Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος ψάλτης όλων των εποχών;

kapoios

Μέλος
Ποιος πιστευετε ειναι ο καλυτερος ψαλτης ολων των εποχων?
Αρχιζω εγω νο1 ολων των εποχων:
Σπύρος Περιστερης
και νο2 Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος
Εσεις??
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Δύσκολη ερώτηση αγαπητέ φίλε. Τι να πούμε...Στανιτσας? Τρομερή τεχνική και καλλιφωνία.. Ιάκωβος? Μεγαλοπρέπεια απλότητα και κατάνυξη..δεν μπορώ να απαντήσω..:(
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όπως είπε κι ο Παναγιώτης, υπάρχει ήδη σχετικό θέμα (Τop 5 ψαλτών), όπου μπορεί όποιος δεν το έχει κάνει ήδη, να ψηφίσει κατά την προτίμησή του, ή απλώς να σχολιάσει και να πει την γνώμη του.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Έλεγε ο μακαριστός Γεράσιμος Μικραγιαννανίτης ο Υμνογράφος.

Το Α και το Ω ενός ψάλτη είναι να έχει ταπείνωση. (Τα γράφω παραφράζοντας και όχι ακριβώς γιατί πάνε πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι πως ακριβώς τα είπε ένας άγιος).
Αλλά πάνω κάτω αυτό ψάλουμε και την Μ. Εβδομάδα.
Ο θέλων είναι πρώτος έστω πάντων διάκονος και πάντων εσχατότερος.
Αυτός είναι ο μεγαλύτερος ψάλτης όλων των εποχών που αναζητάς. :wink:
 
Last edited:
Δ

Διεγραμμένο μέλος 895

Guest
Ο χορός των Αγγέλων.
 
Ο χορός των Αγγέλων.
Μια που μιλαμε για χορο Αγγελων,ακουστε ενα ηχητικο (χερουβικο Αγγελων πραγματικα...) ηχογραφημενο απο καποιο παιδι στο Αγιο ορος,οταν ξυπνωντας το βραδυ αναζητησε τον πατερα του στο κελι......
Κατευθηνθη προς την Εκκλησια ,επειδη ακουγε ψαλμωδιες και αλλα διαφορα,αλλα η πορτα ΚΛΕΙΣΤΗ......
 

Attachments

  • ΑΓΓΕΛΟΙ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ.mp3
    2.4 MB · Views: 168

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κατά την γνώμη μου είναι τελείως λάθος η ερώτηση, μια πιο σωστή διατύπωση ίσως ήταν: "Ποιος πιστεύετε είναι ο μεγαλύτερος ψάλτης, από όσους έχετε ζήσει;"

Γιατί η κάθε ηχογράφηση, δεν είναι τίποτα μπροστά στη πραγματικότητα. Οι παλαιές αδικούσαν τους ψάλλοντες, οι νεότερες, στον αιώνα του ψεύδους και των ηχητικών εφέ αλλάζουν και ενισχύουν τη φωνή.

ΥΓ. Κύριε Μιχαλάκη υπάρχει το ενδεχόμενο το Αγγελικό Χερουβικό να είναι ο κύριος Σουρλαντζής (Θεός σχωρέστον) σε χαλασμένη κασέτα. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια....μακάρι να επέτρεψε ο Θεός τέτοιο θαύμα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΥΓ. Κύριε Μιχαλάκη υπάρχει το ενδεχόμενο το Αγγελικό Χερουβικό να είναι ο κύριος Σουρλαντζής (Θεός σχωρέστον) σε χαλασμένη κασέτα. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια....μακάρι να επέτρεψε ο Θεός τέτοιο θαύμα.

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=5679
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μολις το ακουσα κατι θυμηθηκα!:wink: Ειναι αυτο ακριβως εδω στις κανονικες του στροφες απο τον αειμνηστο Αρχοντα Δ.Σουρλατζη!
 

Attachments

  • Τριαδι-Σουρλατζης.ram
    1.4 MB · Views: 55

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Να θεσουμε το θεμα λιγο πιο σωστα :
Ποιος ειναι κατα την προσωπικη μας αποψη ο καλυτερος ψαλτης , απο την εποχη που ο .....Saint Thomas Edison μας εδωσε την δυνατοτητα η φωνη μας να μενει στην ιστορια :) ;

Η δικη μου απαντηση : ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ !!!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Να θεσουμε το θεμα λιγο πιο σωστα :
Ποιος ειναι κατα την προσωπικη μας αποψη ο καλυτερος ψαλτης , απο την εποχη που ο .....Saint Thomas Edison μας εδωσε την δυνατοτητα η φωνη μας να μενει στην ιστορια :) ;

Η δικη μου απαντηση : ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ !!!


Συμφωνώ μαζί σου για τον ΣΤΑΝΙΤΣΑ 100%
 

kapoios

Μέλος
Συμφωνώ μαζί σου για τον ΣΤΑΝΙΤΣΑ 100%

Ωραια μπορουν να απαντησουν και αλλοι αν θελουν!:):):)
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα ξερετε πιος ψαλλει στην Μητροπολη Αθηνων δεξιος και ποιος αριστερος?
Ευχαριστώ!:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ωραια μπορουν να απαντησουν και αλλοι αν θελουν!:):):)
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα ξερετε πιος ψαλλει στην Μητροπολη Αθηνων δεξιος και ποιος αριστερος?
Ευχαριστώ!:)


Άκου Κάποιε: Φαντάζεσαι να εμφανιστεί ένας χρήστης ονόματι φούφουτος και να ρωτάει ερωτήματα του τύπου: γιατί το ίσον ονομάζεται έτσι; Γιατί η Λειτουργία τις Κυριακές γίνεται το πρωί; Θα γίνει ένα μπάχαλο...Επομένως κόψε τις βλακώδεις ερωτήσεις για αυτονόητα πράγματα. Όση επιείκεια κ αν σου δοθεί δε δικαιολογούνται....

Αν θες να μάθεις ποιοί ψάλλουν στη Μητρόπολη Αθηνών, δες εδώ
 

kapoios

Μέλος
Άκου Κάποιε: Φαντάζεσαι να εμφανιστεί ένας χρήστης ονόματι φούφουτος και να ρωτάει ερωτήματα του τύπου: γιατί το ίσον ονομάζεται έτσι; Γιατί η Λειτουργία τις Κυριακές γίνεται το πρωί; Θα γίνει ένα μπάχαλο...Επομένως κόψε τις βλακώδεις ερωτήσεις για αυτονόητα πράγματα. Όση επιείκεια κ αν σου δοθεί δε δικαιολογούνται....

Αν θες να μάθεις ποιοί ψάλλουν στη Μητρόπολη Αθηνών, δες εδώ

Ωραια φιλε κανενα προβλημα αλλα δεν καταλαβα ποια βλακωδη ερωτηση εκανα
Οσο για το ποιοι ψαλλουν απλως ηθελα να μαθω επειδη ειμαι νεος και τωρα ξεκιναω τα πρωτα βηματα μου
συγνωμη αν αναστατωσα...:eek::eek::eek:
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ωραια φιλε κανενα προβλημα αλλα
δεν καταλαβα ποια βλακωδη ερωτηση εκανα
Οσο για το ποιοι ψαλλουν απλως ηθελα να μαθω επειδη ειμαι νεος και τωρα ξεκιναω τα πρωτα βηματα μου
συγνωμη αν αναστατωσα...:eek::eek::eek:

Μεγαλε ουτε κι'εγω ! Λες να ειμαστε τοσο...........:cool: ;
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Ωραια μπορουν να απαντησουν και αλλοι αν θελουν!:):):)
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα ξερετε πιος ψαλλει στην Μητροπολη Αθηνων δεξιος και ποιος αριστερος?
Ευχαριστώ!:)

Μακραν από τους ακολουθουντας ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ
 
Top