1976-07-11 Κυριακή ήχος τρίτος - Εωθινό Δ' (Αθήνα)

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ξεκινούμε από την αρχή.

Κε Λάμπρου,

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!! Πεντακάθαρη η ηχογράφηση!

Μήπως υπάρχει και το υπόλοιπο; Δηλαδή, τράκ 1 μέχρι 5, 9 μέχρι 16, και 17 μέχρι τέλος;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 
Πιστεύω ότι πρόκειται για ηχογράφηση του 1976. 11-7 πέφτει Κυριακή το 71 και το 76. Με βάση τη φωνή του Άρχοντα πιστεύω ότι είναι τη δεύτερη ημερομηνία. Αν μπορεί κανείς (π.Μάξιμος:)) να μας επιβεβαιώσει ότι εκείνη την ημερομηνία ήταν ήχος τρίτος και εωθινό τέταρτο θα το σιγουρέψουμε.
Έχω δύο ηχογραφήσεις ακόμη από μνήμη της Αγίας Ευφημίας. Η μία από εσπερινό στην Αγία Ευφημία Νέας Φιλαδελφείας 11-7-1966 και η άλλη από Κυριακή τέταρτου ήχου με δεύτερο εωθινό, που θεωρώ ότι πρέπει να είναι η πρώτη περίπτωση που έπεσε η μνήμη της Αγίας μέρα Κυριακή, δηλαδή το 1971.
Αναμένω πληροφορίες.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πιστεύω ότι πρόκειται για ηχογράφηση του 1976. 11-7 πέφτει Κυριακή το 71 και το 76. Με βάση τη φωνή του Άρχοντα πιστεύω ότι είναι τη δεύτερη ημερομηνία. Αν μπορεί κανείς (π.Μάξιμος:)) να μας επιβεβαιώσει ότι εκείνη την ημερομηνία ήταν ήχος τρίτος και εωθινό τέταρτο θα το σιγουρέψουμε.
Τό 1976 ἦταν Κυριακή γ΄ ἤχου καί Δ΄ ἑωθινοῦ.
Τό 1971 ἦταν Κυριακή δ΄ ἤχου καί Ε΄ ἑωθινοῦ.

Έχω δύο ηχογραφήσεις ακόμη από μνήμη της Αγίας Ευφημίας.
Η μία από εσπερινό στην Αγία Ευφημία Νέας Φιλαδελφείας 11-7-1966
Τό 1966 ἔπεσε Δευτέρα ἡ μνήμη τῆς ἁγίας. Ὁ ἑσπερινός Κυριακή 10 Ἰουλίου.

και η άλλη από Κυριακή τέταρτου ήχου με δεύτερο εωθινό, που θεωρώ ότι πρέπει να είναι η πρώτη περίπτωση που έπεσε η μνήμη της Αγίας μέρα Κυριακή, δηλαδή το 1971.
Αναμένω πληροφορίες.
Ποτέ δέν συμπίπτει ἡ μνήμη τῆς ἁγίας σέ Κυριακή μέ συνδυασμό δ΄ ἤχου καί Β΄ ἑωθινοῦ.


 
Ποτέ δέν συμπίπτει ἡ μνήμη τῆς ἁγίας σέ Κυριακή μέ συνδυασμό δ΄ ἤχου καί Β΄ ἑωθινοῦ.

Το βρήκα λάθος. Στην κασσέτα απ' έξω γράφει "Μνήμη Αγίας Ευφημίας-Ήχος δ΄-Εωθινό Β΄", όμως τίποτα μέσα σε αυτήν δεν πιστοποιεί μνήμη της Αγίας, καθώς οι αίνοι εκτός των αναστάσιμων είναι κομμένοι και στη Λειτουργία λέει "Σώσον Κύριε τον λαόν σου"!!! Επομένως πρόκειται για αβλεψία του ανθρώπου που μου την έγραψε.
Επομένως ας συμπληρωθεί η ημερομηνία 1976 σε αυτό το θέμα και θα ανεβάσω σε άλλο θέμα ότι έχω από 11-7-1966.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το βρήκα λάθος. Στην κασσέτα απ' έξω γράφει "Μνήμη Αγίας Ευφημίας-Ήχος δ΄-Εωθινό Β΄", όμως τίποτα μέσα σε αυτήν δεν πιστοποιεί μνήμη της Αγίας, καθώς οι αίνοι εκτός των αναστάσιμων είναι κομμένοι και στη Λειτουργία λέει "Σώσον Κύριε τον λαόν σου"!!! Επομένως πρόκειται για αβλεψία του ανθρώπου που μου την έγραψε.
Κᾶτσε! Ἔχουμε καί τή δεύτερη μνήμη τῆς ἁγίας (δεύτερη πανήγυρη) στίς 16 Σεπτεμβρίου, ἐντός τῶν μεθεόρτων τοῦ Σταυροῦ· καί ὅταν συμπίπτει Κυριακή εἶναι ἡ Κυριακή μετά τήν Ὕψωσιν.

Τό 1973 εἴχαμε Κυριακή 16/9, δ΄ ἤχου καί Β΄ ἑωθινοῦ.


 
Κᾶτσε! Ἔχουμε καί τή δεύτερη μνήμη τῆς ἁγίας (δεύτερη πανήγυρη) στίς 16 Σεπτεμβρίου, ἐντός τῶν μεθεόρτων τοῦ Σταυροῦ· καί ὅταν συμπίπτει Κυριακή εἶναι ἡ Κυριακή μετά τήν Ὕψωσιν.

Τό 1973 εἴχαμε Κυριακή 16/9, δ΄ ἤχου καί Β΄ ἑωθινοῦ.



Σωστά! Δική μου η αβλεψία τότε! Οπότε μιλάμε για ηχογράφηση Όρθρου και Θείας Λειτουργίας της 16-9-1973. Αν δεν έχει ανέβει να την ανεβάσω.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τελικά ποιά είναι η σωστή ημερομηνία για αυτή την ηχογράφηση που ανέβηκε εδώ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τελικά ποιά είναι η σωστή ημερομηνία για αυτή την ηχογράφηση που ανέβηκε εδώ;
Αὐτή πού ἀναγράφεται στόν τίτλο (11/7/1976).
Διορθώθηκε ἀπό ἄλλο χέρι... (προφανῶς)...
Νά τό πᾶς στά ἐκτός Ἁγίου Δημητρίου.
 
Last edited:
Top