Κατανυκτικός Εσπερινός (Α' Νηστειών) 8-3-1987 Ι. Ν. Χρυσ/σης Αθηνών (Παϊκόπουλος-Τζανάκος)

P

ptz

Guest
-Οι παλαιότεροι συνάδελφοι θα θυμούνται οτι στις 10ετιες '70 και '80,ο αείμνηστος Αψάλτης και δάσκαλος κυρ.Γ.Τσατσαρώνης,ως πρόεδρος συλ.φιλων βυζ.μουσικής,εκτός άλλων "διοργάνωνε" και καταν/κούς εσπ/νους στον Ι.Ν.Χρυσ/σης Αθηνών.Σε αυτούς είχαν λάβει μέρος με χορωδίες πολλοί γνωστοί Αψάλτες.Συνήθως ιερουργούσε ο ''ιστορικός'' παπαΘανάσης Τσούμαρης.Σε έναν τετοιο κατν/κό την 8-3-87,δεξιά έψαλλε με την χορωδία Κωνλ/των ο Αψάλτης κ.Δημ.ΠΑΙΚΟΠΟΥΛΟΣ και αριστερά ο υπογράφων [Π.ΤΖΑΝΑΚΟΣ], τότε Αψάλτης Ι.Μ.Πετράκη,με χορωδούς πολλά μέλη της χορωδίας Μαίστορες ψαλτ.τέχνης[α περιόδου].Από αυτον τον κατανυκτικό επισυνάπτω το κεκραγαριο σε Δ ηχο λγτο,τα δύο στιχ.κατνκα το Μ.προκείμενο ''Εδωκας..'' από τον παπαΘανάση[που δεν ξεχνούσε ποτέ το ψαλτήρι] και το αργό ιδιομ. απόστιχο ''Δεύτε εκκαθάρωμεν'' σε [2] διαφ.συνθέσεις.Μία του ΙΑΚΩΒΟΥ και μία του Λαμπαδαρίου ΠΕΤΡΟΥ.

Καλή Σαρκ/στη και δύναμη σε όλους.
Π.ΤΖΑΝΑΚΟΣ Αψάλτης Ι.Μητρ.Ναού Σπάρτης
 

Attachments

  • Κεκργριο σύντομο Δ ήχου.mp3
    1.4 MB · Views: 261
  • στιχρά[2] κατανυκτικά ήχου.mp3
    2.5 MB · Views: 225
  • Μ.Προκείμ.Eδωκας-π.Α ΤΣΟΥΜΑΡΗΣ.mp3
    1.6 MB · Views: 281
  • Δεύτε εκθρωμεν-ΙΑΚΩΒΟΥ-Δ.ΠΑΙΚΟΠΟΥΛΟΣ.mp3
    5.9 MB · Views: 296
  • Δευτε εκθρωμεν-ΠΕΤΡΟΥ-Π.ΤΖΑΝΑΚΟΣ.mp3
    5.3 MB · Views: 277

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ευχαριστούμε, πραγματικά πολύ ωραία όλα, αλλά νομίζω του Πέτρου είναι το καλύτερο με διαφορά κιόλας (ως εκτέλεση).....
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Τα Ιδιόμελα του Πέτρου είναι αριστουργήματα, αν και λιγότερο δημοφιλή, σε σχέση με τα του Ιακώβου.
Συνηθίζω κι εγώ να λέω το δεύτερο του Πέτρου (αργό ή σύντομο στιχηραρικό) μετά το αργό του Ιακώβου από τον Πρωτοψάλτη.

υ.γ.
Συμφωνώ κι εγώ πως η εκτέλεση του δευτέρου ήταν καλύτερη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύ ωραία ακολουθία! Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Θα μπορούσατε, μήπως, να ανεβάσετε και τα υπόλποιπα κομμάτια; Και, δε θα 'ταν σωστότερο να ενταχθεί από τους συντονιστές στα του Παϊκόπουλου;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
-Οι παλαιότεροι συνάδελφοι θα θυμούνται οτι στις 10ετιες '70 και '80,ο αείμνηστος Αψάλτης και δάσκαλος κυρ.Γ.Τσατσαρώνης,ως πρόεδρος συλ.φιλων βυζ.μουσικής,εκτός άλλων "διοργάνωνε" και καταν/κούς εσπ/νους στον Ι.Ν.Χρυσ/σης Αθηνών.Σε αυτούς είχαν λάβει μέρος με χορωδίες πολλοί γνωστοί Αψάλτες.Συνήθως ιερουργούσε ο ''ιστορικός'' παπαΘανάσης Τσούμαρης.Σε έναν τετοιο κατν/κό την 8-3-87,δεξιά έψαλλε με την χορωδία Κωνλ/των ο Αψάλτης κ.Δημ.ΠΑΙΚΟΠΟΥΛΟΣ και αριστερά ο υπογράφων [Π.ΤΖΑΝΑΚΟΣ], τότε Αψάλτης Ι.Μ.Πετράκη,με χορωδούς πολλά μέλη της χορωδίας Μαίστορες ψαλτ.τέχνης[α περιόδου].Από αυτον τον κατανυκτικό επισυνάπτω το κεκραγαριο σε Δ ηχο λγτο,τα δύο στιχ.κατνκα το Μ.προκείμενο ''Εδωκας..'' από τον παπαΘανάση[που δεν ξεχνούσε ποτέ το ψαλτήρι] και το αργό ιδιομ. απόστιχο ''Δεύτε εκκαθάρωμεν'' σε [2] διαφ.συνθέσεις.Μία του ΙΑΚΩΒΟΥ και μία του Λαμπαδαρίου ΠΕΤΡΟΥ.

Καλή Σαρκ/στη και δύναμη σε όλους.
Π.ΤΖΑΝΑΚΟΣ Αψάλτης Ι.Μητρ.Ναού Σπάρτης

Ευχαριστούμε θερμά για τις ωραίες ηχογραφήσεις, πολλούς χαιρετισμούς
Ε.Γ.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Και, δε θα 'ταν σωστότερο να ενταχθεί από τους συντονιστές στα του Παϊκόπουλου;

Όπως επίσης και σε ιδιαίτερο θέμα στην ενότητα "Ιεροψάλτες" με τίτλο "Τζανάκος Παναγιώτης" μαζί με αυτά που έχουν νωρίτερα ανεβεί εδώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όπως επίσης και σε ιδιαίτερο θέμα στην ενότητα "Ιεροψάλτες" με τίτλο "Τζανάκος Παναγιώτης" μαζί με αυτά που έχουν νωρίτερα ανεβεί εδώ.

Μεταφέρθηκαν και στην ενότητα του Δ. Παϊκόπουλου και του Π. Τζανάκου και στις ακολουθίες (με μόνιμους συνδέσμους).
 
Last edited:

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Παναγιώτη χαίρομαι ιδιαίτερα που σε ακούω ξανά. Η συγκίνηση μου ήταν μεγάλη όταν σε άκουσα από το ραδιόφωνο να ασματομελωδείς τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Μου έφερες στην μνήμη τα καταπληκτικά πανηγύρια και τις ακολουθίες (έχω κρατήσει πολλές ηχογραφήσεις μας) που ψάλλαμε μαζί επί μία δεκαετία στον Ι. Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, Νέας Ερυθραίας, εσύ ως Πρωτοψάλτης και εγώ ως Λαμπαδάριος. Ήταν μεγάλη ευλογία και ψαλτική εμπειρία να μαθητεύσω κοντά σου. Για όσους δεν το γνωρίζουν ο Παναγιώτης Τζανάκος, κατά την γνώμη μου, είναι ένας από τους καλύτερους και σοβαρότερους εκφραστές της ψαλτικής τέχνης. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη να υμνείς τα μεγαλεία του και εύχομαι καλή Λαμπρή.
 
Top