Χορός Κωνσταντινουπολιτών υπό Θρ. Στανίτσα - «Δύναμις... Όσοι εις Χριστόν», Κων. Πρίγγου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόκειται για το εξαιρετικό «Δύναμις... Όσοι εις Χριστόν» που μελοποίησε ο αοίδιμος Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Κωνσταντίνος Πρίγγος σε ήχο α', το οποίο είναι πλέον μέλος κλασικό! Στην παρούσα ανάρτηση παρατίθεται η ηχογράφηση του μέλους αυτού από τη μεγάλη χορωδία του Συνδέσμου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως στην εκδήλωση για το Ιωβηλαίον του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Χ.Ε. Κωνσταντίνου Πρίγγου. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στις 21 Ιανουαρίου 1962. Το χορό διηύθυνε ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.Χ.Ε. Θρασύβουλος Στανίτσας, ο οποίος επεξεργάστηκε και το μέλος.

Το καλαίσθητο κείμενο το δακτυλογράφησε και μου το έστειλε ο φίλος Βασίλης Μαυράγκανος, ο οποίος και με παρότρυνε για την ανάρτηση αυτή. Ως πρωτότυπο είχε χειρόγραφο του Στανίτσα.

Η ηχογράφηση προέρχεται από πομπίνα του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Λυκούργου Πετρίδη. Έκανα μόνο μια μερική αποθορυβοποίηση προς αφαίρεσιν του ενοχλητικού βόμβου.

 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρακάτω επισυνάπτω και το πρωτότυπο κείμενο από χειρόγραφο του Στανίτσα, σε png ασπρόμαυρο, καθώς τα jpg ρίχνουν την ποιότητα του ασπρόμαυρου bitmap και τα pdf, για να διατηρήσουν την ίδια ποιότητα εικόνας, αυξάνουν πολύ το μέγεθος, οπότε δεν αξίζει...
 

Attachments

  • 1.png
    1.png
    192.3 KB · Views: 47
  • 2.png
    2.png
    183.8 KB · Views: 35
  • 3.png
    3.png
    156.8 KB · Views: 35
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα ξανανέβασα τα παραπάνω και ελαφρώς καθαρότερα, έσβησα δηλαδή κάτι pixels που ήταν άκυρα, καθώς και μια μουτζούρα στο 2ο αρχείο. Αν θέλετε, ξανακατεβάστε τα.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Για να συμπληρώσουμε τα του καθαρισμού, ανεβάζω και την δική μου χθεσινή προσπάθεια με τις αρχικές φωτογραφίες όμως.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο, αλλά ίσως έχουν "γεμίσει" κάπως και έχουν γίνει λίγο πιο έντονα τα σύμβολα ...
 

Attachments

  • Δύναμις Όσοι εις Χριστόν ήχος α - Κωνσταντίνου Πρίγγου [Στανίτσας].pdf
    99.9 KB · Views: 42

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επισυνάπτω και το δακτυλογραφημένο, εόρτιο δωράκι του Βασίλη του Μαυράγκανου!
 

Attachments

  • ΔΥΝΑΜΙΣ-ΟΣΟΙ-ΕΙΣ-ΧΡΙΣΤΟΝ-Κ.ΠΡΙΓΓΟΥ.pdf
    132.8 KB · Views: 51
Top