κλπ.Υπαρχουν πολλες αντιστοιχες εκδοσεις ψηφιακων δισκων???Απο οτι φαινεται και απο τη φωτογραφια Ευλογια υπαρχει...
 

Attachments

  • P9250473.JPG
    2.9 MB · Views: 71
Last edited:
Συγχαρητήρια στον Β.Χ. Τρόπο για το αξιόλογο έργο που επιτελούν και βγαίνουν προς τα έξω ανέκδοτα μαθήματα παλαιών διδασκάλων και μελοποιών . Να τους δίνει Θεός δύναμη να συνεχίσουν τη δουλειά που έχουν αρχίσει γιατί τέτοιες εργασίες λίγοι κάνουν σήμερα. http://www.youtube.com/watch?v=DkRKFVyVPBg
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
[/SIZE][/FONT]Απο οτι φαινεται και απο τη φωτογραφια Ευλογια υπαρχει...[/FONT][/SIZE][/COLOR]

Συμπτωματικά και (ελαφρώς) άσχετα με το θέμα, κ εγώ είμαι ευλογημένος καθώς είμαι βαπτισμένος. Όμως, παρά την ευλογία, ως χριστιανός δεν πάω καθόλου μα καθόλου καλά, προς το παρόν.
 
Top