«᾿Επὶ τῶν ποταμῶν Βαβυλῶνος» παρά παλαιών και νέων διδασκάλων

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μπορεῖτε νά παραθέσετε τά μουσικά κείμενα τοῦ πολυελέου «᾿Επὶ τῶν ποταμῶν Βαβυλῶνος», Χουρμουζίου τοῦ Χαρτοφύλακος (+1840) σέ ἦχο γ΄ καί Γρηγορίου τοῦ Πρωτοψάλτου (+1821) σέ ἦχο πλ. δ΄ κατά τριφωνίαν;

Ἄν ὑπάρχουν ἤδη ἀνεβασμένα στό Ψαλτολόγιον, ἄς συγκεντρωθοῦν ἐδῶ μέ παραπομπές.

Ἐπίσης ὅποιες ἄλλες διασκευές καί προτιμήσεις ἄς ἀναρτηθοῦν.

Βλέπω ἐδῶ σέ α΄ ἦχο ὑπό Ἄρχοντος Ἰωαννίδη.

Ἐδῶ σέ πλ. β΄ ὑπό Γεωργίου Γέμελου.

Ἐδῶ σέ πλ. α΄ ὑπό Νικολάου Μάννη.

Ἠχητικά ὑπάρχουν πολλά, ἀλλά ἐδῶ ἄς συγκεντρωθοῦν τά μουσικά κείμενα καί μποροῦν νά γίνωνται παραπομπές καί σέ ὑπάρχοντα ἠχητικά.


 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ὑποστηρίζοντας τὴν ὡραία πρωτοβουλία τοῦ π. Μάξιμου, παραθέτω, τοὺς δύο Πολυελέους ποὺ ζήτησε καὶ ἐπί πλέον ἀπὸ τὸν Δ. Κουτσαρδάκη σὲ ἦχο Γ', ἀπὸ τὸ βιβλίο του "Μυρίπνοα Ἄνθη, τόμος Β' Ὄρθρος". Ὁ Πολυέλεος τοῦ Χουρμουζίου εἶναι ἀπὸ τὸ "Ταμεῖον Ἀνθολογίας" τοῦ Χουρμουζίου, ἔκδοσις 1824 καὶ τοῦ Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, ὁ ὁποῖος ἐπίσης ἐπιγράφεται ἦχος Γ' (μέλος παπαδικόν, ὡς ἐκ τοῦ ΝΗ), εἶναι ἀπὸ τὸ "Ταμεῖον Ἀνθολογίας" τοῦ Γρηγορίου, ἔκδοσις Φωκαέως τοῦ 1834.

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • Polyeleos_EpiTwnPotamwn_Xourmouziou_HxosG.pdf
    3.4 MB · Views: 2,748
  • Polyeleos_EpiTwnPotamwn_Grigoriou_HxosG.pdf
    322.6 KB · Views: 1,216
  • Polyeleos_EpiTwnPotamwn_Koutsardaki_HxosG.pdf
    1.3 MB · Views: 941

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μια ακόμα εκδοχή από τον τ. Άρχοντα Λαμπαδάριο της Μ.Χ.Ε. Ελευθέριο Γεωργιάδη και το βιβλίο του Όρθρου της Τρίτομης Ανθολογίας του.
 

Attachments

  • ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ, ΉΧΟΣ Γ΄, ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ Π. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ.pdf
    256.9 KB · Views: 952

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὅπως ἔγραψα ἐδῶ, στό βιβλίο τοῦ Καθηγητοῦ Ἀχιλλέως Γ. Χαλδαιάκη, Ὁ πολυέλεος στὴν βυζαντινὴ καὶ μεταβυζαντινὴ μελοποιία, λαμβάνουμε πάρα πολλές πληροφορίες γιά συνθέσεις ἀπό τοῦ ιδ΄ἕως ιθ΄ αἰ..

Στούς πρό τοῦ ιη΄ αἰ. παραδίδεται καί σέ νενανώ ἐκτός τοῦ γ΄ ἐπικρατοῦντος.

Τόν ιη΄ αἰ. ἔχουμε σύνθεση τοῦ Πέτρου Λαμπαδαρίου τοῦ Πελοποννησίου σέ πλ. δ΄ Βαβυλῶνος· ἀλληλούια. οἱ 6 πρῶτοι στίχοι ἐξηγήθηκαν ὑπό τοῦ μακαριστοῦ Σίμωνος Καρά καί δημοσιεύθηκαν στό· Βασιλείου Ἰ. Νόνη, Ἡ παπαδική μελοποιία [...], Ἀθῆναι 2002, σσ. 391-393. Αὐτοί οἱ 6 στίχοι ὅμως (διαβάζω ὅτι) περιλαμβάνονται στόν δίσκο βινιλίου τοῦ Συλλόγου πρός διάδοσιν τῆς Ἐθνικῆς Μουσικῆς· Ὕμνοι καί Θρῆνοι τῆς Ἀλώσεως [SDNM 116 (Ἀθῆναι 1977)], ὄψις Α΄, μέλος ὑπ᾿ ἀριθμ. 1, ψαλλόμενοι ἀπό τήν —ὑπό τήν διεύθυνσι τοῦ Σίμωνος Καρά— ἐκκλησιαστική χορῳδία τοῦ Συλλόγου. Κυκλοφορεῖ σέ CD.

Τόν ἴδιο αἰῶνα ἔχουμε συνθέσεις Ἀναστασίου Ῥαψανιώτου, Ἀθανασίου Ῥαιδεστηνοῦ καί ἀδήλου τινός μαθητοῦ Πέτρου Πελοποννησίου σέ πλ. δ΄, Σεραφείμ Λαυριώτου, Γερασίμου Λαυριώτου, Κυρίλλου Ἰβηρίτου, Στεφάνου Ξηροποταμηνοῦ, Γαβριήλ ἱερομονάχου σέ γ΄.

Τόν ιθ΄ αἰ. Συνεσίου Ἰβηρίτου, Ματθαίου Βατοπαιδηνοῦ, Κωνσταντίνου Θετταλοῦ καί Ἕτερος Γρηγορίου Πρωτοψάλτου σέ πλ. δ΄, Ἰωάσαφ Ἰβηρίτου, Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος καί Γρηγορίου Πρωτοψάλτου σέ γ΄.

 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Από ό,τι φαίνεται θα μας πάρει πολύ καιρό για να μαζέψουμε έστω και ένα... ποτήρι από το πέλαγος αυτό!

Προς το παρόν, αναρτώ άλλη μια... "σταγονίτσα" :). Πρόκειται για μια σύντομη εκδοχή του πολυελέου σε σύνθεση του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Παύλου Φορτωμά από το τελευταίο του βιβλίο, "Απάνθισμα Συντετμημένων Μελών".
 

Attachments

  • ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ, (ΣΥΝΤΜΗΣΗ) ΉΧΟΣ Γ', ΠΑΥΛΟΥ ΦΟΡΤΩΜΑ.pdf
    1.8 MB · Views: 756

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γρηγορίου του Γλυκέως δομεστίκου, ήχος γ΄

Ο πρώτος στίχος

εκ του ΜΠΤ-704

Και... περίμενα τον πολυέλεο του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλ δ (νεάγιε) "βαβυλώνος''-ίσως και από σένα. Κάθε χρόνο αναμεταδίδεται από τις εκπομπές του Λ. Αγγελόπουλου σε εκτέλεση Σ. Καρά.

Δ.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Γρηγορίου του Γλυκέως δομεστίκου, ήχος γ΄

Ο πρώτος στίχος

εκ του ΜΠΤ-704

Ευχαριστούμε τους κοπιάσαντας.
Υπάρχουν όμως λάθη στο (εκλαύσα)μεν Αλλη- (ίσως και παράλειψη μικρού τμήματος). Πρέπει να ελεγχθεί ξανά.
Επίσης στην επανάληψη του "Επί τον" περισσεύει ένα Ίσον στην αρχή και η συλλαβή "τον" πρέπει να αρχίζει από την Πεταστή (έτσι είναι η Θέση).
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Και... περίμενα τον πολυέλεο του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλ δ (νεάγιε) "βαβυλώνος''-ίσως και από σένα. Κάθε χρόνο αναμεταδίδεται από τις εκπομπές του Λ. Αγγελόπουλου σε εκτέλεση Σ. Καρά.

Δ.

Ο πολυέλεος αυτός ίσως να είναι του Πέτρου Βυζαντίου.
Δεν νομίζω ότι ανθολογείται συχνά. Τον είχα βρεί σε κάποιο χφ. της Βοδλειανής Βιβλ. στην Οξφόρδη (σε παλαιά γρ.), αλλά δεν ήταν εύκολο τότε να ζητήσω αντίγραφο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο πολυέλεος αυτός ίσως να είναι του Πέτρου Βυζαντίου.
Δεν νομίζω ότι ανθολογείται συχνά. Τον είχα βρεί σε κάποιο χφ. της Βοδλειανής Βιβλ. στην Οξφόρδη (σε παλαιά γρ.), αλλά δεν ήταν εύκολο τότε να ζητήσω αντίγραφο.

Ευχαριστίες. Ο μακαρίτης από πού έψαλλε, δική του (προσωπική) εξήγηση ;

Δ
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες. Ο μακαρίτης από πού έψαλλε, δική του (προσωπική) εξήγηση ;

Δ

Ναί. Δεν νομίζω να το έχει εξηγήσει άλλος. Η εξήγηση αυτή του Καρά δεν έχει εκδοθεί, ούτε έχω ακούσει άν έχει εντοπιστεί στο αρχείο του. Αν την είχε περιλάβει στη φυλλάδα της Ακολουθίας των Μαρτύρων της Αλώσεως που είχε συντάξει, δεν ξέρω αν βρεθεί ποτέ, διότι η φυλλάδα αυτή ή έχει κάπου χωθεί-χαθεί ή ίσως και υπεξαιρεθεί.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ναί. Δεν νομίζω να το έχει εξηγήσει άλλος. Η εξήγηση αυτή του Καρά δεν έχει εκδοθεί, ούτε έχω ακούσει άν έχει εντοπιστεί στο αρχείο του. Αν την είχε περιλάβει στη φυλλάδα της Ακολουθίας των Μαρτύρων της Αλώσεως που είχε συντάξει, δεν ξέρω αν βρεθεί ποτέ, διότι η φυλλάδα αυτή ή έχει κάπου χωθεί-χαθεί ή ίσως και υπεξαιρεθεί.

Μέ συγχωρεῖτε κ. Ἀρβανίτη καί σᾶς ἐκτιμῶ. Ἀλλά δέν διαβάζετε (βλέπετε;) τά προηγούμενα.


 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Μέ συγχωρεῖτε κ. Ἀρβανίτη καί σᾶς ἐκτιμῶ. Ἀλλά δέν διαβάζετε (βλέπετε;) τά προηγούμενα.



Συγγνώμη, πάτερ Μάξιμε! Εγώ εννοούσα να έχουν εκδοθεί από τον ίδιο τον Καρά και ολόκληρος ο Πολυέλεος. Υποθέτω ότι ο μακαρίτης Βασίλης Νόνης ή είχε κάποια παρτιτούρα από εκδήλωση του Καρά (ή από την ηχογράφηση) με τους 6 αυτούς στίχους ή έκανε απομαγνητοφώνηση. Το πρώτο δεν είναι αναγκαστικά το πιθανότερο, για διαφόρους λόγους που δεν θα ήθελα να εξηγήσω τώρα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Συγγνώμη, πάτερ Μάξιμε! Εγώ εννοούσα να έχουν εκδοθεί από τον ίδιο τον Καρά και ολόκληρος ο Πολυέλεος. Υποθέτω ότι ο μακαρίτης Βασίλης Νόνης ή είχε κάποια παρτιτούρα από εκδήλωση του Καρά (ή από την ηχογράφηση) με τους 6 αυτούς στίχους ή έκανε απομαγνητοφώνηση. Το πρώτο δεν είναι αναγκαστικά το πιθανότερο, για διαφόρους λόγους που δεν θα ήθελα να εξηγήσω τώρα.
Μάλιστα· τώρα κατάλαβα (ἑρμήνευσα καί τόν Σκρέκα) καί σᾶς εὐχαριστῶ.
Καί ὁ Χαλδαιάκης διευκρινίζει ὅτι πουθενά στόν δίσκο ἤ στό συνοδευτικό βιβλίδιο προσδιορίζεται ἡ ταυτότης τοῦ μελουργοῦ, ἀλλά αὐτό διαδίδεται στούς κόλπους τοῦ Συλλόγου καί σέ προφορικές μαρτυρίες, ὅτι τό εἶπε ὁ μακαριστός. Ἀλλά, καταλήγει, ὅτι πρόκειται ὄντως γιά στίχους τῆς συνθέσεως Πέτρου Πελοποννησίου.
Ἐπίσης (γράφει ὅτι) ὁ κῶδιξ 20 τῆς Ἱ. Μ. Ἁγ. Παύλου τόν φέρει ὡς Πέτρου Βυζαντίου.


 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα· τώρα κατάλαβα (ἑρμήνευσα καί τόν Σκρέκα) καί σᾶς εὐχαριστῶ.
Καί ὁ Χαλδαιάκης διευκρινίζει ὅτι πουθενά στόν δίσκο ἤ στό συνοδευτικό βιβλίδιο προσδιορίζεται ἡ ταυτότης τοῦ μελουργοῦ, ἀλλά αὐτό διαδίδεται στούς κόλπους τοῦ Συλλόγου καί σέ προφορικές μαρτυρίες, ὅτι τό εἶπε ὁ μακαριστός. Ἀλλά, καταλήγει, ὅτι πρόκειται ὄντως γιά στίχους τῆς συνθέσεως Πέτρου Πελοποννησίου.
Ἐπίσης (γράφει ὅτι) ὁ κῶδιξ 20 τῆς Ἱ. Μ. Ἁγ. Παύλου τόν φέρει ὡς Πέτρου Βυζαντίου.


Δεν θυμάμαι να λεγόταν τίποτα περί του μελουργού στο Σύλλογο κι όσο ήμουν εγώ εκεί δεν το ψάλαμε σε κάποια εκδήλωση, οπότε δεν το έχω δεί γραπτώς ποτέ. Απλά, ο Καράς μάλλον το βρήκε σε κάποιο χφ. που ο γραφέας του το απέδιδε στον Πέτρο Πελοποννήσιο (όπως είπα δεν ανθολογείται και συχνά). Πάντως κι εγώ είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι ο Καράς το αποδίδει στον Πελοποννήσιο, αλλά νομίζω από το φυλλάδιο. Ίσως πρέπει να ξανακυττάξω.
Στο χφ. της Οξφόρδης που ανέφερα νομίζω ότι το απέδιδε στον Βυζάντιο, αλλά δεν είμαι αυτή τη στιγμή σίγουρος (το είδα νομίζω το 2005).
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Χφφ στην Bodleian Library από εδώ:

Jesus College 33 (έτος 1635)
289α Κοινὰ τῆς ἐκκλησίας· [ἦχος] β’ (ἔσω) Μακάριος ἀνήρ..., Δοῦ¬λοι Κύριον..., [ἦχος] τρίτος Βαβυλῶνος, ἀλληλούια, Ἐπὶ τῶν ποταμῶν..., εἰς τὴν Χριστοῦ Γέννησιν [ἦχος] α’ Πᾶσα ἡ γῆ, ἀλληλούια, Ἀλαλάξατε τῷ Κυρίῳ...

Gr. Liturg. E. 4 (S.C. 36615) (μετά το έτος 1805)
103β Ἑτέρα ἐκλογὴ ἡ ὁποία ψάλλεται τῇ Κυριακῇ τῆς Ἀποκρέου καὶ τῆς Τυροφάγου, κὺρ Πέτρου λαμπαδαρίου [τοῦ Πελοποννησίου]· πλ. δ’ Βαβυλῶνος, Ἀλληλούια...
 

ixadin

Ηχάδιν
Υπάρχουν όμως λάθη στο (εκλαύσα)μεν Αλλη- (ίσως και παράλειψη μικρού τμήματος). Πρέπει να ελεγχθεί ξανά.
Επίσης στην επανάληψη του "Επί τον" περισσεύει ένα Ίσον στην αρχή και η συλλαβή "τον" πρέπει να αρχίζει από την Πεταστή (έτσι είναι η Θέση).

Εδιορθώθησαν κατά δύναμιν στο αρχικό μύνημα
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Gr. Liturg. E. 4 (S.C. 36615) (μετά το έτος 1805)
103β Ἑτέρα ἐκλογὴ ἡ ὁποία ψάλλεται τῇ Κυριακῇ τῆς Ἀποκρέου καὶ τῆς Τυροφάγου, κὺρ Πέτρου λαμπαδαρίου [τοῦ Πελοποννησίου]· πλ. δ’ Βαβυλῶνος, Ἀλληλούια...
Υπάρχει περίπτωση να φτάσει μεχρι το ψαλτολογιο ο συγκεκριμένος πολυέλαιος;;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ο σύνθεση του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος από τον μελωδό.
 

Attachments

  • Επί τον ποταμών Χουρμουζίου (Γ).pdf
    519.5 KB · Views: 863
  • Επί τον ποταμών Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος (Γ).mel
    57.6 KB · Views: 206
Top