Αιφνίδιος θάνατος Γεωργίου Παρπαρά

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
[FONT=&quot]Την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου, εντελώς απροσδόκητα, [/FONT][FONT=&quot]σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα (στον εθνικό δρόμο Ηρακλείου - Αγίου Νικολάου στο ύψος Χερσονήσου), [/FONT][FONT=&quot]καθ' οδόν[/FONT][FONT=&quot] για την προγραμματισμένη μας πρόβα, ο [/FONT][FONT=&quot]Γεώργιος Παρπαράς,[/FONT][FONT=&quot] μέλος του χορού μας "Οι Κρήτες Μαΐστορες" . Με αφορμή αυτή την δυσάρεστη είδηση, συντάξαμε την παρακάτω συλλυπητήρια έκφραση, την οποία αναρτούμε στην κοινότητα, εις μνήμην του πολύ καλού μας φίλου που τόσο νωρίς (μόλις 40 ετών) έφυγε από τη ζωή. Σας παραθέτουμε και το γνήσιο αντίτυπο της συλλυπητήριας έκφρασης, το οποίο εστάλη αρμοδίως στη Νεάπολη Λασιθίου για να αναγνωστεί στην Εξόδιο Ακολουθία, η οποία θα τελεσθεί στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, τον επονομαζόμενο και ως "η μεγάλη Παναγία".
[/FONT]

ΧΟΡΟΣ ΨΑΛΤΩΝ "ΟΙ ΚΡΗΤΕΣ ΜΑΪΣΤΟΡΕΣ"
ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ ΚΡΗΤΗΣ

[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]Στή θλιβερή εἴδηση τοῦ ἀπροσδόκητου θανάτου τοῦ Ἐκλεκτοῦ μέλους τοῦ Χοροῦ μας, Γεωργίου Παρπαρᾶ, κατοίκου ἐν ζωῇ Νεαπόλεως Λασιθίου, ὁ ὁποῖος διακρινόταν γιά τό ἀπαράμιλλο ἦθος, τήν ψυχική του εὐγένεια, τή βαθειά Ὀρθόδοξη Πίστη του καί τήν μεγάλη ἀγάπη του πρός τήν Ἐκκλησιαστική Μουσική καί τήν Ψαλτική μας Τέχνη ἰδιαίτερα, ὁ Χοράρχης καί τά μέλη τοῦ Χοροῦ, ἐκφράζουμε τήν βαθύτατη ψυχική μας ὀδύνη γιά τόν αἰφνίδιο θάνατό του καί τά εἰλικρινή μας συλλυπητήρια πρός τήν ἀγαπημένη του σύζυγο Ἑλένη καί τούς οἰκείους του, εὐχόμενοι ὁ Κύριός μας, πού εἶναι Κύριος τῆς ζωῆς καί τοῦ θανάτου, νά ἀναπαύσει τήν ψυχή του μετά Ἁγίων καί Δικαίων.[/FONT]
[FONT=&quot]Πιστεύουμε ὅτι καί στούς οὐρανούς θά συνεχίσει νά ὑμνεῖ τόν Κύριο μαζί μέ τούς ἐκλεκτούς Πρωτοψάλτες τῆς θριαμβεύουσας Ἐκκλησίας, κυρίως δέ τόν Θρασύβουλο Στανίτσα, τοῦ ὁποίου τήν ψαλτική τέχνη ἐκτιμοῦσε ἰδιαίτερα.[/FONT]
[FONT=&quot]Νά εἶναι αἰωνία ἡ Μνήμη του.[/FONT]

[FONT=&quot]Ὁ Χοράρχης, Ἀντώνιος Κων. Πλαΐτης[/FONT]​
[FONT=&quot]καί τά Μέλη.

[/FONT]

 

Attachments

  • Συλλυπητήρια Έκφραση (Γεωργίου Παρπαρά) 24-9-2009.doc
    4.1 MB · Views: 29
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
[FONT=&quot]Την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου, εντελώς απροσδόκητα, [/FONT][FONT=&quot]σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα (στον εθνικό δρόμο Ηρακλείου - Αγίου Νικολάου στο ύψος Χερσονήσου), [/FONT][FONT=&quot]καθ' οδόν[/FONT][FONT=&quot] για την προγραμματισμένη μας πρόβα, ο [/FONT][FONT=&quot]Γεώργιος Παρπαράς,[/FONT][FONT=&quot] μέλος του χορού μας "Οι Κρήτες Μαΐστορες" . Με αφορμή αυτή την δυσάρεστη είδηση, συντάξαμε την παρακάτω συλλυπητήρια έκφραση, την οποία αναρτούμε στην κοινότητα, εις μνήμην του πολύ καλού μας φίλου που τόσο νωρίς (μόλις 40 ετών) έφυγε από τη ζωή.[/FONT]


Ετοιμαζόμουν να γράψω για το θλιβερό αυτό γεγονός, ερχόμενος από την εργασία μου και βλέπω πως ήδη ανακοινώθηκε.

Ο Γεώργιος Παρπαράς, ήταν μέχρι πρό τινος (μέχρι πριν 3-4 μήνες νομίζω) κάτοικος Θεσσαλονίκης (Χαριλάου), επιστήθιος φίλος για 2 και πλέον δεκαετίες, ιδιαίτερα φιλακόλουθος (βρεθήκαμε μαζί σε πάμπολλες αγρυπνίες), ιδιαίτερα φιλαγιορείτης (συμψάλλαμε σε μεγάλο αριθμό πανηγύρεων στο Αγ. Όρος) και άνθρωπος "ζηλωτικού" ορθοδόξου φρονήματος. Ανυποχώρητος σε θέματα πίστεως, δόγματος και τάξεως, μεγάλος λάτρης και υποστηρικτής της πατριαρχικής σχολής και ιδιάιτερα του Θρασύβουλου Στανίτσα (όπως αναφέρθηκε) και ανήσυχος ερευνητής της προφορικής παράδοσης (δεν άφηνε σε ησυχία κανέναν παλαιό με τις ερωτήσεις του).

Εδώ και μια δεκαετία περίπου απέκτησε σταθερή εργασια στο Ταχ, Ταμιευτήριο και λίγο-λίγο απομακρύνθηκε από τους προβληματισμούς του για το αν θα ακολουθήσει ή όχι τον μοναχισμό. Πολύ πρόσφατα παντρεύτηκε και μετακόμισε στην Κρήτη
όπου και έγινε μέλος του χορού "Οι Κρήτες Μαΐστορες" υπό τον Αντώνιο Πλαϊτη.

Άκουσα χωρίς να μπορώ να επιβεβαιώσω πως η γυναίκα του είναι στον 2ο μήνα εγκυμοσύνης.

Κύριος οίδεν! Αιωνία σου η μνήμη αγαπημένε φίλε! Ο Κύριος να αναπάυει την ψυχή σου εις τας αιωνίους Μονάς, να ενδυναμώνει και να δίνει υγεία στους συγγενείς, αλλά και στους πάμπολλους φίλους σου σε όλη την Ελλάδα, για να σε μνημονεύουν!

Χαραλάμπης

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μόλις έλαβα αυτό το μέηλ από τον Δ. Σκρέκα!
Χάρη, χαίρε

Ο Θεός να τον αναπαύσει, αλλά η συνωνυμία με τον γνωστό μας Γιώργο με τρόμαξε... Μόλις διάβασα ότι ο αποθανών ήταν κάτοικος Κρήτης, και είχε σύζυγο, κατάλαβα ότι αν και Στανιτσικός δεν είναι ο δικός μας... Τί κάνει άραγε; Έχεις κανένα νέο του;

Ζωή σε λόγου μας Δημήτρη μου, ο δικός μας ο Γιώργος είναι!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας


Ετοιμαζόμουν να γράψω για το θλιβερό αυτό γεγονός, ερχόμενος από την εργασία μου και βλέπω πως ήδη ανακοινώθηκε.

Ο Γεώργιος Παρπαράς, ήταν μέχρι πρό τινος (μέχρι πριν 3-4 μήνες νομίζω) κάτοικος Θεσσαλονίκης (Χαριλάου), επιστήθιος φίλος για 2 και πλέον δεκαετίες, ιδιαίτερα φιλακόλουθος (βρεθήκαμε μαζί σε πάμπολλες αγρυπνίες), ιδιαίτερα φιλαγιορείτης (συμψάλλαμε σε μεγάλο αριθμό πανηγύρεων στο Αγ. Όρος) και άνθρωπος "ζηλωτικού" ορθοδόξου φρονήματος. Ανυποχώρητος σε θέματα πίστεως, δόγματος και τάξεως, μεγάλος λάτρης και υποστηρικτής της πατριαρχικής σχολής και ιδιάιτερα του Θρασύβουλου Στανίτσα (όπως αναφέρθηκε) και ανήσυχος ερευνητής της προφορικής παράδοσης (δεν άφηνε σε ησυχία κανέναν παλαιό με τις ερωτήσεις του).

Εδώ και μια δεκαετία περίπου απέκτησε σταθερή εργασια στο Ταχ, Ταμιευτήριο και λίγο-λίγο απομακρύνθηκε από τους προβληματισμούς του για το αν θα ακολουθήσει ή όχι τον μοναχισμό. Πολύ πρόσφατα παντρεύτηκε και μετακόμισε στην Κρήτη
όπου και έγινε μέλος του χορού "Οι Κρήτες Μαΐστορες" υπό τον Αντώνιο Πλαϊτη.

Άκουσα χωρίς να μπορώ να επιβεβαιώσω πως η γυναίκα του είναι στον 2ο μήνα εγκυμοσύνης.

Κύριος οίδεν! Αιωνία σου η μνήμη αγαπημένε φίλε! Ο Κύριος να αναπάυει την ψυχή σου εις τας αιωνίους Μονάς, να ενδυναμώνει και να δίνει υγεία στους συγγενείς, αλλά και στους πάμπολλους φίλους σου σε όλη την Ελλάδα, για να σε μνημονεύουν!

Χαραλάμπης


Προσυπογράφω όλα όσα τόσο αληθινά έγραψε ο φίλος Χάρης, ευχόμενος κι εγώ ταπεινά ο Κύριος πάντων να δίνει ανάπαυση στην ψυχή του αγαπημένου μας Γεωργίου, κ στους οικείους του την εξ ύψους παρηγορίαν, ειδικά στη σύζυγό του! Θυμάμαι πώς πριν κάποια χρόνια μου είχε ανακοινώσει συντετριμμένος τον θάνατο του Δημητρίου Νίκου από τη Νάουσα, που κι εκείνος σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Η αγάπη του Γιώργου για τον Άρχοντα Στανίτσα ήταν μοναδική κ ανυπόκριτη. Συνεχώς έδινε το όνομά του να το μνημονεύουν ιερείς. Αγαθότατες οι μνήμες μου κι από Πανηγύρεις στον Άθω και αλλού. Αφειδώς μοίραζε πραγματικά σε όλους ηχογραφήσεις με εκλεκτά ακούσματα.

Αιωνία σου η μνήμη, αδελφέ Γιώργο!

Δ.
 
Last edited:

en_elladi

Μέλος
Καλό Παράδεισο και καλή ανάπαυση στον κύριο Γεώργιο Παρπαρά!!!
Ο Κύριός μας να αναπαύσει την ψυχή του!
Τα θερμά μου συλλυπητήρια σε όσους γνώρισαν τον κύριο Γεώργιο και ιδίως στους συγγενείς του!
Αιωνία η μνήμη αυτού!!!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Αφού ευχηθώ και γω νάναι αναπαυμένη η ψυχή του παλληκαριού,
να παρακαλέσω τα μέλη ( τουλάχιστον ) του φόρουμ, όταν μπαίνουν στ' αυτοκίνητά τους να κάνουν και κάνα ΣΤΑΥΡΟ.
Διότι ως γνωστόν οι αγωνιστές πριν τη μάχη - απ' όπου δεν ήξεραν αν θα γυρίσουν ΖΩΝΤΑΝΟΙ - ΚΑΙ το ΣΤΑΥΡΟ τους κάνανε και καλό βόλι λέγανε.
Μην πηγαίνετε σε μάχη, υποτιμώντας τον ΕΧΘΡΟ. Δεν κοιμάται ποτέ.
Όποιος στη μάχη (=δρόμους ) πάει για να πεθάνει, για πόλεμο (=ζωή) δεν κάνει. Γι' αυτό μην ξεχνάτε το όπλο σας.... Please !

Ο Θεός μαζύ μας.
 
Ο αείμνηστος Γεώργιος Παρπαράς είχε φοιτήσει στο αναλόγιο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιοτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Λυκούργου Πετρίδη επί μία δεκαετία περίπου και ήταν ένθερμος υποστηρικτής του Πατριαρχικού ύφους και ιδιαιτέρως του τρόπου ερμηνείας του μεγάλου Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Θρασυβούλου Στανίτσα. Ήταν αξιόλογος ιεροψάλτης, με ορθόδοξο εκκλησιαστικό ήθος και φρόνημα, αλλά και με πλούσιες γνώσεις γύρω από την εκκλησιαστική μουσική, βρισκόταν όμως ενσυνειδήτως χωρίς αναλόγιο, "για να μη δεσμεύεται - όπως χαρακτηριστικά έλεγε - και να μπορεί να συμψάλλει με ιεροψάλτες που τον ευφραίνουν, και να συμμετέχει στις διάφορες πανηγύρεις ναών και μοναστηριών"
Έχω κι εγώ ευχάριστες αναμνήσεις από συμψαλμωδίες με τον αείμνηστο Γεώργιο όταν ερχόταν να συνδράμει στις πανηγύρεις των ναών της Θεσσαλονίκης.
Ας είναι αιωνία σου η μνήμη αξιομακάριστε και αείμνηστε αδελφέ Γεώργιε!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Tι να πει κανείς, όταν μαθαίνει τέτοια νέα... Ο Θεός να τον αναπαύσει και να δίνει δύναμη κ κουράγιο στους συγγενείς κ ειδικά στη σύζυγό του.
Απίστευτο... Εγώ δεν ήξερα καν ότι είναι στην Κρήτη.
Με το Γιώργο γνωριζόμαστε από 15ετίας με κλασικό τόπο συνάντησης τις πανηγύρεις του Αγ. Όρους όπου πιστά ακολουθούσε (με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα από εμένα) τους Δανιηλαίους κ Θωμάδες.
Στανιτσικός αλλά και θαυμαστής του Νεοχωρίτη να συμπληρώσω. Ήταν ο πρώτος μάλιστα που μου είχε βάλει να τον ακούσω, σε κασετοφωνάκι στο Όρος!
Αδελφέ Γιώργο, αιωνία σου η μνήμη.
 

kyrkakav

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΚΑΒΕΛΑΚΗΣ
Αγαπητοί φίλοι,
Είναι πραγματικά λυπηρό να αναγκάζεσαι να αντιμετωπίζεις μέσα στην καθημερινή σου επαγγελματική ενασχόληση στο νοσοκομείο βαρέως πάσχοντες ή ακόμα και αποβιώσαντες ανθρώπους. Πολύ δε περισσότερο όταν αυτοί είναι φίλοι και συνοδοιπόροι σε ένα μαγικό κόσμο, όπως αυτός της ψαλτικής τέχνης.
Βρέθηκα στην εξαιρετικά δυσάρεστη θέση να «συναντήσω» υπό αυτές τις συνθήκες έναν γλυκύ, πράο και με φιλόμουσες ευαισθησίες και ανησυχίες φίλο και συνχορωδό• να είμαι ο πρώτος που διαπίστωσε ότι «το θανατηφόρο περιστατικό» που κατέφθασε το βράδυ της Τετάρτης 23 Σεπτεμβρίου 2009 στην αίθουσα επειγόντων περιστατικών του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου αφορούσε τον αγαπητό Γεώργιο Παρπαρά.
Παρότι η κοινή μας πορεία στο αναλόγιο της Παναγίτσας Μασταμπά και στο Χορό Ψαλτών «Οι Κρήτες Μαΐστορες» δεν ήταν μακρά, μπορώ εντούτοις να κρατήσω στη μνήμη μου εικόνες, παραστάσεις και αναμνήσεις δυνατές από έναν άνθρωπο που οι γνώσεις του και η αγάπη του για την Βυζαντινή Μουσική αποτελούσαν κοινή γλώσσα, που από μόνη της αρκούσε να τον πλησιάσεις και να συζητήσεις μαζί του• που η ευγένεια, η καλοσύνη και η καταδεκτικότητα του δεν άφηναν σε κανένα περιθώριο να μην τον θεωρήσει «δικό του άνθρωπο». Αποτελεί όντως εξαιρετική τιμή για εμάς, την παρέα μας, τη χορωδία μας και τον δάσκαλό μας, που ο Γεώργιος ερχόμενος στην Κρήτη μας επέλεξε για «ψαλτική στέγη».
Τολμώ να αποκαλύψω το περιεχόμενο τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχαμε πριν από λίγο καιρό, γνωρίζοντας ότι ενδεχομένως δεν είναι σύμφωνο με την ιατρική δεοντολογία - το θεωρώ όμως αντιπροσωπευτικό δείγμα της ποιότητας του ανθρώπου και της βαθειάς πίστης του στο Θεό. «Γιατρέ, η γυναίκα μου είναι έγκυος. Θέλω να μου βρεις έναν γυναικολόγο να την παρακολουθεί. Μοναδική προϋπόθεση να μην έχει κάνει εκτρώσεις»…..
Ελπίζω φίλε Γιώργο ότι ο αμετρήτου ευσπλαχνίας Κύριος θα παρηγορήσει την αγαπημένη σου σύζυγο και θα σου χαρίσει αντί των επιγείων τα ουράνια, αντί των φθαρτών τα άφθαρτα, αντί των προσκαίρων τα αιώνια.
Αιωνία σου η μνήμη αξιομακάριστε αδελφέ, καλό Παράδεισο.

ΥΓ: Ως ελάχιστο φόρο τιμής, τα μέλη του Χορού Ψαλτών «Οι Κρήτες Μαΐστορες» θα ψάλλουν κατά την εξόδιο ακολουθία, η οποία θα πραγματοποιηθεί στη Νεάπολη Λασιθίου την Παρασκευή και ώρα 4 το απόγευμα.
 
Last edited:

Iannakis Iannis

Νέο μέλος
Αιωνια σου η μνημη Φιλε Γιωργο και σε ευχαριστω για ολα οσα εχεις κανει για μενα αλλα και αλλους φιλους...
 
Ως μέλος του Χορού Ψαλτών "Οι Κρήτες Μαΐστορες" θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω δυο λόγια για τον πραγματικά αδικοχαμένο φίλο και συνάδελφό μας Γιώργο Παρπαρά.
Προσυπογράφω κατ΄αρχάς στο ακέραιο όσα ειπώθηκαν στα προηγούμενα μηνύματα για τον ήπιο χαρακτήρα και το Ορθόδοξο χριστιανικό ήθος του αειμνήστου. Και μόνο το γεγονός ότι έψαχνε για την γυναίκα του γυναικολόγο που να μην έχει κάνει εκτρώσεις, τα λέει όλα..

Δέκα ακριβώς μέρες πριν από το τραγικό ατύχημα, παραμονή της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού, προσφέρθηκε ευγενικά να μεταφέρει με το αμάξι του τον Χοράρχη μας, κ. Πλαΐτη, το γιο του Κων/νο κι εμένα στην πανηγυρίζουσα Ιερά Μονή Τιμίου Σταυρού Βωσάκου (στο Νομό Ρεθύμνου) για να ψάλλουμε στον πανηγυρικό Εσπερινό.
Κατα τη διάρκεια της διαδρομής διαπιστώσαμε όλοι οι επιβαίνοντες ένα άλλο πάθος που είχε ο Γιώργος, εκτός από την Ψαλτική, το πάθος για την ταχύτητα, που τελικά απέβη μοιραίο για τη ζωή του.
Στην επιστροφή μας στο Ηράκλειο και κατεβαίνοντας από το αμάξι, του εἰπα: "Γιώργο σ΄ευχαριστούμε πολύ, αλλά ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που μπήκα στο αμάξι σου!"
Που να το ήξερα ότι όντως θα ήταν η τελευταία φορά...
Ότι δέκα μέρες μετά θα ετοιμάζαμε τις παρτιτούρες της εξοδίου ακολουθίας για να τις ψάλλουμε στην κηδεία του...

Η νεκρώσιμος ακολουθία πραγματοποιήθηκε σε ιδιαίτερα φορτισμένο κλίμα, αλλά ψάλλαμε με περίσσεια όρεξη για τον φίλο μας και προσευχηθήκαμε για την ψυχή του.
Το τραγικότερο απ΄όλα ήταν ότι από την Κυριακή 27 Σεπτ. θα ανελάμβανε να διδάξει στο νεοσύστατο τμήμα της Σχολής Βυζ. Μουσικής της Ι. Μητροπόλεως Πέτρας και Χερρονήσου, που θα λειτουργούσε στη Νεάπολη Λασιθίου, όπου και διέμενε. Την ημέρα εκείνη θα τον παρουσίαζε στους μαθητές ο Χοράρχης μας και διευθυντής της Σχολής κ. Πλαΐτης, αλλά δεν πρόλαβε δυστυχώς...
Ο Γιώργος είχε πραγματικά πολλά να προσφέρει και δεν έπρεπε να φύγει τόσο νωρίς.

Να πω ακόμη ότι στην προγραμματισμένη μας πρόβα την Τετάρτη, 30 Σεπτ. τηρήσαμε στην μνήμη του ενός λεπτού σιγή και ψάλλαμε το "αιωνία η μνήμη".
Κλείνοντας θα ήθελα να απευθυνθώ σε όλους εσάς τους φίλους του από τη Βόρειο Ελλάδα που τον γνωρίσατε καλύτερα και να σας πω αυτό που είπε στην εξόδιο ακολουθία ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου, κ.κ. Νεκτάριος, που προεξήρχε αυτής:
"Παρακαλώ τους γονείς και τους οικείους του να μην χρεώσουν στην Κρήτη τον θάνατό του. Η Κρήτη τον αγάπησε τον Γιώργο".
Και πραγματικά σας βεβαιώνω ότι όλοι εμείς εδώ, τον αγαπήσαμε, αν και γνωριζόμασταν για μικρό μόνο διάστημα.

Ας είναι αιωνία η μνήμη του.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
..........................................
Και μόνο το γεγονός ότι έψαχνε για την γυναίκα του γυναικολόγο που να μην έχει κάνει εκτρώσεις, τα λέει όλα..
..................................................................................................
Ας είναι αιωνία η μνήμη του.

Τεταρτη πεθανε και το Σαββατο το πρωϊ , ειχε ραντεβου με γυναικολογο της εγκρισεως του , για να αναλαβει την γυναικα του . Δεν προλαβε . ΔΗΣΤΥΧΩΣ .
Αιωνια Σου η Μνημη Γιωργο .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ερχόμενο Σάββατο (31-10) θα τελεσθεί από τον Μητροπολίτη Πέτρας Νεκτάριο, το 40ήμερο μνημόσυνο εις μνήμη του Γεωργίου Παρπαρά, στον Μητροπολιτικό Ναό Νεαπόλεως Λασιθίου "Η Μεγάλη Παναγία". Στην Θεία Λειτουργία που θα προηγηθεί, καθώς και στην επιμνημόσυνο δέηση, θα ψάλλει ο χορός "Οι Κρήτες Μαΐστορες", υπό την διεύθυνση του δασκάλου μας Αντωνίου Πλαΐτη.
Ας ευχηθούμε όλοι ο Θεός να τον αναπαύσει και να τάξει την ψυχή του μετά των δικαίων.
 
Last edited:
Top