Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Ηχογραφήσεις > Ιεροψάλτες > Π > Περιστέρης Σπυρίδων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-01-09, 00:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Μ.
Γιώργος Μ. Γιώργος Μ. is offline
Παλαιό μέλος, εξηγηθέν

Thanked 30.981 Times in 3.811 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsak77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Όπως και νάχει, θεωρώ ότι στο παρόν θέμα γίνεται ένα μνημόσυνο στον αείμνηστο, με τα αποσπάσματα που ανεβάζουν οι φίλοι καθώς και με το πρώτο μήνυμα του κ. Παπαδημητρίου με την αναφορά στον βίο του, θα πρότεινα λοιπόν να το κρατήσουμε έτσι. Για κριτική ας ανοίξει άλλο θέμα από όποιον θέλει και εκεί τα ξανακουβεντιάζουμε. Καταννοώ να γίνει κριτική επί των ηχογραφήσεων σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά η γενική κριτική προς ένα πρόσωπο δεν είναι σωστό να γίνεται εδω...
Συμφωνώ απόλυτα...
Παλιά 21-01-09, 10:21
lefme lefme is offline
Νέο μέλος

Περιοχή: ΟΜΟΝΟΙΑ-ΧΑΥΤΕΙΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koudounellis Εμφάνιση μηνυμάτων
κ. Δημήτρη μήπως θα μπορούσατε να μας ανεβάσετε κάτι από τον κ. Σπ. Περιστέρη από το πλούσιο αρχείο σας;
Ευχαριστώ........
Έστω 'ο,τι μπορείτε να πάρουμε μια καλή γεύση .
Περνά - πρνά η μέλισσα με τα μελισόπουλα ........
Το ξέρετε το τραγούδι πάμε να το εφαρμόσουμε και από τον Περιστέρη και από όλους τους τόσο ικανούς άρχοντες ψαλτάδες-δασκάλους που έχουμε στη μικρή αλλά μεγάλη σε πλούτο και ποικιλία Ελλάδα μας.
Σε παρακολουθώ φίλε "koudounellis" αλλά απ'ότι βλέπω επιμένεις να ζητάς από τον "δημητριος μπουργιωτης" υλικό του Περιστέρη(που δεν είναι πια κύριος-εφ όσον εκοιμήθη), χωρίς όμως να ζητάς ένα συγγνώμη ή να παραθέτεις τις πηγές σου για την αντιγραφή αρχείων.
Διάβασε σε παρακαλώ πολύ τους κανόνες των forum παγκοσμίως & από δω & στο εξής να τους τηρείς.
Υ.Γ. Δυστυχώς,για σένα, υπάρχουν κανόνες και στο internet..... όχι μόνο στην Εκκλησία...
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-09, 10:52
Το avatar του χρήστη petrosgrc
petrosgrc petrosgrc is offline
Γαλάνης Πέτρος

Περιοχή: Πάτρα
Thanked 1.684 Times in 464 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsak77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Όπως και νάχει, θεωρώ ότι στο παρόν θέμα γίνεται ένα μνημόσυνο στον αείμνηστο, με τα αποσπάσματα που ανεβάζουν οι φίλοι καθώς και με το πρώτο μήνυμα του κ. Παπαδημητρίου με την αναφορά στον βίο του, θα πρότεινα λοιπόν να το κρατήσουμε έτσι. Για κριτική ας ανοίξει άλλο θέμα από όποιον θέλει και εκεί τα ξανακουβεντιάζουμε. Καταννοώ να γίνει κριτική επί των ηχογραφήσεων σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά η γενική κριτική προς ένα πρόσωπο δεν είναι σωστό να γίνεται εδω. Από την άλλη, αν το επιτρέπει ο Δημήτρης, η γνώμη μου περισσεύει.
Για αυτό ακριβώς το λόγο άνοιξα το θέμα "Περί αθηναϊκού ύφους" ώστε να συζητήσουμε συνολικά για το ύφος και όχι για το πρόσωπο του Σπ. Περιστέρη. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται, δεν υπήρξε ενδιαφέρον. Αυτό πάντως που παρατηρώ είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή ψαλτικής είναι ιδιαίτερα "προσωποκεντρική". Υπάρχει ο Σπ. Περιστέρης και από εκεί το χάος. Γι' αυτό και εκτιμούν ότι μόλις αρχίσουν να φεύγουν οι μαθητές του ή αυτοί που τον είχαν ακούσει, το ύφος αυτό σιγά-σιγά θα σβήσει.

Δὲν τοὺς ἤρεσε. Ὤ, αὐτὸς δὲν ἦτον ἀμανές.

Δὲν ἦτον, ὅπως τὸν ἤξευραν αὐτοί. Ἀλλ' ὁ Δερβίσης τοὺς ἔλεγε τὸν καθ' αὑτὸ ἀμανέν.

(Από τον «Ξεπεσμένο δερβίση» Αλ. Παπαδιαμάντη)
Απάντηση με παράθεση
Το πιό κάτω μέλος είπε "Ευχαριστώ petrosgrc!" για αυτή τη δημοσίευση:
SARADIS3 (25-01-10)
Παλιά 21-01-09, 10:57
Το avatar του χρήστη koudounellis
koudounellis koudounellis is offline
Ευστράτιος Κουδουνέλλης

Περιοχή: Τρίπολη
Thanked 4.646 Times in 332 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lefme Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε παρακολουθώ φίλε "koudounellis" αλλά απ'ότι βλέπω επιμένεις να ζητάς από τον "δημητριος μπουργιωτης" υλικό του Περιστέρη(που δεν είναι πια κύριος-εφ όσον εκοιμήθη), χωρίς όμως να ζητάς ένα συγγνώμη ή να παραθέτεις τις πηγές σου για την αντιγραφή αρχείων.
Διάβασε σε παρακαλώ πολύ τους κανόνες των forum παγκοσμίως & από δω & στο εξής να τους τηρείς.
Υ.Γ. Δυστυχώς,για σένα, υπάρχουν κανόνες και στο internet..... όχι μόνο στην Εκκλησία...
Καλημέρα σας.

Μήπως έχετε κάτι ηχητικό να μας προσφέρετε για τον μεγάλο αυτό δάσκαλο;
θα ήταν πιο φρόνιμο από τις αντιπαραθέσεις.
(Για την ιστορία το παραπάνω υλικό μου απεστάλη με προσωπικό μήνυμα από μελος του φόρουν λεγοντάς να το ανεβάσω αν σε στενοχωρεί το αποσύρω και άλλη φορά θα προσέχω χαίρε..)
Παλιά 21-01-09, 11:36
δημητριος μπουργιωτης δημητριος μπουργιωτης is offline
Μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο petrosgrc Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό ακριβώς το λόγο άνοιξα το θέμα "Περί αθηναϊκού ύφους" ώστε να συζητήσουμε συνολικά για το ύφος και όχι για το πρόσωπο του Σπ. Περιστέρη. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται, δεν υπήρξε ενδιαφέρον. Αυτό πάντως που παρατηρώ είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή ψαλτικής είναι ιδιαίτερα "προσωποκεντρική". Υπάρχει ο Σπ. Περιστέρης και από εκεί το χάος. Γι' αυτό και εκτιμούν ότι μόλις αρχίσουν να φεύγουν οι μαθητές του ή αυτοί που τον είχαν ακούσει, το ύφος αυτό σιγά-σιγά θα σβήσει.
αθηναικο υφος δεν ειναι μονο η σχολή περιστερη.Υπαρχουν και αλλοι δασκαλοι.Απλα υπαρχει συγγενεια σε καποια χαρακτηριστικα.Καθαρη αρθρωση ορθοφωνια ,ισοκρατημα με λογια ..Πραγματι εκανες καλα και ανοιξες το θεμα.Τωρα αν ειναι προσωποκεντρικη η σχολη περιστερη και οχι η αθηναικη ειναι ενα ζητημα μεγαλο.Μην ξεχνας εχουν περασει μολις 10 χρονια απο τον θανατο του..ηταν και η προσωπικοτητα του πολυ δυνατη ,ξεχωριζε με την παρουσια του την φυσικη ,την φωνη του,την παιδεια του τις γνωσεις του κλπ..Στην μητροπολη αυτη την στιγμη βρισκονται οι καλυτεροι μαθητες του .Αποστολος Παπαδοπουλος ενας απιστευτος μουσικος και Αλεξης Κατσαρος ενας δεινος ερμηνευτης ..και θα ειναι για πολυ ακομα ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη δημητριος μπουργιωτης : 21-01-09 στις 12:30.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-09, 11:52
Το avatar του χρήστη petrosgrc
petrosgrc petrosgrc is offline
Γαλάνης Πέτρος

Περιοχή: Πάτρα
Thanked 1.684 Times in 464 Posts
Προεπιλογή

Εξακολουθείς αγαπητέ Δημήτρη παρά την παράκλησή μου να έχεις αυτήν την προσβλητική έκφραση "Τα άγια τοις κυσίν" ενώ μάλιστα μου λες ότι έχω περιορισμένη μουσική αντίληψη. Επαναλαμβάνω την παράκλησή μου να αποσύρεις αυτήν την έκφραση ενώ το αν έχω περιορισμένη μουσική αντίληψη, είναι μια ακόμα βεβιασμένη κρίση σου η οποία εκπηγάζει από το γεγονός ότι εγώ δε δέχομαι τη σχολή Περιστέρη (την οποία ονομάζουμε και "Αθηναϊκή") σαν παραδοσιακό βυζαντινό άκουσμα. Οφείλω πάντως να σε ενημερώσω ότι έχω αρκετά ακούσματα και της σχολής Περιστέρη, ενώ προσπάθησα κατά καιρούς να ακούσω αυτή τη σχολή απροκατάληπτα. Tα συμπεράσματα τα οποία εξάγω είναι αυτά τα οποία έγραψα εδώ και διαφέρουν πολύ από τα δικά σου. Οι ακούοντες ας κρίνουν... Αν εξαιρέσεις πάντως την Αθήνα η οποία έχει και μια παράδοση ευρωπαϊσμού στην ψαλτική, στις υπόλοιπες πόλεις η σχολή αυτή έχει ελάχιστους εκπροσώπους και πολλοί από αυτούς "νοθεύουν" (και καλά κάνουν) αυτό το ύφος δίνοντάς του πιο παραδοσιακά στοιχεία. Στην Πάτρα πάντως αυτό ισχύει.

Δὲν τοὺς ἤρεσε. Ὤ, αὐτὸς δὲν ἦτον ἀμανές.

Δὲν ἦτον, ὅπως τὸν ἤξευραν αὐτοί. Ἀλλ' ὁ Δερβίσης τοὺς ἔλεγε τὸν καθ' αὑτὸ ἀμανέν.

(Από τον «Ξεπεσμένο δερβίση» Αλ. Παπαδιαμάντη)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-09, 12:05
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
Γενικός συντονιστής

Περιοχή: Hemel Hempstead, Herts, England, UK
Thanked 10.695 Times in 2.148 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
... Αν εξαιρέσεις πάντως την Αθήνα η οποία έχει και μια παράδοση ευρωπαϊσμού στην ψαλτική...
Και η Πάτρα έχει (πχ Τριάντης) απλά δεν είναι πρόσφατη (ούτε για υπερήλικες σαν εμένα! )

"Εἰ τὰ ἀγαθὰ ἐδεξάμεθα ἐκ χειρὸς Κυρίου, τὰ κακὰ οὐχ ὑποίσομεν;"
(Ιώβ β΄ 10)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-09, 12:18
lefme lefme is offline
Νέο μέλος

Περιοχή: ΟΜΟΝΟΙΑ-ΧΑΥΤΕΙΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξακολουθείς αγαπητέ Δημήτρη παρά την παράκλησή μου να έχεις αυτήν την προσβλητική έκφραση "Τα άγια τοις κυσίν" ενώ μάλιστα μου λες ότι έχω περιορισμένη μουσική αντίληψη. Επαναλαμβάνω την παράκλησή μου να αποσύρεις αυτήν την έκφραση ενώ το αν έχω περιορισμένη μουσική αντίληψη, είναι μια ακόμα βεβιασμένη κρίση σου η οποία εκπηγάζει από το γεγονός ότι εγώ δε δέχομαι τη σχολή Περιστέρη (την οποία ονομάζουμε και "Αθηναϊκή") σαν παραδοσιακό βυζαντινό άκουσμα. Οφείλω πάντως να σε ενημερώσω ότι έχω αρκετά ακούσματα και της σχολής Περιστέρη, ενώ προσπάθησα κατά καιρούς να ακούσω αυτή τη σχολή απροκατάληπτα. Tα συμπεράσματα τα οποία εξάγω είναι αυτά τα οποία έγραψα εδώ και διαφέρουν πολύ από τα δικά σου. Οι ακούοντες ας κρίνουν... Αν εξαιρέσεις πάντως την Αθήνα η οποία έχει και μια παράδοση ευρωπαϊσμού στην ψαλτική, στις υπόλοιπες πόλεις η σχολή αυτή έχει ελάχιστους εκπροσώπους και πολλοί από αυτούς "νοθεύουν" (και καλά κάνουν) αυτό το ύφος δίνοντάς του πιο παραδοσιακά στοιχεία. Στην Πάτρα πάντως αυτό ισχύει.
Αγαπητέ "petrosgrc", σ'ότι αφορά το "νόθευμα" που αναφέρεις, αυτό οφείλεται στο ότι η ερμηνεία του ύφους του Περιστέρη & του "Αθηναϊκού" ύφους γενικότερα, είναι το "εξ ακοής" ύφος. Λιανότερα: Το αποδίδει κανείς ΑΝ & ΜΟΝΟ ΑΝ το έχει ακούσει, ζήσει, βιώσει, εντρυφήσει κλπ... Και δεν αναφέρομαι σε φαινόμενα μιμητισμού(μακρυά από μας αυτή η πάθηση). Είναι βρε αδελφέ, κάτι σαν έρωτας, κάτι σαν λατρεία, που όταν την βιώνει κανείς, αναγεννάται. Έρχονται εικόνες & ακούσματα στο μυαλό του που έχει ζήσει & θέλει πάλι και πάλι...
Τώρα, σ'ότι αφορά την τοπική παράδοση στην Πάτρα, αρκεί μια βόλτα σε κεντρικό Ναό της πόλης & θα καταλάβεις εάν διατηρείται το ύφος. Επίσης, πόσοι Ιεροψάλτες της περιοχής σου "έκαναν" στα αναλόγια της Μητροπόλεως Αθηνών είτε σαν φοιτητές, στρατιώτες κλπ...
Υ.Γ. Όσο για τα "Ευρωπαϊκά" που είπες, στις αρχές Σεπτέμβρη κάθε έτους γίνονται τα εγκαίνια της ΔΕΘ - Θεσ/νίκη. Εκεί ψάλλει ο Ταλιαδώρος. Αν ακούσεις το "Αλληλούια" θα καταλάβεις ποιοί είναι οι "αλλοιωτές" του βυζαντινού ύφους.
Για την υπογραφή: Ας μην είμαστε απόλυτοι στις θέσεις μας και "ευσεβιστικά" διεκδικούμε την μοναδικότητα στη ζωή. Το "απόλυτο" υπάρχει ΜΟΝΟΝ ως έννοια στα Μαθηματικά.
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefme : 21-01-09 στις 12:23.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-09, 11:29
p.iwannis p.iwannis is offline
Νέο μέλος

Προεπιλογή

Βρήκα στο http://peristeris.blogspot.com/2009/...g-post_29.html
το στιχηρόν των Αίνων. Το βρίσκω εκπληκτικό, αν & δεν το έχω ακούσει από τον Περιστέρη ή κάποιον άλλον Ιεροψάλτη.
Δεν συμφωνώ όμως με το " εφετζίδικο" που αναφέρουν οι συντάκται για κάποιους άλλους Ιεροψάλτες.
Σας ευχαριστώ. π. Ιωάννης
Απάντηση με παράθεση
Το πιό κάτω μέλος είπε "Ευχαριστώ p.iwannis!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 17-02-09, 00:22
Το avatar του χρήστη npapadimit
npapadimit npapadimit is offline
Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος

Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ - ΗΛΕΙΑΣ
Thanked 4.844 Times in 392 Posts
Προεπιλογή ΠΕΡΙ ΥΦΟΥΣ ΓΕΝΙΚΩΣ

Παράθεση:
Ένα μικρό σχόλιο περί ύφους:
Κάποτε ο Μακαριστός Χριστόδουλος σε ένα συνέδριο (μάλλον Ιεροψαλτικό.... αν θυμάται κάποιος λεπτομέρειες ας τις αναφέρει) είχε εκφράσει την ελπίδα και την προσδοκία κάποια στιγμή να εκλείψει το λεγόμενο "ΥΦΟΣ" από την ψαλτική μας τέχνη.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν, όσο δυνατόν είναι να εκλείψουν και οι ιδιωματισμοί αλλά και οι τοπικές διάλεκτοι από τη γλώσσα μας.
Πολλοί είναι εκείνοι που υποστηρίζουν ότι το Σμυρναίικο λεγόμενο ψαλτικό ύφος με κυριότερο εκπρόσωπο τον Νικόλαο, έσβησε με τελευταίο εκπρόσωπο τον Μητροπολίτη πρώην Πατρών Νικόδημο. Αμφιβάλλω!
Η Μουσική μας είναι ένας Θεόπνευστος κώδικας επικοινωνίας με τον Θεό. Το ύφος της πρέπει να είναι ανάλογο με το ήθος της και να μην αποτελεί σκοπό, αλλά μέσο ΣΩΤΗΡΙΑΣ.
Δεν είναι μουσική για τη μουσική αλλά επενδύει τον θεόπνευστο πάλι λόγο.

Φίλε Πέτρο που υπογράφεις ότι: "Η βυζαντινή μουσική είναι η μόνη τέχνη που θα μείνει μετά τη δευτέρα παρουσία. Όσοι μπούμε στον παράδεισο, θα ψάλλουμε βυζαντινά"

Θα σου απαντούσα: "ας μπούμε και ας ψάλλουμε και φράγκικα..."

Κάποτε ένας Ιεροκήρυκας έλεγε πως συνάντησε στο δρόμο μια γιαγιούλα που τον ήξερε από μικρό παιδί και τη ρώτησε τι κάνει. -Καλά είμαι παπά μου, του λέει. Και την ξαναρωτάει μήπως επιθυμούσε κάτι που να μπορούσε να της το προσφέρει. -Τι να θέλω παιδάκι μου, του λέει, μια καρέκλα στον Παράδεισο...
Και η απάντηση: "Μου θες και καρέκλα γιαγιά...

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ἐν καθαρᾷ καρδία σὲ δοξάζειν.
Απάντηση με παράθεση
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε npapadimit!" για αυτή τη δημοσίευση:
Γιώργος Μ. (17-02-09), dimskrekas (17-02-09), V_Zacharis (17-02-09)
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές