Μάρκος Βασιλείου (Σιατιστινός)

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Παιδιά γνωρίζει κάποιος την βιογραφία (έστω δυο τρία πράγματα) του Μάρκου Βασιλείου του Σιατιστινού όπως τον αποκαλούσαν που από ότι ξέρω έχει γράψει κάποια καλά Χερουβικά όπως και τα λεγόμενα πατριαρχικά Λειτουργικά (τα μόνα που γνωρίζω προσωπικά)
το προσονήμιο (Σιατιστινό) έχει καμιά σχέση με την καταγωγή του δηλαδή μήπως είχε καταγωγή από την Σιάτιστα ή καμιά σχέση;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παιδιά γνωρίζει κάποιος την βιογραφία (έστω δυο τρία πράγματα) του Μάρκου Βασιλείου του Σιατιστινού όπως τον αποκαλούσαν που από ότι ξέρω έχει γράψει κάποια καλά Χερουβικά όπως και τα λεγόμενα πατριαρχικά Λειτουργικά
το προσονήμιο (Σιατιστινό) έχει καμιά σχέση με την καταγωγή του δηλαδή μήπως είχε καταγωγή από την Σιάτιστα ή καμιά σχέση;


Υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο του Μ. Δραγούμη, που ανέβηκε κάποτε κ εδώ, αλλά το σύνδεσμο δεν τον έχω εντοπίσει να σε παραπέμψω ακριβώς...


Δ.

Υγ Ο σύνδεσμος είναι του Δημήτρη Λέκκα
άρα είναι Σιατσ'νος απ'ν ιΣιάτστα..
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο Μάρκος Βασιλείου είχε εκδόσει και ένα βιβλίο όπου περιέχεται και μία δική του σύντμηση στο Άνωθεν οι προφήται. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;
 
Last edited:

Mpanelas Mixail

Μέλος
Ο Μάρκος Βασιλείου είχε εκδόσει και ένα βιβλίο όπου περιέχεται και μία δική του σύντμηση στο Άνωθεν οι προφήται. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;
Νομίζω ότι απ' τις κόρες του υπήρξε η μαρτυρία ότι έγραφε ένα βιβλίο. Δεν υπάρχει πληροφορία για έκδοση του βιβλίου. Αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο και πιο συγκεκριμένο για έκδοση βιβλίου του θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας το γράψετε, όπως επίσης και για το άνωθεν οι προφήται που αναφέρατε.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Νομίζω ότι απ' τις κόρες του υπήρξε η μαρτυρία ότι έγραφε ένα βιβλίο. Δεν υπάρχει πληροφορία για έκδοση του βιβλίου. Αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο και πιο συγκεκριμένο για έκδοση βιβλίου του θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας το γράψετε, όπως επίσης και για το άνωθεν οι προφήται που αναφέρατε.
«Νέον μουσικόν εγχειρίδιον, περιέχον εκ των δοκίμων εκκλησιαστικών μαθημάτων τα μάλλον αναγκαία εις την τακτικήν ενιαύσιον ακουλουθίαν εσπερινού, όρθρου και λειτουργίας, και ιδίως τα ψαλλόμενα εν τη Μ. του Χριστού Εκκλησία. Έκδοσις πρώτη, αδεία του υπουργείου της Δημ. Εκπαιδεύσεως. Εν Κωνσταντινουπόλει 1884».
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ο Μάρκος Βασιλείου είχε εκδόσει και ένα βιβλίο όπου περιέχεται και μία δική του σύντμηση στο Άνωθεν οι προφήται. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;
«Νέον μουσικόν εγχειρίδιον, περιέχον εκ των δοκίμων εκκλησιαστικών μαθημάτων τα μάλλον αναγκαία εις την τακτικήν ενιαύσιον ακουλουθίαν εσπερινού, όρθρου και λειτουργίας, και ιδίως τα ψαλλόμενα εν τη Μ. του Χριστού Εκκλησία. Έκδοσις πρώτη, αδεία του υπουργείου της Δημ. Εκπαιδεύσεως. Εν Κωνσταντινουπόλει 1884».
Βλ. εδώ, σελ. 325-332.
 
Top