[Ανακοίνωση] Πρόταση για συνεργασία Δακτυλογράφησης

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Θα ήθελα να προτείνω προς τα αγαπητά μέλη και φίλους που διαθέτουν το πρόγραμμα Melodos να ξεκινήσουμε από κοινού την προσπάθεια δακτυλογράφησης του βιβλίου Δοξαστάριο του Πέτρου Πελοποννησίου και μάλιστα θα έλεγα να ξεκινήσουμε μιας και έχουμε καιρό, με τα της Μ. Εβδομάδας.
προσωπικά θεωρώ πως πρόκειται για ένα από τα καλύτερα κλασσικά βιβλία και θα άξιζε το κόπο να καθαρογραφεί.
το βιβλίο θα βοηθούσε πάρα πολύ σε πολλούς από μας, είναι σχετικά εύκολο στη εκτέλεση του και από αρχάριους ψάλτες (χωρίς τις πολύ δύσκολες γραμμές δηλ.) αλλά και παράλληλα μέσα από την απλότητα του έχει και την μουσική ομορφιά του που αφήνει και τα περιθώρια, πιστεύω, στους καλούς ψάλτες να βάλουν και το προσωπικό τους στυλ.
το ερώτημα βέβαια είναι, και εδώ θα ήθελα να μας πει κάποιος που γνωρίζει καλά αυτά τα θέματα, αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα.
αν λοιπόν δεν υφίσταται κάποιο πρόβλημα και υπάρχουν ενδιαφερόμενοι για αυτήν την προσπάθεια καλό θα ήταν να συνεννοηθούμε το πως θα γίνει, να οριστεί κάποιος υπεύθυνος και να γίνει κάποιος σχεδιασμός εν πάσι περιπτώσει.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
το ερώτημα βέβαια είναι, και εδώ θα ήθελα να μας πει κάποιος που γνωρίζει καλά αυτά τα θέματα, αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα.
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, μια και σε τόσο παλαιά βιβλία έχει περάσει η περίοδος προστασίας των δικαιωμάτων του δημιουργού (70 χρόνια από το θάνατο του δημιουργού). Ακόμα και να πάρεις το μέλος από πρόσφατη έκδοση βιβλίου (η προστασία στην περίπτωση αυτή είναι 50 χρόνια από την έκδοση), εφόσον αντιγράφεις το μέλος του Πέτρου σημαίνει ότι αντιγράφεις το πρωτότυπο περιεχόμενο, που δεν προστατεύεται πλέον (προς άρσιν παρεξηγήσεως, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι θεμιτή η αλλοίωσή του, καθώς η ακεραιότητα του έργου συνεχίζει να προστατεύεται -τα σχετικά δικαιώματα ασκεί, κατά Νόμον, ο Υπουργός Πολιτισμού, που σιγά μην ενδιαφερθεί, θα μου πείτε, αφού είναι αμφίβολο αν το όνομα Πέτρος Πελοποννήσιος τον παραπέμπει σε ψάλτη ή σε κανα φίλο του Πέτρο από την Πελοπόννησο...- Μπορείς όμως να διασκευάσεις το κλασσικό κείμενο και να αναφέρεις το όνομά σου ως διασκευαστή, όπως γίνεται π.χ. στις μοντέρνου ορχηστρικού τύπου "ξενοδοχειακές" διασκευές έργων κλασσικής μουσικής τύπου Hooked on classics, Rondo Veneziano, Paul Mauriat, Clayderman κλπ.)

Το έχω ξαναγράψει ότι η δακτυλογράφηση στον υπολογιστή έργων που κυκλοφορούν στο εμπόριο, είτε κλασσικών είτε νεωτέρων, συνιστά μέγιστη υπηρεσία, καθώς είτε έχει περάσει είτε θα περάσει κάποτε η περίοδος προστασίας τους. Οπότε στην πρώτη περίπτωση μπορεί κανονικά και με το νόμο να αναρτάται περιεχόμενο ακόμα και προσφάτων εκδόσεων, εφόσον αυτό είναι παλιό (σιγά μη χρειάζεται να πληρώσουμε για να έχουμε πρόσβαση σε έργο που έχει γραφεί προ εκατοντάδων ετών...), ενώ στη δεύτερη περίπτωση απλώς περιμένουμε μέχρι να περάσει η περίοδος προστασίας και μετά το αναρτούμε νομίμως στο διαδίκτυο (ως τότε προτιμούμε torrents ή γνωστές υπηρεσίες dl -direct downloads- τύπου mediafire, rapidshare, hotfile κλπ.).
 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, μια και σε τόσο παλαιά βιβλία έχει περάσει η περίοδος προστασίας των δικαιωμάτων του δημιουργού (70 χρόνια από το θάνατο του δημιουργού)...
Πολύ ωραία, και σε ευχαριστώ πολύ nikosthe, οπότε και θα περιμένω απάντηση από φίλους εθελοντές σε αυτήν την προσπάθεια για να καθαρογράψουμε αυτό τόσο ωραίο κλασσικό βιβλίο όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα πάντως...
 

basion

Νέο μέλος
Υπενθυμίζω πως ο κ. Σάββας Παπαδόπουλος ο κατασκευαστής του ''Μελωδού'' μέχρι το Πάσχα θα έχει έτοιμη την πολυαναμενόμενη αναβάθμιση καθώς και το OCR με το οποίο θα σκανάρουμε στα 300 dpi και σε 30 δευτερόλεπτα, θα είναι σαν να την έχουμε γράψει όπως προτείνετε σε πολύ περισσότερο χρόνο και με περισσότερα λάθη νομίζω κάτι που είναι σύνηθες, νομίζω πως θα πρέπει να μας προβληματίσει.
Εγώ προσωπικά προτείνω την μεταξύ των εχόντων τον Μελωδό συνεννόηση-ενημέρωση για το σκανάρισμα με το OCR, για να μην κάνουμε την ίδια εργασία αρκετοί, αλλά να ενημερώνουμε και τους άλλους με έναν τρόπο που θα αποφασισθεί και να ανταλλάσσουμε τις σκαναρισμένες εικόνες, τις οποίες θα μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Αγαπητέ Δημήτρη μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποια στοιχεία σχετικά με τους προαναφερθέντες φίλους προκειμένου να έχουμε μια πρώτη επαφή σε ότι αφορά την εργασία δακτυλογράφησης.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Υπενθυμίζω πως ο κ. Σάββας Παπαδόπουλος ο κατασκευαστής του ''Μελωδού'' μέχρι το Πάσχα θα έχει έτοιμη την πολυαναμενόμενη αναβάθμιση καθώς και το OCR με το οποίο θα σκανάρουμε στα 300 dpi και σε 30 δευτερόλεπτα, θα είναι σαν να την έχουμε γράψει όπως προτείνετε σε πολύ περισσότερο χρόνο και με περισσότερα λάθη νομίζω κάτι που είναι σύνηθες, νομίζω πως θα πρέπει να μας προβληματίσει.
οπότε πολύ ωραία αν είναι έτσι αγαπητέ φίλε basion θα περιμένουμε την αναβάθμιση..
 
Top