Φώτης Κόντογλου και Σίμων Κάρας

greek487

Tasos N.
Εξ αιτίας του παρακάτω ποστ, ανοίγω θεμα για τον Φώτη Κόντογλου και τον Σίμων Καρά. Εάν είναι καλύτερα να μεταφερθεί αλλού, παρακαλώ τους συντονιστές να κανονίσουν. Ευχαριστώ.

ευτυχώς που δεν υπάρχει και "καταδίκη" του αείμνηστου Φώτη Κόντογλου, υπηρέτου της άλλης θεραπαινίδος της ορθόδοξης λατρείας, της εικονογραφίας : όταν ακόμη και στο άγιον Ορος η ρώσικη τεχνοτροπία ήταν αυτονόητη και "παράδοση" πιά, εκείνος ο μακαρίτης χωρίς δασκάλους κατάφερε το αδιανόητον...
σύνεσις εν πάσιν, αγαπητοί φίλοι ή dear all που λεν και στο χωριό μου !
 

greek487

Tasos N.
"Τελευταία όλον τον επίσημο κόσμο έπιασε οίστρος για το Βυζάντιο. Μα για ποιό Βυζάντιο μιλούνε και σεληνιάζουνται; Μήπως υπάρχει άλλο Βυζάντιο, παρεκτός από κείνο που αγαπούνε κάποιοι από μας, και που γι' αυτό κακοπαθούνε και κάνουνε θυσίες και γίνουνται κακοί, υπεργασπίζοντάς το με πάθος καταπάνω στους εχθρούς του, και που γι' αυτό ακούνε να τους λένε παλιοημερολογίτες, αναχρονιστές και καθυστερημένους; Ρωτώ, γιατί απορώ πως ανακατωθήκανε ένα σωρό άνθρωποι στους εορτασμούς και στις <<εκδηλώσεις>>, και γιατί κάποιοι άνθρωποι που έχουνε ακουστά αυτό το έρμο το Βυζάντιο, πρωτοστατούν σ' αυτές τις εκδηλώσεις, ενώ κάποιοι άλλοι, που όχι μοναχά το αγαπούνε, αλλά αναπνέουν την αγιασμένη ευωδία του και ζούνε βουτηγμένοι καθημερινά μέσα στο μυστήριό του, απομείνανε στη μπάντα ξεχασμένοι, όπως είναι π.χ. ο Σίμος ο Καράς, που μιλά και στον ύπνο του γι' αυτό και για την παράδοση, ο Καράς, αυτο το ολοκαύτωμα, που η αγάπη του για την ορθόδοξη παράδοση κι ο φλογερός ζήλος του γι' αυτή έχει συγκινήσει όλον τον κόσμο, μοναχά οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας και της Πολιτείας δεν τον θυμηθήκανε ποτέ. Αυτή είναι η μοίρα των ιδεολόγων στον τόπο μας: <<Άς τον αυτόν να κουρεύεται, είναι ιδεολόγος>>, λένε όσοι έχουνε γιά χαζούς τους τέτοιους ανθρώπους."

"Ό,τι καλό έγινε στην αγιογραφία και στην ψαλτική, έγινε, το περισσότερο, από την πίστη κι από την επιμονή που δείξανε κάποιοι άνθρωποι που αγνοηθήκανε κι αγνοούνται από την Εκκλησία μας."

Φώτης Κόντογλου (1895–1965)
Αγιογράφος, Ψάλτης, και Λογοτέχνης

. . .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επίσης στο βιβλίο "Meetings with Kontoglou", του Κ. Καβαρνού, υπάρχει σχετικό κεφάλαιο με τίτλο "ON THE MUSICOLOGIST SIMON KARAS".
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
''....εκείνος ο μακαρίτης χωρίς δασκάλους κατάφερε το αδιανόητον...


Βεβαιως....καταφερε το ''αδιανοητον''....
Μεχρι καποια χρονια τουλαχιστον,ημασταν μια χαρα,ολοι οι συναδελφοι,μεταξυ μας....Τωρα τελευταια,κοντευουμε ομως,να σκοτωθουμε μεταξυ μας...
Τελικα,μαλλον αυτο καταφερε ο Καρας....Αν εσεις το θεωρειτε καλο,τοτε μεγια σας με χαρα σας....Μονο,τους υπολοιπους να μην ανακατευετε,sory κιολας....:wink:

Ψυχοσαββατο και σημερα,τι ακουμε πρωι πρωι....:rolleyes:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μεχρι καποια χρονια τουλαχιστον,ημασταν μια χαρα,ολοι οι συναδελφοι,μεταξυ μας....Τωρα τελευταια,κοντευουμε ομως,να σκοτωθουμε μεταξυ μας...
Μπα, ανέκαθεν φαγωνόμασταν! Πρβλ σχέσεις Πέτρου Πελοποννησίου με Δανιήλ και Ιάκωβο. «Εκ τούτου γουν εφθονείτο, λέγουσιν, υπότε του Ιακώβου και του διδασκάλου Δανιήλ. Και εσώζετο αυτοίς μίσοςκρυπτόν μεν, υπεφαίνετο δε και ενίοτε.» (Χρύσανθος, Μέγα Θεωρητικό, σελ. XL, υποσημείωση β') Κοιτάξτε και στα έργα του Βουδούρη...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μπα, ανέκαθεν φαγωνόμασταν! Πρβλ σχέσεις Πέτρου Πελοποννησίου με Δανιήλ και Ιάκωβο. «Εκ τούτου γουν εφθονείτο, λέγουσιν, υπότε του Ιακώβου και του διδασκάλου Δανιήλ. Και εσώζετο αυτοίς μίσοςκρυπτόν μεν, υπεφαίνετο δε και ενίοτε.» (Χρύσανθος, Μέγα Θεωρητικό, σελ. XL, υποσημείωση β') Κοιτάξτε και στα έργα του Βουδούρη...

Δε θα διαφωνησω,αλλα οχι βρε παιδι μου και ετσι...
Ενας με εναν,ας πουμε οτι σηκωνεται η κατασταση....και για λογους,μπορει και ανουσιους....
Αλλα.π.χ. εκατο,προς εκατο και για λογους συγκεκριμενους,ε παει πολυ!!....
Αυτο ειναι σφαγη, πλεον,οχι.....ψιλολογομαχια!...:wink:

Υ.Γ.Μου θυμιζει,χωρις να θελω να γινω γραφικος:....''Διαιρε και βασιλευε''....:eek:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δε θα διαφωνησω,αλλα οχι βρε παιδι μου και ετσι...
Ενας με εναν,ας πουμε οτι σηκωνεται η κατασταση....και για λογους,μπορει και ανουσιους....
Αλλα.π.χ. εκατο,προς εκατο και για λογους συγκεκριμενους,ε παει πολυ!!....
Αυτο ειναι σφαγη, πλεον,οχι.....ψιλολογομαχια!...:wink:

Υ.Γ.Μου θυμιζει,χωρις να θελω να γινω γραφικος:....''Διαιρε και βασιλευε''....:eek:

Δὲν νομίζω πὼς αὐτὸς ἦταν ὁ ἀρχικὸς σκοπός τοῦ Σ. Καρᾶ. Ὁ ἴδιος συνέγραψε ἕνα ἐκτενὲς Θεωρητικό καὶ τὸ ἐφήρμοσε μὲ τοὺς μαθητές του.

Τὸ πὼς ἐξέλαβαν οἱ τελευταῖοι τὴν διδασκαλία καὶ κατὰ πόσο δὲν θέλησαν νὰ δοῦν τὶς ἀδυναμίες τοῦ Θεωρητικοῦ ἀλλὰ νὰ τὸ μετατρέψουν σὲ θέσφατο μὴ ἐπιδεχόμενο κρίσης, εἶναι καθαρὰ εὐθύνη δική τους καὶ ὄχι τοῦ Σ. Καρᾶ.

Κατὰ τὰ ἄλλα ἄς μὴν λησμονοῦμε πὼς ἡ ψαλτικὴ ἀπετέλεσε ενα μέρος τοῦ ἔργου του, ποὺ νομίζω ὅτι κάλυψε διάφορα ἀντικείμενα μουσικὰ σὲ μιὰ ἐποχὴ ποὺ λίγοι ἐντόπιοι ἀσχολοῦνταν μὲ αὐτά. Ἐπίσης, ἀφιέρωσε πολλὰ χρόνια καὶ πολὺ κόπο σ᾿ αὐτά καὶ καλο εἶναι νὰ μὴν τὰ ἀπαξιώνουμε ὅλα.
εἶναι ἴδιον
Φυσικὰ εἶχε καὶ τὰ στραβά του, ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι ἴδιον κάθε ἀνθρώπου.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δὲν νομίζω πὼς αὐτὸς ἦταν ὁ ἀρχικὸς σκοπός τοῦ Σ. Καρᾶ. Ὁ ἴδιος συνέγραψε ἕνα ἐκτενὲς Θεωρητικό καὶ τὸ ἐφήρμοσε μὲ τοὺς μαθητές του.

Τὸ πὼς ἐξέλαβαν οἱ τελευταῖοι τὴν διδασκαλία καὶ κατὰ πόσο δὲν θέλησαν νὰ δοῦν τὶς ἀδυναμίες τοῦ Θεωρητικοῦ ἀλλὰ νὰ τὸ μετατρέψουν σὲ θέσφατο μὴ ἐπιδεχόμενο κρίσης, εἶναι καθαρὰ εὐθύνη δική τους καὶ ὄχι τοῦ Σ. Καρᾶ.

Κατὰ τὰ ἄλλα ἄς μὴν λησμονοῦμε πὼς ἡ ψαλτικὴ ἀπετέλεσε ενα μέρος τοῦ ἔργου του, ποὺ νομίζω ὅτι κάλυψε διάφορα ἀντικείμενα μουσικὰ σὲ μιὰ ἐποχὴ ποὺ λίγοι ἐντόπιοι ἀσχολοῦνταν μὲ αὐτά. Ἐπίσης, ἀφιέρωσε πολλὰ χρόνια καὶ πολὺ κόπο σ᾿ αὐτά καὶ καλο εἶναι νὰ μὴν τὰ ἀπαξιώνουμε ὅλα.
εἶναι ἴδιον
Φυσικὰ εἶχε καὶ τὰ στραβά του, ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι ἴδιον κάθε ἀνθρώπου.

Συμφωνω απο την αρχη,μεχρι το τελος,σ'αυτα που λες Δομεστιχε.
Ισως να μην ημουν και εγω σαφης.
Το εχω και εγω,αναφερει αλλου,οτι δεν μπορει κανεις να μην αναγνωρισει τον κοπο και την ερευνα του Σ.Κ.
Τωρα,βεβαια οπως λες κααι εσυ,απο εκει και περα,το πως εξεληχθηκαν τα πραγματα,το πως εξελαβαν μαθητες του τα μουσικα πραγματα και πως αυτη τα εφαρμοσαν,ειναι σιγουρα, αλλου...''παπα ευαγγελιο''.
Συμφωνω και παλι!...:wink:
 

greek487

Tasos N.
Τωρα τελευταια,κοντευουμε ομως,να σκοτωθουμε μεταξυ μας...Τελικα,μαλλον αυτο καταφερε ο Καρας....

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τα λογια του και για τις πραξεις του. Ουτε ο Καρας ουτε κανενας αλλος φταιει για την ηθικη μας και για τον χαρακτηρα μας. Ειμαστε ελευθεροι να συμπεριφερθουμε οπως νομιζουμε. Στο χερι μας ειναι. Δεν μας επιβαλλει κανεις απολυτως τιποτα.

Οριστε και η πραγματικη διδασκαλια της Εκκλησιας μας. . .


Κύριε και Δέσποτα της ζωής μου,πνεύμα αργίας, περιεργείας, φιλαρχίας και αργολογίας μη μοι δως.

Πνεύμα δε σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης , υπομονής και αγάπης χάρισαί μοι τω σω δούλω.

Ναι, Κύριε Βασιλεύ, δώρησαί μοι Του οράν τα εμά πταίσματα, και μη κατακρίνειν τον αδελφόν μου.

Ότι ευλογητός ει εις τους αιώνας των αιώνων, Αμήν.



Αυτα απαιτει απο μας η Εκκλησια. . . ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΑΡΕΤΕΣ . . . και τιποτε αλλο.

Αιωνια σου η μνημη μπαρμπα Φωτη! Οντως εχεις δικιο οταν ειπες, "Αληθινά μαρτύρησα για το έρμο αυτό Βυζαντιο".

Καλη Σαρακοστη!


. . .
 

greek487

Tasos N.
Από ηχογράφηση του 1956, ψέλνει ο κ. Φώτης Κόντογλου το <<Κύριε Εκέκραξα>> σε Ηχο Β'.

Άραγε υπάρχουν και άλλες ηχογραφήσεις? Φαίνεται να ήταν ένας πολλή καλός και παραδοσιακός ψάλτης.

http://splicd.com/tAG_KK3Zd2g/31/74


. . .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από ηχογράφηση του 1956, ψέλνει ο κ. Φώτης Κόντογλου το <<Κύριε Εκέκραξα>> σε Ηχο Β'.

Μα καλά, ψέλνει «Ο» Φώτης Κόντογλου και χρησιμοποιείται το ηχητικό ως ...φόντο για να μιλήσει κάποιος; Ότι και να λέει!
Ξέρει κανείς από προέρχεται η ηχογράφηση, και αν μπορούμε να την ακούσουμε χωρίς παρεμβολές;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
"Τελευταία όλον τον επίσημο κόσμο έπιασε οίστρος για το Βυζάντιο. Μα για ποιό Βυζάντιο μιλούνε και σεληνιάζουνται; Μήπως υπάρχει άλλο Βυζάντιο, παρεκτός από κείνο που αγαπούνε κάποιοι από μας, και που γι' αυτό κακοπαθούνε και κάνουνε θυσίες και γίνουνται κακοί, υπεργασπίζοντάς το με πάθος καταπάνω στους εχθρούς του, και που γι' αυτό ακούνε να τους λένε παλιοημερολογίτες, αναχρονιστές και καθυστερημένους; Ρωτώ, γιατί απορώ πως ανακατωθήκανε ένα σωρό άνθρωποι στους εορτασμούς και στις <<εκδηλώσεις>>, και γιατί κάποιοι άνθρωποι που έχουνε ακουστά αυτό το έρμο το Βυζάντιο, πρωτοστατούν σ' αυτές τις εκδηλώσεις, ενώ κάποιοι άλλοι, που όχι μοναχά το αγαπούνε, αλλά αναπνέουν την αγιασμένη ευωδία του και ζούνε βουτηγμένοι καθημερινά μέσα στο μυστήριό του, απομείνανε στη μπάντα ξεχασμένοι, όπως είναι π.χ. ο Σίμος ο Καράς, που μιλά και στον ύπνο του γι' αυτό και για την παράδοση, ο Καράς, αυτο το ολοκαύτωμα, που η αγάπη του για την ορθόδοξη παράδοση κι ο φλογερός ζήλος του γι' αυτή έχει συγκινήσει όλον τον κόσμο, μοναχά οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας και της Πολιτείας δεν τον θυμηθήκανε ποτέ. Αυτή είναι η μοίρα των ιδεολόγων στον τόπο μας: <<Άς τον αυτόν να κουρεύεται, είναι ιδεολόγος>>, λένε όσοι έχουνε γιά χαζούς τους τέτοιους ανθρώπους."

"Ό,τι καλό έγινε στην αγιογραφία και στην ψαλτική, έγινε, το περισσότερο, από την πίστη κι από την επιμονή που δείξανε κάποιοι άνθρωποι που αγνοηθήκανε κι αγνοούνται από την Εκκλησία μας."

Φώτης Κόντογλου (1895–1965)
Αγιογράφος, Ψάλτης, και Λογοτέχνης

. . .

Μιᾶς κι ἐπιχειρεῖται σύνδεση τῶν δύο ἀνδρῶν μὲ «ψαλτικοὺς» σκοποὺς ἄς σημειώσω καὶ ἐδῶ τὴν ἱστορικὴ ἠχογράφηση τοῦ Φ. Κόντογλου τοῦ 1961 ποὺ ἀνέβασαν οἱ Συμεωνίδης-Ἀρβανίτης καὶ νὰ ὑπογραμμίσω τὸ σχόλιο τοῦ Χάρη γιὰ τὴν ψαλτικὴ τοῦ Κόντογλου
Είναι γνωστό πως ήταν πρακτικός ψάλτης, ακόμα πως ήταν φίλος με τον Καρά. Καμιά σχέση όμως, πρόκειται για έναν παραδοσιακότατο ψάλτη. Μακάρι να είχαμε αρκετούς τέτοιους και σήμερα, κι ας ήταν και πρακτικοί.
Καὶ φυσικὰ αὐτὸ φαίνεται στὸ αὐτὶ τοῦ καθενός.
 
Μα καλά, ψέλνει «Ο» Φώτης Κόντογλου και χρησιμοποιείται το ηχητικό ως ...φόντο για να μιλήσει κάποιος; Ότι και να λέει!
Ξέρει κανείς από προέρχεται η ηχογράφηση, και αν μπορούμε να την ακούσουμε χωρίς παρεμβολές;

Κι εδώ ψάλλει και μιλάνε από πάνω :mad:
http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=8643&tsz=0
 
Top