[Ψάχνω] Βιβλίο «Μουσική Ζωοδόχος Πηγή» Μ. Χατζηαθανασίου

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ενδιαφέρομαι να βρώ το βιβλίο του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου. (Αν δεν κάνω λάθος, μόνο ένα βιβλίο έγραψε.) Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο του ("Μουσικός Παράδεισος";;;;), αλλά νομίζω ότι η τελευταία έκδοση έχει εξαντληθεί εδώ και καιρό και δεν υπάρχει πια. Μήπως το έχει κανένας από εσάς σε ηλεκτρονική μορφή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απόστολος
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Last edited by a moderator:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ενδιαφέρομαι να βρώ το βιβλίο του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου. (Αν δεν κάνω λάθος, μόνο ένα βιβλίο έγραψε.) Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο του ("Μουσικός Παράδεισος";;;;), αλλά νομίζω ότι η τελευταία έκδοση έχει εξαντληθεί εδώ και καιρό και δεν υπάρχει πια. Μήπως το έχει κανένας από εσάς σε ηλεκτρονική μορφή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απόστολος

ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΑΥΡΙΟ-ΜΕΘΑΥΡΙΟ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα, δεδομένου μάλιστα του ότι εξεδόθη μόλις το 1975. Περισσότερα ίσως μπορεί να μας πει ο κ. Γιάννου, ο και Επιμελητής της εκδόσεως.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα, δεδομένου μάλιστα του ότι εξεδόθη μόλις το 1975. Περισσότερα ίσως μπορεί να μας πει ο κ. Γιάννου, ο και Επιμελητής της εκδόσεως.

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να ανεβεί!:(
(Εγώ πάντως δεν έχω "αγοράσει" κανένα πνευματικό δικαίωμα και ως εκ τούτου, δεν έχει να περιμένει κανείς μηνύσεις από την αφεντιά μου:D.)
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να ανεβεί!:(
(Εγώ πάντως δεν έχω "αγοράσει" κανένα πνευματικό δικαίωμα και ως εκ τούτου, δεν έχει να περιμένει κανείς μηνύσεις από την αφεντιά μου:D.)

Σᾶς εὐχαριστῶ, δὲν θὰ τὸ ἀνεβάσω..
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αγαπητέ κ. Γιάννου,

Μια που σας έχουμε σαν "εκ των έσω μέσον" στη συγκεκριμένη έκδοση (βρήκα εγώ παπά θα θάψω έξι-εφτά :D) να ρωτήσω κάτι.
Στην τελευταία σελίδα ο μακαρίτης ο Απτόσογλου σημειώνει τα εξής (η υπογράμμιση δική μου) :

View attachment scan0004.jpg

Σε ποια έκδοση αναφέρεται;

Ευχαριστώ,
Σ.Π.Μ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητέ κ. Γιάννου,

Μια που σας έχουμε σαν "εκ των έσω μέσον" στη συγκεκριμένη έκδοση (βρήκα εγώ παπά θα θάψω έξι-εφτά :D) να ρωτήσω κάτι.
Στην τελευταία σελίδα ο μακαρίτης ο Απτόσογλου σημειώνει τα εξής (η υπογράμμιση δική μου) :

View attachment 19530

Σε ποια έκδοση αναφέρεται;

Ευχαριστώ,
Σ.Π.Μ.

Απαντώ αυτόκλητα εγώ... Δυστυχέστατα δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ περαιτέρω έκδοση. Ο φίλτατος Ν. Γιάννου θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και πάλι

Δ.

Υγ Βλπ και εδὠ
κ εδώ
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Απαντώ αυτόκλητα εγώ... Δυστυχέστατα δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ περαιτέρω έκδοση.

Ναι, επειδή ακριβώς δεν υπάρχει άλλη έκδοση, ήθελα να μάθω κι εγώ τι ακριβώς χάσαμε... :confused:
 
Last edited:

Anastasio

Μέλος
Χριστός Ανέστη. Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιό βιβλιοπωλείο στην Αθήνα, μπορώ να βρώ αυτό το βιβλίο του Μ.Χατζηαθανασίου?
Ευχαριστώ.
 

Στράτος

Μέλος
Το πήρα πέρισυ, είναι εκδόσεις 'Ο ΜΙΧ. ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ' από Νεάπολη Κρήτης και όπως αναφέρει στην τελευταία σελίδα ' Θεώρηση κ Επιμέλεια ΝΙΚ. ΓΙΑΝΝΟΥ'. Πως θα το βρεις; μάλλον με παραγγελία, όπως έκανα κι εγώ...Α, και τιμή 24 ευρώ...
 
Last edited:
Είμαι της άποψης να ανέβει το βιβλίο εδω, μιας και αν δεν γίνει αυτό, σίγουρα θα ανέβει σε άλλα site όπως το gamato...:D
Εξάλλου, εφόσον δεν υπάρχει επανέκδοση,ποιο δικαίωμα θα θιγεί?
Και ολοκληρώνοντας,ας ανέβει, και εαν υπάρξει παραβιάση γίνεται το πιο απλό πράγμα .... απόσυρση του βιβλίου απο τον ιστοχωρο.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Είμαι της άποψης να ανέβει το βιβλίο εδω, μιας και αν δεν γίνει αυτό, σίγουρα θα ανέβει σε άλλα site όπως το gamato...:D
Εξάλλου, εφόσον δεν υπάρχει επανέκδοση,ποιο δικαίωμα θα θιγεί?
Και ολοκληρώνοντας,ας ανέβει, και εαν υπάρξει παραβιάση γίνεται το πιο απλό πράγμα .... απόσυρση του βιβλίου απο τον ιστοχωρο.

Το gamato έκλεισε... Αμαρτία να έχουν και άλλοι την τύχη του... :D
Τα πνευματικά δικαιώματα κάποιου πάνω σε ένα βιλίο θίγονται ακόμα και αν δεν υπάρχει επανέκδοση. Όμως, για να μιλήσουμε για επανέκδοση θα πρέπει πρώτα να έχει εξαντληθεί η πρώτη έκδοση. Το βιβλίο όμως είναι στην αγορά και μάλιστα σε επάρκεια από τις Εκδόσεις Πολυχρονάκη, η δε τιμή του δεν είναι καθόλου, μα καθόλου απαγορευτική ή παράλογη, δεδομένων:
α) της ποιοτικής βιβλιοδεσίας,
β) της ποιότητας και της ιδιαιτερότητας των μουσικών μελών που περιέχει,
γ) της εξαιρετικής επιμέλειας του κ. Γιάννου.

Υπό τα δεδομένα αυτά, παραβίαση υπάρχει αυτομάτως από τη στιγμή που θα αναρτηθεί ένα ψηφιακό αντίγραφό του. Η δε απόσυρση της ανάρτησης αφού πρώτα το ψηφιακό αντίγραφο έχει γίνει "download" από τη μισή Ελλάδα, είναι δώρον άδωρον.
 
Last edited:

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Έχει κανείς αυτο το βιβλίο σε ψηφιακή μορφή να μου το στείλει σε προσωπικό μήνυμα (αφού φαίνεται οτι δεν υπάρχει πρόβλημα :D);
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Έχει κανείς αυτο το βιβλίο σε ψηφιακή μορφή να μου το στείλει σε προσωπικό μήνυμα (αφού φαίνεται οτι δεν υπάρχει πρόβλημα :D);

Γιά να δω, για να δω. Α, μου φαίνεται το βρήκα κάπου στα σκαναρισμένα που έχω. Δυστυχώς όμως...ούτε αυτό μπορώ να αναρτήσω :mad::mad::mad:

Δεν πειράζει, ευτυχώς οι άνθρωποι που είναι σ᾽ αυτό το φόρουμ μπορούν να καταλάβουν ορισμένα...μηνύματα!!!

Όποιος λοιπόν κατάλαβε...κατάλαβε!!!
 
Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα το βιβλίο Ζωοδόχος πηγή του Χατζηαθανασίου. Θα είναι αυστηρά για προσωπική χρήση.
 
Top