Ο καλύτερος ψάλτης!

Ποιον θεωρείτε τον καλύτερο ψάλτη

  • Ιάκωβος Ναυπλιώτης

    Votes: 66 19.1%
  • Κωνσταντίνος Πρίγγος

    Votes: 40 11.6%
  • Σπυρίδων Περιστέρης

    Votes: 14 4.0%
  • Θρασύβουλος Στανίτσας

    Votes: 124 35.8%
  • Αθανάσιος Καραμάνης

    Votes: 10 2.9%
  • Μανώλης Χατζημάρκος

    Votes: 19 5.5%
  • Αθανάσιος Παναγιωτίδης

    Votes: 13 3.8%
  • Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος

    Votes: 25 7.2%
  • Χαρίλαος Ταλιαδώρος

    Votes: 16 4.6%
  • Λυκούργος Αγγελόπουλος

    Votes: 19 5.5%

  • Total voters
    346

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και μια τρίτη παρατήρηση: θα έπρεπε να υπήρχε δυνατότητα να ψηφίζουμε όχι μόνο τον πρώτο, αλλά και τον δεύτερο, ή και τον τρίτο, ώστε να συγκεντρώνονται αθροιστικά πόντοι. Θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό αυτό ως προς την αξιολόγηση των "μή πρώτων". Εγώ, για παράδειγμα, έκανα αυτό που μου είπε η λογική μου, να ψηφίσω Στανίτσα, ενώ η καρδιά μου έλεγε π.χ. Καραμάνη, ωστόσο δεν πιστεύω ότι η διαφορά Στανίτσα-Καραμάνη αποτυπώνεται σωστά με το 51 - 4.... (όπως είναι τώρα).
Σωστότατον! Μέθοδος με γνήσιο άρωμα μουσικού διαγωνισμού!:wink::cool:
Κι εγώ ήμουν ανάμεσα στον Πρίγγο και τον Ναυπλιώτη και έβαλα την καρδιά να επιλέξει!
Κοίτα, ὁ κανονισμὸς θέλει δύο (ὄπως στὶς δημοτικὲς ἐκλογές), ὤστε νὰ ἐξασφαλίζεται νικητὴς στὸν Β' γῦρο. Μὲ τρεῖς, θεωρητικὰ, μπορεῖ πάλι νὰ μὴν ἀναδειχθῇ νικητής.
Σωστό και αυτό! Πάντως, από τα παραπάνω, μάλλον καταλάβατε όλοι τι θα βάλω στο β' γύρο...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Λοιπὸν, ἀγαπητοὶ φίλοι Φώτιε , Ἰωάννη καὶ Γιῶργο, συμφωνῶ μὲ ὅλους καὶ ἔχετε τὰ δίκια σας, ἀλλὰ: ὅτιδήποτε ἀπὸ αὐτὰ ποὺ προτείνετε συνιστᾶ παραποίηση ἐκλογικοῦ ἀποτελέσματος.

Θὰ πᾶμε μὲ Στανίτσα - Ναυπλιώτη στὸν Β' γῦρο (καὶ θὰ δώσουμε τὸν ἀγῶνα τὸν καλόν)!

Χἀρης
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Λοιπὸν, ἀγαπητοὶ φίλοι Φώτιε , Ἰωάννη καὶ Γιῶργο, συμφωνῶ μὲ ὅλους καὶ ἔχετε τὰ δίκια σας, ἀλλὰ: ὅτιδήποτε ἀπὸ αὐτὰ ποὺ προτείνετε συνιστᾶ παραποίηση ἐκλογικοῦ ἀποτελέσματος.

Θὰ πᾶμε μὲ Στανίτσα - Ναυπλιώτη στὸν Β' γῦρο (καὶ θὰ δώσουμε τὸν ἀγῶνα τὸν καλόν)!

Χἀρης


Πολύ ωραία! Όποιος ξέρει μαθηματικά αμέσως συμπεραίνει ότι:
Ναυπλιώτης + Πρίγγος + Στανίτσας = Ταλιαδώρος!!!!!

Ως γνήσιος -original- Αρχιμήδης αναφωνούμε το: Εύρηκα....:D:D:D
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Ολοι οι μεγάλοι αυτοί κολοσσοί της Μουσικής αποτελούν ξεχωριστό κεφάλαιο ο καθένας τους για την Μουσική και φυσικά, από τον καθένα έχουμε να πάρουμε στοιχεία ύφους, εκτελέσεως και θέσεων.Ότι όμως και να λέμε, την φωνή, το ύφος και την τέχνη του ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ δεν την είχε κανείς!!!Να 'στε καλά!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λοιπὸν, ἀγαπητοὶ φίλοι Φώτιε , Ἰωάννη καὶ Γιῶργο, συμφωνῶ μὲ ὅλους καὶ ἔχετε τὰ δίκια σας, ἀλλὰ: ὅτιδήποτε ἀπὸ αὐτὰ ποὺ προτείνετε συνιστᾶ παραποίηση ἐκλογικοῦ ἀποτελέσματος.

Θὰ πᾶμε μὲ Στανίτσα - Ναυπλιώτη στὸν Β' γῦρο (καὶ θὰ δώσουμε τὸν ἀγῶνα τὸν καλόν)!

Χἀρης

...κι εγώ που πήγα να σε βοηθήσω...
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Εξέλαβα τον τίτλο ως "ποιος μεγάλοε ψάλτης σε εκφράζει περισσότερο" ή "ποιον μεγάλο ψάλτη σου αρέσει να ακούς περισσότερο".
Με αυτή τη λογική έβαλα με μισή καρδιά τον Στανίτσα γιατί είναι ο μόνος από τους αναφερόμενους που μπορεί και να τον ακούω με ευχαρίστηση, ενίοτε όμως κάποιοι νεωτερισμοί του με ξενίζουν. Το μουσικό και φωνητικό του τάλαντο είναι όμως αξεπέραστο, πιο πολύ δε με μαγεύει η αίσθηση του ρυθμού που αποπνέει.
Τους άλλους 9 ούτε καν μου αρέσει να τους ακούσω -ίσως ελάχιστα Χρύσανθο.

Από μεγάλους ψάλτες μου αρεσουν: Ματθαίος Τσαμκιράνης, Δημήτριος Νεραντζής και άλλοι σε δεύτερη μοίρα.
Δεν αναφέρω σύγχρονους σχετικά νέους που τους θεωρώ επίσης μεγάλους ψάλτες, γιατί πρέπει πρώτα να τους καθιερώσει ο χρόνος
 
Αδελφέ πατριώτη Νικόλαε δεν είδα τίποτε ανηρτημένο στο προσωπικό μου email.Ακόμη;
Περιμένω με αγωνία..........:D


Υ.Γ. Αφού ψήφισαν μόνο δύο, τυχερός είσαι........:D

Εμένα περισσότερο με απασχολεί η ...πίκρα του "Nikolaos" (ελπίζω νάναι καλά ο άνθρωπος φυσικά).
Κανένα σχόλιο, καμμία πρόταση... αυτά έχει η άτιμη ζωή !
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Για να δουμε,για να δουμε....

Παντως,ως τις 3 προτιμησεις,επρεπε να ειχαμε περιθωριο....:)
Νομιζω,ο κος Γιωργος Μ.,που το ανεφερε προηγουμενως, εχει δικιο.:wink:
 
Εμένα περισσότερο με απασχολεί η ...πίκρα του "Nikolaos" (ελπίζω νάναι καλά ο άνθρωπος φυσικά).
Κανένα σχόλιο, καμμία πρόταση... αυτά έχει η άτιμη ζωή !

Φίλε Παναγιώτη η αποχή μου από το σχολιασμό έχει να κάνει με άλλα θέματα και όχι με πίκρα(ξέρω φυσικά ότι το λες για πλάκα) για το αποτέλεσμα. Άλλωστε "ουκ εν τω πολλώ το εύ". Η δημοσκόπηση αντικατοπτρίζει το αισθητικό κριτήριο του καθενός και για αυτό η ερώτηση δεν είναι "ποιος είναι" αλλά "ποιον θεωρείτε". Με βάση αυτό σίγουρα θα μπορούσε να είναι και πάρα πολλοί άλλοι ακόμα.
Τα συμπεράσματα που λαμβάνουμε μέχρι στιγμής είναι ότι ο Στανίτσας είναι αυτός που μιλάει πιο πολύ στις καρδιές των ακροατών, ασχέτως μουσικού επιπέδου αυτών.
Ακόμη και μόνο η δικιά μου ψήφος να υπήρχε στον Παναγιωτίδη δε θα με πείραζε, αυτά είναι γούστα.
Σε ένα πλουραλιστικό φόρουμ όπου και η κουτσή Μαρία έχει άποψη, δε με πειράζει τίποτα και δεν θέλω να αλλάξω τη γνώμη κανενός.
Υγεία να έχετε όλοι που είναι το βασικότερο!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Για να δουμε,για να δουμε....

Παντως,ως τις 3 προτιμησεις,επρεπε να ειχαμε περιθωριο....:)
Νομιζω,ο κος Γιωργος Μ.,που το ανεφερε προηγουμενως, εχει δικιο.:wink:

Ευχαριστώ, Ηλία. Να διευκρινίσω πως δεν είπα τρεις (ισάξιες) προτιμήσεις, αλλά πρώτος, δεύτερος, τρίτος. Θα ήταν πιο δίκαιο αυτό για τη συνολική εικόνα των "μη νικητών" και θα επέτρεπε και πληρέστερη έκφραση της γνώμης.
Νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει τέτοια τεχνική δυνατότητα στο φόρουμ - σε poll εκτός φόρουμ ίσως.

ΥΓ για τον Χάρη: πλάκα πλάκα με το παραπάνω σύστημα, αν οι προτιμήσεις μεταφράζονταν σε πόντους, ο Ιάκωβος θα ήταν τώρα πρώτος, γιατί είναι πιθανότατα η δεύτερη προτίμηση των περισσότερων που δεν τον ψήφισαν...
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΛΑΕ ΧΑΙΡΕ !!! Εμεις οι ....πεντε κι'ο κουκος αθεραπευτοι Παναγιωτιδιστες , θα ειμαστε εδω :).

Υ.Γ 1
Πριν αρκετο καιρο πηρα "κοκκινη" , επειδη τολμησα να αμφισβητησω την ψαλτικη ιδιοτητα του μακαριστου ........
Να πω ο νοων νοειτω ; Μαλλον περισσευει............:cool:


Να εισαι καλα !


Υ.Γ 2
Εκει γυρω στα 70 ηταν και ο αειμνηστος ΣΤΑΙΚΟΣ ΧΑΤΖΗΣ ("παιδι" του κυρ-Θαναση).
Καλουτσικος για τη δεκατη υποψηφιοτητα ........:rolleyes:.
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Παντως η λιστα σου φιλε Νικολαε , μου φερνει στο νου το γνωστο : Βρειτε ποιο απο τα 10 ονοματα ειναι ασχετο με τα υπολοιπα :D:D:D .
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Παντως η λιστα σου φιλε Νικολαε , μου φερνει στο νου το γνωστο : Βρειτε ποιο απο τα 10 ονοματα ειναι ασχετο με τα υπολοιπα :D:D:D .

Αδελφέ farleka,πιστεύω ότι ο αξιότιμος πατριώτης nikolaos,έβαλε αυτά τα ονόματα και καλώς έπραξε.Πιστεύω ότι όλοι τους οι Άρχοντες, έχουν την δικιά τους προσωπικότητα και ιστορία.Εμείς απλά τους ακούμε,αξιολογούμε και επιλέγουμε. Θυμάμαι τον πατέρα μου ο οποίος από την νηπιακή μας ηλικία, μας έβαζε να ακούμε καθημερινά τα καρούλια στα οποία είχε όλους του Άρχοντας ιεροψάλτας π.χ.Ναυπλιώτη,Πρίγγο,Ταλιαδώρο,Παναγιωτίδη,τον δάσκαλό του Φωτόπουλο κ.α. μυώντας μας έτσι στα ακούσματα όλων των ανωτέρω.Όταν μεγαλώσαμε, παρατηρήθηκε ότι και τα δέκα αδέλφια επέλεξαν διαφορετικούς δρόμους,διαφορετικά πρότυπα.Προσωπικά τον Ταλιαδώρο,ο δεύτερος Παναγιωτίδη,ο τρίτος Κετσετζή,ο τέταρτος Φωτόπουλο κ.ο.κ. Άρα πιστεύω ότι όλοι μας υποστηρίζουμε,ακούμε και τιμούμε τους πάντας.Απλά έχουμε αδυναμία σε κάποιον χωρίς να απορρίπτουμε τους υπολοίπους...:)

Υ.Γ.Πιστεύω να ξαναβρεί το χαμόγελό του ο πατριώτης μας nikolaos...:wink:
 
Το χαμόγελο δυστυχώς θα το χάσετε εσείς όταν ακούσετε το παρακάτω ελάχιστης χρονικής διάρκειας απόσπασμα Κασσιανής από τον Τιτάνα και θα κλάψετε πικρά που ρίξατε λάθος ψήφο!
Συγγνώμη που θα χάσετε τον ύπνο σας!:D
 

Attachments

  • Kassianh (telos) PANAGIOTIDIS.mp3
    2.8 MB · Views: 85

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τελικά Χάρη θα υπάρξει δεύτερος γύρος;
Γιατί θέλω να ξαναψηφίσω Ιάκωβο.
Όπως θα ψήφιζα κι άλλους...
Τέλος πάντων η δημοσκόπηση μπορεί και να μήν αντικατοπτρίζει την αλήθεια.
Το θέμα είναι ότι αυτοί αλλά κι άλλοι πρωτοψάλτες προσέφεραν πολλά στην ψαλτική τέχνη και στην Εκκλησία, άλλοι περισσότερα άλλοι λιγότερα, δεν θα το λύσουμε εδώ αυτό...
"Ψάλατε τω Θεώ ημών, ψάλατε· ψάλατε τω βασιλεί ημών, ψάλατε. Ότι βασιλεύς πάσης της γης ο Θεός, ψάλατε συνετώς" Ψαλμός 46ος
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το χαμόγελο δυστυχώς θα το χάσετε εσείς όταν ακούσετε το παρακάτω ελάχιστης χρονικής διάρκειας απόσπασμα Κασσιανής από τον Τιτάνα και θα κλάψετε πικρά που ρίξατε λάθος ψήφο!
Συγγνώμη που θα χάσετε τον ύπνο σας!:D
Πράγματι μεγαλειώδες!
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το χαμόγελο δυστυχώς θα το χάσετε εσείς όταν ακούσετε το παρακάτω ελάχιστης χρονικής διάρκειας απόσπασμα Κασσιανής από τον Τιτάνα και θα κλάψετε πικρά που ρίξατε λάθος ψήφο!
Συγγνώμη που θα χάσετε τον ύπνο σας!:D

Μην με κάνεις και νοιώθω άσχημα αδελφέ.Αφού σε εξήγησα παραπάνω το τι πιστεύω.........:)
Έτσι κάνεις και βάζω dewar's συνεχώς ως ο domesticus.......:eek:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έπρεπε να υπάρχει και προγενέστερο στάδιο:
Ρωτάμε 100 ανθρώπους και ψάχνουμε τις 10 δημοφιλέστερες απαντήσεις (Σας θυμίζει κάτι;):wink:
Οπότε η λίστα θα ήταν με τις 10 δημοσφιλέστερες προτάσεις των 100 πρώτων απαντήσεων!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τελικά Χάρη θα υπάρξει δεύτερος γύρος;
Γιατί θέλω να ξαναψηφίσω Ιάκωβο.
Θὰ ὑπάρξῃ βέβαια. Κανονικὰ, πρέπει τώρα πού κλείνει ἑβδομάδα ἀπὸ αὐτὴ τὴν δημοσκόπηση, νὰ λήξῃ, ὤστε ἀπὸ σήμερα 8/2/11 νὰ βάλουμε τὴν τοῦ Β' γύρου. Ὥστόσο, αὐτὸ (τὸ πότε δηλαδὴ θεωρεῖται ὅτι λήγει ἠ παρούσα) θὰ πρέπει νὰ τὸ ἀποφασίσῃ αὐτὸς ποὺ τὴν ξεκίνησε, ἤτοι ὁ Νικόλαος.

Μετὰ, θὰ ἀνεβάσῃ ὁ Νικόλαος ἤ καὶ ἐγώ ἄν δὲν θέλῃ (λ.χ. γιατὶ θὰ ἔχει πιῇ ὐπερβολικὰ πολύ Dewars, λόγῳ στενοχώριας), τὴν νέα τοῦ Β' γύρου. Ἐγώ πάντως τοῦ συστήνω νὰ τὸ κάνῃ αὐτός, ἀφοῦ πιεῖ πρῶτα λίγο καφέ Jacob's
γιὰ νὰ συνέλθῃ! :D:p:D

Χάρης
 
Εγώ πίνω Ιάκωβο Δανιήλ (αγγλιστί Jack Daniels!).
Η δημοσκόπηση θα είναι μονίμως ανοιχτή. Οπότε Χάρη αν θες να ετοιμάσεις δεύτερο γύρο ανέλαβέ το και εμείς ακολουθάμε!
 
Top