Τρισάγιον και Δύναμις - Ήχος Πλ. του Β΄

OPTINA1969

Μέλος
Καλησπέρα , θα ήθελα να μου γνωστοποιήσει κάποιος αν υπάρχει μουσικά γραμμένο το κείμενο του παρακάτω εκκλησιαστικότατου και μελιρυτόφθογγου τρισαγίου και δύναμις που αποδίδει τουλάχιστον τέλεια ο άφθαστος Άρχων...
http://www.youtube.com/watch?v=lzUjfpBGX5M&feature=related
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα , θα ήθελα να μου γνωστοποιήσει κάποιος αν υπάρχει μουσικά γραμμένο το κείμενο του παρακάτω εκκλησιαστικότατου και μελιρυτόφθογγου τρισαγίου και δύναμις που αποδίδει τουλάχιστον τέλεια ο άφθαστος Άρχων...
http://www.youtube.com/watch?v=lzUjfpBGX5M&feature=related
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους...

Συγχαρητηρια ! ! ! Ποιο οφφικιο του απενεμηθη ;
 

OPTINA1969

Μέλος
Συγχαρητηρια ! ! ! Ποιο οφφικιο του απενεμηθη ;

ΚΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΟΥΦΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΦΦΙΚΙΟΝ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑΠΕΙΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ....ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ , ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥΦΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΤΗ ΧΑΡΗ...ΚΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΙ Ο ΛΑΟΣ ...ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ(ΚΑΙ ΟΦΙΚΙΑ)...
ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΦΦΙΚΙΟ ΟΛΙΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ...ΟΥΤΕ Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΠΤΥΧΙΟ...ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ....ΛΟΙΠΟΝ...ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΥΠΙΚΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ....
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
ΚΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΟΥΦΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΦΦΙΚΙΟΝ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑΠΕΙΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ....ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ , ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥΦΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΤΗ ΧΑΡΗ...ΚΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΙ Ο ΛΑΟΣ ...ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ(ΚΑΙ ΟΦΙΚΙΑ)...
ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΦΦΙΚΙΟ ΟΛΙΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ...ΟΥΤΕ Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΠΤΥΧΙΟ...ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ....ΛΟΙΠΟΝ...ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΥΠΙΚΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ....

Το ερώτημα παραμένει: Υπάρχει το τρισάγιον και δύναμις σε μουσικό κείμενο;
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
ΚΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΟΥΦΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΦΦΙΚΙΟΝ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑΠΕΙΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ....ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ , ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥΦΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΤΗ ΧΑΡΗ...ΚΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΙ Ο ΛΑΟΣ ...ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ(ΚΑΙ ΟΦΙΚΙΑ)...
ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΦΦΙΚΙΟ ΟΛΙΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ...
ΟΥΤΕ Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΠΤΥΧΙΟ...
ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ....ΛΟΙΠΟΝ...ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΥΠΙΚΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ....

Δυο ερωτησεις εχω για σας φιλτατε :
1) Γιατι ΦΩΝΑΖΕΤΕ ;
2) Γνωριζετε τη λαικη παροιμια "βαζει η μυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες " ;

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Δυο ερωτησεις εχω για σας φιλτατε :
1) Γιατι ΦΩΝΑΖΕΤΕ ;
2) Γνωριζετε τη λαικη παροιμια "βαζει η μυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες " ;

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !

Καλές και οι παροιμίες και τα γνωμικά αλλά κάποια στιγμή παραμερίστε την εμπάθεια σας για τον δάσκαλο και ωφεληθείτε και σεις απ τα τροπάρια της Μεγάλης Εβδομάδας ώστε να ζήσουμε όλοι μαζί την Ανασταση, κλήρος και λαός. Τελικά εμεις οι ίδιοι πολεμάμε τα αναλόγια εκ των έσωθεν και δεν χρειάζεται να κάνει τπτ άλλο ο πονηρός.

Αν και μεσολαβεί η Μεγαλη Εβδομάδα και τα Πάθη του Χριστού σας στέλνω ένα μήνυμα Αναστασης. Χολή και όξος έχουμε μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη.
 

OPTINA1969

Μέλος
Καλές και οι παροιμίες και τα γνωμικά αλλά κάποια στιγμή παραμερίστε την εμπάθεια σας για τον δάσκαλο και ωφεληθείτε και σεις απ τα τροπάρια της Μεγάλης Εβδομάδας ώστε να ζήσουμε όλοι μαζί την Ανασταση, κλήρος και λαός. Τελικά εμεις οι ίδιοι πολεμάμε τα αναλόγια εκ των έσωθεν και δεν χρειάζεται να κάνει τπτ άλλο ο πονηρός.

Αν και μεσολαβεί η Μεγαλη Εβδομάδα και τα Πάθη του Χριστού σας στέλνω ένα μήνυμα Αναστασης. Χολή και όξος έχουμε μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη.

Χριστός Ανέστη αδελφέ...
Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη...ως καλός αδελφός και φίλος σου δίνω το λόγο μου πως θα ακολουθήσω την προτροπή σου...
Σε παρακαλώ μη με ξεχάσεις για το εξαίσιο τρισάγιον και δύναμις σε ηχο πλάγιο του β΄....
Και πάλιν ερώ χαίρε!!!!
 
Ναι...Ας ειναι καλα ο δομεστιχος του κου Νεοχωριτη...Είναι γραμμένο και ε ηλετρονικήραφή...Καλά να περνάτε...
Διακοπεύων εν Πηλίω....
Νεκτάριος Αδάμ

1) Αν είναι έτσι ας ανέβει "προς κοινή οφέλεια" .
2) Ο Παναγιώτης δεν τα συνήθιζε αυτά . Τώρα τι προέκυψε και τα ψάλλει , δεν ξέρω . Γνωρίζω ότι ανέκαθεν ήταν λάτρης της παραδόσεως .
3)Και τέλος ποια η χρησιμότητα πλεον του "δύναμις " ; Πιεζόμαστε τόσο πολύ με τον χρόνο που και εγω δεν θυμάμαι από πότε έχω να ψάλλω "δύναμις " . Ούτε καν στην πανύγηρι ...
Αλλά και να έχω χρονικά περιθώρια θα προτιμήσω να ψάλλω μακαρισμούς , στιχολογία αίνων , αργές καταβασιες ή δοξολογία ή και γιατί όχι όλο τον κανόνα ; Τακτική που εφάρμοζε - τουλάχιστον στο παρελθόν - ο φίλος Παναγιώτης .
Σχετικά με αυτά που γράφω και ο πολύ ενδιαφέρον πρόλογος - εισαγωγικό σημείωμα του φίλτατου και εκλεκτού μέλους του Ψαλτολογίου δρ Εμμανουήλ Γιαννόπουλου στο καινούριο βιβλίο του Πατρός Κων/νου Παπαγιάννη Θησαυρός Μέλους Αργού Ειρμολογικού
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
1) Αν είναι έτσι ας ανέβει "προς κοινή οφέλεια" .
2) Ο Παναγιώτης δεν τα συνήθιζε αυτά . Τώρα τι προέκυψε και τα ψάλλει , δεν ξέρω . Γνωρίζω ότι ανέκαθεν ήταν λάτρης της παραδόσεως .
3)Και τέλος ποια η χρησιμότητα πλεον του "δύναμις " ;
Πιεζόμαστε τόσο πολύ με τον χρόνο
που και εγω δεν θυμάμαι από πότε έχω να ψάλλω "δύναμις " . Ούτε καν στην πανύγηρι ...
Αλλά και να έχω χρονικά περιθώρια θα προτιμήσω να ψάλλω μακαρισμούς , στιχολογία αίνων , αργές καταβασιες ή δοξολογία ή και γιατί όχι όλο τον κανόνα ; Τακτική που εφάρμοζε - τουλάχιστον στο παρελθόν - ο φίλος Παναγιώτης .
Σχετικά με αυτά που γράφω και ο πολύ ενδιαφέρον πρόλογος - εισαγωγικό σημείωμα του φίλτατου και εκλεκτού μέλους του Ψαλτολογίου δρ Εμμανουήλ Γιαννόπουλου στο καινούριο βιβλίο του Πατρός Κων/νου Παπαγιάννη Θησαυρός Μέλους Αργού Ειρμολογικού

Ποιος μας πιεζει αραγε και γιατι ;
 

didimotihitis

Νέο μέλος
ΝΕΚΤΑΡΙΕ!!ΑΠΟΛΥΘΗΚΕΣ?ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΤΡΙΣΑΓΙΟΥ ΘΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝηΚΗ & παω στον αγαπητο μου δασκαλο...ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ,Ο ΘΕΟΣ ΜΕΘΉΜΩΝ.....ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ,,,,
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Καλό είναι την πάρτα να την ανεβάσετε δημοσίως γιατί αυτό λέει ο άγραφος ηθικός κανόνας του Ψαλτολογίου.
 

ΠΜΧ

...
Στο βίντεο υπάρχει και το "πλήρες" μουσικό κείμενο.

Βάζω το link, με την σκέψη πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα να διαδοθεί, αφού ετσι κι αλλιώς είναι τοποθετημένο σε ανοιχτό, δημόσιο χώρο!

Πάντως θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον κ. Ευστράτιο Παπαϊωάννου για την καταγραφή, όπως και τον χρήστη kofhnas για την ανάρτηση... Το ψάχνω πολύ καιρό αυτό το κείμενο (ειδικά το κράτημα)! Και είναι και πολύ "πιστή" καταγραφή.

Τρισάγιο-Δύναμις Νεοχωρίτη πλ. β'
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Το κειμενο απο το Βιντεο!
Καλο Πασχα σε ολα τα απανταχου της γης μελη του Ψ !
 

Attachments

  • ΤρισασιοΝεοχωριτου.pdf
    467.7 KB · Views: 212
Last edited:
Top