Ακάθιστος Ύμνος (Θρ. Στανίτσα)

Aπό χειρόγραφο του άρχοντα έχω γράψει τους χαιρετισμούς. Εάν υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον, μπορώ να το επισυνάψω.
 
Aπό χειρόγραφο του άρχοντα έχω γράψει τους χαιρετισμούς. Εάν υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον, μπορώ να το επισυνάψω.

Aν μπορείτε επισυνάψτε το.
Ευχαριστώ.
 
Aπό χειρόγραφο του άρχοντα Θρ.Στανίτσα, έχω γράψει τους χαιρετισμούς με το πρόγραμμα του Στ.Σουλδάτου. Το επισυνάπτω και πιστεύω να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.
 

Attachments

  • ακαθ.υμνος.zip
    57.4 KB · Views: 1,023
Φίλτατε,

Στὸ Word δὲν διαβάζω καθόλου τὴν σημειογραφία, παρὰ μόνο τὰ λόγια.

Ἄν μπορεῖς ἀνέβασέ το καὶ σὲ .pdf

Εὐχαριστῶ.
 
Αγαπητέ domesticus, εκτός από pdf, μπορείς να εγκαταστήσεις στο σύστημά σου τις γραμματοσειρές του κ. Σουλδάτου. Πληροφορίες εδώ.
 
Aπό χειρόγραφο του άρχοντα Θρ.Στανίτσα, έχω γράψει τους χαιρετισμούς με το πρόγραμμα του Στ.Σουλδάτου. Το επισυνάπτω και πιστεύω να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση αλλά και τον κόπο σας. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Μετά μάλιστα και το ανέβασμα των χαιρετισμών υπό του Χρ.Θεοδοσόπουλου αλλά και από άλλους δασκάλους και κλασσικούς, το θέμα έχει καλυφθεί πλήρως.
Αλήθεια ο άρχων είχε γράψει και τα του αριστερού στους χαιρετισμούς;
 
Μπορει καποιος να κανει αναγνωσιμο το παραπανω αρχειο?
 
Αγαπητέ domesticus, εκτός από pdf, μπορείς να εγκαταστήσεις στο σύστημά σου τις γραμματοσειρές του κ. Σουλδάτου. Πληροφορίες εδώ.

Εγώ πάλι, ότι είναι γραμμένο με τη παραπάνω σειρά γραμματοσειράς τα <<διαβάζει>> ο υπολογιστής μου κανονικα, όμως τους χαιρετισμούς δεν μπορεί να τους διαβάσει...
 
Εγώ πάλι, ότι είναι γραμμένο με τη παραπάνω σειρά γραμματοσειράς τα <<διαβάζει>> ο υπολογιστής μου κανονικα, όμως τους χαιρετισμούς δεν μπορεί να τους διαβάσει...

Επισυνάπτω τον κανόνα του Ακαθίστου ORIGINAL από το χεράκι του δασκάλου καθαρισμένο από στίγματα που είχαν παρεισφρύσει από την αντιγραφή της αντιγραφής, ω φωτοτυπίες!:D
Επισυνάπτω επίσης και του αριστερού χορού imitation (=κατά μίμησιν Θρ. Στ) από το χεράκι μου:D
Είχα πει στο δάσκαλο ότι είχα γράψει τα του αριστερού χορού (όταν ήμουν στο Καρλόβασι Σάμου) και μου είχε ζητήσει να του τα στείλω αλλά ... :( επήλθε το μοιραίο!

ΥΓ1. Κύριε Κουδουνέλλη σε απάλλαξα!:D
ΥΓ2. Χρόνια πολλά φίλε που γιόρταζες χθες. Τα συνημμένα αφιερώνονται ιδιαιτέρως σε σένα δωράκι για τη γιορτή σου! Αν θυμάμαι καλά, στις νέες συνθέσεις του Ν.Γ. (ποιός είν' αυτός ρε παιδιά;:D) υπάρχουν "Χαίρε Νύμφη" και "Αλληλούια".
 

Attachments

  • ΚΑΝΩΝ ΑΚΑΘ ΘΡ ΣΤ (επεξ Ν.Γ.).pdf
    618.2 KB · Views: 1,856
  • ΚΑΝΩΝ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ Β ΧΟΡΟΥ 1.pdf
    727 KB · Views: 1,228
  • ΚΑΝΩΝ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ Β ΧΟΡΟΥ 2.pdf
    561.3 KB · Views: 969
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;64847 said:
Αν θυμάμαι καλά, στις νέες συνθέσεις του Ν.Γ. (ποιός είν' αυτός ρε παιδιά;:D) υπάρχουν "Χαίρε Νύμφη" και "Αλληλούια".

N.Γ. = il nostro compositore !!

ΥΓ. Σωστά το μετέφρασα/απέδωσα; :confused::D
 
Last edited:
Εδώ ένα αντίγραφο αυτού του θέματος όπου συζητήθηκε εκτενέστερα η πατρότητα του αρχικού κειμένου.
 
Υπαρχει και το "Τη Υπερμαχω..." σε χειρογραφο απ τον Αρχοντα?
 
Υπαρχει και το "Τη Υπερμαχω..." σε χειρογραφο απ τον Αρχοντα?
Πάντως υπάρχει σίγουρα τυπωμένο, στο Τριώδιό του.
 
Aπό χειρόγραφο του άρχοντα Θρ.Στανίτσα, έχω γράψει τους χαιρετισμούς με το πρόγραμμα του Στ.Σουλδάτου. Το επισυνάπτω και πιστεύω να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.
Αγαπητέ Στράτο.Ευχαριστώ για την προσφορά.Αν δεν σου κάνει κόπο έλεγξε το κείμενο από την σελίδα 12 και κάτω γιατί έχει προβλήματα[π.χ.δύο σελίδες η μία πάνω στήν άλλη η φθογγόσημα χωρίς κείμενο.Ευχαριστώ πολύ.Καλλή Σαρακοστή και καλλή δύναμη.
 
Back
Top