Χαιρετισμοί

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Στους περασμένους Δ χαιρετισμούς, για διάφορους λόγους, έψαλλα ολόκληρο το αργοσύντομο Τη υπερμάχω μόνος παρέα με ελαφρό ισοκράτημα και συνοδεία πιτσιρικιών με τις ευλαβέστατες φωνούλες τους αλλά και γκρεμίσματα στο Ιερό......Πάντα γειά
 

Attachments

  • τη υπερμαχω αργοσυντομο.mp3
    10.3 MB · Views: 85
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Να ευχαριστήσω τον φίλο Αντώνη για την πολύ ωραία απόδοση του αργοσύντομου "Τη υπερμάχω"
Η φωνούλες και τα γκρεμίσματα δεν αναιρούν την αξία του ψαλλομένου ύμνου, αντιθέτως αναδεικνύουν την αξία του ψάλλοντος ο οποίος και με αντιξοότητες καταφέρνει να αποδώση τέλεια το μάθημα.

Εύγε Αντώνιε.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Να ευχαριστήσω τον φίλο Αντώνη για την πολύ ωραία απόδοση του αργοσύντομου "Τη υπερμάχω"
Η φωνούλες και τα γκρεμίσματα δεν αναιρούν την αξία του ψαλλομένου ύμνου, αντιθέτως αναδεικνύουν την αξία του ψάλλοντος ο οποίος και με αντιξοότητες καταφέρνει να αποδώση τέλεια το μάθημα.

Εύγε Αντώνιε.

Σε ευχαριστώ φίλε Γιώργο για τα καλά σου λόγια.Η φιλία σου με τιμά ιδιαίτερα και την οφείλουμε στο ψαλτολόγιο.Τώρα για τα παιδάκια θέλω να πω πως ποτέ δεν με ενοχλούν, σε αντίθεση με τους μεγάλους που μιλούν κάποιες φορές και την φασαρία την προερχόμενη απο το Ιερό.Τι να κάνουμε όμως;Μια από τις αρετές του ψάλτη πρέπει να είναι και η υπομονή.Και πάλι ευχαριστώ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κυρ Αντώνη, εὐτυχῶς ποὺ τὴν ἔχεις, προσωπικὰ θὰ εἴχα ἐπέμβει δυναμικά. Ἄσε ποὺ ὁ ἐφημέριος ἔπρεπε νὰ τακτοποιήσει τὸ θέμα.

Καλὴ δύναμη!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
To 2011 στο τη υπερμαχω ήμουν ολομόναχος. Φέτος είχα και τον κυρ-Μανώλη Χαμαράκη που λέει το Αναγράφω σοι και τον μαθητή μου Λεωνίδα Δασκαλάκη στα του αριστερού.Επίσης και φέτος είχα παιδάκια που έπαιζαν δίπλα μου μπίλιες:) οι οποίες κατρακυλάνε κάποια στιγμή.....Δόξα τω Θεώ και παντά γειά.
 

Attachments

  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟ ΣΥΝΤΕΤΜΗΜΕΝΟ.mp3
    9.5 MB · Views: 38

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φέτος με τα ίδια πρόσωπα όπως και πέρισυ,χωρίς όμως μπίλιες.....:) και με πιο γεμάτο (πιστεύω) ήχο λόγω αλλαγής μικροφώνου.Πάντα γεια και καλή δύναμη
 

Attachments

  • Τη Υπερμάχω συντετμημένον.mp3
    9.4 MB · Views: 56
  • χαιρε νυμφη βυζαντινον.mp3
    1.5 MB · Views: 40
  • χαιρε νυμφη Πρίγγου-Χαμαράκης.mp3
    1.2 MB · Views: 30
Φέτος με τα ίδια πρόσωπα όπως και πέρισυ,χωρίς όμως μπίλιες.....:) και με πιο γεμάτο (πιστεύω) ήχο λόγω αλλαγής μικροφώνου.Πάντα γεια και καλή δύναμη
Δάσκαλε, πάλι στη σέντρα με έβγαλες φέτος!Θέλω να πιστεύω οτι η μπαλιά σου βρήκε ανταπόκριση!

Και του χρόνου καλύτερα...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί από την χθεσινή ακολουθία επισυνάπτω την ωραιότητα. Αναλογιζόμουν, την ώρα εκείνη ότι, η μουσική μας πρέπει να υπηρετεί την σωτηριώδη αφήγηση κάτι που δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να καταφέρω διότι πολύ απλά αυτό είναι χάρισμα που χαρακτηρίζει τους μεγάλους της τέχνης μας.Παρηγοριά για μένα η εξυπηρέτηση- κατά το δυνατόν- του αναλογίου.Ευχή να προσπαθήσουν οι νεώτεροι σε αυτό το μονοπάτι.Πάντα γεια
 

Attachments

  • Την ωραιότητα μέλος Αργόν.MP3
    4.2 MB · Views: 31

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Αγαπητοί από την χθεσινή ακολουθία επισυνάπτω την ωραιότητα. Αναλογιζόμουν, την ώρα εκείνη ότι, η μουσική μας πρέπει να υπηρετεί την σωτηριώδη αφήγηση κάτι που δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να καταφέρω διότι πολύ απλά αυτό είναι χάρισμα που χαρακτηρίζει τους μεγάλους της τέχνης μας.Παρηγοριά για μένα η εξυπηρέτηση- κατά το δυνατόν- του αναλογίου.Ευχή να προσπαθήσουν οι νεώτεροι σε αυτό το μονοπάτι.Πάντα γεια

Νομίζω ότι οι σπουδαίοι αναζητούσαν συνεχώς τρόπους έκφρασης αυτής της αφήγησης χρησιμοποιώντας τους κανόνες της μουσικής όχι καταπιεστικά αλλά δημιουργικά.Ευχαριστούμε για την ανάρτηση
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω απόσπασμα ( Θ ωδή και αργοσύντομο Τη υπερμάχω ) από τους Β χαιρετισμούς. Αριστερά ψάλλει ο μαθητής μου Λεωνίδας Δασκαλάκης.Καλή συνέχεια και πάντα γεια
 

Attachments

  • Θ ΩΔΗ ΚΑΙ ΑΡΓΟΣΥΝΤΟΜΟ ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ Β ΧΑΙΡΕΤΙΣΝΟΙ 2017.mp3
    11.9 MB · Views: 24
Last edited:
Top