π. Γαβριήλ Μακαβός (1923-3 Δεκεμβρίου 1993)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δοξαστικο αινων Εισοδειων Της Θεοτοκου . Συνθεση Πετρου Φιλανθιδη .
Ηχος Βος . Ψαλλει ο π. Γαβριηλ Μαγκαβος .
 

Attachments

  • 3'35''=ΓΑΒΡΙΗΛ Μαγκαβος=Δοξα αινων Εισοδειων(Φιλανθιδη) Βος.mp3
    1 MB · Views: 617

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Καιρός ήταν να ανοίξει θέμα και γι αυτήν την μεγάλη μορφή. Έχω μια κασσέτα με διάφορες ηχογραφήσεις του (Ανοιξαντάρια, Κεκραγάριο Ά ήχου, Στιχολογία, Υπόδεξαι Βηθλεέμ κα) αλλά έχει βγει και σε cd νομίζω. Αν το έχει κάποιος ας το ανεβάσει παρακαλώ, γιατί μου είναι δύσκολη η ψηφιοποίηση αυτόν τον καιρό...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Καιρός ήταν να ανοίξει θέμα και γι αυτήν την μεγάλη μορφή. Έχω μια κασσέτα με διάφορες ηχογραφήσεις του (Ανοιξαντάρια, Κεκραγάριο Ά ήχου, Στιχολογία, Υπόδεξαι Βηθλεέμ κα) αλλά έχει βγει και σε cd νομίζω. Αν το έχει κάποιος ας το ανεβάσει παρακαλώ, γιατί μου είναι δύσκολη η ψηφιοποίηση αυτόν τον καιρό...
Θα το κάνω εγώ όταν θα έχω αρκετό χρόνο και γρήγορη ταχύτητα...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα το κάνω εγώ όταν θα έχω αρκετό χρόνο και γρήγορη ταχύτητα...

''Ζησε Μαη μου ...'' . ''Αμ επος αμ εργω'' ἠ ''Το γοργον και χαριν εχει'' .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
''Ζησε Μαη μου ...'' . ''Αμ επος αμ εργω'' ἠ ''Το γοργον και χαριν εχει'' .
Λίγο πιο ψίχουλα να καταλάβουμε και εμείς "οι βόριοι"...:D
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Εις μνήμην του Γέροντος και εις τιμήν της Παναγίας (που σήμερα εορτάζει) στο Κελλί της οποίας (Ζωοδόχος Πηγή) έζησε ο κατα κόσμον Αλέξανδρος Μακαβός γεννημένος στο Παλαιοχώρι Χαλκιδικής το 1922 (εκάρη το 1936),άριστου ιεροράπτη (κουκούλια) και ψάλτη του Πρωτάτου, ανεβάζω τα παρακάτω αρχεία απο μαθήματά του.

Χαίρετε άπαντες πάντοτε!

Δόξα τω Θεώ, υπάρχει Άγιον Όρος στη γή μας!!

***** ****** ******

http://www.mediafire.com/?jvg3my1z0hh
http://www.mediafire.com/?bj1n3zaxn2k

***** ****** ******
 

Attachments

  • Χερουβικό_Π.Εφεσίου_ηχ.πλ.α΄.mp3
    7.6 MB · Views: 477
  • Άξιον εστι_παραλλαγή_Σισανίου_ηχ.γ΄.mp3
    4.2 MB · Views: 421

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Καταθέτω την μαρτυρία μου για τον μακαρίτη ιερομόναχο Γαβριήλ Καρεώτη - Μακαβό όχι Μαγκαβό - (κοντά στον οποίον εμαθήτευσα 14 χρόνια), σταχυολογώντας αποσπάσματα από δύο κείμενα που δημοσίευσα, το (Α) το 1986 (περ. Σύναξη, τ. 17) και το (Β) το 1994 (περ. Πρωτάτον αρ. 46) εις μνήμην του.

Α) Ως δάσκαλος, ο ιερομόναχος Γαβριήλ δεν διατυπώνει θεωρίες, ψέλνει τα κείμενα προσελκύοντας με το χέρι την προσοχή μου στα σημάδια που απαιτούν ''κάτι άλλο''. Τα μαθήματα τα διαβάζουμε από παλιές εκδόσεις. Σέβεται τη φωνή σου. ''Ψάλλε αυτά που ακούς'', γι' αυτόν, δεν σημαίνει ''μιμήσου τη φωνή μου'', αλλά ''πάρε την ίδια έκφραση, το ίδιο ύφος, μάθε την εκτέλεση''. Η έκφρασή του, το ύφος του, στο Καρεώτικο κελλί, δεν διαφέρει από ό,τι άκουσα πολλές φορές σε αγρυπνίες. Με τον ίδιο τρόπο ψέλνει μόνος του, μ' έναν μαθητή, σ' ένα μικρό παρεκκλήσι ή σε μεγάλο καθολικό. Δεν εκφράζει, ψάλλοντας, τα προσωπικά του συναισθήματα, μια ατομική ευσέβεια, αλλά την πίστη του και την πίστη της εν Χριστώ κοινωνίας. Δεν αναταγωνίζεται με τον ''απέναντι'' ψάλτη. Αδιαφορεί να ψέλνει ''δεξιά'' ή ''αριστερά''. Γι' αυτόν, ο ναός δεν είναι τόπος αναψυχής, ο ψάλτης ηθοποιός, ο λαός του Θεού ακροατήριο και η ψαλμωδία μέσο για την ικανοποίηση και την τέρψη των ψυχολογικών και αισθητικών αναγκών του ανθρώπου. Δεν είναι κανταδώρος που χρησιμοποιεί τη φωνή του για επίδειξη της καλλιτεχνικής του δεξιότητος. Ψέλνοντας, απαρνιέται τον εαυτό του, δεν πιστεύει στην αξία του. Η ψαλμωδία γι' αυτόν δεν είναι ατομικό κατόρθωμα, μια ''τέχνη για τη τέχνη'', αυτόσκοπος. Δεν προσαρμόζει τα μέλη στα μέτρα του. Δεν ψέλνει για τους άλλους, εντυπωσιακά, αλλά εκ μέρους τους, σεμνά.

Β) Ως δάσκαλος, ήσουν ακούραστος και αυστηρός. Οι αδίστακτες απαντήσεις και λύσεις σου στις ερωτήσεις και απορίες μου έδειχναν μια απέραντη γνώση της ψαλτικής θεωρίας και πράξεως καθώς και των μεγάλων κειμηλίων της ασματικής παραδόσεως. Η δικαιολογημένη πεποίθησή σου ότι ήσουν φορέας μιάς μακράς αδιάκοπης ασματικής παραδόσεως σε γέμιζε με σεβασμό και υπακοή απέναντι στην παράδοση και μ' ένα πνεύμα υψηλής ευθύνης. Το ψάλσιμό σου ήταν κάτι ξεχωριστό. Ο ρυθμός ανεπανάληπτος. Η άρθρωση άψογη: ουδεμία συγκατάβαση σε βάρος του νοήματος. Ησουν μάιστορας του ψάλλειν κατ' έννοιαν. ''Ψέλνω λόγια, έλεγες, όχι μελωδίες''. Για σένα, το μέλος υπηρετούσε τον λόγο, όχι το αντίθετο. Η φωνή σου, ζεστή, γεμάτη, αδρή, θύμιζε ισχυρό και ταυτόχρονα ησυχαστικό κυματισμό. Την λιτότητα του ψαλσίματός σου την όριζε ο λιτός τρόπος της ζωής σου. Εφήρμοζες εκείνο που ο μακαρίτης Νίκος Γαβριήλ Πεντζίκης ζητούσε από τους Αγιορείτες: ''να ταυτίσουν τον αγώνα της προσευχής με τον αγώνα της εκφράσεως''.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Αδελφέ είχα διαβάσει και τα 2 άρθρα σου.
Μεγάλη ευλογία είχες.
Μήπως απο τότε έχεις ηχογραφήσεις ή φωτογραφίες που μπορείς να μοιραστείς μαζί μας;
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Εχω πολλές, και θα τις μοιραστώ με μεγάλη χαρά.
Οι ηχογραφήσεις (μερικές μάλιστα από μαθήματα στο κελλί) είναι ακόμα όλες σε κασέτες και χρήζουν ψηφιοποίησης. Θα φροντίσω γι' αυτό. Οσον αφορά στις φωτογραφίες, θα τις σκανάρω αυτές τις μέρες.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω.

Προσωπικά κάνω (λόγω διδακτορικού) εξαντλητική έρευνα σε όλους τους Αγιορείτες ψάλτες.

Θα σας ευγνωμονώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προσωπικά κάνω (λόγω διδακτορικού) εξαντλητική έρευνα σε όλους τους Αγιορείτες ψάλτες.

Χρυσοβαλάντη, μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες για το διδακτορικό σου; Π.χ. τίτλος, πανεπιστήμιο, καθηγητής κτλ. Ευχαριστώ. Ακούγεται πολύ ωραίο.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Σας παρακαλώ, όπως γνωρίζετε και απο άλλα διδακτορικά, δέν επιτρέπεται να γίνει γνωστός ο τίτλος του νωρίτερα απο την κατάθεσή του, για την υπόθεση "αντιγραφής" του ή άλλων παραμέτρων.

Γενικά σας είπα: περι των Αγιορειτών μελουργών-ψαλτών 19-20 ου αιώνος.

Όποιος έχει οποιοδήποτε υλικό (ήχο,βιογραφία,φωτογραφίες) θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο και θα τον ευγνωμονούσα και γραπτώς (άν θέλει).Έχω ως αρχή πάντοτε να καταγράφω και να αναφέρω τυχόν "πηγές" μου.

Η έρευνα γενικά θέλει μια εχεμύθεια. Πέστο και ως σασπένς.

Αισθάνομαι μικρός μπροστά σε αυτά τα ιστορικά "τέρατα" της μουισκής έστω και άν μόνο τα περιγράφω.

Ακίδες του όλου έργου χωρίς εμβάθυνση θα δίνω κατα καιρούς στο psaltologion.

Θα ανεβάσω και υλικό απο τον μακαριστό π.Ανδρέα Θεοφιλόπουλο
(ο οποίος ήτο και πατριώτης μου)

Σας ευχαριστώ και συγνώμη.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σας παρακαλώ, όπως γνωρίζετε και απο άλλα διδακτορικά, δέν επιτρέπεται να γίνει γνωστός ο τίτλος του νωρίτερα απο την κατάθεσή του, για την υπόθεση "αντιγραφής" του ή άλλων παραμέτρων.

Καταλαβαίνω. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως. Εύχομαι καλή ολοκλήρωση του έργου.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σας παρακαλώ, όπως γνωρίζετε και απο άλλα διδακτορικά, δέν επιτρέπεται να γίνει γνωστός ο τίτλος του νωρίτερα απο την κατάθεσή του, για την υπόθεση "αντιγραφής" του ή άλλων παραμέτρων.

Γενικά σας είπα: περι των Αγιορειτών μελουργών-ψαλτών 19-20 ου αιώνος.

Όποιος έχει οποιοδήποτε υλικό (ήχο,βιογραφία,φωτογραφίες) θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο και θα τον ευγνωμονούσα και γραπτώς (άν θέλει).Έχω ως αρχή πάντοτε να καταγράφω και να αναφέρω τυχόν "πηγές" μου.

Η έρευνα γενικά θέλει μια εχεμύθεια. Πέστο και ως σασπένς.

Αισθάνομαι μικρός μπροστά σε αυτά τα ιστορικά "τέρατα" της μουισκής έστω και άν μόνο τα περιγράφω.

Ακίδες του όλου έργου χωρίς εμβάθυνση θα δίνω κατα καιρούς στο psaltologion.

Θα ανεβάσω και υλικό απο τον μακαριστό π.Ανδρέα Θεοφιλόπουλο
(ο οποίος ήτο και πατριώτης μου)

Σας ευχαριστώ και συγνώμη.

Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις για το πότε ακριβώς εκοιμήθη ο π. Ανδρέας;

ευχαριτσώ,
δ.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Γεννήθηκε στο Λογγανίκο Λακωνίας το 1915.

Εκάρη μοναχός στην Κερασιά του Αγίου Όρους περι το 1930

Εκοιμήθη (Παρασκευή Σαρακοστής) Μάρτιο του 2004 στην Αθήνα (Ν.Ηράκλειο).

Αύριο θα αναβάσω πολλά στοιχεία.

Θα ανοίξω δικό του σημείο στο site
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ευλογείτε!

Ανεβάζω 2 ηχογραφήσεις απο ένα CD με αγιορείτικη αγρυπνία, δε ξέρω περισσότερα. Νομίζω έρχεται απο τη συλλογή "Μνημεία Βυζαντινής Μουσικής" και έχει τίτλο "Αγιορείτικη αγρυπνία"

Μήπως ξέρει κάποιος ποιός είναι ο μοναχός που ψέλνει? Μην είναι ο Φιρφιρής νεότερος?

Είναι απο τα πρώτα μου ακούσματα, όταν άρχισα να μαθαίνω Β.Μ. και θυμάμαι μου είχε κάνει "κλικ" αυτός ο μοναχός.
(Στη στιχολογία του εσπερινού, το "και θυυυραν" το ακούω στον ύπνο μου)
 

Attachments

  • 03 Στιχολογία Εσπερινού.mp3
    4.4 MB · Views: 378
  • 06 Θεοτόκε Παρθένε.mp3
    5.5 MB · Views: 326

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Παπα-Γαβριήλ Καρεώτης (Μακαβός)

Υ/Γ
Σού έκανε ''κλικ'', ε ... κι εμένα, γι' αυτό υπήρξα μαθητής του 14 χρόνια ...
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εεεεε, ζει?

Στις Καρυές ήταν ε?

Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία.

Ναι, πολύ μου άρεσε όταν τον άκουσα. (και συνεχίζει να μου αρέσει φυσικά)
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Εεεεε, ζει?

Στις Καρυές ήταν ε?

Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία.

Ναι, πολύ μου άρεσε όταν τον άκουσα. (και συνεχίζει να μου αρέσει φυσικά)

Ζει ... αν και εκοιμήθη τέλος 1993. Έμενε - καλλίτερα ασκήτευε - στις Καρυές, στο φτωχό και λιτό λαυριώτικο Κελλί της Ζωοδόχου Πηγής, απέναντι από το Πρωτάτον.
 
Last edited:
Top