«Την γαρ σην μήτραν» ήχος πλ. α΄ Βασιλείου Νικολαΐδου Ζαγκλιβερινού

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Απο το βιβλιο του Β.Νικολαιδου Ζαγκλιβερινου "ΚΑΛΛΙΚΕΛΑΔΟΣ ΑΗΔΩΝ" του 1882. Πολύ καλή η κατάσταση του οπότε μπορώ να σκαναρο μερικά μαθήματα και απο αυτό.
 

Attachments

  • tin gar sin mitran.pdf
    2.5 MB · Views: 587

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Απο το βιβλιο του Β.Νικολαιδου Ζαγκλιβερινου "ΚΑΛΛΙΚΕΛΑΔΟΣ ΑΗΔΩΝ" του 1882. Πολύ καλή η κατάσταση του οπότε μπορώ να σκαναρο μερικά μαθήματα και απο αυτό.

Μας άνοιξες την όρεξη Μιχαήλ.
Μαθηματάρα!!!
 
E

emakris

Guest
Ευχαριστούμε πολύ, αλλά η συγκεκριμένη σύνθεση μου φαίνεται ατυχής. Δεν ψέλνεται με τίποτα. Τελείως αφύσικες θέσεις. Πιθανόν να είναι και προσωπική μου αίσθηση. Ας πουν και άλλοι συνάδελφοι τη γνώμη τους.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Το θεώρησα αρκετά σπάνιο γι αυτό το ανέβασα :) Πάντως πολύ περίεργο μάθημα έχετε δίκιο. Δεν θα το έλεγα ούτε εγώ.
 
E

emakris

Guest
Το θεώρησα αρκετά σπάνιο γι αυτό το ανέβασα :)

Βεβαίως, και μακάρι να ανεβάσετε και άλλα. Όλα αυτά έχουν μεγάλη μουσικοϊστορική αξία. Αλλά και οι ψαλτικές κρίσεις είναι απαραίτητες... Για να μην ξεχνιόμαστε :wink:.
 

ixadin

Ηχάδιν
Αρχων;108683 said:
Απο το βιβλιο του Β.Νικολαιδου Ζαγκλιβερινου "ΚΑΛΛΙΚΕΛΑΔΟΣ ΑΗΔΩΝ" του 1882.

Αν μπορείς ανέβασε το Τον Δεσπότην και αρχιερέα. Σε ευχαριστώ!

Ευχαριστούμε πολύ, αλλά η συγκεκριμένη σύνθεση μου φαίνεται ατυχής. Δεν ψέλνεται με τίποτα. Τελείως αφύσικες θέσεις. Πιθανόν να είναι και προσωπική μου αίσθηση. Ας πουν και άλλοι συνάδελφοι τη γνώμη τους.

Δεν έχετε άδικο. Στο συνοδευτικό βιβλιαράκι του cd "... και φίλον εκάλεσε" παρατίθεται και η άποψη του Αρ. Πρωτοψάλτου Μ.Χ.Ε κ. Λ. Αστέρη για τον Ζαγκλιβερίνο και το μελοποιητικό έργο του και εν πολλοίς καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Το θεώρησα αρκετά σπάνιο γι αυτό το ανέβασα :) Πάντως πολύ περίεργο μάθημα έχετε δίκιο. Δεν θα το έλεγα ούτε εγώ.

Και μάλλον πρέπει να έχετε δίκαιο, πρβλ. και εδώ
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αυτές τις "εκτροπές" είχε η ευκολία της νέας γραφής...και ακόμα καλά κρατούν...
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ωραίος !!! :wink: Υπάρχει σκέψη ψηφιοποίησης;

Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω ολόκληρο. Απλά η μέρες ειναι φορτωμένες :mad:
Είναι και 556 σελίδες το άτιμο
 
Last edited:
κ.Τσαβαρή θα σας ήμουν υπόχρεος αν ανεβάζατε το βιβλίο ολόκληρο, όποτε θέλετε χωρίς πίεση χρόνου.
Απλά θεωρώ -και πιστεύω θα συμφωνήσουν και άλλοι- μεγάλη προσφορά στην ψαλτική κοινότητα, την ψηφιοποίηση παλαιών και κυρίως ανεκδότων, βιβλίων.
Εύχομαι να έχετε υγεία και δύναμη!
 
Εντάξει τότε! Θα ξεκινήσω απο σήμερα :)

Ευχαριστώ πολύ!
Σκεφτείτε ότι αυτόν τον θησαυρό που μαζέψαμε στο Ψαλτολόγιο σιγά σιγά, στον οποίο ο σύγχρονος ψάλτης να μπορεί να βρίσκει τεράστιο πλούτο γνώσεων με το πάτημα μόνο ενός κουμπιού, το οφείλουμε σε ανθρώπους σαν εσάς, που ανιδιοτελώς καταθέτουν για το κοινό καλό.
Να είστε καλά!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ευχαριστώ πολύ!
Σκεφτείτε ότι αυτόν τον θησαυρό που μαζέψαμε στο Ψαλτολόγιο σιγά σιγά, στον οποίο ο σύγχρονος ψάλτης να μπορεί να βρίσκει τεράστιο πλούτο γνώσεων με το πάτημα μόνο ενός κουμπιού, το οφείλουμε σε ανθρώπους σαν εσάς, που ανιδιοτελώς καταθέτουν για το κοινό καλό.
Να είστε καλά!

Και εσείς να είστε καλά :)
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αυτές τις "εκτροπές" είχε η ευκολία της νέας γραφής...και ακόμα καλά κρατούν...

Ενώ η παλαιά, ως δύσκολη, τα είχε όλα "(λε)λυμένα" κ "βατά"...:rolleyes:
Τέτοια έντεχνα-μελισματικά μαθήματα ψάλλονταν ανέκαθεν από "μερακλήδες" (κ δείχνουν το υψηλό επίπεδο της εποχής). Αναμένουμε την ψηφιοποίηση σύνολου αυτού του μουσικού θησαυρού (τον οποίο, μεταξύ άλλων, οι αγιορείτες "τίμησαν" δεόντως..).
 
Last edited:
Top