Τα δοξαστικά του Αγ Νικολάου και η ιστορία τους

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μιας και συνηθίζεται οι εορτάζοντες να κερνάνε, ιδού και το δικό μου κέρασμα!
Ιστορία 1η.
Όταν ο κ Θεόδωρος Βασιλικός έφυγε από τον Άγιο Μηνά του Ηρακλείου, ανέλαβε καθήκοντα στον Άγιο Νικόλαο Πειραιώς.
Λίγες μέρες πρό της εορτής του Αγίου πήγε στον άρχοντα Θρ. Στανίτσα και του ζήτησε άν έχει κανένα δοξαστικό για την πανήγυρι.
Απάντηση του άρχοντος: Δοξαστικά υπάρχουν, αλλά ποιός κάθεται να τα γράψει... (Αυτό που λέμε σήμερα... Βιβλιοθήκη η μνήμη του).
Τελικά συμφωνήθηκε να του ψάλλει το Δόξα των αίνων και την απομαγνητοφώνηση ποιός την έκανε; (Η απάντηση στο συνημμένο:D)
Το Δόξα των εσπερίων, το φιλοτέχνησα εγώ με συρραφές (κλοπές αν έλεγα, ίσως θα ταίριαζε καλύτερα στην περίπτωση). Άν παραβάλετε το Δοξαστικό του Αγίου Δημητρίου με το συνημμένο θα δείτε ότι οι συμπτώσεις δεν είναι ... εντελώς τυχαίες:D...
Αλλά η ιστορία δεν τελειώνει εδώ...
Κατά τις δοκιμές το συρραφέν διέρρευσε και ελέχθη και σε άλλον πανηγυρίζοντα Ναό όπου εκκλησιάστηκε ... ο άρχων που κατάλαβε το δράστη της ... συρραφής και τον ρώτησε: «Εσύ έγραψες το Δόξα του εσπερινού;»
Στην καταφατική μου απάντηση, μου είπε: Μην τα δίνεις όπου νά 'ναι!...
Ιστορία 2η.
Ο κ. Βασιλικός πηγαίνοντας σχετικά πρόσφατα στη Ρώμη με τη χορωδία του, έβαλε στο πρόγραμμα το "Σαλπίσωμεν εν σάλπιγγι ασμάτων".
Ακούγεται λοιπόν η Ιταλίδα εκφωνήτρια να λέει:
Ζαλπίζομεν εν Ζάλπιγγι..... Compositore Nikolaos Giannou....:D:D:D
Μέχρι και το Βατικανό έφτασε η ... χάρη μου!:D

ΥΓ Χρονολογία γραφής των δοξαστικών, .... ίσως ξέρει ο φίλος μας κ. Λιναρδάκης.
 

Attachments

  • DOXASTIKA AG NIKOLAOU.pdf
    869.4 KB · Views: 1,029

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Μιας και συνηθίζεται οι εορτάζοντες να κερνάνε, ιδού και το δικό μου κέρασμα!


Το Δόξα των εσπερίων, το φιλοτέχνησα εγώ με συρραφές (κλοπές αν έλεγα,
Καί ἠμεῖς ζαλπίζωμεν ἐν ζάλπιγγι ἀσμάτων ὅτι. . . εἶσαι ἀχτύπητος φίλτατε compsitore, ὄχι βέβαια γιά κάτι μικροκλοπές πού ἀναφέρεις, :D ἀλλά γιά τό δεινόν συνθετικόν σου τάλαντον.
Νά εἶσαι καλά.
Καί ἀπό τώρα (είθισται ἐξ ἄλλου τοῦτο νά λέγεται κατά τήν λῆψιν τοῦ κεράσματος, ἐκτός ἐάν καί ἕτερον ἕπεται…),παρακαλῶ νά δεχτεῖς τίς θερμές μου εὐχές γιά ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Ακούγεται λοιπόν η Ιταλίδα εκφωνήτρια να λέει:
Ζαλπίζομεν εν Ζάλπιγγι..... Compositore Nikolaos Giannou....:D:D:D
Μέχρι και το Βατικανό έφτασε η ... χάρη μου!:D

Τον τίτλο αυτόν τον καθιερώνω πλέον κ.Νίκο :D:D:D:D

Compositore ................ :D

Κάτι ήξερε η Ιταλίδα ........ !!!:D
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Τελικά συμφωνήθηκε να του ψάλλει το Δόξα των αίνων και την απομαγνητοφώνηση ποιός την έκανε; (Η απάντηση στο συνημμένο:D)

Μπράβο, κ. Γιάννου.... εεεε, κύριε Compositore! Bella, Bella!!

Πείτε μας, τώρα... η ηχογράφηση αυτή του Δοξαστικού των Αίνων που έκανε η αφεντιά σας.... ΥΠΑΡΧΕΙ;; :)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εγώ σας είπα μια ιστορία με το σχετικό ευτράπελό της και μου κολλήσατε το ... compositore...
Α!, ρε Stanitsas, πού θα μου πας, βουνό με βουνό δε σμίγει!:D:D:D
Απόστολε,
Η κασέττα δεν ήταν δική μου... Αν την είχα, τα κείμενα δεν θα ήταν ... ξεροσφύρι...:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η συνέχεια του πρώτου μηνύματος!:D:D:D
Ξέρετε, τα χειροκροτήματα στο τέλος δεν είναι για τον .... compositore,
Αν ήταν, θα ακουγόταν το πλήθος να φωνάζει: La compositoreeeeee, la compositoreeeee!:D
Πέρα απ' την πλάκα μας, η απόδοση του χορού είναι εκπληκτική.... Και να μην ξεχνάμε ότι το δοξαστικό αυτό είναι απομαγνητοφωνηση της εκτέλεσης του άρχοντος πρωτοψάλτου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ ΣΤΑΝΙΤΣΑ!!!
 

Attachments

  • Salpisomen en salpiggi TH. Basilikos.mp3
    7.6 MB · Views: 312

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Α! Ναι! το La είναι ... γαλη-κό!:D
Η πρώτη λέξη όμως που στραμπούληξα τη γλώσσα μου να την πω, τί ... πά' ... να πει;
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβάζω τα 2 όμορφα Δοξαστικά της εορτής του Αγ. Νικολάου που μας χάρισε ο compositore Nicola... :D:D Επίσης οι εκτελέσεις των Δοξαστικών τόσο από τη χορωδία του Θ. Βασιλικού όσο και από τον κ. Χαρδαβέλλα είναι πανέμορφες!

Υ.Γ. Τα ισοκρατήματα τα έγραψα σύμφωνα με τις ηχογραφήσεις που ανέβασε ο κ. Γιάννου. Του μεν εσπερινού από την εκτέλεση του κ. Χαρδαβέλλα (σε κανα 2 σημεία έβαλα κ' κάποια επιπλέον), του δε όρθρου από την χορωδία του Θ. Βασιλικού.
 

Attachments

  • Εσπέριο Δοξαστικό Αγ. Νικολάου.pdf
    67.3 KB · Views: 176
  • Δοξαστικό των Αίνων Αγ. Νικολάου.pdf
    63.6 KB · Views: 246
Last edited:
Top