Θεόδουλος Καλλίνικος, Άρχων Πρωτοψάλτης Εκκλησίας της Κύπρου

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Νιώθω πολύ τυχερός γιατί έχω πάρει στα χέρια μου ηχογραφημένα μαθήματα που έκανε ο μακαριστός Αρχων Πρωτοψάλτης της Εκκλησίας της Κύπρου Θεόδουλος Καλλίνικος. Και ανοίγω αυτό το θέμα σε μιά προσπάθεια να κάνουμε ευρύτερα γνωστό το έργο του μακαριστού Πρωτοψάλτη, ο οποίος κοσμούσε το αναλόγιο του Καθεδρικού Ναού Αγίου Ιωάννου Λευκωσίας (στο προαύλιο της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου) μέχρι λίγο πριν από την κοίμησή του στα 95 του χρόνια.
ανεβάζω το πρώτο τμήμα από τα μαθήματα του Αναστασιματαρίου, ήχος α΄ .
Είναι χωρίς επεξεργασία, και όπως τα έχω παραλαβει. Είναι αγνωστη σε μένα η χρονολογία ή οποιεσδήποτε άλλες λεπτομέρειες σχετικά με αυτές τις ηχογραφήσεις, αν και θα προσπαθήσω να μάθω.
Θεού θέλοντος και εξεταστικής επιτρεπούσης θα ανεβάσω σιγά σιγά και τα υπόλοιπα τμήματα του αναστασιματαρίου.
 

Attachments

  • 01 Κεκραγάρια.wma
    6.2 MB · Views: 268
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μάλλον ξέχασες την επισύναψη. Κάνε επεξεργασία στο αρχικό μήνυμα και πρόσθεσέ την. Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου και την προσφορά.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νιώθω πολύ τυχερόν γιατί έχω πάρει στα χέρια μου ηχογραφημένα μαθήματα που έκανε ο μακαριστός Αρχων Πρωτοψάλτης της Εκκλησίας της Κύπρου Θεόδουλος Καλλίνικος. Και ανοίγω αυτό το θέμα σε μιά προσπάθεια να κάνουμε ευρύτερα γνωστό το έργο του μακαριστού Πρωτοψάλτη, ο οποίος κοσμούσε το αναλόγιο του Καθεδρικού Ναού Αγίου Ιωάννου Λευκωσίας (στο προαύλιο της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου) μέχρι λίγο πριν από την κοίμησή του στα 95 του χρόνια.
ανεβάζω το πρώτο τμήμα από τα μαθήματα του Αναστασιματαρίου, ήχος α΄ .
Είναι χωρίς επεξεργασία, και όπως τα έχω παραλαβει. Είναι αγνωστη σε μένα η χρονολογία ή οποιεσδήποτε άλλες λεπτομέρειες σχετικά με αυτές τις ηχογραφήσεις, αν και θα προσπαθήσω να μάθω.
Θεού θέλοντος και εξεταστικής επιτρεπούσης θα ανεβάσω σιγά σιγά και τα υπόλοιπα τμήματα του αναστασιματαρίου.

Φιλε Σαββα
Συγχαρητηρια αλλα ξεχασες τις επισυναψεις . Ευχαριστουμε και περιμενουμε .
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Άλλη μία ηχογράφηση του μ. Θεόδουλου Καλλίνικου..
Άξιον Εστίν ήχος β΄.
Αγνωστο έτος ηχογράφησης.
 

Attachments

  • Axion_B_Kallinikos.rm
    598 KB · Views: 169

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Απο το αναστασιματάριο ο πρώτος στίχος των Κεκραγαρίων "Εάν ανομίας... Τας εσπερινάς ημών ευχάς.."
 

Attachments

  • Εάν ανομίας... Τας εσπερινάς ημών ευχάς.wma
    1.2 MB · Views: 123

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Συνέχεια...
"Εμέ υπομενούσι δίκαιοι... Κυκλώσατε λοί Σιών.."
 

Attachments

  • Εμέ υπομενούσι... Κυκλώσατε λαοί Σιών.....wma
    1.3 MB · Views: 105
S

Sotres

Guest
Ένα Χερουβικό σε 2ο ήχο που βρήκα τυχαία!!!
(Δεκέμβρης 1974)

Αγαπητοί φίλοι του αναλογίου,
είχα την ιδιαίτερη χαρά να γνωρίσω από κοντά τον μακαριστό Πρωτοψάλτη Καλλίνικο Θεόδουλο τον Άνοιξη του 1998 όταν βρέθηκα στην Κύπρο με σκοπό να επεξεργαστούμε (ένας αδελφικός μου φίλος ο Μάριος Αντωνίου και εγώ) όλη την παραδοσιακή μουσική της Κύπρου σε ένα δίτομο έργο. Ο Θεόδουλος Καλλίνικος μας κάλεσε στο σπίτι του και μας φιλοξένησε με μεγάλη αγάπη. Δεν θα ξεχάσω ΠΟΤΕ την αγάπη που είχε: για τους νέους, για το αναλόγιο-ψαλτική και πάνω από όλα τον ΠΟΝΟ που μας κατέθεσε για το χαμένο τμήμα της Κύπρου...Έχω κάποιες φωτογραφίες από τη συνάντηση και κάποιες ηχογραφήσεις της στιγμής. Πήγαμε στο σπίτι του την ημέρα των γεννεθλίων του τη στιγμή που έκοβαν την τούρτα! Αξέχαστες στιγμές....ένας γλυκός άνθρωπος ο οποίος με το που θα σου μιλούσε σε είχε κερδίσει...Την ευχή του να έχουμε...Σύντομα θα αναρτήσω και μία φωτογραφία του καθώς και την ηχογράφηση όπου μου αναφέρει πληροφορίες για την ισοκρατηματική πρακτική, την ερμηνεία κάποιων σημαδοφώνων και για το δάσκαλό του Στυλιανό Ελευθεριάδη (Χουρμούζιο)..
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι του αναλογίου,
είχα την ιδιαίτερη χαρά να γνωρίσω από κοντά τον μακαριστό Πρωτοψάλτη Καλλίνικο Θεόδουλο τον Άνοιξη του 1998 όταν βρέθηκα στην Κύπρο με σκοπό να επεξεργαστούμε (ένας αδελφικός μου φίλος ο Μάριος Αντωνίου και εγώ) όλη την παραδοσιακή μουσική της Κύπρου σε ένα δίτομο έργο. Ο Θεόδουλος Καλλίνικος μας κάλεσε στο σπίτι του και μας φιλοξένησε με μεγάλη αγάπη. Δεν θα ξεχάσω ΠΟΤΕ την αγάπη που είχε: για τους νέους, για το αναλόγιο-ψαλτική και πάνω από όλα τον ΠΟΝΟ που μας κατέθεσε για το χαμένο τμήμα της Κύπρου...Έχω κάποιες φωτογραφίες από τη συνάντηση και κάποιες ηχογραφήσεις της στιγμής. Πήγαμε στο σπίτι του την ημέρα των γεννεθλίων του τη στιγμή που έκοβαν την τούρτα! Αξέχαστες στιγμές....ένας γλυκός άνθρωπος ο οποίος με το που θα σου μιλούσε σε είχε κερδίσει...Την ευχή του να έχουμε...Σύντομα θα αναρτήσω και μία φωτογραφία του καθώς και την ηχογράφηση όπου μου αναφέρει πληροφορίες για την ισοκρατηματική πρακτική, την ερμηνεία κάποιων σημαδοφώνων και για το δάσκαλό του Στυλιανό Ελευθεριάδη (Χουρμούζιο)..
...
 

Attachments

  • Kallinikos.jpg
    20 KB · Views: 507
Last edited:

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
ΝΙΚΟΣ Π.;107355 said:

Περισὀτερα για τον Θεόδουλο Καλλίνικο μπορεί κάποιος να ανατρέξει στο ieropsaltis.com
Ανάμεσα στα βιβλία που εξέδωσε συμπεριλαμβάνονται και τα Παιδικά Τραγούδια (1937), Πολυχρονισμοί (1939), Εθνική Ψαλμωδία (1948) και Κυπριακή Λαική Μούσα (1951). Το τελευταίο βιβλίο περιἐχει Δημοτικά τραγούδια, ναννουρίσματα, μοιρολόγια, και ἀλλα.
 
S

Sotres

Guest
Αγαπητοί φίλοι,
στη φωτογραφία παρουσιάζονται η σύζυγος του Καλλίνικου Θεόδουλου κ. Αρτεμισία και ο Άρχων μέσα στο σπιτικό τους στη Λευκωσία. Ο Θεόδουλος Καλλίνικος μου μίλησε περίπου μία ώρα. Κάποιες πληροφορίες που μου έδωσε περί ισοκρατήματος τις δημοσίευσα στο άρθρο μου περί ισοκρατηματικής πρακτικής. (Υπάρχει στο αναλόγιον). Προσπαθώ να καθαρίσω τον ήχο από την κασσέτα και στέλνω την ηχογράφηση.
Σ
 

Attachments

  • DSCN1657.JPG
    273.3 KB · Views: 61

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Ο Θεόδουλος Καλλίνικος έχει εκδόσει πολλά βιβλία. Δύο πολύ καλά είναι το Αναστασιματάριο που περιέχει εσπερινό και όρθρο,Τιμιωτέρες,εξαποστιλάρια,Εωθινά,σύντομες δοξολογίες,όλες τις Καταβασίες και Ειρμολόγιον.Και ο μουσικός λειτουργικός θησαυρός τα οποία κατέχω και χρησιμοποιώ στο ψαλτήρι μου και πραγματικά έχουν πολύ καλά ακούσματα.Μου τα έχει δώσει ο μακαριστός προκάτοχος μου ο οποίος υπήρξε και μαθητής του.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Αντιγράφω από το youtube.

http://youtu.be/M8wE80clDzI

Μια σπανιότατη ηχογράφηση του Άρχων Πρωτοψάτη της Εκκλησίας της Κύπρου Θεόδουλου Καλλίνικου. Πάσχα. Αρχές δεκαετίας '70.

Α) Μεγάλο Σάββατο Εσπέρας
Πέντε Ωδές: Ιδού σκοτία, Δεύτε λάβετε φως. Ευαγγέλιον του Πάσχα. Χριστός Ανέστη.

Β) Κυριακή του Πάσχα Λετουργία
Σαρκί υπνώσας ως θνητός. Πάσα πνοή. Πάσχα Ιερόν. Αι Μυροφόροι γυναίκες. Αναστάσεως ημέρα. Χερουβκόν. ο Άγγελος εβόα.
 

stelioss

Νέο μέλος
Ο Θεόδουλος Καλλίνικος εξ 'όσον γνωρίζω έκανε τεράστια δουλειά όσον αφορά τη συλλογή και καταγραφή της παραδοσιακής μουσικής της Κύπρου.
Είχε πάρα πολύ καλή φωνή και υπήρξε μαθητής του μεγάλου μουσικοδιδασκάλου Στυλιανού Χουρμουζίου ο οποίος εξέδωσε μουσικα βιβλία και το θεωρητικό του οποίου κριθηκε ως το ακριβεστερο και εντελεστερο σε διαγωνισμο στην Κων/πολη, αν δεν κάνω λάθος.
οι απορίες που έχω είναι¨
1) γιατί ο Καλλίνικος εξεδωσε μουσικα βιβλια εφόσον αυτα του δασκαλου του υπηρχαν και ηταν πολυ καλα?
2)οι μουσικές γραμμές του Καλλινικου διαφέρουν απο αυτές του Στυλιανου Χουρμουζιου όπου είναι κλασσικότατες.
3) ισως το υφος του καλλινικου επηραστηκε απο τον Σακελλαριδη?

παρακαλώ αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει.

αιωνία του η μνήμη

ευχαριστω
 
Χαίρετε. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τα βιβλία του μακαριστού Καλλίνικου? Πολλά από τα έργα του φαίνεται να έχουν εξαντληθεί και δεν υπάρχουν. Πριν τρία χρόνια είχα βρει το δοξαστάριο του (έκδοση 1998) στο βιβλιοπωλείο ''ΦΩΣ" της Αρχιεπισκοπής Κύπρου σε κακή δεματοδεσία και αναγκάστηκα να το δέσω σε σπυράλ γιατί έφευγαν τα φύλλα. Σε παλαιότερες εκδόσεις βιβλίων του φαίνεται σε εσσωτερική σελίδα τους να αναφέρεται ότι κάποια από τα έργα του να ήταν εξαντλημένα. Μπορεί κάποιος να πει περισσότερα?
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Χαίρετε. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τα βιβλία του μακαριστού Καλλίνικου? Πολλά από τα έργα του φαίνεται να έχουν εξαντληθεί και δεν υπάρχουν. Πριν τρία χρόνια είχα βρει το δοξαστάριο του (έκδοση 1998) στο βιβλιοπωλείο ''ΦΩΣ" της Αρχιεπισκοπής Κύπρου σε κακή δεματοδεσία και αναγκάστηκα να το δέσω σε σπυράλ γιατί έφευγαν τα φύλλα. Σε παλαιότερες εκδόσεις βιβλίων του φαίνεται σε εσσωτερική σελίδα τους να αναφέρεται ότι κάποια από τα έργα του να ήταν εξαντλημένα. Μπορεί κάποιος να πει περισσότερα?

Κάποια απ' αυτά πωλούνται (ακόμη;) και εδώ.
 
Πνευματικά δικαιώματα Υπάρχουν. Σκοπεύω να επικοινωνήσω με τη θυγατέρα του Μακαριστού Άρχοντα για να γίνει επανέκδοση των βιβλίων σε πιο καθαρή γραφή και με διόρθωση των λαθών που υπάρχουν.
 
Top