Μουσικό κείμενο «Τόν Δεσπότην καί αρχιερέα ημών» σε ήχο α΄

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Αν μπορείς ανέβασε το Τον Δεσπότην και αρχιερέα. Σε ευχαριστώ!



Δεν έχετε άδικο. Στο συνοδευτικό βιβλιαράκι του cd "... και φίλον εκάλεσε" παρατίθεται και η άποψη του Αρ. Πρωτοψάλτου Μ.Χ.Ε κ. Λ. Αστέρη για τον Ζαγκλιβερίνο και το μελοποιητικό έργο του και εν πολλοίς καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα.

Εφτασεεεεε! Και σε ήχο Πρώτο παρακαλώ :p
 

Attachments

  • ton despotin.pdf
    1.9 MB · Views: 1,434
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εφτασεεεεε! Και σε ήχο Πρώτο παρακαλώ :p

Σε Α ήχο έχει συνθέσει Τον δεσπότην και αρχιερέα και ο Μελέτιος Σισανίου. Το κμν του υπάρχει νομίζω και στο Ταμείον Ανθολογίας, Όρθρος, τόμος Β, εκδ. Ρηγοπούλου.

Δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έχει ανεβεί εδώ η σχετική σύνθεση του Βασιλείου Νικολαϊδου τουΖαγκλιβερινού.
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Σε άλλο θέμα, σχετικό με τον ίδιο συνθέτη, εκλεκτός συνάδελφος παρατήρησε ότι αυτά τα μαθήματα ψάλλονταν από "μερακλήδες" και δείχνουν το υψηλό επίπεδο της εποχής. Εγώ πάλι, ως προς το συγκεκριμένο, θα έλεγα ότι, πέρα από την πρώτη φράση που κλασικίζει, το υπόλοιπο είναι ένα διαρκές μουσικό φληνάφημα, ένα γρήγορο και άσκοπο ανεβοκατέβασμα των φθόγγων. Εάν η δυσκολία εκτέλεσης και μόνο το κάνει "μερακλήδικο", τότε μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη περί του όρου.
Θα ήταν καλό μόνο για άσκηση παραλλαγής, αλλά και πάλι η φράση από τη μαρτυρία του Πα έως τη μαρτυρία του Δι στην τελευταία σελίδα δεν βγαίνει. Πιθανόν να έχει και άλλα λάθη, αλλά δεν με συγκινεί για να το ψάξω.

ΥΓ Ό,τι είναι παλιό δεν είναι απαραίτητα καλό και ό,τι είναι νεώτερο δεν είναι απαραίτητα κακό.
 
Last edited:

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Υπάρχει κάποιο άλλο μουσικό κείμενο σε ήχο πρώτο εκτός από αυτό του Βασιλείου Νικολαϊδη Ζαγκλιβερινού;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ευτυχώς, και με μεγάλη σοφία, η Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία απαγόρευσε ορισμένες συνθέσεις και νεωτερισμούς, με αποτέλεσμα να μην μπουν στην παράδοση.

Τι το θέλουμε το "Τον Δεσπότη" σε ήχο πρώτο; Μάθετε πρώτα καλά-καλά το κλασσικό στον βαρύ και μετά ψάλτε το σε πρώτο μόνον για να μερακλώσετε σε μια γωνία του σπιτιού σας. Πολύ καλά το είπε ο emakris: "Θα ήταν καλό μόνο για άσκηση παραλλαγής."

Απόστολος
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Ευτυχώς, και με μεγάλη σοφία, η Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία απαγόρευσε ορισμένες συνθέσεις και νεωτερισμούς, με αποτέλεσμα να μην μπουν στην παράδοση.

Τι το θέλουμε το "Τον Δεσπότη" σε ήχο πρώτο; Μάθετε πρώτα καλά-καλά το κλασσικό στον βαρύ και μετά ψάλτε το σε πρώτο μόνον για να μερακλώσετε σε μια γωνία του σπιτιού σας. Πολύ καλά το είπε ο emakris: "Θα ήταν καλό μόνο για άσκηση παραλλαγής."

Απόστολος
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας κ Απόστολε.
Απλά σε συνθήκες μαθήματος νομίζω δεν υπάρχει θέμα ως προς την παράδοση.
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Ετοιμάζω παρά το γήρας μου τον Δεσπότη και αρχιερέα σε ήχο πρωτόβαρυ και πλ΄Β για τις ημέρες της ψαλτικής που έρχονται, που είναι γεμάτες βλακεία και έπαρση!!
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ απόλυτα με τον κ.Ε.Μακρή ότι το κάθε παλιό δεν ειναι απαραίτητα και καλό,όπως και το κάθε νέο κακό.
Σε ο,τι αφορά τώρα το βιβλίου του Ζαγκλιβερινού,κατά την άποψή μου, ανήκει στην κατηγορία των βίβλίων που θα ήταν καλύτερο να μην είχαν εκδοθεί ποτέ...
 
Last edited by a moderator:
Top