Σε ποιο ήχο πρέπει να ψάλλονται τα λειτουργικά την ημέρα του Πάσχα;

Κατά παράδοσιν σε ποιο ήχο πρέπει να ψάλλονται τα λειτουργικά την ημέρα του Πάσχα; Είναι πιο σωστό να ψάλλονται σε πρώτο ήχο για να συμβαδίζουν με την Θ΄ ωδή ή σε πλ. Α΄ λόγω του Χριστός ανέστη. Το 1963, πάντως, οι Στανίτσας -Δανιηλίδης ψάλλουν λειτουργικά σε πλ. Α΄.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κατά παράδοσιν σε ποιο ήχο πρέπει να ψάλλονται τα λειτουργικά την ημέρα του Πάσχα; Είναι πιο σωστό να ψάλλονται σε πρώτο ήχο για να συμβαδίζουν με την Θ΄ ωδή ή σε πλ. Α΄ λόγω του Χριστός ανέστη. Το 1963, πάντως, οι Στανίτσας -Δανιηλίδης ψάλλουν λειτουργικά σε πλ. Α΄.

Συνάδελφε,

Ἐξαρτᾶται τὴν ὥρα ποὺ θὰ σὲ ἀπο-τελειώσει ὁ ἐφημέριος ...:rolleyes:

Μᾶλλον γιὰ χύμα τὸ βλέπω :eek:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Συνάδελφε,

Ἐξαρτᾶται τὴν ὥρα ποὺ θὰ σὲ ἀπο-τελειώσει ὁ ἐφημέριος ...:rolleyes:

Μᾶλλον γιὰ χύμα τὸ βλέπω :eek:

Από λειτουργικά ήχων τώρα πάμε και σε λειτουργικά εορτών...
Εγώ θα πώ πως εξαρτάται από τις συνθήκες και τον τρόπο που θα τελεσθεί η θεία λειτουργία. π.χ. εάν είναι πολύ Ιερείς, αν είναι αρχιερατική λειτουργία κλπ κλπ.
Παρότι είθισται να ψάλλεται α' (ή πλάγιος α') λόγω τις αρμονικότητας προς το "Ο άγγελος εβόα" ας μήν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε "παραδόσεις"
ή δόγματα περί των ήχων των λειτουργικών.

Σχετικό και το επόμενο:

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=212
 
Μᾶλλον γιὰ χύμα τὸ βλέπω

Δομέστικε, φυσικά και είμαι μαζί σου, όμως διερωτώμαι κατά πόσον έχει καταχωρισθεί ο ήχος στο άγραφο τυπικό, όπως λ.χ. συμβαίνει με την δοξολογία της εορτής του Τιμίου Σταυρού.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;107119 said:
Μᾶλλον γιὰ χύμα τὸ βλέπω

ή και εκφωνητικά στην βάση του ήχου (Πα) ή στον (Δι) εάν ο Διάκονος και οι Ιερείς εκφωνούν στον α' ήχο. :wink:
αλλά είπαμε...
εξαρτάται ...
 
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Απλά αναφέρω ότι στο Άγιον Όρος 6 χρονίες Ανάσταση τα λειτουργικά ήταν ΠΑΝΤΑ σε Α ήχο. Σιμωνόπετρα π.χ θυμάμαι έλεγαν τα λειτουργικά σε πρώτο του Καραμάνη από τη σελίδα 162- Φιλοθέου έλεγαν α ήχο του Χατζηαθανασίου από την Πατριαρχική Κιβωτό κλπ
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Απλά αναφέρω ότι στο Άγιον Όρος 6 χρονίες Ανάσταση τα λειτουργικά ήταν ΠΑΝΤΑ σε Α ήχο. Σιμωνόπετρα π.χ θυμάμαι έλεγαν τα λειτουργικά σε πρώτο του Καραμάνη από τη σελίδα 162- Φιλοθέου έλεγαν α ήχο του Χατζηαθανασίου από την Πατριαρχική Κιβωτό κλπ

Όταν λέτε στο Άγιον Όρος εννοείται ότι για όλο το όρος έχετε αυτή την πληροφόρηση ή αναφέρεστε σε συγκεκριμένες Μονές;
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Δεν αξιώθηκα ακόμα να κάνω Πάσχα σε όλα τα μοναστήρια. Φιλοθέου- Σιμωνόπετρα- Καρακάλλου -Μπουραζέρι που έχω κάνει Α ήχο λένε.
Στη Μ. εβδομάδα του 1999 από την μονή Γρηγορίου που υπάρχει εδω στο Ψαλτολόγιο πάλι Α ήχο λένε.
Στις ηχογραφήσεις της Μεγάλης εβδομάδας από την Νέα Σκήτη που ανέβασε ο κ. Κερμελίδης πάλι Ά ήχο λένε.
Τώρα στα άλλα δεν ξέρω για να πω την αλήθεια.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όταν λέτε στο Άγιον Όρος εννοείται ότι για όλο το όρος έχετε αυτή την πληροφόρηση ή αναφέρεστε σε συγκεκριμένες Μονές;

Είναι απίθανο να υπάρχει Αθωνικό μοναστήρι, σκήτη, κελλί που να μην ψάλει σήμερα τα Λειτουργικά σε α ή πλ α ήχο την Ανάσταση. Το χουμε πει, μόνο στις καθημερινές στο Όρος τα λειτουργικά είναι απλά, οι ευχές όλες μυστικώς ( σπανιότατα το πολύ εσχάτως χαμηλοφώνως). Σε κάθε πανηγυρική ακολουθία ψάλλονται λειτουργικά στο Όρος.

Δ.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Είναι απίθανο να υπάρχει Αθωνικό μοναστήρι, σκήτη, κελλί που να μην ψάλει σήμερα τα Λειτουργικά σε α ή πλ α ήχο την Ανάσταση. Το χουμε πει, μόνο στις καθημερινές στο Όρος τα λειτουργικά είναι απλά, οι ευχές όλες μυστικώς ( σπανιότατα το πολύ εσχάτως χαμηλοφώνως). Σε κάθε πανηγυρική ακολουθία ψάλλονται λειτουργικά στο Όρος.

Δ.

Αγαπητέ Δημήτρη, γνωρίζουμε την σύγχρονη πράξη του Αγίου Όρους γενικά περί των λειτουργικών κ.α.
έκανα μια ερώτηση σχεδόν ρητορική (και πιστεύω το καταλάβατε), για να μη γίνεται γενίκευση σε κάτι που ίσως δεν γνωρίζουμε.
Κι εγώ πιστεύω ότι σε όλο το Όρος ψάλλονται εκείνη την ημέρα.
Απλά θεωρώ καλύτερο να γράφουμε ότι ακριβώς γνωρίζουμε και να μή γενικεύουμε.
Αν π.χ. πω εγώ ότι στην Βέροια συνήθως (κι όχι πάντα) ψάλλουμε τα λειτουργικά σε κλιτόν ή εκφωνητικά (αναφερόμενος στην τάξη του Ιερού Ναού όπου υπηρετώ) αυτό δεν σημαίνει ότι σε όλη την πόλη τηρείται αυτή η τάξη. Ούτε όμως αποκλείω να τηρείται και αλλού...
Όμως αν γενικεύσω θα μεταφέρω μια πληροφορία η οποία δεν θα είναι απόλυτα ακριβής.
 
Last edited:
Top