Ο καλύτερος ψάλτης!

Ποιον θεωρείτε τον καλύτερο ψάλτη

  • Ιάκωβος Ναυπλιώτης

    Votes: 66 19.1%
  • Κωνσταντίνος Πρίγγος

    Votes: 40 11.6%
  • Σπυρίδων Περιστέρης

    Votes: 14 4.0%
  • Θρασύβουλος Στανίτσας

    Votes: 124 35.8%
  • Αθανάσιος Καραμάνης

    Votes: 10 2.9%
  • Μανώλης Χατζημάρκος

    Votes: 19 5.5%
  • Αθανάσιος Παναγιωτίδης

    Votes: 13 3.8%
  • Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος

    Votes: 25 7.2%
  • Χαρίλαος Ταλιαδώρος

    Votes: 16 4.6%
  • Λυκούργος Αγγελόπουλος

    Votes: 19 5.5%

  • Total voters
    346

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Στην Πατερική Θεολογία του πρωτοπρεσβυτέρου Ιωάννη Ρωμανίδη (+) στη σελίδα 48 διαβάζει κανείς πως σκοπός της εκκλησιαστικής μουσικής είναι να προκαλέσει κατάνυξη ή δοξολογία και όχι ερωτικό συναισθηματισμό. Αυτό σημαίνει πως όταν ψάλλω με τον ίδιο τρόπο όπως οι τραγουδιστές τότε απλά.. δεν ψάλλω αλλά τραγουδώ.
Με βάση αυτό λοιπόν καλύτερος ψάλτης είναι αυτός που επιτυγχάνει όσο καλύτερα γίνεται αυτό το σκοπό χωρίς συναισθηματική θρησκευτικότητα και το άκουσμά του διαφέρει πέρα ως πέρα από αυτό των τραγουδιών.

Τέτοιους ψάλτες έχω ακούσει. Είναι οι περισσότεροι παντελώς άγνωστοι χωρίς στην πλειοψηφία τους να γνωρίζουν πολλά από θεωρία, αλλά ψάλλουν κυρίως πρακτικά. Ένα παράδειγμα είναι ο μακαριστός μοναχός Παΐσιος αγιορείτης, νομίζω πως υπάρχει ένα μικρό δείγμα εδώ http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=4850&d=1222980466 με τους αναβαθμούς. Αλλά και σε άλλα μοναστηράκια, όπως και σε τίποτα καθημερινές σε ενοριακούς ναούς υπάρχει περίπτωση να συναντήσει κανείς τον ορισμό του καλύτερου ψάλτη.
Ωστόσο ένας από τους ελάχιστους, σύμφωνα με τη γνώμη μου, που είναι και άριστος γνώστης της βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής, αλλά και προκαλεί κατάνυξη είναι ο χοράρχης των «Καλοφωνάρηδων» κ. Γεώργιος Ρεμούνδος. Δείγμα έχω ανεβάσει και στην προσωπική μου σελίδα σε αυτή τη διεύθυνση: http://eiryk-emnoshele.blogspot.com/2011/01/blog-post_7797.html
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χα...Χα...ΧΑ....
Υ.Γ. Τον αδελφό Νικόλαο Γιάννου δεν έβαλες όμως η' μήπως τον ψηφίζουμε μέσω του Άρχοντος Θρ.Στανίτσα.......:)

Έτσι κι έμπαινε στη λίστα αυτός, τη δικιά του ψήφο δεν θα την εύρισκε...:D:D:D
Ένστασις! Τα ψηφοδέλτια συντάσσονται αλφαβητικά! Ούτω οι έσχατοι έσονται πρώτοι, και οι πρώτοι .... εις το μέσον...:D:D:D
 
Last edited:

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Κατά την γνώμη μου ο καλύτερος ψάλτης είναι ο Κ. Πρίγγος γιατί είχα την ευκαιρία να ακούσω αληθινό Πρίγγο από κασέτα άριστης ποιότητας και είναι πραγματικά όλα τα λεφτά!!!:wink::)
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νικόλαε!
Ὅταν ἔφτιαξες αὐτή τή δημοσκόπηση, ἔβαλες ἀπαγορευτικό, ὥστε νά μή μπορεῖ κι ἄλλος νά ψηφίσει Παναγιωτίδη;


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νικόλαε!
Ὅταν ἔφτιαξες αὐτή τή δημοσκόπηση, ἔβαλες ἀπαγορευτικό, ὥστε νά μή μπορεῖ κι ἄλλος νά ψηφίσει Παναγιωτίδη;


Μόλις ἤρθη τό ἀπαγορευτικόν! Ψήφισε καί δεύτερος!​
 

togaride

Χρήστος Τογκαρίδης
Εάν συμμετείχε ο Πρίγγος ,νομίζω ότι θα ψήφιζε τον Ιάκωβο. Εάν συμμετείχε ο Ταλιαδώρος, νομίζω ότι θα ψήφιζε τον Πρίγγο. Ίσως κάποιοι άλλοι, μέσα από τη λίστα, θα ψήφιζαν τον εαυτό τους. Δύσκολο να επιλέξεις τον ΕΝΑ μεταξύ αυτών των Μεγαθηρίων της Μουσικής μας. Πολλοί εξ’αυτών που υπάρχουν στην όντως περιορισμένη λίστα ,όχι όλοι, αποτελούν κρίκους στη χρυσή αλυσίδα της Παραδόσεως μας. Τι να πει κανείς για τον Μέγα Στανίτσα (..τον παλιό καλό Στανίτσα της Πόλης..)! Τί να πει κανείς για το Φαινόμενο Παναγιωτίδη! Τι να πει, για τον Ιεροπρεπή Χρύσανθο, τον Δωρικό Καραμάνη, το αηδόνι Χατζημάρκο!
Κατ΄εμέ, οι Ωραιότεροι ψάλτες, είναι ο Ιάκωβος, θεμελιωτής του Απλού και Μεγαλοπρεπούς Ύφους, ο Πρίγγος, που ως μουσική ιδιοφυία συνέχισε το έργο του Ιακώβου, και ο Ταλιαδώρος, (που έχει χαρακτηρισθεί από πολλούς ως ο μικρός Ιάκωβος) ο ολοκληρωτής και γνήσιος αντιπρόσωπος του Σοβαρού και Μεγαλοπρεπούς αυτούΎφους. Αυτοί, αλλά και πολλοί άλλοι, γνωστοί και άγνωστοι, αφιέρωσαν τη ζωή τους στη μελέτη, διατήρηση και διάδοση της Παράδοσης μας μέχρι και σήμερα.
Από εδώ και πέρα…Τι..;;;…είναι ένα ερώτημα…
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όταν νέοι συνάδελφοι μαθητεύουν κοντά σε παραδοσιακό δάσκαλο δεν έχουμε τίποτε να φοβηθούμε, όπως ο φίλος Δημήτρης Ζαγκανάς, νέος και δυνατός, καλλίφωνος μαθητής του κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλου. Άκουσέ τον εδώ και θα καταλάβεις.

Θές και μεγαλύτερους σε ηλικία, αλλά με πολλά δημιουργικά χρόνια μπροστά τους; Άκου Χ. Συμεωνίδη, να δεις ύφος πατριαρχικό, σμιλεμένο σε πολύωρες αγιορείτικες αγρυπνίες με μαθήματα μαθήματα. Με μαθητεία για χρόνια στον Απόστολο Ιωαννίδη, στον Άγιο Ελευθέριο Ντεπώ και το ψαλτικό γονίδιο από τον πατέρα του, κληρονομικό.

Δεν χρειάζεται να είμαστε απαισιόδοξοι ...
 
Οι άλλοι δύο που ψήφισαν Παναγιωτίδη να μου στείλουν τα email τους να τους στείλω σπάνιο υλικό.
Ευχαριστώ:D:D
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Οι άλλοι δύο που ψήφισαν Παναγιωτίδη να μου στείλουν τα email τους να τους στείλω σπάνιο υλικό.
Ευχαριστώ:D:D


Αδελφέ πατριώτη Νικόλαε δεν είδα τίποτε ανηρτημένο στο προσωπικό μου email.Ακόμη;
Περιμένω με αγωνία..........:D


Υ.Γ. Αφού ψήφισαν μόνο δύο, τυχερός είσαι........:D
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Παιδιά ας μην το ψάχνουμε πολλύ!!!!!
Φαίνεται ποιος είναι ο καλύτερος ψάλτης!!!!!!!!!:)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Παιδιά ας μην το ψάχνουμε πολλύ!!!!!
Φαίνεται ποιος είναι ο καλύτερος ψάλτης!!!!!!!!!:)
Μὴ βιάζεσαι φίλε Στανιτσόπληκτε! Ἀφοῦ κανείς δὲν πέρασε τὸ 50%, οἱ δύο πρῶτοι πᾶνε Β' γῦρο! :D

Θὰ κάνουμε σύντομα μιὰ νέα δημοσκόπηση, μέ μόνες ἐπιλογές Στανίτσα καὶ Ναυπλιώτη καὶ ἐκεῖ θὰ κριθῇ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΨΑΛΤΗΣ!!! :)

Ὥς τότε καλή συσπέιρωση! :wink:

Χάρης
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μὴ βιάζεσαι φίλε Στανιτσόπληκτε! Ἀφοῦ κανείς δὲν πέρασε τὸ 50%, οἱ δύο πρῶτοι πᾶνε Β' γῦρο! :D

Θὰ κάνουμε σύντομα μιὰ νέα δημοσκόπηση, μέ μόνες ἐπιλογές Στανίτσα καὶ Ναυπλιώτη καὶ ἐκεῖ θὰ κριθῇ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΨΑΛΤΗΣ!!! :)

Ὥς τότε καλή συσπέιρωση! :wink:

Χάρης

κ.Συμεωνίδη χαίρετε.Πιστεύω ότι εσείς ως εραστής της αρχοντιάς στο ιερόν αναλόγιον,θα ψηφίζατε σίγουρα τον Άρχοντα συνονόματό σας ως προς την ετοιμολογικήν ρίζαν......:D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
κ.Συμεωνίδη χαίρετε.Πιστεύω ότι εσείς ως εραστής της αρχοντιάς στο ιερόν αναλόγιον,θα ψηφίζατε σίγουρα τον Άρχοντα συνονόματό σας ως προς την ετοιμολογικήν ρίζαν......:D
Ἄ, ἀγαπητέ Φώτιε, νομίζω πὼς γιὰ σᾶς εἶναι πλέον λίγο ἀργὰ γιὰ συσπείρωση. Ὡστόσο, νὰ ὑπογραμμίσω πὼς τὸν Ἄρχοντα τὸν ἀγαπῶ καὶ τὸν ἐκτιμῶ καὶ στεναχωριέμαι ποὺ βλέπω νὰ μὴν μπορεῖ νὰ ξεκαθαρίσῃ τὴν 4η θέση ἀπὸ τὸν ...Περιστέρη.

Χάρης

ΥΓ1. Καὶ μιὰ πού μιλᾶμε γιὰ συσπείρωση, ψηφίστε ἐσεῖς Ναυπλιώτη στὸν Β' γῦρο κι ἐγὼ θὰ πάω νὰ ψάλω σὲ μιὰ ὁλονύκτια στοῦ ἀδελφοῦ σας!!!:D
ΥΓ2. Τὄδαμε κι αὐτό: ὁ Ἀγγελόπουλος καλύτερος ψάλτης ἀπὸ τὸν Καραμάνη καὶ τὸν Χρύσανθο. Μάϊστα..! :(
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μὴ βιάζεσαι φίλε Στανιτσόπληκτε! Ἀφοῦ κανείς δὲν πέρασε τὸ 50%, οἱ δύο πρῶτοι πᾶνε Β' γῦρο! :D
Να βάλουμε και τον τρίτο στο παιχνίδι; Δεν ξέρει ποτέ κανείς. Άλλωστε, πολλοί από τη λίστα τη δική του παράδοση επικαλούνται!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μὴ βιάζεσαι φίλε Στανιτσόπληκτε! Ἀφοῦ κανείς δὲν πέρασε τὸ 50%, οἱ δύο πρῶτοι πᾶνε Β' γῦρο! :D

Θὰ κάνουμε σύντομα μιὰ νέα δημοσκόπηση, μέ μόνες ἐπιλογές Στανίτσα καὶ Ναυπλιώτη καὶ ἐκεῖ θὰ κριθῇ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΨΑΛΤΗΣ!!! :)

Ὥς τότε καλή συσπέιρωση! :wink:

Χάρης

Ωστόσο, Χάρη, θα πω τη γνώμη μου που είχα από την αρχή της δημοσκόπησης.

Ο Ναυπλιώτης ίσως θα έπρεπε να απουσιάζει από τον κατάλογο και να περιορίζεται η δημοσκόπηση σε ψάλτες που έχουμε επαρκή δείγματά τους από ζωντανές ηχογραφήσεις. Γιατί ο Ιάκωβος δεν έχει επαρκή δείγματα ηχογραφήσεων και δή ζωντανών, ούτε σε ηλικία κατάλληλη. Είναι περισσότερο ένας φορέας ορισμένου ύφους και ορισμένης ερμηνείας, σχεδόν σύμβολο αυτού που λέμε μεγαλοπρέπεια, αλλά όχι ένας ψάλτης με την κοινή έννοια τον οποίο έχουμε ακούσει και συνεπώς γνωρίσει αρκετά καλά - ιδίως οι νεότεροι.

Επομένως, η όποια σύγκριση τον αδικεί, όπως και τον αδικεί το να βγει δεύτερος με διαφορά από τον Στανίτσα. Πολλοί π.χ. που θαυμάζουν το ύφος του και το βάζουν ως μέτρο και όριο της ψαλτικής τους, ωστόσο θα ψήφισαν Στανίτσα ακολουθώντας τη φωνή της λογικής που λέει ότι αυτό που ακούν από αυτόν είναι πληρέστερο σε πλήθος, ποικιλία, έκφραση, ποιότητα.

Έχω και μια δεύτερη ένσταση για την επιλογή των προσώπων. Χωρίς να μειώνω καθόλου την προσφορά του κ. Αγγελόπουλου σε άλλους τομείς πιστεύω ότι η εισαγωγή του στη λίστα από τον Νίκο έγινε περισσότερο ως μια έκφραση δικαιοσύνης και αμεροληψίας, αλλά εκεί όπου δεν χρειάζεται. Γιατί όσο κι αν οι μαθητές του τον θεωρούν υπόδειγμα σε θέματα ψαλτικής έρευνας και θεωρίας, ύφους, μελών, τυπικού κ.λπ. κανείς δεν είπε ότι ο κ. Αγγελόπουλος μπορεί να σταθεί ψαλτικά μαζί με τους μεγάλους - και η παλαιά συζήτηση "Ποιος ψάλτης σας αρέσει", που θα μπορούσε να σταθεί ως βαρόμετρο για την δημοσκόπηση αυτή, δίνει επαρκές στίγμα γι' αυτό. Και οι 6 ψηφοι που πήρε (ως τώρα) μου φαίνονται περισσότερο ως μια δήλωση μαθητείας (θεμιτή βέβαια) παρά κάτι άλλο.

Και μια τρίτη παρατήρηση: θα έπρεπε να υπήρχε δυνατότητα να ψηφίζουμε όχι μόνο τον πρώτο, αλλά και τον δεύτερο, ή και τον τρίτο, ώστε να συγκεντρώνονται αθροιστικά πόντοι. Θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό αυτό ως προς την αξιολόγηση των "μή πρώτων". Εγώ, για παράδειγμα, έκανα αυτό που μου είπε η λογική μου, να ψηφίσω Στανίτσα, ενώ η καρδιά μου έλεγε π.χ. Καραμάνη, ωστόσο δεν πιστεύω ότι η διαφορά Στανίτσα-Καραμάνη αποτυπώνεται σωστά με το 51 - 4.... (όπως είναι τώρα).

Ωστόσο, αξίζουν συγχαρητήρια στον Νίκο γιατί έπρεπε να γίνει μια τέτοια δημοσκόπηση και είναι παράξενο που δεν είχε γίνει.

ΥΓ Αλήθεια, αν δεν ήταν στη δημοσκόπηση Ναυπλιώτης και Αγγελόπουλος (για διαφορετικολύς λόγους ο καθένας, όπως εξήγησα) ποιοι θα ήταν στη θέση τους; Δεν ξέρω. Εγώ θα πρότεινα Φιρφιρή και Τσαμκιράνη.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Να βάλουμε και τον τρίτο στο παιχνίδι; Δεν ξέρει ποτέ κανείς. Άλλωστε, πολλοί από τη λίστα τη δική του παράδοση επικαλούνται!
Κοίτα, ὁ κανονισμὸς θέλει δύο (ὄπως στὶς δημοτικὲς ἐκλογές), ὤστε νὰ ἐξασφαλίζεται νικητὴς στὸν Β' γῦρο. Μὲ τρεῖς, θεωρητικὰ, μπορεῖ πάλι νὰ μὴν ἀναδειχθῇ νικητής.

 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ μου και αδελφέ κ.Χάρη μην το συζητάτε.Αυτά βλέπω και αναρωτιέμαι για πολλά........:confused:
Εν πάσει περιπτώσει,για να ξεφύγουμε από τα ανωτέρω χωρίς να ξεσηκώσουμε θύελλες διαμαρτυριών,σας προτείνω να ψηφίσουμε εκατέρωθεν τους Άρχοντές μας,ψάλλοντας εσείς σε όλες τις ολονυκτίες......:D
Υ.Γ. Πιστεύω ότι ο Άρχων Ταλιαδώρος αποτελεί το μίξερ των Αρχόντων Ναυπλιώτου και Πρίγγου.Περιέχει στοιχεία και από τους δύο.Εσείς τι λέτε;
Εάν είστε υπέρ αυτής της απόψεως προτείνω ο πατριώτης και αδελφός Νικόλαος να μεταφέρει όλους τους ψήφους των δύο Αρχόντων Ναυπλιώτη και Πρίγγο, στον Άρχοντα Ταλιαδώρο.Μην πω ότι και του Άρχοντος Στανίτσα πρέπει να μεταφερθούν και γίνω απόλυτα δίκαιος.......:D
Μην βαράτε κ. Γιάννου......:D:D:D
 
Top