Φανάρι, Χριστούγεννα 2009 (Αστέρης, Χαριατίδης)

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Η ακολουθία μεταδόθηκε από την Ετ3. Για αρχή ανεβάζω τον όρθρο.
 

Attachments

  • 01-Εις πολλά έτη.mp3
    3.8 MB · Views: 190
  • 02-Καταβασίες Χριστουγέννων.mp3
    14.8 MB · Views: 287
  • 03-Θ Ωδή.mp3
    15.2 MB · Views: 212
  • 04-Εξαποστελάρια.mp3
    3.5 MB · Views: 162
  • 05-Πάσα πνοή.mp3
    3 MB · Views: 197
  • 06-Τον δεσπότην....mp3
    8.1 MB · Views: 226
  • 07-Στιχηρά.mp3
    6.6 MB · Views: 191
  • 08-Δόξα...Και νύν.....mp3
    9.1 MB · Views: 218
  • 09-Δοξολογία.mp3
    11.5 MB · Views: 203

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Και ολόκληρη η Θ. Λειτουργία. Χρόνια πολλά!
 

Attachments

  • 10-Ειρηνικά-Αντίφωνα-Είσοδος.mp3
    24.9 MB · Views: 191
  • 11-Όσοι εις Χριστόν-Δύναμις.mp3
    11.6 MB · Views: 198
  • 12-Κύριε σώσον τους ευσεβείς...mp3
    5 MB · Views: 132
  • 13-Απόστολος-Ευαγγέλιο.mp3
    10.5 MB · Views: 151
  • 14-Κύρηγμα.mp3
    9.7 MB · Views: 112
  • 15-Πολυχρόνιον.mp3
    1.7 MB · Views: 128
  • 16-Χερουβικό.mp3
    26.8 MB · Views: 269
  • 17-Λειτουργικά.mp3
    18.4 MB · Views: 201
  • 18-Μεγάλυνον ψυχή μου..Μυστήριον ξένον...mp3
    4.2 MB · Views: 209
  • 19-Μνήσθητι Κύριε....mp3
    10.2 MB · Views: 132
  • 20-Κοινωνικό.mp3
    12.2 MB · Views: 164
  • 21-Μετάληψη.mp3
    6.3 MB · Views: 140

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νά'σαι καλά Παναγιώτη για τον κόπο. Χρόνια πολλά.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστούμε για τα αρχεία. Παρακολούθησα λίγο από την τηλεόραση. Όλα καλά, αλλά η μνημόνευση (ακόμη και ονομαστί) δωρητών, εφόρων, συνδρομητών κλπ. στη Μ. Είσοδο μου χτύπησε κάπως άσχημα....
 

panos Kareotis

Μέλος
Ευχαριστούμε για τα αρχεία. Παρακολούθησα λίγο από την τηλεόραση. Όλα καλά, αλλά η μνημόνευση (ακόμη και ονομαστί) δωρητών, εφόρων, συνδρομητών κλπ. στη Μ. Είσοδο μου χτύπησε κάπως άσχημα....
Είναι μερικά Φαναριώτικα ιδιαίτερα.Ομως από αυτούς στέκεται ακόμα το Φανάρι όρθιο.Και ο δίσκος στο Αξιον εστίν που περιέφεραν,με τον επίτροπο με το μύρον,μου θύμισε παλαιά έθιμα σε νησιά και αλλού.
-Τώρα για το μουσικό μέρος της όλης ακολουθίας που μας ενδιαφέρει.Μύριζε λιβάνι πολίτικο το όλον άκουσμα.Αυτό που με στεναχωρεί είναι τό ότι ο Αρχων Λαμπαδάριος-αυτός ο εξαίρετος κύριος και με ωραίο ύφος-έχει πλέον χάσει σχεδόν το μεγαλύτερο μέρος της φωνής του.Και εξαναγκάζεται να αλλάζει τις γραμμές όπου το μέλος πάει λίγο πάνω από τον Δι.Και η διαφορά με τον Αρχοντα Πρωτοψάλτη-που είναι ακμαιότατος φωνητικά-είναι τρανταχτή.Νομίζω ότι πρέπει να αποσυρθεί.Για να μην τον αποσύρουν και θα είναι κρίμα.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Είχα προσέξει από την τηλεόραση ότι ο Άρχων Λεωνίδας Αστέρης έψαλλε απέξω και μου έκανε εντύπωση. Έτσι πάντα ψάλλει;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Είχα προσέξει από την τηλεόραση ότι ο Άρχων Λεωνίδας Αστέρης έψαλλε απέξω και μου έκανε εντύπωση. Έτσι πάντα ψάλλει;

Σταύρε,

Οι Πατριαρχικοί πάντοτε ψαίλνουν «εκ στήθους»· δηλαδή, τα μαθαίνουν όλα απ' έξω. Μερικές φορές (ιδίως την Μεγάλη Εβδομάδα ή σε ακολουθίες του Τριωδίου, βάζουνε μουσικά μπροστά τους όχι για τον εαυτόν τους, αλλά για τους μουσαφίριδες ψάλτες που έρχονται στην Πόλη και ανεβαίνουνε (προφανώς με κάποια άδεια) για να ψάλλουν μαζί με τους Πατριαρχικούς χορούς.

Απόστολος
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Απόστολε δεν το ήξερα αυτό και μου έκανε εντύπωση. Ευχαριστώ πάντως. Για να πω την αλήθεια ήρθα από την εκκλησία. Είχαμε τελιώσει γύρω στις 9πμ. και έβαλα την ΕΤ να δώ από πιο ναό έχουν σύνδεση. Πάντως μου έκανε τρομερή εντύπωση η απλότητα του μέλους και η μεγαλοπρέπεια. Μέλος πολύ λιτό, χωρίς λαρυγγισμούς κτλ. Εξαιρετικό.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Σταύρε,

Οι Πατριαρχικοί πάντοτε ψαίλνουν «εκ στήθους»· δηλαδή, τα μαθαίνουν όλα απ' έξω. Μερικές φορές (ιδίως την Μεγάλη Εβδομάδα ή σε ακολουθίες του Τριωδίου, βάζουνε μουσικά μπροστά τους όχι για τον εαυτόν τους, αλλά για τους μουσαφίριδες ψάλτες που έρχονται στην Πόλη και ανεβαίνουνε (προφανώς με κάποια άδεια) για να ψάλλουν μαζί με τους Πατριαρχικούς χορούς.

Απόστολος

ὁ Νικόλαος μετεχειρίζετο εἰς τό ἔργον του πάντοτε μουσικά κείμενα τῆς παλαιᾶς γραφῆς καί εἶχε πάντοτε μέσα εἰς τά θυλάκιά του φύλλα χειρόγραφα σημειώνοντα τά μαθήματα τά ὁποῖα ἐκεῖνος θά ἔψαλλε· μόλις δέ ἐτελείωνε τό μάθημα, ἀμέσως πάλιν τά ἔθετεν κρύπτων ταῦτα εἰς τά θυλάκιά του.

...


Ὁ πρωτοψαλτεύων Γεώργιος Βιολάκης ὁσάκις ἤνοιγε μουσικόν κείμενον καί ἄρχιζε νά ψάλλῃ δοξολογίαν τινα ἀργήν μή συνηθιζομένην ἐν τῷ πατριαρχικῷ ναῷ, ὁ λαμπαδάριος Νικόλαος ἔκλεινε τό στόμα αὐτοῦ καί ἔλεγεν εἰς τόν δομέστικον τοῦ ἀριστεροῦ χοροῦ ἐκεῖνος νά ψάλῃ·


...

Ένα από τα μελετήματά μου στον χορό, εκτός από τα τακτά καθήκοντα του κανοναρχήματος και ισοκρατήματος, ήταν να κρατώ, περί το τέλος του Όρθρου και ψαλλομένου του "Υπερευλογημένη" τον δεύτερο τόμο της "Μουσικής Συλλογής" του Γεωργίου Πρωγάκη, έτοιμος να βρω την Αργή Δοξολογία που θα "έβαζε" ο Πρίγγος, χωρίς, εννοείται, καμία εκ των προτέρων συνεννόηση με τον Λαμπαδάριό του, δοθέντος ότι ο Λαμπαδάριος ακολουθεί εν τω ψάλλειν τον Πρωτοψάλτη και συνεπώς οφείλει να κατέχει εκείνα που αυτός αποφασίζει να ψάλει.

...

http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=19019&d=1255206521
 
Top