Μερικές καινούργιες ιδέες για το φόρουμ

greek487

Tasos N.
Απο μια προηγουμενη συζητηση στο Χρονος και Ρυθμος, καταλαβα μερικα πραγματα . . . . .

Για πρωτη φορα στην ιστορια υπαρχουν τοσα μεγαλα, νεα, και δυνατα μυαλα που ειναι ολα σε ενα χωρο και κοιταζουν με σοβαροτητα τα θεματα της Βυζαντινης Μουσικης.

Μιλαει ο καθενας ατομικα πανω σε διαφορα θεματα και μοιραζομαστε αποψεις. Και ολα αυτα πραγματικα μου αρεσουν και ευχομαι να μοιραστουν και αλλοι πολλοι τις ιδεες τους. Και μενω ευγνομων προς τους διαχειρηστες, τον Δημητρη και τον Βασιλη.

Απανο σε ολα αυτα, ηταν μερικα πραματα που θα μου αρεσαν παρα πολλη και νομιζω πως θα οφελουσαν και τα μελοι του φορουμ.

1)
Να παρακαλουσαμε οσα μελοι θελουν (και νομιζω πολλοι θα βοηθιομασταν) τον κ. Κωνσταντινου εκει που βαζει ωρες και ωρες να διορθωνει και να παλεβει να μας δειξει δυο πραματα, να δημιοργησει μια online εκπαιδευτικη ταξη που να διδασκαι οπως ηθελε. Να παρουσιαση υλικο για αναλυση, να επεξεργαστουμε μουσικα κειμενα, να ιδουμε ελξεις σε συγκεκριμενα μαθηματα, να χωρισουμε μαθηματα, να κανει αλλα σεμιναρια, και ισως και ψαλουμαι εαν γινεται με την τεχνολογια. Ποιος ξερει τι θα μπορουσαμε να κανουμαι?

Φυσικα εγω δεν ειμαι οσο προχωριμενος στην μουσικη οπως αλλοι συναδελφοι στο φορουμ. Αλλα ισως αρχιζοντας σιγα σιγα απο τα πιο ευκολα θα μπορουσαμε ολοι πιστευω να αισθανθουμε μια προοδο σαν ψαλτες και σαν μουσικοι, γιατι τωρα νομιζω (και ισως και αλλοι νομιζουν) οτι καλες οι ανοιχτες συζητησεις με ολους αλλα ισως ΚΑΙ κατι πιο οργανομενο με καθαρο μαθημα και σταθερη κατευθηνση θα ηταν ωραιο.

Και εαν γινεται απο τεχνολογικη πλευρα, ας γινει το τμημα αυτο στο Psaltologion (η αλλου εαν ειναι πιο ευκολο) σαν δημοσιο εκπαιδευτικο τμημα που διευθηνη ο κ. Κωνσταντινου.

Δεν ξερω πολλα για τον κ. Κωνσταντινου (και σιγουρα ξερουν αλλοι περισοτερα), αλλα σαν ιδικος στη μουσικη βλεπω οτι παντοτε θα διαβασω πρωτα τη λεει αυτος επανω στο θεμα. Και φαινεται πως εχει την περισσοτερη γνωση σε οποιο μουσικο θεμα συζηταμε. Ας μην καταλαβαινω ακριβως το καθετι που λεει, εχω διαπιστωσει οτι ειναι ο πιο ικανος να μας βοηθησει στη προοδο μας στη μουσικη. Ξερω οτι εχει κανει τεραστεια και τελεια δουλεια με τα βιβλια του....το Θεωριτικο Α', το Αναστασιματαριον, τη Μεγ. Εβδομαδα, και το Δοξασταριον του Πριγγου, και το Θεωριτικο του Χρυσανθου (εκτος αμα ειναι και αλλα). Και ξερω απο το ραδιοφονικο προγραμμα του Λ. Αγγελοπουλου οτι ειναι διδακτορας της μουσικης και εχει μεταπτηχιακο τμημα σε πανεμιστιμιο. Και πανω απο ολα για μενα, εχει εναν καλο-προαιρετο τροπο που βοηθαει εναν με γνωσεις να της μεταδοση σε αλλους.

Αισθανομαι οτι εχουμε μια ευκαιρια που δεν την ξανα-ειχαμε, και θα ηταν για οφελος μας να την αξιοποιησουμαι αφου εχουμε τετοιον διακεκριμενον αναμεσα μας. Ολα θα εξαρτηθουν στο εαν διξουμαι μεγαλο ενδιαφερον και τον παρακαλεσουμαι να μας κανει μαθημα.

Εγω (οπως και αλλοι εδω) δεν ειμαι ιδικος στη μουσικη και ποτε δεν θα γινω. Αλλα θελω να μαθω περισοτερα και να γινω καλυτερος ψαλτης.

και

2) ολα αυτα ισως σε μερικα χρονια (η και λιγοτερο) θα μπορουσαμε να βγανουμε και κατι. Κατι χειροπιαστο, αξιεπαινο, και concrete. Ενα αρθρο, μια μελετη, ενα βιβλιο, κατι εκπαιδευτικο, μια ηχογραφηση, μια αναλυση ενος κωδικα, ενα τυπικο. Ποιος ξερει? Ετσι σαν συνεργατες του κ. Κωνσταντινου σε οτι project εχει στο νου του. Ο καθενας απο μας θα εχει την χαρα και τιμη να εχει συμμετασχει σε ενα εργο που εχει αξια για το κοινο.


Τι λετε? Γινεται κατι τετοιο? Υπαρχει ενδιαφερον?

Τασος Νασσης
p.s. Συγνωμη για το μεγαλο message, αλλα ειμαι ακομη και σε διακοπες :)
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Και μενω ευγνομων προς τους διαχειρηστες, τον Δημητρη και τον Βασιλη.

Μια μικρή διόρθωση Τάσο. Εγώ δεν είμαι διαχειριστής. Μόνο ο Δημήτρης είναι.

Αυτό πάντως πρώτα με τον κ.Κωνσταντίνου πρέπει να το συζητήσεις (ουσιαστικά πρέπει να παρατήσει ότι κάνει και ν' αρχίσει εδώ...).

Νομίζω ότι όσο ωραίο κι αν φαντάζει, είναι λιγάκι (έως πολύ) ουτοπικό (στην υλοποίηση) και άδικο ενδεχομένως για κάποιους άλλους επίσης καθηγητές που διαβάζουν το φόρουμ. Και για να μην παρεξηγηθώ, εμένα ο κ.Κων/νου είναι καθηγητής μου και ξέρω και ποιος είναι και τι κάνει.(γι αυτό "πλακωνόμαστε" και πιο εύκολα)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Καλή ιδέα Τάσο. Έχω επικοινωνήσει με τον κ. Κωνσταντίνου και περιμένω τις απόψεις του. Προσκαλώ επίσης και άλλους καθηγητές μέλη του φόρουμ, εάν θέλουνε να δημιουργηθεί ένα υπο-φόρουμ "Εργαστήριο" όπου θα θέτουν θέματα και υλικό δικής τους επιλογής για συζήτηση και ανάλυση σε τύπο μαθήματος. Συμφωνώ οτι αυτό θα ήταν μεγάλη ωφέλεια για όλους μας.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και μενα μου αρεσει η ιδεα του Τασου . Θα βοηθουσε αρκετους και πρωτο
εμενα , ενα σχολειο μεσα στο φορουμ . Αρκει να υπαρχει ο αναλογως χρονος
απο οσους θα προσφερθουν να διδαξουν . Γιατι ή πρεπει να γινει σωστα η ολη
διαδικασια ή να μην γινει καθολου . Και βεβαια αν ξεκινησει μια τετοια διαδικασια , να μην σταματησει στην μεση . Λεπτομερειες για το πως και τι ,
μπορουμε να τις συζητησουμε .
Και κατι σημαντικο κατα την γνωμη μου . Ως γνωστο στο Ελληνισταν υπαρχουν διαφορες σχολες εκμαθησης Β.Μ. Υπαρχουν μεγαλες διαφωνιες
σε πολλα . Τι θα γινει αν οι ''διδασκοντες'' ανηκουν σε διαφορετικες σχολες
και υπαρχουν διαφωνιες (διαφορετικη διδασκαλια) στο ιδιο θεμα ; Η και ακομα
αν οι ''διδασκοντες'' ειναι της ιδιας σχολης και υπαρχουν μελη (λιγα ή πολλα δεν εχει σημασια) , που οτι ξερουν ως τωρα εκφραζουν αλλη σχολη , τι
γινεται ;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Και μενα μου αρεσει η ιδεα του Τασου . Θα βοηθουσε αρκετους και πρωτο
εμενα , ενα σχολειο μεσα στο φορουμ . Αρκει να υπαρχει ο αναλογως χρονος
απο οσους θα προσφερθουν να διδαξουν . Γιατι ή πρεπει να γινει σωστα η ολη
διαδικασια ή να μην γινει καθολου . Και βεβαια αν ξεκινησει μια τετοια διαδικασια , να μην σταματησει στην μεση . Λεπτομερειες για το πως και τι ,
μπορουμε να τις συζητησουμε .
Και κατι σημαντικο κατα την γνωμη μου . Ως γνωστο στο Ελληνισταν υπαρχουν διαφορες σχολες εκμαθησης Β.Μ. Υπαρχουν μεγαλες διαφωνιες
σε πολλα . Τι θα γινει αν οι ''διδασκοντες'' ανηκουν σε διαφορετικες σχολες
και υπαρχουν διαφωνιες (διαφορετικη διδασκαλια) στο ιδιο θεμα ; Η και ακομα
αν οι ''διδασκοντες'' ειναι της ιδιας σχολης και υπαρχουν μελη (λιγα ή πολλα δεν εχει σημασια) , που οτι ξερουν ως τωρα εκφραζουν αλλη σχολη , τι
γινεται ;
Όπως είπε και ο κ. Αγγελόπουλος σε μία συνέντευξη που του πήρες ;) η πολυφωνία στις απόψεις είναι ωραίο πράγμα και πρέπει να υπάρχει. Το θέμα είναι, από την μία να επικρατεί η πιο τεκμηριωμένη άποψη, και από την άλλη να γίνεται αποδεκτή από την απέναντι πλευρά. Είναι πιστεύω ο μόνος τρόπος να γεφυρωθεί το χάσμα που έχει με τα χρόνια δημιουργηθεί. Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε ότι κάτι τόσα χρόνια το κάναμε λάθος και ποτέ δεν είναι αργά να αλλάξουμε, αυτό είναι για μένα η υπέρτατη ένδειξη ωριμότητας. Από την άλλη, εάν και οι δύο πλευρές δεν έχουν αρκετά στοιχεία για ένα θέμα (πιστεύω ότι υπάρχουν σήμερα τέτοια) καλό είναι ή να παραμείνει φλου το ζήτημα, ή να εμείνει η κάθε πλευρά στις απόψεις της ειρηνικά. Άντε με το καλό, να ξεκινήσει μία σοβαρή ανταλλαγή απόψεων και όχι παιδιαρίστικες τσακωμάρες όπως σε πολλά μεγάλα συνέδρια έχουν συμβεί.
 

greek487

Tasos N.
Δημητρη, για μενα το πρωτο και το τελευταιο ειναι το ενδιαφερον και η καλη προαιρεση των μαθητων. ΠΡΙΝ ζητησουμαι ΤΙΠΟΤΑ απο τον καθηγητη, πρεπει να ιδουμε εαν υπαρχει ενδιαφερον απο μας. Να γινει μια λιστα απο ατομα που θα ηθελαν να παρακολουθησουν? Να γινει κατι σαν registration?

Να ειναι online αλλα κλειστο για μονο αυτους που ειναι γραμμενοι? Μονο για αυτους που εχουν πληροσει ενα ποσο (κατι πολλη δυσκολο να γινει, αλλα πως να διξουμε οτι ειμαστε σοβαροι)?

Κατι κλειστο για αυτους που ζητησουν να μπουν στη ταξη και γραψουν εκθεση γιατι θελουν να γραφτουν? Και να το εγκρινη ο δασκαλος?

Να εχουμε ταξεις για διαφορα επιπεδα?

Πως να φτιαναμε κατι τετοιο που να ηταν καλο προ παντων ολον και για τον καθηγητη. Για να αισθανθη οτι πραγματι γινεται κατι οπως θα του αρεσαι.
 

ρόδι

Super Moderator Team
Τάσο,
καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, όμως νομίζω ότι, πρώτα χρειάζεται να δούμε εάν ενδιαφέρονται κάποιοι καθηγητές (έχουνε χρόνο; έχουνε διάθεση; ) να αναλάβουνε μια τέτοια θέση, και μετά οι λεπτομέρειες θα οριστούν από τους καθηγητές τους ίδιους.

Κατά τη γνώμη μου, θα μου άρεσε να γίνει αυτό το "Εργαστήριο" σε δημόσιο χώρο του φόρουμ και δωρεάν - έτσι θα ωφεληθεί ο περισσότερος κόσμος, και τα μέλη και οι επισκέπτες, και προχωρημένοι και αρχάριοι.

Κυριακή
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Τάσο,
καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, όμως νομίζω ότι, πρώτα χρειάζεται να δούμε εάν ενδιαφέρονται κάποιοι καθηγητές (έχουνε χρόνο; έχουνε διάθεση; ) να αναλάβουνε μια τέτοια θέση, και μετά οι λεπτομέρειες θα οριστούν από τους καθηγητές τους ίδιους.

Κατά τη γνώμη μου, θα μου άρεσε να γίνει αυτό το "Εργαστήριο" σε δημόσιο χώρο του φόρουμ και δωρεάν - έτσι θα ωφεληθεί ο περισσότερος κόσμος, και τα μέλη και οι επισκέπτες, και προχωρημένοι και αρχάριοι.

Κυριακή

Χαιρετώ την Κυριακή και στο ελληνόφωνο ψαλτολόγιον!
Συμφωνώ και εγώ με τα παραπάνω.

Μαγδαληνή
 
Αγαπητοί φίλοι ήδη έκλεισε ένας μήνας που ήρθα στην παρέα σας και θα ήθελα να το γιορτάσω με μία πρόταση-ιδέα. Κάθομαι μπροστά απ' τον υπολογιστή και πίνω τις ρακές μου και σκέφτηκα το εξής:
Δε θα ταν ωραία κάποιες φορές το χρόνο να διοργανώνουμε συναντήσεις όσα μέλη φυσικά μπορούν να τα λέμε, να τα πίνουμε και να τα ψάλλουμε από κοντά;
Στις διακοπές των Χριστουγέννων για παράδειγμα, την Κυριακή του Ασώτου, τις διακοπές της Αναστάσεως, το καλοκαίρι επίσης είναι εποχές που μπορούν να προσφερθούν για κάτι τέτοιο.
Όσο για τον τόπο και αυτό λύνεται εύκολα πιστεύω:Αθήνα όπου υπάρχει καλός πυρήνας μελών, Θεσσαλονίκη φυσικά που είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου, Ηράκλειο Κρήτης που έχει ιεροψαλτικές μορφές αξιόλογες όπως ο φίλος κ.Λιναρδάκης, στο χωριό μου για καλοκαίρι που έχω και σπίτι(θα πιούμε και κανα τσίπουρο) και εξωτερικό γιατί όχι (φαντάζεστε σύναξη μελών Ψαλτολογίου στην Αυστραλία!Εκτός αν δεν μας θέλει ο κ.Δημήτρης!).
Όρεξη να υπάρχει και καλή καρδιά! Γιατί μπορεί να θεωρούμαστε άτιμη φάρα, αλλά είμαστε πάνω απ' όλα άνθρωποι!
Αναμένω ιδέες
Ευχαριστώ
Νίκος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί φίλοι ήδη έκλεισε ένας μήνας που ήρθα στην παρέα σας και θα ήθελα να το γιορτάσω με μία πρόταση-ιδέα. Κάθομαι μπροστά απ' τον υπολογιστή και πίνω τις ρακές μου και σκέφτηκα το εξής:
Δε θα ταν ωραία κάποιες φορές το χρόνο να διοργανώνουμε συναντήσεις όσα μέλη φυσικά μπορούν να τα λέμε, να τα πίνουμε και να τα ψάλλουμε από κοντά;
Στις διακοπές των Χριστουγέννων για παράδειγμα, την Κυριακή του Ασώτου, τις διακοπές της Αναστάσεως, το καλοκαίρι επίσης είναι εποχές που μπορούν να προσφερθούν για κάτι τέτοιο.
Όσο για τον τόπο και αυτό λύνεται εύκολα πιστεύω:Αθήνα όπου υπάρχει καλός πυρήνας μελών, Θεσσαλονίκη φυσικά που είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου, Ηράκλειο Κρήτης που έχει ιεροψαλτικές μορφές αξιόλογες όπως ο φίλος κ.Λιναρδάκης, στο χωριό μου για καλοκαίρι που έχω και σπίτι(θα πιούμε και κανα τσίπουρο) και εξωτερικό γιατί όχι (φαντάζεστε σύναξη μελών Ψαλτολογίου στην Αυστραλία!Εκτός αν δεν μας θέλει ο κ.Δημήτρης!).
Όρεξη να υπάρχει και καλή καρδιά! Γιατί μπορεί να θεωρούμαστε άτιμη φάρα, αλλά είμαστε πάνω απ' όλα άνθρωποι!
Αναμένω ιδέες Ευχαριστώ Νίκος

Αγαπητε Νικο
Συγχαρητηρια και μονο που σκεφθηκες κατι τετοιο . Ιδωμεν .
Προς το παρων σε καλω στον πανηγυρικο εσπερινο της Αγιας Βαρβαρας στις 3-12-08 , ωρα 18.00' .
Τι θα ψαλλουμε : Ανοιξανταρια ΦΩΚΑΕΩΣ σε διασκευη ΣΤΑΝΙΤΣΑ (εκτος απροοπτου) . Τα υπολοιπα απο τα χειρογραφα που εχω ανεβασει στα ''Μουσικα
Κειμενα'' (ιδε http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=18135&postcount=1) .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πλάκα- πλάκα νομίζω ότι το να κανονίσουμε σε πρώτη φάση μια συνάντηση στην Αθήνα δεν είναι και τόσο δύσκολη.Τουλάχιστον όσοι μένουμε στην ηπειρωτική Ελλάδα (φυσικά δεν αποκλείω τους άλλους) είναι εύκολο να κλέψουμε 2 μέρες και να ανεβούμε Αθήνα για μια συνάντηση. Αν πραγματικά υπάρχει η διάθεση, θα πρέπει να αρχίζουμε να το κανονίζουμε γιατί έχουμε κι άλλες δουλειές.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Πιστεύω πως δεν είναι ασχημη ιδέα το να βρεθούμε κάποια στιγμή ὀσοι απο μας μπορούν σε κάποιο μέρος.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Για αφηστε τις κουβέντες και ελάτε στο Αγιον Όρος να σας φωτίσει και ο Θεός....:wink:

που????

Καρακάλλου βέβαια...

Αντε να δουμε....
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
...και εξωτερικό γιατί όχι (φαντάζεστε σύναξη μελών Ψαλτολογίου στην Αυστραλία!Εκτός αν δεν μας θέλει ο κ.Δημήτρης!).

Εγώ σας θέλω, εσείς έρχεστε; :rolleyes:

Πολύ καλή ιδέα (εξ αποστάσεως βέβαια μόνο λόγια μπορώ να είμαι προς το παρόν). Θα χαρώ πολύ εάν γίνει κάτι τέτοιο. Άλλο το πληκτρολόγιο και άλλο η προσωπική επικοινωνία. Πώς να το κάνουμε..
 
Για Αθήνα μπορούμε να το κανονίσουμε τώρα στις διακοπές Χριστουγέννων. Προτείνω Κυριακή 28 Δεκεμβρίου ή Κυριακή 4 Ιανουαρίου. Αφού συμφωνήσουμε για το πότε προτείνουμε και το πού και το πώς.
Αναμένω ιδέες.Άντε να φιάξουμε και οργανωτική επιτροπή!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ ως τώρα έχω συναντήσει περί τα επτά μέλη του φόρουμ και περάσαμε πολύ όμορφα, άλλοτε σε συμψαλμωδία άλλοτε ως συνδαιτυμόνες. :)

Οπότε γιατί όχι και περισσότεροι "ἵνα οὐκέτι ὦμεν ξένοι καὶ πάροικοι!" :)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τι θα ψαλλουμε : Ανοιξανταρια ΦΩΚΑΕΩΣ σε διασκευη ΣΤΑΝΙΤΣΑ (εκτος απροοπτου).
Υπάρχουν πουθενά για κατέβασμα κ. Βαγγέλη;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Υπάρχουν πουθενά για κατέβασμα κ. Βαγγέλη;

Αγαπητε Νικο
Δεν ξερω αν υπαρχουν καπου ανεβασμενα . Ισως καποιος φιλος βοηθησει σχετικα . Εχω τα σχετικα χειρογραφα (μονο του δεξιου) , αλλα δεν εχω χρονο . Αν δεν τα ανεβασει κανεις αλλος , θα τα ανεβασω εγω οταν λασκαρω .
 
Top