Παρουσίαση Βιβλίου: Ηλ. Φραγκάκη, Μουσικόν Κυριακοδρόμιον, Ήχος πλ. του Β'.

ΗΛΙΑΣ Ο ΧΙΟΣ

Νέο μέλος
Αγαπητοί μου φίλοι,

Επιτρέψτε μου να σας κάνω γνωστό ότι ο νέος τόμος της σειράς της οποίας επιμελούμαι την έκδοση, Μουσικόν Κυριακοδρόμιον, βρίσκεται στο τυπογραφείο και θα εκδοθεί τις επόμενες ημέρες.

Ο τόμος αυτός που αφορά τον Ήχο πλ. του Β', όπως και οι δύο προηγούμενοι τόμοι των Ήχων πλ. του Δ' και Βαρέως, περιέχει τα μαθήματα του Ήχου και τα κοινά μαθήματα του Εσπερινού, του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας της Κυριακής. Είχα την τιμή να προλογίσει το βιβλίο ο Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου της Μ.τ.Χ. Εκκλησίας και συμπατριώτης μου κος Δημήτριος Νεραντζής.

Οφείλω πρωτ' απ' όλα να σας ευχαριστήσω θερμά για την εγκάρδια ανταπόκρισή σας στους δύο προηγούμενους τόμους, η οποία με γέμισε με αίσθημα ευθύνης και μου έδωσε τη δύναμη να συνεχίσω με την έκδοση ακόμη ενός τόμου.

Σε αυτή την έκδοση έλαβα σοβαρά υπόψη μου τα σχόλιά σας, και έκανα κάθε προσπάθεια για την καλύτερη δυνατή επιμέλεια μουσικά, και την πιο συμφέρουσα πρόταση οικονομικά.

Το Μουσικόν Κυριακοδρόμιον, Ήχος πλ. του Β', περιέχει εκλεκτά κλασσικά μαθήματα, αλλά και ανέκδοτα μαθήματα του Γεωργίου Βινάκη και άλλων σημαντικών μελουργών και προσφέρεται με μαλακό εξώφυλλο, σε ασπρόμαυρη έκδοση.

Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο email: eliasxios@yahoo.gr ή στα τηλ. 210-9848714 και 6984-608988.

Επισυνάπτω ορισμένες σελίδες του υπό έκδοση νέου τόμου.

Εύχομαι σε όλους σας καλή δύναμη και καλή συνέχεια στην εβδομάδα των Παθών του Κυρίου και Καλή Ανάσταση!

Αγαπητοί μου φίλοι,

Επιτρέψτε μου να σας κάνω γνωστό ότι ο νέος τόμος της σειράς της οποίας επιμελούμαι την έκδοση, Μουσικόν Κυριακοδρόμιον, βρίσκεται στο τυπογραφείο και θα εκδοθεί τις επόμενες ημέρες.

Ο τόμος αυτός που αφορά τον Ήχο πλ. του Β', όπως και οι δύο προηγούμενοι τόμοι των Ήχων πλ. του Δ' και Βαρέως, περιέχει τα μαθήματα του Ήχου και τα κοινά μαθήματα του Εσπερινού, του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας της Κυριακής. Είχα την τιμή να προλογίσει το βιβλίο ο Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου της Μ.τ.Χ. Εκκλησίας και συμπατριώτης μου κος Δημήτριος Νεραντζής.

Οφείλω πρωτ' απ' όλα να σας ευχαριστήσω θερμά για την εγκάρδια ανταπόκρισή σας στους δύο προηγούμενους τόμους, η οποία με γέμισε με αίσθημα ευθύνης και μου έδωσε τη δύναμη να συνεχίσω με την έκδοση ακόμη ενός τόμου.

Σε αυτή την έκδοση έλαβα σοβαρά υπόψη μου τα σχόλιά σας, και έκανα κάθε προσπάθεια για την καλύτερη δυνατή επιμέλεια μουσικά, και την πιο συμφέρουσα πρόταση οικονομικά.

Το Μουσικόν Κυριακοδρόμιον, Ήχος πλ. του Β', περιέχει εκλεκτά κλασσικά μαθήματα, αλλά και ανέκδοτα μαθήματα του Γεωργίου Βινάκη και άλλων σημαντικών μελουργών και προσφέρεται με μαλακό εξώφυλλο, σε ασπρόμαυρη έκδοση.

Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο email: eliasxios@yahoo.gr ή στα τηλ. 210-9848714 και 6984-608988.

Επισυνάπτω ορισμένες σελίδες του υπό έκδοση νέου τόμου.

Εύχομαι σε όλους σας καλή δύναμη και καλή συνέχεια στην εβδομάδα των Παθών του Κυρίου και Καλή Ανάσταση!
 

Attachments

  • sample1.pdf
    112.1 KB · Views: 275
  • sample2.pdf
    381.4 KB · Views: 206
  • sample3.pdf
    184.7 KB · Views: 177
  • sample1.pdf
    112.1 KB · Views: 183
  • sample2.pdf
    381.4 KB · Views: 134
  • sample3.pdf
    184.7 KB · Views: 147
Last edited by a moderator:
Φαντάζομαι ότι τα πρωτότυπα μαθήματα του Βινάκη δεν ήταν χωρισμένα σε πόδες, ούτε είχαν διπλά ισοκρατήματα, ούτε μονόγραμμες διέσεις κλπ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φαντάζομαι ότι τα πρωτότυπα μαθήματα του Βινάκη δεν ήταν χωρισμένα σε πόδες, ούτε είχαν διπλά ισοκρατήματα, ούτε μονόγραμμες διέσεις κλπ...

Καὶ δίγραμμες ...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Με τον Ηλία ήρθα σε πρώτη επαφή με μαθήματα του Βινάκη, τότε που έψαλλε στην ενορία μου, Μεταμόρφωση Σωτήρος Παλιάς Κοκκινιάς Πειραιά εν έτει 1992.
Συγχαρητήρια Ηλία για αυτήν την έκδοση πολύ ενδιαφέρουσα! ήταν κάτι που έλειπε όντως από την βιβλιογραφία.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Φαντάζομαι ότι τα πρωτότυπα μαθήματα του Βινάκη δεν ήταν χωρισμένα σε πόδες, ούτε είχαν διπλά ισοκρατήματα, ούτε μονόγραμμες διέσεις κλπ...

Νικόλα μπορεί όμως να μην είναι επιπρόσθετες οι έλξεις και να τις έχει όντως έτσι ο Βινάκης... :rolleyes:
 
Νικόλα μπορεί όμως να μην είναι επιπρόσθετες οι έλξεις και να τις έχει όντως έτσι ο Βινάκης... :rolleyes:

Με τίποτα:D
Για μένα η εργασία αυτή είναι στο ίδιο πνεύμα με τις ψευδεκδόσεις του Πρίγγου από τον Κωνσταντίνου. Δε σέβομαι το αρχικό χειρόγραφο και χωρίζω σε ρυθμικούς πόδες, βάζω διπλά ή μονά ισοκρατήματα, βάζω υφεσοδιέσεις κλπ. Αυτό από μόνο του είναι μικρό κακό, αλλά για να μην γίνει μεγάλο σωστό είναι να αναφερθεί που ακριβώς υπήρξε "παρέμβαση".
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
.... σωστό είναι να αναφερθεί που ακριβώς υπήρξε "παρέμβαση".

+1

Συμφωνώ, γιατί σίγουρα ο Βινάκης θα έχει σημειώσει κάποιες διέσεις ή και έλξεις απλά τώρα δεν ξέρουμε ποιες είναι του Βινάκη και ποιες είναι οι "βοηθητικές".
 
Last edited:

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου φίλοι,

Επιτρέψτε μου να σας κάνω γνωστό ότι ο νέος τόμος της σειράς της οποίας επιμελούμαι την έκδοση, Μουσικόν Κυριακοδρόμιον, βρίσκεται στο τυπογραφείο και θα εκδοθεί τις επόμενες ημέρες.

Ο τόμος αυτός που αφορά τον Ήχο πλ. του Β', όπως και οι δύο προηγούμενοι τόμοι των Ήχων πλ. του Δ' και Βαρέως, περιέχει τα μαθήματα του Ήχου και τα κοινά μαθήματα του Εσπερινού, του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας της Κυριακής. Είχα την τιμή να προλογίσει το βιβλίο ο Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου της Μ.τ.Χ. Εκκλησίας και συμπατριώτης μου κος Δημήτριος Νεραντζής.

Οφείλω πρωτ' απ' όλα να σας ευχαριστήσω θερμά για την εγκάρδια ανταπόκρισή σας στους δύο προηγούμενους τόμους, η οποία με γέμισε με αίσθημα ευθύνης και μου έδωσε τη δύναμη να συνεχίσω με την έκδοση ακόμη ενός τόμου.

Σε αυτή την έκδοση έλαβα σοβαρά υπόψη μου τα σχόλιά σας, και έκανα κάθε προσπάθεια για την καλύτερη δυνατή επιμέλεια μουσικά, και την πιο συμφέρουσα πρόταση οικονομικά.

Το Μουσικόν Κυριακοδρόμιον, Ήχος πλ. του Β', περιέχει εκλεκτά κλασσικά μαθήματα, αλλά και ανέκδοτα μαθήματα του Γεωργίου Βινάκη και άλλων σημαντικών μελουργών και προσφέρεται με μαλακό εξώφυλλο, σε ασπρόμαυρη έκδοση.

Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο email: eliasxios@yahoo.gr ή στα τηλ. 210-9848714 και 6984-608988.

Επισυνάπτω ορισμένες σελίδες του υπό έκδοση νέου τόμου.

Εύχομαι σε όλους σας καλή δύναμη και καλή συνέχεια στην εβδομάδα των Παθών του Κυρίου και Καλή Ανάσταση!

καλή ανάσταση μαέστρο(όπως σας λέγαμε στο φρο. κατηχητών της αποστολικης διακονίας)!
 
Συγχαρητήρια στον κ. Φραγκακη για το αξιόλογο έργο του το οποίο νομίζω είναι πετυχημένο και από μουσικής αλλά και από πρακτικής πλευράς. Δε νομιζω όμως οτι θεωρήται παρέμβαση το ότι έχει τα μελη χωρισμένα σε συνεπτυγμένο ρυθμό και με ισοκρατήματα. Αντίθετα πιστεύω ότι όλα τα βιβλία ετσι πρεπει να εκδίδονται γιατί βοηθάει τον ψάλτη να αποδώσει καλύτερα τα μέλη.
 
Λάθος νομίζετε!
Τα περί συνεπτυγμένου, παρασήμανσης έλξεων και ισοκρατημάτων έχουν πολυσυζητηθεί και δεν υπάρχει ομοφωνία. Αυτό και μόνο δηλώνει πως πρέπει να σεβόμαστε τον δημιουργό.
Αν εσείς θεωρείτε ότι δεν πρέπει να παρασημαίνονται οι έλξεις και πάρω εγώ τα μαθήματά σας και τα γράψω με υφέσεις και διέσεις επειδή έτσι θεωρώ εγώ σωστό και ότι και καλά βοηθάει τους ψάλτες τί θα μου πείτε;
Αν ζούσε ο Βινάκης και αυτός ο δόλιος ο Πρίγγος τί θα λέγανε άραγε;
Δε θα κάτσω να σας πω ποιο είναι το σωστό, ο καθένας πιστεύει ότι θέλει, αλλά τουλάχιστον σεβασμό στο αρχικό χειρόγραφο του δημιουργού.
 
Ηλία συγχαρητήρια για την έκδοση του 3ου τόμου της σειράς "Μουσικόν Κυριακοδρόμιον" του πλαγίου του Β.
Έχω μόνιμα στο αναλόγιο μου και χρησιμοποιώ τους πρώτους δύο τόμους (πλαγιο του δ΄και βαρυ) οι οποιοι ειναι απο κάθε άποψη εξαιρετικοί και είμαι σίγουρος ότι και οι επομενοι, συν Θεω, θα είναι το ίδιο.
Θα ήθελα σε παρακαλω να μου στείλεις 10 αντίτυπα του νέου τόμου και να μου πεις αν η τιμή παραμένει η ίδια ή λόγω κρίσης έχει μειωθεί.
Όσο για τις διαφωνίες περι ρυθμού, έλξεων, ισοκρατημάτων πιστέυω ότι κάποιοι κοιτούν το δέντρο και χάνουν το δάσος. Ας δουν τα ανέκδοτα μαθήματα του Βινάκη και ας παραλείψουν ότι τους χαλάει. Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι από τα παιδικά σου χρόνια άκουγες τον αείμνηστο Λεωνίδα Σφήκα (μαθητή του Γ. Βινάκη) και έχεις ψάλλει μαζί του και αυτό από μόνο του λέει πολλά.......... άρα εσύ ......δεν "φαντάζεσαι" όπως άλλοι αλλά μεταφέρεις πιστά και με σεβασμό στην παράδοση αυτά που άκουσες και έμαθες.
Καλή δύναμη και Καλη Ανάσταση σε όλους.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ηλία συγχαρητήρια για την έκδοση του 3ου τόμου της σειράς "Μουσικόν Κυριακοδρόμιον" του πλαγίου του Β.
Έχω μόνιμα στο αναλόγιο μου και χρησιμοποιώ τους πρώτους δύο τόμους (πλαγιο του δ΄και βαρυ) οι οποιοι ειναι απο κάθε άποψη εξαιρετικοί και είμαι σίγουρος ότι και οι επομενοι, συν Θεω, θα είναι το ίδιο.
Θα ήθελα σε παρακαλω να μου στείλεις 10 αντίτυπα του νέου τόμου και να μου πεις αν η τιμή παραμένει η ίδια ή λόγω κρίσης έχει μειωθεί.
Όσο για τις διαφωνίες περι ρυθμού, έλξεων, ισοκρατημάτων πιστέυω ότι κάποιοι κοιτούν το δέντρο και χάνουν το δάσος. Ας δουν τα ανέκδοτα μαθήματα του Βινάκη και ας παραλείψουν ότι τους χαλάει. Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι από τα παιδικά σου χρόνια άκουγες τον αείμνηστο Λεωνίδα Σφήκα (μαθητή του Γ. Βινάκη) και έχεις ψάλλει μαζί του και αυτό από μόνο του λέει πολλά.......... άρα εσύ ......δεν "φαντάζεσαι" όπως άλλοι αλλά μεταφέρεις πιστά και με σεβασμό στην παράδοση αυτά που άκουσες και έμαθες.
Καλή δύναμη και Καλη Ανάσταση σε όλους.

Διευκρινίστε παρακαλῶ τὰ περὶ δάσους καὶ δένδρου, ἄν θέλετε ...
 
Ας δουν τα ανέκδοτα μαθήματα του Βινάκη και ας παραλείψουν ότι τους χαλάει.
......δεν "φαντάζεσαι" όπως άλλοι αλλά μεταφέρεις πιστά και με σεβασμό στην παράδοση αυτά που άκουσες και έμαθες.

Ποια ανέκδοτα μαθήματα; Τα γνήσια που δεν κυκλοφορούν ή τα παραποιημένα που εμπορεύεται ο "συνάδελφος"; Για να παραλείψουμε αυτά που μας χαλάνε ας μας ενημερώσει για τα σημεία που έχει παρέμβει.
Επίσης το "Φαντάζομαι" έχει και άλλες έννοιες εκτός από την κυριολεκτική της, επομένως διαβάστε και λίγο ελληνική γλώσσα, γιατί από μουσική δε βλέπω και πολλά πράγματα.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ηλία συγχαρητήρια για την έκδοση του 3ου τόμου της σειράς "Μουσικόν Κυριακοδρόμιον" του πλαγίου του Β.
Έχω μόνιμα στο αναλόγιο μου και χρησιμοποιώ τους πρώτους δύο τόμους (πλαγιο του δ΄και βαρυ) οι οποιοι ειναι απο κάθε άποψη εξαιρετικοί και είμαι σίγουρος ότι και οι επομενοι, συν Θεω, θα είναι το ίδιο.
Θα ήθελα σε παρακαλω να μου στείλεις 10 αντίτυπα του νέου τόμου και να μου πεις αν η τιμή παραμένει η ίδια ή λόγω κρίσης έχει μειωθεί.
Όσο για τις διαφωνίες περι ρυθμού, έλξεων, ισοκρατημάτων πιστέυω ότι κάποιοι κοιτούν το δέντρο και χάνουν το δάσος. Ας δουν τα ανέκδοτα μαθήματα του Βινάκη και ας παραλείψουν ότι τους χαλάει. Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι από τα παιδικά σου χρόνια άκουγες τον αείμνηστο Λεωνίδα Σφήκα (μαθητή του Γ. Βινάκη) και έχεις ψάλλει μαζί του και αυτό από μόνο του λέει πολλά.......... άρα εσύ ......δεν "φαντάζεσαι" όπως άλλοι αλλά μεταφέρεις πιστά και με σεβασμό στην παράδοση αυτά που άκουσες και έμαθες.
Καλή δύναμη και Καλη Ανάσταση σε όλους.


Τα περί δημόσιας(!) παραγγελίας παραλείπονται ως άτοπα και εμπίπτοντα στην δικαιοδοσία αρμοδίων οικονομικών υπηρεσιών.

Τώρα, όσον αφορά στα περί σεβασμού και πιστής αντιγραφής και έκδοσης, υποθέτω πως και ο αείμνηστος Γέμελος μετέφερε με εξίσου μεγάλο σεβασμό και πίστη τα όσα παρέλαβε από τον Βινάκη. Μαθήματα του Βινάκη δια της γραφίδος Γέμελου ανέβηκαν εδώ.

Αν αποκλείσουμε λοιπόν την περίπτωση.... ασέβειας και... απιστίας του Γέμελου :rolleyes:, θα πρέπει να παρατηρήσουμε την έλλειψη διαστολών αλλά και επίμονων έλξεων. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι στον Πλ. Β' του Οκτάηχου "Θεαρχίω Νεύματι" απουσιάζουν οι έλξεις που επίμονα εμφανίζονται στα δείγματα που αναρτήθηκαν...

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να δούμε και τα αυτόγραφα του Βινάκη βάσει των οποίων έγινε η έκδοση, έτσι για την ιστορία του πράγματος, και για να μην "φανταζόμαστε" :rolleyes:, αλλά και να αποσαφηνισθούν στη φάση αυτή και τα περί χλωρίδος.

Ιδού, λοιπόν, πεδίον δόξης λαμπρόν!
 
1ον Σας παραπεμπω στον προλογο του Αρχοντος κ. Νερατζη οσον αφορα τα ανεκδοτα μαθηματα και την επισημανση του για τα ισοκρατηματα (οχι αρμονικα) που επισημαινονται στον εν λογω βιβλιο. Λέτε να μην ειδε τις ελξεις ή τον ρυθμο? Αν θεωρουσε οτι παραποιουνται τα μαθηματα ή διαφωνουσε με αυτα θα προλογιζε?

2ον Τα συμπερασματα σας για αγνοια απο μερους μου της ελληνικης γλωσσας και μουσικης (που δεν βλεπεται και πολλα) σας τα επιστρεφω ως αυθαιρετα και κακοηθη. Αναρωτιεμαι ..... με γνωριζετε ? ή ειναι πρακτικη σας οποιον δεν συμφωνει μαζι σας να τον λοιδωρειται ???

3ον Επειδη εχω πιο σοβαρες ασχολιες απο το να ερχομαι σε αντιπαραθεση με τον οποιοδηποτε, σας ευχομαι απο καρδιας
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ - ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ - ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Χφφ μόνο για... αρχοντικά μάτια; Έστω! :rolleyes: Οι ... οποιοιδήποτε κοινοί θνητοί ας μείνουν με απορίες... :eek:

Τι να πει κανείς, μετά από τόσο ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ:rolleyes::rolleyes: στοιχεία που παρατίθενται με τόση προθυμία:rolleyes::rolleyes: δε μπορεί κανεις παρά να σπεύσει:eek: να παραγγείλει "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος" :rolleyes:.
 
Last edited:
1ον Σας παραπεμπω στον προλογο του Αρχοντος κ. Νερατζη οσον αφορα τα ανεκδοτα μαθηματα και την επισημανση του για τα ισοκρατηματα (οχι αρμονικα) που επισημαινονται στον εν λογω βιβλιο. Λέτε να μην ειδε τις ελξεις ή τον ρυθμο? Αν θεωρουσε οτι παραποιουνται τα μαθηματα ή διαφωνουσε με αυτα θα προλογιζε?

2ον Τα συμπερασματα σας για αγνοια απο μερους μου της ελληνικης γλωσσας και μουσικης (που δεν βλεπεται και πολλα) σας τα επιστρεφω ως αυθαιρετα και κακοηθη. Αναρωτιεμαι ..... με γνωριζετε ? ή ειναι πρακτικη σας οποιον δεν συμφωνει μαζι σας να τον λοιδωρειται ???

3ον Επειδη εχω πιο σοβαρες ασχολιες απο το να ερχομαι σε αντιπαραθεση με τον οποιοδηποτε, σας ευχομαι απο καρδιας
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ - ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ - ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

1ον Αν η ευγένεια του Άρχοντα να εξυπηρετήσει ένα συμπατριώτη του είναι δείγμα γνησιότητας των μαθημάτων και απόδειξη μη παραχάραξης του παραδοσιακού ύφους, τότε υπάρχει σαφώς μεγάλη διαφορά αντίληψης μεταξύ ημών και υμών.
Και στην τελική μιλάμε για μαθήματα του Βινάκη, όχι του Νεραντζή.
2ον Μακάρι να δείχνατε για τους τόνους την ίδια ευαισθησία που δείχνετε για τις διέσεις. Σας γνωρίζω από αυτά που γράφετε και αυτά κρίνω, όχι εσάς, γιατί ο μη ηλεκτρονικός εαυτός σας μπορεί να είναι αλλιώς...
Και λοιδωρία δεν είναι η απόδειξη της έλλειψης επιχειρημάτων του άλλου.
3ον Καλή Ανάσταση στη μουσική μας, και σε σας φυσικά με υγεία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
1ον Σας παραπεμπω στον προλογο του Αρχοντος κ. Νερατζη οσον αφορα τα ανεκδοτα μαθηματα και την επισημανση του για τα ισοκρατηματα (οχι αρμονικα) που επισημαινονται στον εν λογω βιβλιο. Λέτε να μην ειδε τις ελξεις ή τον ρυθμο? Αν θεωρουσε οτι παραποιουνται τα μαθηματα ή διαφωνουσε με αυτα θα προλογιζε?

Καὶ βέβαια ἐδῶ δημιουργεῖται καὶ κάποιο θέμα γιὰ τὸν ἴδιο τὸν κ. Νερατζή. Ἴσως οἱ ἐπισκέψεις του στὸ ΚΕΠΕΜ νὰ ἀπεδείχθησαν πολλαπλῶς ὡφέλιμες στὴν ... θεωρητική του ἐπανένταξη (;) ...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Καὶ βέβαια ἐδῶ δημιουργεῖται καὶ κάποιο θέμα γιὰ τὸν ἴδιο τὸν κ. Νερατζή. Ἴσως οἱ ἐπισκέψεις του στὸ ΚΕΠΕΜ νὰ ἀπεδείχθησαν πολλαπλῶς ὡφέλιμες στὴν ... θεωρητική του ἐπανένταξη (;) ...
Αν και εντελώς άσχετο με το παρόν θέμα, καλό θα ήταν να ανέβουν κάποια στιγμή ηχητικά που γνωρίζω ότι υπάρχουν από τα εν λόγω σεμινάρια (στα οποία απ' όσο γνωρίζω τον κάλεσαν να διδάξει και όχι να διδαχθεί, όπως φημολογείται πολλαπλώς τελευταία) και εκεί θα φανεί του λόγου το αληθές. Οι θέσεις και οι απόψεις του φαίνονται στο αποτέλεσμα, δηλαδή στην ψαλμωδία του, όπως και σε όλους μας άλλωστε.
 
E

emakris

Guest
Σύμφωνα με πηγές, που επιθυμούν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους, στο επόμενο σεμινάριο του ΚΕΠΕΜ θα διδάξει θεωρία και πράξη της ψαλτικής ο... κ. Συμεωνίδης! :D
 
Top