Κυριε δος κρασι

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Επισυναπτω ενα ωραιοτατο προπολεμικο ασμα, σε "ΥΦΟΣ". Λεγεται ο Μπεκροκανατας και ψαλλεται υπο του Πετρου Κυριακου.

Περιεχει απο τριπλα "Κυριε δος κρασι" εως προσωμιο κατα το "μη επωδυρου μου μητηρ".

Καλη σας ακροαση
 

Attachments

  • 09 Ο ΜΠΕΚΡΟΚΑΝΑΤΑΣ.mp3
    4 MB · Views: 99

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Περιεχει απο τριπλα "Κυριε δος κρασι" εως προσωμιο κατα το "μη επωδυρου μου μητηρ".
Ωραία πράγματα! Το "Κύριε δος κρασί" είναι κατά τα τριπλά "Κύριε ελέησον" μετά το "Σώσον ο Θεός τον λαόν σου"...

Ποιος είναι αυτός ο Πέτρος Κυριάκος (ή Κυριακός;); Το ηχητικό είναι από επιθεώρηση;
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ωραία πράγματα! Το "Κύριε δος κρασί" είναι κατά τα τριπλά "Κύριε ελέησον" μετά το "Σώσον ο Θεός τον λαόν σου"...

Ποιος είναι αυτός ο Πέτρος Κυριάκος (ή Κυριακός;); Το ηχητικό είναι από επιθεώρηση;

Ανεβαζω φωτογραφια απο το CD προς απαντηση των ερωτησεων.

Φυσικα δεν μπορω να ανεβασω ολα αυτα τα υπεροχα τραγουδια, επειδη η συλλογη ισως εχει πνευματικα δικαιωματα. Αλλα αν καποιος θελει, ας στειλει ενα μηνυμα να του δωσω την διευθυνση που μπορει να τα κατεβασει.
 

Attachments

  • epithewrhsh-back.jpg
    267.7 KB · Views: 35

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ανεβαζω αλλο ενα, που ειναι επικαιρο, αν και δεν εχει σχεση με Βυζαντινη μουσικη.
 

Attachments

  • 03 Η ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΑΓΚΑ.mp3
    5.3 MB · Views: 33
Last edited:

Gilles

Νέο μέλος
Εδώ μπορείτε να βρείτε όλες τις ηχογραφήσεις που κυκλοφορούν στο ευρύ κοινό.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php

Ο Πέτρος Κυριακός ήταν εξαιρετικός ηθοποιός.Κυρίως ήταν κωμικός.Το καταπληκτικό με τον Πέτρο Κυριακό ήταν ότι είχε τεράστιες φωνητικές δυνατότηες-ικανότητες.Δεν είναι ψέμα ότι βγήκε από το πανί του Μόλλα(Γνωστού Καραγκιοζοπαίχτη της εποχής).Ήταν ο αμανετζής του.Ένα απόσπασμα για τον Πέτρο Κυριακό:

Ο Κυριακός δεν αστειεύεται στο σημείο που λέει ότι ήταν από μέσα απ΄ το πανί του Μόλλα. Στο βιβλίο του Μιχάλη Ιερωνυμίδη «Ο αθηναϊκός Καραγκιόζης του Αντώνη Μόλλα», ΧΡΗΣΤΟΣ Ε. ΔΑΡΔΑΝΟΣ, ΑΘΗΝΑ, 2003, σελ. 37-39, υπάρχει ένα ενδιαφέρον απόσπασμα για τον Κυριακό, που αφορά τα πρώτα του βήματα: ΄΄...Συνεργάτης του Μόλλα στο θέατρο της Δεξαμενής ήταν και ο μετέπειτα ηθοποιός Πέτρος Κυριακός, γνωστός και ως «Πετράν». Ο Κυριακός σε μικρή ηλικία έμεινε ορφανός από πατέρα και εργάσθηκε σε τσαγκαράδικο. Παράλληλα οργάνωνε στη γειτονιά του, το Μεταξουργείο, ερασιτεχνικές παραστάσεις Καραγκιόζη. Έτσι γνωρίστηκε με τον Μόλλα, ο οποίος τον προσέλαβε στο θέατρό του. Εργάστηκε κοντά στον Μόλλα ως τραγουδιστής, βοηθός στην παράσταση αλλά, αξιοποιώντας και το άλλο ταλέντο του, σχεδίαζε και σκάλιζε τις φιγούρες. Η συνεργασία τους κράτησε έως το 1917 ή ΄18. Εκείνη τη περίοδο ο Παπαϊωάννου αναζητούσε νέους ηθοποιούς για το ομώνυμο θέατρό του στην οδό Πατησίων και ο Μόλλας του πρότεινε τον Κυριακό. Τότε ο Κυριακός μεταπήδησε για πάντα στο μουσικό θέατρο (τενόρος). Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην οπερέτα Μαμζέλ Νιτούς του Φ. Ερβέ στο θίασο Παπαϊωάννου το 1919, ενώ δύο χρόνια αργότερα ήρθε η μεγάλη επιτυχία που τον καθιέρωσε στο μουσικό θέατρο: ήταν η εμφάνιση του το 1921 στο ρόλο του Καρκαλέτσου στους Απάχηδες των Αθηνών, του Νίκου Χατζηαποστόλου, στο θέατρο«Αλάμπρα». Και να πως περιέγραψε τη γνωριμία και τη συνεργασία με τον Μόλλα ο ίδιος ο «Πετράν», σε ένα απόσπασμα από συνέντευξη που έδωσε, συνταξιούχος πια, σε προχωρημένη ηλικία: - Έτσι το έριξα στον Καραγκιόζη. Έφτιαχνα φιγούρες, τις πουλούσα στα παιδιά πενταροδεκάρες, έδινα και καμιά παράσταση, όλη τραγουδιστή, γιατί ήμουνα καλλίφωνος. Και ξαφνικά, εκεί που χρωστούσαμε δύο νοίκια κι η μάνα ξενόπλενε, έρχεται στο φτωχικό μας ένας αψηλός με μπαστουνάκι. «Ξέρεις ποιος είμαι εγώ; » μου λέει. «Ο Αντώνης ο Μόλλας. Έμαθα πως είσαι μάστορας στις φιγούρες». Βλέπει τα έργα μου, μου παραγγέλνει όλο το καραγκιοζοβασίλειο και μου σκάει τρία κολλαριστά κατοστάρικα ! Τρελαθήκαμε στο σπίτι. Πήγαμε στο μαγέρικο και φάγαμε κρέας με πατάτες, δεκαπέντε λεφτά η μερίδα. Την άλλη μέρα πλερώσαμε δυο ενοίκια, δεκατέσσερις δραχμές, παράγγειλα και το πρώτο μου κουστούμι, οκτώ δίφραγκα. Χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα σχεδιαστής και τραγουδιστής στου Μόλλα. Θυμάμαι που δεν ήξερα γράμματα, μόνο λίγο συλλάβιζα και παρακαλούσα τον άγνωστο τότε Κώστα Βάρναλη να μας γράφει το πρόγραμμα που τοιχοκολλούσαμε. -Τι μεροκάματο παίρνατε; - Ένα εικοσιπεντάρικο την ημέρα, αρκετό ν΄ αφήσει η μάνα μου τη σκάφη, αλλά να μάθω κι εγώ το μπαρμπούτι… -Πέρασες καλά με τον Μόλλα; -Αν πέρασα, λέει. Με γλίτωνε από την πείνα. Άνοιγε η καρδιά μου τα βράδια του καλοκαιριού τραγουδώντας πίσω από το πανί. Θυμάμαι πρώτα είμαστε Πανόραμα στο Στάδιο, με λύχνους που καπνίζανε. Μετά στη Δεξαμενή βάλαμε ηλεκτρικούς γλόμπους. Ο Μόλλας ήταν πιο αναλφάβητος από μένα, αλλά διάσημος. Παίζαμε και στο παλάτι για τους πρίγκιπες. Τι τα θέλεις, γυρίζοντας από το παλάτι στο Μεταξουργείο, ένοιωθα πως είμαι κάτι σαν …Κάλλας της εποχής…

Ορίστε και ένα ακόμα τραγούδι του που ίσως σας ενδιαφέρει.

http://youtu.be/iEc32s_8K8s
 
Last edited:
Top