[Ψάχνω] Δημοτικά σε Βυζαντινή Μουσική

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
ψάχνω κάποια τραγούδια σε βυζαντινή μουσική και πιο συγκεκριμένα τραγούδια όπως το "λάμπουν τα χιόνια στα βουνά" στερεάς Ελλάδος "ο καπετάν Λούκας" Δυτ. Μακεδονίας (το τελευταίο το άκουσα από κάποιο Ιεροψάλτη σε πολύ καλή ερμηνεία) και γενικά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάπου τέτοια τραγούδια και αν είχε κάποιος την ευγενή καλοσύνη να μας ανεβάσει κάποια...
 

Polymnia

Μέλος
Ενδιαφέρομαι κι εγώ, αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχουν και πολλά σε παρασημαντική.
Προτιμάται η Ευρωπαϊκή σημειογραφία γιατί είναι καταλληλότερη για τα όργανα.

Αν εντοπίσω κατι, θα ενημερώσω.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Είχε το τμήμα μουσικών σπουδών στην Αθήνα μία βιβλιοθήκη με αρκετά ντοσιέ με δημοτικά τραγούδια σε βυζαντινή και ευρωπαϊκή μουσική. Εγώ είχα φωτοτυπίσει αυτά την βυζαντινής που ήταν τα λιγότερα. Ἠταν οι συλλογές του Ψάχου, του Παραρτήματος της Φόρμιγγος, μία κυπριακή συλλογή, μία με τραγούδια Γορτυνουπόλεως (δεν θυμάμαι τα ονόματα), μία συλλογή με καλυμνιώτικα τραγούδια αν θυμάμαι καλά... Είχαν φωτοτυπίσει τα τραγούδια από τις αντίστοιχες συλλογές και είχαν βάλει ένα σε κάθε σελίδα Α4.

Έχω σκανάρει μερικά (γύρω στις 450 σελίδες). Αν μπορέσω και ολοκληρώσω το σκανάρισμα (δεν θα έχουν απομείνει γύρω στις 1500-2000 σελίδες;;; κάπου εκεί) θα τα ανεβάσω γιατί, αν και υπάρχουν οι συλλογές, δεν βρίσκονται αλλού μαζεμένες (μάλιστα μερικά τραγούδια τα είχαν μεταφέρει από την ευρωπαϊκή στη βυζαντινή).
 

Polymnia

Μέλος
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!

Αυτή η συλλογή θα βρίσκεται ακόμα στην βιβλιοθήκη του τμήματος;
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!

Αυτή η συλλογή θα βρίσκεται ακόμα στην βιβλιοθήκη του τμήματος;

Υποθέτω πως ναί. Για να έχει κάποιος πρόσβαση έπρεπε να αφήσει την φοιτητική του ταυτότητα για όση ώρα θα δανειζόταν το ντοσιέ. Εγώ έπαιρνα ένα ντοσιέ την φορά και πήγαινα σε κάτι φωτοτυπάδικα στη Ζωγράφου έξω από την Πανεπιστημιούπολη, τα έβγαζα από τις ζελατίνες στο μαγαζί, τα φωτοτυπούσε με το αυτόματο και αφού τα ξαναέβαζα στις ζελατίνες, τα επέστρεφα και έπαιρνα πίσω την ταυτοτητά μου. Ήθελε δηλ. λίγο δουλίτσα, αλλά φοιτητές ήμασταν, δηλ. είχαμε άπλετο χρόνο :D:D:D. Άμα έχετε τον χρόνο μπορείτε να το κάνετε και εσείς, αλλιώς μπορείτε να περιμένετε μέχρι να σκανάρω αυτά που έχω εγώ.

Και αφού και έγινε λόγος, βρήκα τα περιεχόμενα. Είναι λοιπόν τα εξής:

1. Συλλογή Ωδείου Αθηνών (Πελοποννήσου και Κρήτης)
2. Θεοδούλου Καλλινίκου (Κυπριακή λαϊκή μούσα)
3. Παράρτημα Φόρμιγγος
4. Γεωργίου Χατζηθεοδώρου (Καλύμνου)
5. Αντωνίου Σιγάλα
6. Hubert Pernot
7. Δημ. Κυριακόπουλου (Γορτυνιακά)
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Αρχίζω την ανάρτηση από αυτά που σκάναρα σήμερα. Χωρίς καμία επεξεργασία λόγω έλλειψης χρόνου (άλλωστε βλέπετε τί ώρα τα γράφω αυτά!!!)

Είναι οι συλλογές που στο παραπάνω μήνυμα γράφω με αριθμό 1, 2 και μερικά από την 3.

Για τα προβλήματα που παρουσιάζουν μερικές φωτοτυπίες δεν ευθύνομαι εγώ, αλλά οι αρχικές σελίδες της σχολής και οι φωτοτυπίες που βγήκαν από αυτές. Σε μερικές δηλ. θα δείτε πως είναι τα γράμματα λίγο σβησμένα ή και σε λίγες ακόμα και κομμένα. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτά. Κάποτε θα καθαρίσω λίγο τις σελίδες από τα στίγματα που φέρουν μερικές, αλλά όχι τώρα.

Ελπίζω να βρω χρόνο σύντομα για τα υπόλοιπα και να μην σας καθυστερήσω αρκετά. Θα με συγχωρέσετε προκαταβολικά για αυτή την καθυστέρηση.

Ευχαριστώ
Νεκτάριος Κόντης
 

Attachments

  • Τραγούδια.pdf
    8.8 MB · Views: 1,971

Polymnia

Μέλος
Σε υπέρ-ευχαριστούμε!!!

Μη σε βάζουμε όμως σε κόπο και χάνεις και χρόνο. Ίσως αυτή η συλλογή υπάρχει και σε άλλες βιβλιοθήκες. Και δεν ξέρω και από πνευματικά δικαιώματα τί γίνεται...

Προς το παρόν βρήκα αυτό:

Περιστέρης Σπυρίδων Δ., "Δημοτικά τραγούδια Ηπείρου και Μωρηά: σε Βυζαντινή και Ευρωπαϊκή παρασημαντική", 1994 Κατερίνη
Εκδόσεις: Τέρτιος

Λογικά θα μπορούμε να το παραγγείλουμε.

Εδώ βρήκα και τα στοιχεία (τηλέφωνο κλπ) του εκδοτικού οίκου:

http://www.ekebi.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=303&t=582
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Σε υπέρ-ευχαριστούμε!!!

Μη σε βάζουμε όμως σε κόπο και χάνεις και χρόνο. Ίσως αυτή η συλλογή υπάρχει και σε άλλες βιβλιοθήκες. Και δεν ξέρω και από πνευματικά δικαιώματα τί γίνεται...

Προς το παρόν βρήκα αυτό:

Περιστέρης Σπυρίδων Δ., "Δημοτικά τραγούδια Ηπείρου και Μωρηά: σε Βυζαντινή και Ευρωπαϊκή παρασημαντική", 1994 Κατερίνη
Εκδόσεις: Τέρτιος


Η συλλογή αυτή σίγουρα υπάρχει και αλλού. Για παράδειγμα το παράρτημα της Φόρμιγγος από την Ανέμη έχει ανέβει στο φόρουμ (αν και η κατάσταση του σκαναρισμένου αρχείου από την Ανέμη δεν μου άρεσε καθόλου γιατί τα περισσότερα δεν μπορείς να τα διαβάσεις!!!). Απλώς εδώ είναι πιο μαζεμένα.
Για πνευματικά δικαιώματα δεν νομίζω να υπάρχουν για αυτά τα κομμάτια.
Αντιθέτως το βιβλίο του Περιστέρη, που το έχω, νομίζω δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατί αυτό πρέπει να έχει πνευματικά δικαιώματα από τον Τέρτιο.

Τελοσπάντων, εγώ θα τα σκανάρω για μένα, γιατί έχει αρχίσει και χαλάει και το χαρτί μέσα στα ντοσιέ, για να τα έχω σε ψηφιακή μορφή και θα τα ανεβάσω, εν καιρώ, για όποιον ενδιαφέρεται.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Μερικά τραγούδια και από εμένα :)
 

Attachments

  • σάρωση0003.jpg
    881.1 KB · Views: 478
  • σάρωση0004.jpg
    1.2 MB · Views: 356
  • σάρωση0005.jpg
    1.3 MB · Views: 336
  • σάρωση0006.jpg
    1.1 MB · Views: 313
  • σάρωση0001.jpg
    935.6 KB · Views: 333
  • σάρωση0010.jpg
    978 KB · Views: 310
Μνημόνευε και την Πατρινή πηγή των τραγουδιών αυτών, όμως...

Δ.
΄Ισως δεν φτάνει μόνο η μνημόνευση. Μήπως πρέπει να πάρουμε την άδεια από τον κ. Παντελόπουλο, για την ανάρτηση τραγουδιών απο το βιβλίο του;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

Και πολύ παλιότερα ( δεκαετία 90) από την πρώτη του έκδοση σε χειρόγραφη μορφή, και με πολύ μικρότερο αριθμό τραγουδιών. Αλλά κι όταν αργότερα ο εκδότης του περιόδευε και προωθούσε και τις άλλες εκδόσεις του, (τον Ακάθιστο Ύμνο, και τις Δοξολογίες), καθώς και ηχογραφήσεις σε κασσέτες ήχου. Μέχρι και στη Δάφνη του Αγ. Όρους εθεάθη από τον γράφοντα ( στον Χριστοδούλου για τους ίδμονας).

Δ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και πολύ παλιότερα ( δεκαετία 90) από την πρώτη του έκδοση σε χειρόγραφη μορφή, και με πολύ μικρότερο αριθμό τραγουδιών. Αλλά κι όταν αργότερα ο εκδότης του περιόδευε και προωθούσε και τις άλλες εκδόσεις του, (τον Ακάθιστο Ύμνο, και τις Δοξολογίες), καθώς και ηχογραφήσεις σε κασσέτες ήχου.

Δ.

Περιόδευε; Τὶ ἐννοεῖς;
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Και πολύ παλιότερα ( δεκαετία 90) από την πρώτη του έκδοση σε χειρόγραφη μορφή, και με πολύ μικρότερο αριθμό τραγουδιών. Αλλά κι όταν αργότερα ο εκδότης του περιόδευε και προωθούσε και τις άλλες εκδόσεις του, (τον Ακάθιστο Ύμνο, και τις Δοξολογίες), καθώς και ηχογραφήσεις σε κασσέτες ήχου.
Μέχρι και στη Δάφνη του Αγ. Όρους εθεάθη
από τον γράφοντα ( στον Χριστοδούλου για τους ίδμονας).

Δ.


Και που ειναι το κακο ;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και που ειναι το κακο ;

Το μέχρι και δε σημαίνει κάτι κακό, αλλά δείχνει τον ζήλο του ανδρός ώστε να φτάσει μέχρι και την ακρώρεια του Άθω.


Δ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μέχρι και στη Δάφνη του Αγ. Όρους εθεάθη από τον γράφοντα ( στον Χριστοδούλου για τους ίδμονας).

Δ.

Στριφτὴ σπανακόπιτα μέσ' τὴ λίγδα ...
 
Top