Π71. "Των Αγίων Πατέρων..." Ι.Θ.Σ.

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Το δοξαστικό των Αίνων της Κυριακής των Αγίων Πατέρων του Ι. Σακελλαρίδη. Προσπάθησα να διορθώσω όλα τα ορθογραφικά λάθη με τις πενιχρότατες γνώσεις μου και με σημαντικό βοήθημα την εργασία του π. Ευφραίμ εδώ. Έκανα το καλύτερό μου αλλά επειδή σίγουρα θα υπάρχουν λάθη, αν θέλει κάποιος ας μου τα επισημάνει.
Ευχαριστώ. (To τελικό, διορθωμένο αρχείο πιο κάτω!)
 

Attachments

  • των αγιων πατέρων.pdf
    43.8 KB · Views: 498
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κρυπτογράφησες το όνομα του Σακελλαρίδη, γιατί αλλιώς δεν θα ανοίγαμε το μήνυμα. Αυτό λέγεται εξαπάτηση...

:rolleyes:

Λοιπόν, ωστόσο, συγχαρητήρια για τον κόπο σου εν μέσω εξεταστικής να γράφεις κείμενα και κυρίως για τον ζήλο σου να αναδείξεις τη δουλειά ενός ανθρώπου που δεν ευδοκιμεί πολύ στην εκτίμηση των παραδοσιακών ψαλτών - καλώς ή κακώς. Εμένα προσωπικά τα 2 μουσικά του κείμενα που έχεις δημοσιεύσει με έχουν βοηθήσει να καταλάβω ότι κάθε άλλο παρά "χάσμα μέγα ἐστήρικται" ανάμεσα στον Σακελλαρίδη και τους άλλους μελοποιούς. Μια πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά που θα μπορούσε να γίνει κάποτε είναι όχι η κριτική έκδοση που είπες, αλλά μια προσπάθεια να διασκευαστούν τα κείμενα του Σακελλαρίδη προς ένα πιο βυζαντινό ύφος. Αυτό μπορεί να τα ξαναέβαζε στο ρεπερτόριο του ψαλτικού κόσμου, δεδομένου ότι όπως φαίνεται ο άνθρωπος αυτός είχε πολύ ενδιαφέρουσες μουσικές ιδέες - εννοώ στη σύνθεση.

Δυστυχώς, μιλώ με πολύ λίγα στοιχεία και μπορεί να λεω ανοησίες, γιατί ομολογώ ότι έχω σκοτάδι από συνθέσεις του, αν εξαιρέσουμε τα πολύ δημοφιλή του λειτουργικά.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ομολογώ ότι έχω σκοτάδι από συνθέσεις του, αν εξαιρέσουμε τα πολύ δημοφιλή του λειτουργικά.

Που τα έψαλλε ακόμη κι ο αείμνηστος Σπυρ. Περιστέρης επι αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου για να ... ψάλλει μαζί του το εκκλησίασμα (περισσότερο οι γυναίκες)... Και φυσικά το «Φως ιλαρόν» που κατώρθωσε να εισχωρήσει μέχρι και μέσα στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό, ακριβώς λόγω της αμάθειας των ψαλλόντων αυτό και της ευκολίας αποστήθισής του, που με την εκτέλεσή του στην συγκερασμένη κλίμακα μπαίνει και το σεκόντο και όταν άλλα λέει ο χοροστατών ιεράρχης και άλλα οι ημιμαθείς ιερείς γίνεται το «μάλε βράσε»..:D
Ίσως ρωτήσετε, «εσύ τί λες;» Το ίδιο λέω μα με χρώμα δευτέρου ήχου και «ισοκράτημα».
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Που τα έψαλλε ακόμη κι ο αείμνηστος Σπυρ. Περιστέρης επι αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου για να ... ψάλλει μαζί του το εκκλησίασμα (περισσότερο οι γυναίκες)... Και φυσικά το «Φως ιλαρόν» που κατώρθωσε να εισχωρήσει μέχρι και μέσα στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό, ακριβώς λόγω της αμάθειας των ψαλλόντων αυτό και της ευκολίας αποστήθισής του, που με την εκτέλεσή του στην συγκερασμένη κλίμακα μπαίνει και το σεκόντο και όταν άλλα λέει ο χοροστατών ιεράρχης και άλλα οι ημιμαθείς ιερείς γίνεται το «μάλε βράσε»..:D
Ίσως ρωτήσετε, «εσύ τί λες;» Το ίδιο λέω μα με χρώμα δευτέρου ήχου και «ισοκράτημα».

Και οχι μονο ο Περιστερης αλλα και ο Χρυσανθος στην Θεσσαλονικη , κατοπιν απαιτησεως του τοτε Μητροπολιτου Λεωνιδα . Τα εψαλλε με την χορωδια του , εναρμονισμενα με ολες τις φωνες σε Πλ.Α και αξιον εστιν ελεγε το του Πλ.Δου . Ομολογω οτι μου αρεσαν σαν ακουσμα . Εχω καμει μια εκπομπη οπου στον Αγιο Δημητριο ιερουργει ο Μητροπολιτης Ιωαννινων Θεοκλητος (καταπληκτικος) και αν θυμαμαι καλα ψαλλωνται αυτα τα λειτουργικα .
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Λοιπόν, το ξανανεβάζω διορθωμένο μετά τις υποδείξεις του π. spyridon και του Nikos L. τους οποίους ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσαν!!!

(Με πρόδωσε η απροσεξία μου και η... τεχνολογία: ξέχασα ένα γοργό, και την ίδια φράση την έκανα copy-paste τρεις φορές!!!:rolleyes: Και στον τελικό έλεγχο έψαχνα για ορθογραφικά και την λαθάρα δεν την είδα!)
 

Attachments

  • των αγιων πατέρων (διορθ.).pdf
    44 KB · Views: 869
Ευχαριστουμε παρα πολυ το μαθημα ειναι καταπληκτικο !!!!!!
Δεν χωρταινω ν το ακουω απο τον κ Δανιηλ Καραμπαση
Και παλι ευχαριστουμε
 
Top