Χερουβικό πλ. δ΄ - Ι. Θ. Σακελλαρίδη

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί φίλοι, ένας πολύ καλός φίλος μου ζήτησε το σύντομο χερουβικό του Σακελαρίδη σε πλ. δ επειγόντως (μέχρι την Τρίτη). Νομίζω είναι στο βιβλίο της ΖΩΗΣ. Ξέρω ότι δεν έχετε πολύ καλή ιδέα γι' αυτά τα μαθήματα, ωστόσο, αν κάποιος το έχει θα μου έκανε πολύ μεγάλη χάρη αν το ανέβαζε.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Αγαπητοί φίλοι, ένας πολύ καλός φίλος μου ζήτησε το σύντομο χερουβικό του Σακελαρίδη σε πλ. δ επειγόντως (μέχρι την Τρίτη). Νομίζω είναι στο βιβλίο της ΖΩΗΣ. Ξέρω ότι δεν έχετε πολύ καλή ιδέα γι' αυτά τα μαθήματα, ωστόσο, αν κάποιος το έχει θα μου έκανε πολύ μεγάλη χάρη αν το ανέβαζε.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ορίστε το χερουβικό.Όχι και άσχημο πάντως.
 

Attachments

  • Sakelaridis1.jpg
    299.8 KB · Views: 521
  • Sakelaridis2.jpg
    328.5 KB · Views: 292

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοί φίλοι, ένας πολύ καλός φίλος μου ζήτησε το σύντομο χερουβικό του Σακελαρίδη σε πλ. δ επειγόντως (μέχρι την Τρίτη). Νομίζω είναι στο βιβλίο της ΖΩΗΣ. Ξέρω ότι δεν έχετε πολύ καλή ιδέα γι' αυτά τα μαθήματα, ωστόσο, αν κάποιος το έχει θα μου έκανε πολύ μεγάλη χάρη αν το ανέβαζε.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Το επισυνάπτω και από το Οκτάηχον Μουσικόν Λειμωνάριον του κ. Χαραλάμπους Καρακατάνη.
 

Attachments

  • 08 Χερουβικό σε πλ. δ΄Σακελλρίου.doc
    563 KB · Views: 605

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Κιαμηλίδη, ευχαριστώ πολύ και για το ενδιαφέρον και γιατί νομίζω ότι συμπληρώσατε την αρχή του Χερουβικού, την οποία δεν μπορούσα να αναγνωρίσω στην επισύναψη του φίλου arhon (τον οποίο επίσης θερμώς ευχαριστώ).

Να προσθέσω δε και τη γνώμη, ότι αυτό το Χερουβικό, παρά τον κάπως εναρμονισμένο χαρακτήρα του, θα μείνει στην ιστορία της ψαλτικής ως το πιο πολυψαλμένο στην εκκλησία μας. Και πάλι ευχαριστώ!
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
...νομίζω ότι συμπληρώσατε την αρχή του Χερουβικού, ....

Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για αρχή ή για διαφορετικη σύνθεση χερουβικού μέχρι τη λέξη μυστικώς. Για αυτό το λόγο συνάπτονται και οι σελίδες από τη Θ. Λειτουργία του κ. Ταλιαδώρου, που νομίζω εμφανίζεται σαν ξεχωριστό, όπως συμβαίνει και στο Χερουβικάριον του κ. Νεοκλή που το έχει μάλιστα ολόκληρο στη σελίδα 651

Να προσθέσω δε και τη γνώμη, ότι αυτό το Χερουβικό, παρά τον κάπως εναρμονισμένο χαρακτήρα του, θα μείνει στην ιστορία της ψαλτικής ως το πιο πολυψαλμένο στην εκκλησία μας. Και πάλι ευχαριστώ!

Πράγματι. Και δεν είναι κάτι που αφορά το παρελθόν καθώς υπάρχουν ακόμα νέοι σχετικά κληρικοί, προϊστάμενοι ναών αλλά και μητροπόλεων, στους οποίους αρέσει. Τι θα κάνατε για... παράδειγμα αν ξαφνικά λίγο πριν αρχίσετε το χερουβικό έστελνε ο δεσπότης το διάκο να σας πει να ψάλετε αυτό του αείμνηστου Ι. Σακελλαρίδη;
Γι' αυτό καλό είναι πιστεύω να υπάρχει στα τεφτέρια του ψάλτη και από κει και πέρα ο καθένας το εκτελεί όπως νομίζει (ανάλογα δηλαδή με αυτά που έχει μάθει κ.ο.κ.).
 

Attachments

  • Xerouvikon_I_Sakellaridou_PlagiouTetartou.pdf
    636.3 KB · Views: 592
  • XerSakVivlioTal01.jpg
    XerSakVivlioTal01.jpg
    507.7 KB · Views: 234
  • XerSakVivTal02.jpg
    XerSakVivTal02.jpg
    518.1 KB · Views: 154
  • XerSakVivTal03.jpg
    XerSakVivTal03.jpg
    447.4 KB · Views: 135
  • XerSakVivTal04.jpg
    XerSakVivTal04.jpg
    514.1 KB · Views: 129

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μέχρι και ο ... υπάρχων τό έχει πει! τόσο π.Σ. όσο και μ.Σ. Μόνο που το μ.Σ. δεν έχει καμιά σχέση με το π.Σ. αφού διατηρεί μόνο το σκελετό της σύνθεσης:wink:. (Η δεύτερη εισαγωγή πάντως στο μ.Σ. είναι σχεδόν αυτούσια .... Στανιτσοποιημένη):D
 
Top