Φάλτσοι ... βοηθοί!

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ερώτηση: Τί τους κάνετε, τί τους λέτε; Πώς τους ... σουτάρετε:D:D:D;

Νομίζω καλύτερη απάντηση δεν υπάρχει απ' αυτήν που έδωσε ο Στανίτσας μια φορά σε κάποιον: "Εσύ δεν θα ψάλλεις.... θα ακούς μόνον."

Απόστολος
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Κι ο Πετρόχειλος της ίδιας λογικής ήταν. Δεν ενθάρρυνε κανέναν να ανεβεί στο ψαλτήρι του (τουναντίον).
Όταν "μετά φόβου Θεού" πλησίασα για πρώτη φορά, μου είπε ορθά-κοφτά : "Αν ξέρεις να κάνεις ίσον, κάνε. Αν δεν ξέρεις, άκου μόνο".
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Κι ο Πετρόχειλος της ίδιας λογικής ήταν. Δεν ενθάρρυνε κανέναν να ανεβεί στο ψαλτήρι του (τουναντίον).
Όταν "μετά φόβου Θεού" πλησίασα για πρώτη φορά, μου είπε ορθά-κοφτά : "Αν ξέρεις να κάνεις ίσον, κάνε. Αν δεν ξέρεις, άκου μόνο".

Εγώ Δημήτρη σ' ένα πανηγυρικό εσπερινό είχα ακούσει τον πρωτοψάλτη (και κουμπάρο μου πλέον σήμερα) να λέει σε έναν που ήξερε οτι φαλτσάρει και γενικά οτι είναι άσχετος...'' Νικολάκη, θέλω μιά μεγάλη χάρη απόψε από σένα..." .
'' Παρακαλώ '' του λέει ο άλλος
Και του απαντάει ο κουμπάρος μου...
'' Δεν θέλω να ακούω τη φωνούλα σου...'' !!! :D:D:D
 
P

ptz

Guest
Ερώτηση: Τί τους κάνετε, τί τους λέτε; Πώς τους ... σουτάρετε:D:D:D;

-Και ένα ευχάριστο στιγμιότυπο,μα φυσικά του Δασκάλου κυρ Θρασυβούλου,από εμπειρία ''βοηθού''.
Ειναι καλοκαίρι,παρακλήσεις 15γουστου.Εχω πάει σπίτι που παραθέριζε Ν.Μάκρη.Ξαφνικά σηκώνεται και μου λέει,πάμε να ψάλλουμε την παράκληση,στο Μάτι-λίγο πιό πάνω από τη Ν.Μάκρη,σε μία ωραία και μεγάλη Εκκλησία.[εχω την ηχογράφηση].Εκεί ήταν και ένας ιερομόναχος,πολύ καλός και ταπεινός.Αρχίζουμε τα προκαταρτικά.Τότε ήλθε ένας μεγαλόσχημος παράγων Υπουργείου,που ασχολείτο με χορωδίες.Ο φίλος Ν.Γιάννου θα κατάλαβε ποιός.Μόλις αρχίσαμε να ψάλλουμε αυτός έκανε ίσον.Ομως γυρνα ο Δάσκαλος και μου λέει στο αυτί <εχει φάει σκόρδο.Βρωμάει>.Ειχε ιδιαίτερη ευαισθησία σε αυτό.Του λέω τι να κάνουμε?υπομονή.Ξαναγυρνά μετά λίγο.Δεν μπορώ,θα τον κατεβάσω μου λέει.Πράγματι,μετά λίγο κάτι του είπε-έψαλλα εγώ και δεν άκουσα τι-και κατέβηκε.Οταν τελειώσαμε και κάτσαμε στο κήπο δίπλα του ιερέα,μου λέει το αμίμητο <δεν φθάνει που ήλθε να βοηθήσει έχοντας φάει σκόρδο
ήταν και φάλτσος> Για τον φίλο Νίκο. Π.ΤΖ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ερώτηση: Τί τους κάνετε, τί τους λέτε; Πώς τους ... σουτάρετε:D:D:D;

Με πλασέ στο Γάμμα :D:D:D:D

Στο ερώτημα τώρα:
Λόγω του ότι όσοι έρχονται στο ψαλτήρι, έρχονται συνήθως μετά από προτροπή ιερέως από τη μία, και λόγω του ότι θεωρώ ότι το στασίδι ούτε το έχω νοικιάσει ούτε και μου ανήκει με οποιονδήποτε τρόπο, όσοι κι αν έρθουν στο αναλόγιο τους αφήνω να ψάλλουν με μία προϋπόθεση δίκαιη που ισχύει για όλους. Ο καθένας θα λέει τα δικά του και εγώ τα δικά μου, χωρίς "βοήθειες". Όπως όταν αυτοί ψάλλουν δεν τους "βοηθάω" το ίδιο ζητώ και από αυτούς. Φυσικά, αυτό δεν είναι πάντα αρκετό στην χώρα που ζούμε με το ταμπεραμέντο που διακατέχει την πλειοψηφία των εν λόγω βοηθών, οπότε στην περίπτωση αυτή, σταματώ την ψαλμωδία και του κάνω τόπο να συνεχίσει αυτός. Φυσικά κομπλάρει, διότι άλλο είναι να κρύβεσαι πίσω από την φωνή του κάθε ταλαίπωρου που πρέπει να ακούει το συνεχόμενο μοιρολόι σου στο αυτί του και άλλο το να πρέπει να αναλάβεις τον ύμνο εξ ολοκλήρου. Έτσι πράττω εγώ, ώστε και να προσβληθεί κανείς από αυτή την για μένα δημοκρατική "εν ψαλτηρίω νομοθεσία", να τον παραπέμπω στον εκάστοτε ιερέα που ως υπέυθυνος επί των δημοσίων σχέσεων αφ' ενός, εφόσον κάνει και τον μάνατζερ του εκάστοτε "βοηθού" αφ' ετέρου, ας αναλάβει τις ευθύνες του "πελάτη" του...
 
Με πλασέ στο Γάμμα :D:D:D:D

Στο ερώτημα τώρα:
Λόγω του ότι όσοι έρχονται στο ψαλτήρι, έρχονται συνήθως μετά από προτροπή ιερέως από τη μία, και λόγω του ότι θεωρώ ότι το στασίδι ούτε το έχω νοικιάσει ούτε και μου ανήκει με οποιονδήποτε τρόπο, όσοι κι αν έρθουν στο αναλόγιο τους αφήνω να ψάλλουν με μία προϋπόθεση δίκαιη που ισχύει για όλους. Ο καθένας θα λέει τα δικά του και εγώ τα δικά μου, χωρίς "βοήθειες". Όπως όταν αυτοί ψάλλουν δεν τους "βοηθάω" το ίδιο ζητώ και από αυτούς. Φυσικά, αυτό δεν είναι πάντα αρκετό στην χώρα που ζούμε με το ταμπεραμέντο που διακατέχει την πλειοψηφία των εν λόγω βοηθών, οπότε στην περίπτωση αυτή, σταματώ την ψαλμωδία και του κάνω τόπο να συνεχίσει αυτός. Φυσικά κομπλάρει, διότι άλλο είναι να κρύβεσαι πίσω από την φωνή του κάθε ταλαίπωρου που πρέπει να ακούει το συνεχόμενο μοιρολόι σου στο αυτί του και άλλο το να πρέπει να αναλάβεις τον ύμνο εξ ολοκλήρου. Έτσι πράττω εγώ, ώστε και να προσβληθεί κανείς από αυτή την για μένα δημοκρατική "εν ψαλτηρίω νομοθεσία", να τον παραπέμπω στον εκάστοτε ιερέα που ως υπέυθυνος επί των δημοσίων σχέσεων αφ' ενός, εφόσον κάνει και τον μάνατζερ του εκάστοτε "βοηθού" αφ' ετέρου, ας αναλάβει τις ευθύνες του "πελάτη" του...
Σωστη η τοποθετηση σας κ. Χρηστο αλλα υπαρχει το ενδεχομενο ο ''βοηθος'' να το εκλαβει στραβα, δηλαδη να νομιζει οτι οχι μονο τον αποδεχεστε σαν βοηθο αλλα και σαν ψαλτη με αρκετες μουσικες γνωσεις(μου εχει τυχει).
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Ερώτηση: Τί τους κάνετε, τί τους λέτε; Πώς τους ... σουτάρετε:D:D:D;

Εχω την εντύπωση κ. Νίκο ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εδώ "Νέοι ψάλτες και ιερό αναλόγιον " και έχουν τοποθετηθεί πολλοί, ποικιλοτρόπως.
Με αγάπη Χριστού
Αθανάσιος Μπακαλούδης
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Κυρ Νικο, αν οι ‘βοηθοι-μετ’-εμποδιων’ τα εχουν καλα με την επιτροπη και τους ιερεις, δεν προκειται να γινει τιποτα, γιατι πολλες φορες, οταν τις καθημερινες λειπει ο ψαλτης, αυτοι ειναι που βοηθουν την κατασταση, και μετα απο καποιο διαστημα γινονται και defacto απαραιτητοι (εστω και αν ειναι φαλτσοι).

Παλιωτερα πριν απο 11-12 χρονια, εψαλλα αριστερα στον Αγ.Νικολαο Λονδινου (αβγαλτο ψαλτακι τοτε, πολυ νεαρος (καπου 20 χρονω), κατευθειαν απο τη σχολη, και Ταλιαδωριζων....τι 'χες Γιαννη μ' τι 'χα παντα). Ο φιλτατος κ. Δημητρης Σκρεκας που ψαλλει εκει τωρα σιγουρα εχει ακουσει τα σχετικα.

Πριν απο μενα ειχαν περασει πολλοι καταξιωμενοι και καλλιφωνοι συναδελφοι, οπως ο Ανδρεας Καζαμιας, Σαββας Παυλιδης, Ιγνατιος Παπαδοπουλος κτλ οι οποιοι καθοταν για ενα φεγγαρι, και μετα λογω της τοτε καταστασεως εφευγαν.

Επι π. Ανθιμου Ελευθεριαδη ( http://www.contra.gr/Life/News/217702.html ), ειχε δημιουργηθει μια χορωδια με φαλτσες ‘χηρες και γεροντοκορες’ και καποιον κυρ-Προκοπη ο οποιος αν και πολυ γηραλεος (καπου 80+ χρονών) ειχε μια φωναρα καμπανα.

Τελος παντων, αυτες οι γεροντοκορες και χηρες μαζευοταν καθε τοσο, και εψαλλαν τα δικα τους, απεξω, χωρις να ξερουν τι λενε, και δεν κατεβαιναν ακομα και να τους το ζητουσες. Εγω εφτασα εκει το 1998, δηλαδη μια χρονια μετα τον χαμο του π.Ανθιμου, και αυτη η χορωδια ηταν τοτε στα φορτε της, με την επιτροπη να τις στηριζει και υποστηριζει.
Οταν τους ελεγα να κατεβουν αμεσως πηγαιναν στον Αρχιμανδριτη που ηταν ιερατικως προισταμενος με μια σειρα παραπονα και κλαματα, και ανεβαιναν παλι ‘με επιτροπικο βουλευμα’ και απαιτουσαν να ψαλλουν.
Το αποτελεσμα ηταν οτι ακουγοταν ενα τεραστιο συνοθυλευμα σχολων, γενων και ηλικιων, με βασεις να αλλαζουν κατα το δοκουν, και γινοταν το ελα να δεις. Αντε τωρα να κουμανταρεις....
Κριμα που δεν εχω μια ηχογραφηση να ανεβασω, για να ακουσετε ...το χαος!!!!!

Ευτυχως απο οτι εμαθα, δοξα το Θεο, σημερα εχει πλεον κοπασει αυτο το κακο.
 

tb---

τσοπάνης
Καλημέρα , κατ εμέ ομορφότερο είναι να λέμε "συνψάλλον", αφού όσοι είναι στο αναλόγιο συνήθως "διαβάζουν" τα ίδια άγια κείμενα , και συμπροσεύχονται μαζί με τον κόσμο όλον.

Με αυτήν την προσέγγιση, όλοι είναι χρήσιμοι στο αναλόγιο. Ας είναι "φάλτσοι", ας έχουν φάει "κρεμυδόπιττα", ας έχουν πολλά αέρια στην "κοιλιακή χώρα", ότι και "στραβό" να εχουν , σίγουρα η θέληση τους να συμψάλλουν και να υμνήσουν μαζί με τους υπολοίπους είναι σημαντικότερη από τα όσα " μουσικά " θέματα μπορεί να προβλιματίζουν.

Τέλος όλοι αυτοί οι Άνθρωπες είναι το καλύτερο "μάθημα" ώστε να σταθεροποιήσουν οι Ψάλτες την μουσική απόδοση των ύμνων, να μάθουν να ακουν τον εαυτό τους και να μην επιρεάζονται από παρασπονδίες διπλανων.

Ευχαριστώ~
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ας έχουν πολλά αέρια στην "κοιλιακή χώρα"

οι όντες στο αναλόγιο αγαπητέ μου έχουν ως σκοπό την τέλεση των ακολουθιών κατά Τάξιν και μετ' ευπρεπείας κι όχι τη συλλογή.... μεθανίου:D:D:D:eek::p και/ ή άλλων... βιοκαυσίμων και οργανικών εκπομπών...!

[αλλά για να μην ξαναγράφω τα της ταπεινής μου γνώμης παραπέμπω τον τυχόν ενδιαφερόμενο στα όσα είχα γράψει στο θέμα "Νέοι ψάλτες και ιερό αναλόγιο", παρακαλώντας τους γνωρίζοντας τον τρόπο συντονιστές -αν θέλουν- να βάλουν σύνδεσμο εδώ]
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ναι ρε συ Νεκτάριε, μπορείς να προσεύχεσαι και πρέπει να προσεύχεσαι. Αν όμως δημιουργείς πρόβλημα στην όποια "χορωδία", στεναχωρείς τον ψάλτη και τον κόσμο και απο τη χασμωδία γελάνε και σχολιάζουν δεν τους βοηθάς πολύ στη προσευχή.

Αν το καταλαβαίνει αυτό ο φάλτσος δεν θα ανέβει ή τουλάχιστον θα περιοριστεί στην ανάγνωση, αν δεν το καταλαβαίνει τι να τον κάνεις, να τον αφήσεις πάνω με αποτέλεσμα τα παραπάνω;

Ακόμα χειρότερα αν εγωιστικά θέλει να παραμείνει στο αναλόγιο και (ας πούμε) να ψάλλει τι κάνουμε;

Ναι, όλοι ευπρόσδεκτοι είναι αλλά δεν είναι όλοι για όλες τις δουλειές. Η ας το θέσουμε αλλιώς ο Θεός δεν έδωσε σε όλους τα ίδια χαρίσματα.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Με πλασέ στο Γάμμα :D:D:D:DSIZE]


Σας ευχαριστώ όλους ... ομοθυμαδόν!
Έξομολόγηση:Έφαγα σουτ απ' τον Στανίτσα, πριν καλά - καλά σηκώσω το πόδι μου να πατήσω στο βάθρο του αναλογίου! (Το πόδι στον... αέρα) και ο άρχοντας: «Κάτω-κάτω!» Σημειωτέον με κάλεσε να ανέβω ο φίλος μου Κ. Ζαρακοβίτης που είχε ανέβει την προηγουμένη Κυριακή, και ήξερε τις ψαλτικές μου επιδόσεις...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στον Πατριαρχικό Ναό μια φορά πήγε ο κ. Αηδονίδης, αλλά δεν ανέβηκε. Τον βλέπει ο Πρωτοψάλτης και λέει "δώστε ένα ράσο στον δάσκαλο να ανεβεί". Μόλις ανέβηκε, γυρνά και εξηγεί ο Αηδονίδης στον Αστέρη: "Ανέβηκα και επί Στανίτσα και έφαγα μια κλωτσιά, ακόμα πονάω!"

Επίσης, θα έχετε ακούσει για το πόσο "ευγενώς" φερόταν ο Καραμάνης στους παράτονους μαθητές του! Τσιμπιές, κλωτσιές, χαστούκια κλπ έφευγαν αυθόρμητα, απροειδοποίητα και ισχυρότατα!

Όταν ο «βοηθός» είναι φάλτσος και έχει και άλλα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν, δεν είναι ανάγκη να ψάλλει και αυτός. Πιο καλά είναι να δημιουργείται αταξία και να χαλάει η κατάνυξη; Αν είναι καλοπροαίρετος, θα το καταλάβει και δεν θα παρεξηγηθεί. Κι εγώ όταν ανεβαίνω σε άγνωστο αναλόγιο δεν φωνάζω, είμαι προσεκτικός και όταν μου κάνουν νόημα παύω. Και σωστός να είμαι, δε κάνω εγώ κουμάντο και οφείλω να σεβαστώ τον ψάλτη γιατί ανεβαίνω για να διακονήσω και όχι για να φανώ. Αν πάλι είναι κακοπροαίρετος, ξίδι! Φυσικά, η παρατήρηση πρέπει να γίνει ευγενώς και με τρόπο...
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Φυσικά, η παρατήρηση πρέπει να γίνει ευγενώς και με τρόπο...

Όπως αυτή ενός παλιού δασκάλου (δεν μπορώ να θυμηθώ ποιου) ο οποίος είπε την ατάκα: "Μά, εὐλογημένε, αφοῦ δὲν εἶσαι ἀοιδός, μὴν ψάλλῃς, γιὰ νὰ μὴ γίνεσαι ἀηδής". Τέζα ο άλλος!:D:D:D
 

tb---

τσοπάνης
"...πέφτει ραβδί", που λέν και οι χωριανοί εδώ στην Κόρωνο~
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ όλους ... ομοθυμαδόν!
Έξομολόγηση:Έφαγα σουτ απ' τον Στανίτσα, πριν καλά - καλά σηκώσω το πόδι μου να πατήσω στο βάθρο του αναλογίου! (Το πόδι στον... αέρα) και ο άρχοντας: «Κάτω-κάτω!» Σημειωτέον με κάλεσε να ανέβω ο φίλος μου Κ. Ζαρακοβίτης που είχε ανέβει την προηγουμένη Κυριακή, και ήξερε τις ψαλτικές μου επιδόσεις...

Τί να έκανε ο Άρχοντας ; Να μύριζε τα νύχια του :D:D:D;;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Όπως αυτή ενός παλιού δασκάλου (δεν μπορώ να θυμηθώ ποιου) ο οποίος είπε την ατάκα: "Μά, εὐλογημένε, αφοῦ δὲν εἶσαι ἀοιδός, μὴν ψάλλῃς, γιὰ νὰ μὴ γίνεσαι ἀηδής". Τέζα ο άλλος!:D:D:D

I. Θ. Σακελλαρίδης! :wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
I. Θ. Σακελλαρίδης! :wink:
Αὐτό δέν τό ἤξερα.

Μοῦ ἔχει πεῖ ὅμως ἕνας ὑπέργηρος λυκειάρχης φιλόλογος (πού πιθανόν τόν γνώρισε ἤ τό ἄκουσε) τό ἄλλο ἐκπληκτικό, ἀπό πλευρᾶς φιλολογικῆς ἰδίως [καθ᾿ ὅσον ἐδῶ ἔχουμε συνήχηση (ἄν τό λέω καλά) τοῦ ἀοιδός μέ τό ἀηδής (ἐνοχλητικός, φορτικός)· καί ἐπειδή γνωρίζουμε τήν φιλολογική του δεινότητα], ὅτι σέ δύο νέους (δέν ξέρω ἄν ὑπῆρξαν καί ἐπώνυμοι μετέπειτα) καθημένους κάτωθεν τοῦ ἀναλογίου του καί πού ἀντιλήφθηκε ὅτι γνωρίζουν..., τούς εἶπε:

ᾆσσατε καὶ ᾆσατε​

(πού σημαίνει: μετακινηθεῖτε δι᾿ ἅλματος -ἀνεβεῖτε- καί ψάλατε)​


ΥΓ. Ὑπάρχει, λοιπόν, καί ἡ καλή πλευρά τῶν βοηθῶν.


 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλημέρα , κατ εμέ ομορφότερο είναι να λέμε "συνψάλλον", αφού όσοι είναι στο αναλόγιο συνήθως "διαβάζουν" τα ίδια άγια κείμενα , και συμπροσεύχονται μαζί με τον κόσμο όλον.

Με αυτήν την προσέγγιση, όλοι είναι χρήσιμοι στο αναλόγιο. Ας είναι "φάλτσοι", ας έχουν φάει "κρεμυδόπιττα", ας έχουν πολλά αέρια στην "κοιλιακή χώρα", ότι και "στραβό" να εχουν , σίγουρα η θέληση τους να συμψάλλουν και να υμνήσουν μαζί με τους υπολοίπους είναι σημαντικότερη από τα όσα " μουσικά " θέματα μπορεί να προβλιματίζουν.

Τέλος όλοι αυτοί οι Άνθρωπες είναι το καλύτερο "μάθημα" ώστε να σταθεροποιήσουν οι Ψάλτες την μουσική απόδοση των ύμνων, να μάθουν να ακουν τον εαυτό τους και να μην επιρεάζονται από παρασπονδίες διπλανων.

Αν και κατανοώ το πνεύμα του Νεκτάριου (χωρίς να θέλω να υπεισέλθω στις βιολογικές λειτουργίες του καθενός, αυτό είναι όπως το τσιγάρο, δηλαδή καλό είναι να γίνεται, αρκεί να μην ενοχλούνται οι υπόλοιποι...:D:D), εντούτοις στο θέμα του φάλτσου στο αναλόγιο από διάφορους παρατρεχάμενους δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο "light" ώστε να το κοιτάμε μόνο με την οπτική της ευγένειας, του σεβασμού και της συμπάθειας.

Η Εκκλησία μας έχει αναθέσει ένα διακόνημα, απέναντι στο οποίο έχουμε ευθύνη, η οποία απορρέει από τον ένθεο ψαλτικό ζήλο. Ο καθένας από εμάς, έχοντας ακούσει τους τόσους μεγιστάνες που πέρασαν από τα ιερά αναλόγια, επιθυμεί τουλάχιστον μία ορθή απόδοση των ψαλλομένων, πράγμα για το οποίο καταβάλλει κόπο και προετοιμασία, όπως και η προαναφερθέντες εξάλλου, δεν υπάρχει ουδής από μήτρας ψάλτης σωστά; Με αυτή την λογική, είναι απολύτως φυσιολογική η αντίδραση του μακαρίτη του Στανίτσα, καθώς και του κάθε Στανίτσα, ο οποίος θέλει το εκκλησίασμα να ευφραίνεται και όχι να ταράζεται την ώρα των ακολουθιών. Δεν είναι ντροπή να παραδεχτεί κανείς ότι δεν κάνει για αυτό το διακόνημα, όσο κι αν το αγαπάει κατά τα άλλα, εφόσον κάποιοι παράγοντες συνετέλεσαν ώστε να μην είναι σε θέση να αποδώσει έναν ύμνο με την πρέπουσα ιεροπρέπεια, κατά τους κανόνες της εν χρήση μουσικής της ψαλτικής.

Υ.Γ. Με λίγα λόγια, έχω περάσει κάτω από οικοδομές και έχω ακούσει κάτι σοβατζήδες με απίστευτες φωνές να τραγουδούν αθάνατα λαϊκά άσματα. Όσο κι αν τα λένε όμως εκεί, δεν θα διανοηθούν ποτέ να ανέβουν στο πάλκο, δεν είναι κακό αυτό, ο καθένας όπου αφιερώσει τον εαυτό του.
 
Top