Ενιαύσιος Στέφανος

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Επειδή ρώτησα στις εκδόσεις Σταμούλη και το εν λόγω βιβλίο (ενιαύσιος Στέφανος) έχει εξαντηληθεί, μήπως το έχει κανένας να το ανεβάσει ή έστω λόγω των πνευματικών δικαιωμάτων να το στείλει με προσωπικό μήνυμα;
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επειδή ρώτησα στις εκδόσεις Σταμούλη και το εν λόγω βιβλίο (ενιαύσιος Στέφανος) έχει εξαντηληθεί, μήπως το έχει κανένας να το ανεβάσει ή έστω λόγω των πνευματικών δικαιωμάτων να το στείλει με προσωπικό μήνυμα;
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.
Ἐγώ ρώτησα στό Βιβλιοπωλεῖο «Ἅγιον Ὄρος» (2105243275) καί ὑπάρχει καί ὁ Παναγόπουλος (2103224819) μοῦ εἶπε ὅτι περιμένει νέα παραγγελία (ἀπό Ἅγιον Ὄρος - Μικραγιαννανῖτες). Εἶναι σίγουρο ὅτι καί σέ ἄλλα ἐκκλησιαστικά βιβλιοπωλεῖα θά ὑπάρχει. Εἶναι σέ κυκλοφορία πάντως.


 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Πάτερ Μάξιμε, Ευλογείτε,
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Το είχα παραγγείλει εδώ και ένα μήνα σε βιβλιοπωλείο της περιοχής μου. Χθές πέρασα και ρώτησα και μου είπε πως έχει εξαντληθεί και έτσι πήρα τηλέφωνο και ρώτησα στις εκδόσεις Σταμούλη αλλά και εκεί μου έδωσαν την ίδια απάντηση. ... .Τώρα μόλις πήρα τηλέφωνο στο βιβλιοπωλείο "Άγιον Όρος" και το παρήγγειλα και μου είπαν πως θα έρθει με courier από 'βδομάδα.
 
Επειδή ρώτησα στις εκδόσεις Σταμούλη και το εν λόγω βιβλίο (ενιαύσιος Στέφανος) έχει εξαντηληθεί, μήπως το έχει κανένας να το ανεβάσει ή έστω λόγω των πνευματικών δικαιωμάτων να το στείλει με προσωπικό μήνυμα;
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Για τί βιβλίο μιλάμε;
 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Σαργιώτης Δημήτριος;105076 said:
Για τί βιβλίο μιλάμε;

Ενιαύσιος Στέφανος. Είναι ένα βιβλίο το οποίο περιέχει όλα τα απολυτίκια και τα κοντάκια των καθημερινών όλου του έτους. (Ούτε και εγώ το ήξερα. Απλά άκουγα τις καθημερινές στον ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς να λένε πολλά απολυτίκια, πήρα τηλέφωνο, ρώτησα από ποιό βιβλίο τα λένε και μου είπαν:D:D:D).
 
Ενιαύσιος Στέφανος. Είναι ένα βιβλίο το οποίο περιέχει όλα τα απολυτίκια και τα κοντάκια των καθημερινών όλου του έτους. (Ούτε και εγώ το ήξερα. Απλά άκουγα τις καθημερινές στον ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς να λένε πολλά απολυτίκια, πήρα τηλέφωνο, ρώτησα από ποιό βιβλίο τα λένε και μου είπαν:D:D:D).

Σχετικά έχουν γραφτεί και στο θέμα Καθημερινες και Ενιαύσιος Στέφανος.

Το αναφέρω μόνο και μόνο για σύνδεση.
Επίσης, να διευκρινίσω ότι υπάρχουν δύο διαφορετικά βιβλία: Ενιαύσιος Στέφανος και Νέος Ενιαύσιος Στέφανος. χωρίς να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες έκδοσης και διαφορές μεταξύ τους. Ωστόσο, νομίζω ότι αμφότερα έχουν ως βάση ποιήματα του άρχ. Μικραγιαννίτου. Το πρώτο πρέπει να έχει σταματήσει να εκδίδεται.
 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Τελικά την Τρίτη 08/03 παρέλαβα μέσω "γενικής ταχυδρομικής" τον ενιαύσιο στέφανο (το αναφέρω τώρα καθώς είχα τεχνικό πρόβλημα με τον υπολογιστή).
Πλήροφοριακά το βιβλίο ονομάζεται Νέος Ενιαύσιος Στέφανος και περιέχει ποιήματα του Μοναχού Γεράσιμου Μικραγιαννανίτου.
Θερμές ευχαριστίες και πάλι, στον π. Μάξιμο.
 

xardavellase

New member
Το βιβλίο στα περισσότερα βιβλιοπωλεία κ ιστοσελίδες είναι μη διαθεσιμό γνωρίζετε εάν υπάρχει σε pdf, ευχαριστώ
 

tomasn54

Μέλος
Επειδή δεν το βρήκατε, δεν πάει να πεί ότι μπορεί να ανεβεί σε pdf.
 
Top