Ιδιόμελον "Θαυμαστή του Σωτήρος" Πέτρου Λαμπαδαρίου

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ο Χάρης Συμεωνίδης αποδίδει το Ιδιόμελον "Θαυμαστή του Σωτήρος" σε μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου.

Από το ιστολόγιο του Ο.Φ.Ε.Λ.Π., εδώ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐκπληκτικὴ ἀπόδοση φίλε Χάρη.

Ψαλτικὴ ηχογράφηση, χωρὶς καμὶα ἐκζήτηση ἀναλύσεων καὶ χωρὶς τὴν μανιώδη μίμηση κανενός. Ἁπλὰ ἕνας ἄριστος ψάλτης ἀποδίδει μιὰ ὠραιότατη σύνθεση τοῦ Πέτρου Λαμπαδαρίου μὲ τὸ μεράκι καὶ τὸ πάθος τοῦ ἀναλογίου χωρὶς στουντιακὰ στησίματα καὶ «βοηθήματα».

Χωρὶς ἀνούσιες ἀναζητήσεις ὑποτιθέμενης απόδοσης φωνηέντων καὶ συμφώνων, ἁπλὰ ἄνεση καὶ κατανόηση τοῦ ψαλλόμενου μέλους μὲ τὸν ἀνεπιτήδευτο τρόπο τοῦ ἀναλογίου καὶ τοῦ ψάλτη ποὺ τοῦ ἀρέσει νὰ ψάλλει χωρὶς νὰ ἔχει νὰ ἀποδείξει σὲ κανένα ἀπολύτως τίποτε, σὲ ἀντίθεση μὲ ἄλλους «ἀγαπητοὺς(;)» συφορουμίστες.

Ἀγαπημένη θέση: ὡς παρόντων στὸ 1:39.

Συγχαρητήρια Χάρη!

ΥΓ1. Γιὰ δυὸ πράγματα λυποῦμαι, ποὺ δὲν ἤμουν ἐκεῖ νὰ βοηθήσω καὶ ποὺ δὲν ἠχογρἀφησες σὲ κανονικὸ στούντιο.
ΥΓ2. Θερμὲς εὐχαριστίες στὸν κ. Τζανάκο για τὴν ἀνάθεση ποὺ μοῦ χάρισε τὴν ἀπόλαυση νὰ ἀκούσω μιὰ τόσο καλὴ ἀπόδοση καὶ σχετικὰ σπάνια τοῦ συγκεκριμένου μέλους. Περιμένουμε κι ἄλλα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όντως "Θαυμαστή του Χάρη η ερμηνεία" από κάθε άποψη. Γεμάτη ηγεμονικότητα και αρχοντιά.

Φίλε domesticus, ενώ αποφεύγω επιμελώς να σχολιάζω τον τρόπο σου, τον οποίο ούτως ή άλλως σέβομαι απεριόριστα, όπως κι εσύ τον δικό μου, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι εδώ, όπως και σε άλλες κριτικές για τον Χάρη, περισσότερο λες τι δεν είναι και λιγότερο τι είναι αυτή η ερμηνεία. "Πολεμική" αποτίμηση της τέχνης και κατ΄επέκταση του κόσμου; Απόλυτα σεβαστό.
Θα συμφωνήσεις όμως πως με εκείνο το "χωρὶς νὰ ἔχει νὰ ἀποδείξει σὲ κανένα ἀπολύτως τίποτε, σὲ ἀντίθεση μὲ ἄλλους «ἀγαπητοὺς(;)» συφορουμίστες" παίρνει πολλούς η μπάλα, γιατί πολλοί είναι αυτοί που ανεβάζουν, άλλοι από ζωντανές, άλλοι από στουντιακές ηχογραφήσεις. Κι εσύ δεν συνηθίζεις να τα βάζεις όλα στο μίξερ. Εϊναι κρίμα, κατά τη γνώμη μου, η αποτίμηση μιας υπέροχης ερμηνείας να πρέπει να συνοδεύεται από αιχμές, και δη ασαφείς, προς μέλη του φόρουμ.

Και πάλι ευχαριστούμε, Χάρη. Πάντα τέτοια!
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Έχω την τύχη να συνεργάζομαι με τον Χάρη στο "ΠΑΝΑΡΜΟΝΙΟΝ".
Το ύφος του και το φωνητικό του τάλαντο είναι αξιοθαύμαστα.
Πέραν αυτών έχω διαπιστώσει και πολλά άλλα ταλέντα.
Ο Θεός να τον έχει καλά, να τον φωτίζει και να τον ενδυναμώνει.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γιώργος Μ.;110179 said:
Όντως "Θαυμαστή του Χάρη η ερμηνεία" από κάθε άποψη. Γεμάτη ηγεμονικότητα και αρχοντιά.

Φίλε domesticus, ενώ αποφεύγω επιμελώς να σχολιάζω τον τρόπο σου, τον οποίο ούτως ή άλλως σέβομαι απεριόριστα, όπως κι εσύ τον δικό μου, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι εδώ, όπως και σε άλλες κριτικές για τον Χάρη, περισσότερο λες τι δεν είναι και λιγότερο τι είναι αυτή η ερμηνεία. "Πολεμική" αποτίμηση της τέχνης και κατ΄επέκταση του κόσμου; Απόλυτα σεβαστό.
Θα συμφωνήσεις όμως πως με εκείνο το "χωρὶς νὰ ἔχει νὰ ἀποδείξει σὲ κανένα ἀπολύτως τίποτε, σὲ ἀντίθεση μὲ ἄλλους «ἀγαπητοὺς(;)» συφορουμίστες" παίρνει πολλούς η μπάλα, γιατί πολλοί είναι αυτοί που ανεβάζουν, άλλοι από ζωντανές, άλλοι από στουντιακές ηχογραφήσεις. Κι εσύ δεν συνηθίζεις να τα βάζεις όλα στο μίξερ. Εϊναι κρίμα, κατά τη γνώμη μου, η αποτίμηση μιας υπέροχης ερμηνείας να πρέπει να συνοδεύεται από αιχμές, και δη ασαφείς, προς μέλη του φόρουμ.

Και πάλι ευχαριστούμε, Χάρη. Πάντα τέτοια!

Σοῦ ἀπαντῶ λοιπόν.

Ὅταν ἕνας ἄριστος ψάλτης ὄχι μόνο κατ'ὄνομα ἀλλὰ στὴν πράξη καὶ ὄχι μὲ στημένες ἠχογραφήσεις ἀλλὰ καὶ μὲ μάχιμες ἀντιμετωπίζει τέτοια ἐκστρατεία λάσπης γιὰ μικρόσχημα συμφέροντα, ἐνδεδυμένα μὲ τὸ μανδύα τῆς ἀναζήτησης τῆς ἀλήθειας, ἀλλὰ σ]την πραγματικότητα στηριγμένα σὲ συμπλεγματικὰ κίνητρα «ἐγὼ ἔχω διαβἀσει περισσότερη βιβλιογραφία καὶ τὶ ξέρεις ἐσύ»,

Ὅταν ἐγὼ ποὺ ἀντιτίθεμαι στὴν παραπάνω ἐκστρατεία καὶ λόγω θαυμασμοῦ πρὸς τὴν ψαλτικὴ δεινότητα κὰι δύναμη τοῦ Χάρη ἀλλὰ καὶ λόγω ἀμφίδρομης φιλίας μαζί του, ἀποκαλοῦμαι «ψυχικὰ διαταραγμένος» καὶ «ζῶο» ἀπὸ ὑποστηρικτὲς τῆς παραπάνω συμπλεγματικῆς κίνησης, προτιμῶ νὰ σχολιάζω μὲ τὸν συγκεκριμένο τρόπο ἀπευθυνόμενος σὲ πολλαπλοὺς ἀποδέκτες, ἐχθροὺς καὶ φίλους.

Καὶ γιὰ νὰ ξέρεις, δὲν ἀποστέλλω τὶς αἰχμὲς μόνο, ἀλλὰ καὶ τὸ στέλεχος ὁλόκληρο τοῦ δόρατος -κατὰ τὴν ὁμηρικὴ διάλεκτο, τὸν καυλὸν- πρὸς τὰ μέλη τοῦ forum ποὺ ἐπέλεξαν νὰ μὲ ὑβρίσουν.

Καὶ ὅπως λέει ὁ γερο-Νηλέας στὴν Ἰλιάδα Θ, 110: ἐμὸν δόρυ μαίνεται ἐν παλάμῃσιν
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρασκήνια δεν γνωρίζω. Ότι έχεις τους λόγους σου, το πιθανολογώ - νοήμων είσαι, σίγουρα θα τους έχεις.
Το μόνο που λέω είναι ότι, αν δεν γνωρίζουμε ποιοι είναι οι "πολλαπλοί αποδέκτες", η μπάλα παίρνει κι άλλους που ανεβάζουν, με "βοηθήματα" ή χωρίς (π.χ. ...... κ.ά., για να αναφέρω μερικούς που σίγουρα δεν εννοείς).
Να θυμίσω ότι είναι συνηθισμένη σου φράση το "αυτό σηκώνει παρεξήγηση". Αλλά δεν επιμένω. Ελευθερία ή θάνατος, λέει.

Κι όπως λέει κι ο κυρ-Αντώνης: Πάντα γεια...
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αυτά είναι διαστήματα!!! από τον Κλαύδιο μέσω των αράβων και τον Χρύσανθο μέσω υμών των ελεεινών πάλι σε μας!!! Συμεωνίδης ΟΛΕ!

Come on Θεοτοκάτος fight!!! come on!!! :p:D:p:D

Ο Χάρης ψέλνει διά τριών, ποστάρει κι ο Θεοτοκάτος
και διφωνία δεν θα μείνει, το θέμα πάει στο καλό.. κι ο Χάρης ψέλνει διά τριών... λαλαλαλο :p:p:p:D:D:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σεμνά! Μου χαλάς το... post-ίζ :p:p:p

Μην πατάτε τη χλόη!!! Ας περιοριστούμε μόνο στις εξάρσεις του μέλους, και όχι σε άλλες, μέρες που έρχονται... :D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γιώργος Μ.;110229 said:
Παρασκήνια δεν γνωρίζω. Ότι έχεις τους λόγους σου, το πιθανολογώ - νοήμων είσαι, σίγουρα θα τους έχεις.
Το μόνο που λέω είναι ότι, αν δεν γνωρίζουμε ποιοι είναι οι "πολλαπλοί αποδέκτες", η μπάλα παίρνει κι άλλους που ανεβάζουν, με "βοηθήματα" ή χωρίς .
Να θυμίσω ότι είναι συνηθισμένη σου φράση το "αυτό σηκώνει παρεξήγηση". Αλλά δεν επιμένω. Ελευθερία ή θάνατος, λέει.

Κι όπως λέει κι ο κυρ-Αντώνης: Πάντα γεια...

Ὑποπίπτεις σὲ σοβαρὸτατο φάουλ καὶ σὲ παρακαλῶ νὰ ἀλλάξεις τὸ μήνυμά σου.

ΕΓΩ δὲν ἀνέφερα ΚΑΝΕΝΑ ὄνομα καὶ δὲν ὑποτίμησα ΚΑΝΕΝΑ ἀπ' ὅσα ὀνόματα παρέθεσες. ΕΣΥ τὰ ἀνέφερες, ἐκφράζοντας τὴν προσωπική ΣΟΥ ἄποψη καὶ ΜΟΝΟ.

Καὶ μὲ τὰ ὀνόματα συναδέλφων καλὸ εἶναι νὰ μὴν πάιζουμε κι ἀκόμη καλύτερα νὰ μὴν παίζουμε μὲ ἱστορίες πὸὺ δὲν τὶς ξέρουμε ὅλες ἤ κάνουμε πὼς δὲν τὶς ξέρουμε ...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Βλέπω τὴν ἀπάντησή σου καὶ σὲ πληροφορῶ πὼς δὲν γεννήθηκα χθές, αὐτὸ σοῦ γράφω μόνο.

ἌΝ θέλεις, ἀπάλειψε τὰ ὀνόματα ἀπὸ τὸ μνμ σου καὶ ξαναμιλᾶμε ...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
καὶ ξαναμιλᾶμε ...

Δεν χρειάζεται φίλε.

Εστιάζεις για κάποιο λόγο αλλού από εκεί όπου εστίασα εγώ, όπως και αλλοιώνεις το νόημα των λόγων μου. Δεν πειράζει.

Βγάζω τα ονόματα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν χρειάζεται φίλε.

Εστιάζεις για κάποιο λόγο αλλού από εκεί όπου εστίασα εγώ, όπως και αλλοιώνεις το νόημα των λόγων μου. Δεν πειράζει.

Βγάζω τα ονόματα.

Δεκτό. Ἐστιάζω γιατὶ ἔχεις χάσει ἐπεισὀδια τὸν τελευταῖο καιρό, δὲν ξέρω ἄν ἔμπαινες καθόλου.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ἐκπληκτικὴ ἀπόδοση φίλε Χάρη.

Ψαλτικὴ ηχογράφηση, χωρὶς καμὶα ἐκζήτηση ἀναλύσεων καὶ χωρὶς τὴν μανιώδη μίμηση κανενός. Ἁπλὰ ἕνας ἄριστος ψάλτης ἀποδίδει μιὰ ὠραιότατη σύνθεση τοῦ Πέτρου Λαμπαδαρίου μὲ τὸ μεράκι καὶ τὸ πάθος τοῦ ἀναλογίου χωρὶς στουντιακὰ στησίματα καὶ «βοηθήματα».

Χωρὶς ἀνούσιες ἀναζητήσεις ὑποτιθέμενης απόδοσης φωνηέντων καὶ συμφώνων, ἁπλὰ ἄνεση καὶ κατανόηση τοῦ ψαλλόμενου μέλους μὲ τὸν ἀνεπιτήδευτο τρόπο τοῦ ἀναλογίου καὶ τοῦ ψάλτη ποὺ τοῦ ἀρέσει νὰ ψάλλει χωρὶς νὰ ἔχει νὰ ἀποδείξει σὲ κανένα ἀπολύτως τίποτε, σὲ ἀντίθεση μὲ ἄλλους «ἀγαπητοὺς(;)» συφορουμίστες.

Ἀγαπημένη θέση: ὡς παρόντων στὸ 1:39.

Συγχαρητήρια Χάρη!

ΥΓ1. Γιὰ δυὸ πράγματα λυποῦμαι, ποὺ δὲν ἤμουν ἐκεῖ νὰ βοηθήσω καὶ ποὺ δὲν ἠχογρἀφησες σὲ κανονικὸ στούντιο.
ΥΓ2. Θερμὲς εὐχαριστίες στὸν κ. Τζανάκο για τὴν ἀνάθεση ποὺ μοῦ χάρισε τὴν ἀπόλαυση νὰ ἀκούσω μιὰ τόσο καλὴ ἀπόδοση καὶ σχετικὰ σπάνια τοῦ συγκεκριμένου μέλους. Περιμένουμε κι ἄλλα.

Συμφωνω απολυτα με τα οσα λες , συγχαιρω το Χαρη και θεωρω τη συγκεκριμενη εκτελεση του υποδειγματικη!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Η συγκεκριμένη απόδοση δεν είναι τόσο καλή όσο θα έπρεπε για τα μέτρα του Συμεωνίδη: Πολλές φορές βρίσκεται εκτός χρόνου (απαράδεκτον για ένα που δημοσίως συγκρίνει τον εαυτό του με τον Ναυπλιώτη υπονοώντας ότι έχει τα... "κότσια" να το κάνει και άρα το κάνει, εν αντιθέσει με άλλους που δεν τα έχουν και δεν το κάνουν...). Επιπλέον σε αρκετά σημεία δεν είναι ακριβής στα διαστήματα: σέρνει την ερμηνεία με αποτέλεσμα αυτή να μην καθίσταται "ευδιάκριτη".


Υ.Γ. απευθυνόμενο σε συγκεκριμένο απρόσωπο πρόσωπο:
Θυμίζω για την ιστορία ποιος αποκάλεσε ποιον "ζώον":
Επιλογική κλητική προσφώνηση απεθυνόμενη προς το πρόσωπό μου:
"Γατάκι!" Και να ξέρεις ότι οι προσβλητικές σπώντες για τρίτους και περισσότερους -πρόσφατη τακτική από υμέτερους- δεν σε τιμάει.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αηδόνης;110323 said:
Υ.Γ. απευθυνόμενο σε συγκεκριμένο απρόσωπο πρόσωπο:
Θυμίζω για την ιστορία ποιος αποκάλεσε ποιον "ζώον":
Επιλογική κλητική προσφώνηση απεθυνόμενη προς το πρόσωπό μου:
"Γατάκι!" Και να ξέρεις ότι οι προσβλητικές σπώντες για τρίτους και περισσότερους -πρόσφατη τακτική από υμέτερους- δεν σε τιμάει.[/SIZE]

Ο αηδονόγατος μετά τόν προσβλητικό χαρακτηρισμό "γατάκι":


Το τραγούδι του αηδονόγατου μας! :D:p:D μαααααουυυυυ!!! χχχχχχχ!!!! :D:D:D

 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η συγκεκριμένη απόδοση δεν είναι τόσο καλή όσο θα έπρεπε για τα μέτρα του Συμεωνίδη:
Πιθανόν να ισχύει...
Επιπλέον σε αρκετά σημεία δεν είναι ακριβής στα διαστήματα: σέρνει την ερμηνεία με αποτέλεσμα αυτή να μην καθίσταται "ευδιάκριτη".
Ισχύει...
Πολλές φορές βρίσκεται εκτός χρόνου
Κι αυτό ισχύει...

(απαράδεκτον για ένα που δημοσίως συγκρίνει τον εαυτό του με τον Ναυπλιώτη υπονοώντας ότι έχει τα... "κότσια" να το κάνει και άρα το κάνει, εν αντιθέσει με άλλους που δεν τα έχουν και δεν το κάνουν...)
ΔΕΝ ισχύει (γι αυτό και δεν μπορώ να βάλω thanks..!

χς
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γατούλα μοὺ 'γινες Συμεωνίδη κεῖ χάμου στὴν Ἀθήνα.

Δὲν πειράζει ἐσὺ τὸ καρότο κι ἐγώ τὸ μαστίγιο ....
 
Top