Ταλιαδώρος - Διάφορα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κυριε Διαχειριστα
Κυριοι Συντονιστες
Αγαπητοι Φιλοι μελη του φορουμ .
Πολλες ευχες σε σας και στις οικογενειες σας για ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ , με Υγεια , Χαρα & Ευτυχια .
Σαν πρωτοχρονιατικο ''δωρο'' , επισυναπτω καποιες ηχογραφησεις του Αρχωντα Χαριλαου Ταλιαδωρου . Ειναι της περιοδου περιπου του 1970 και ο Αρχωντας ειναι σε πληρη ψαλτικη ακμη . Τις ειχε στειλλει Τιμης Ενεκεν στον
καλο του μαθητη , εκλεκτο συναδελφο και αγαπητο φιλο Βασιλειαδη Παρασκευα (Αγρινιο) .
Οι υμνοι αυτοι , περιεχονται σε παλια πομπινα (καρολι) που ειχε την καλωσυνη να μου στειλλει ο αγαπητος εν Αγρινιω συναδελφος και μελος του φορουμ ,
Νεκταριος Παπαθανασιου , τον οποιο και θερμα ευχαριστω .
Τις ηχογραφησεις αυτες επεξεργασθηκε και εκαμε σχετικα σιντι , ο φιλος και συνεργατης μου συλεκτης-ιατρος κ. Μανωλης Χναρακης .
Τις ανεβαζω σε ΖΙΠ . Στο παρων μηνυμα το πρωτο μερος και στο αμεσως επομενο μηνυμα το δευτερο μερος .
Καθε αλλο σχολιο , νομιζω ειναι περιτο . Ο Αρχωντας σε καθηλωνει με την ηγεμονικη φωνη του και την τεχνικη του .
Καλη Ακροαση .
ΥΓ : Εγινε λαθος στην Αριθμηση των ΖΙΠ . Το παρων επισυναπτομενο ειναι το Αον και το επισυναπτομενο στο αμεσως επομενο μηνυμαμου ειναι το Βον .
 

Attachments

  • ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ Βον.ZIP
    18.1 MB · Views: 549
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οπως αναφερω στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα μου , επισυναπτω και το δευτερο μερος με υμνους που ψαλλει ο Αρχωντας Χαριλαος Ταλιαδωρος .
Καλη Ακροαση . Καλη Χρονια .
 

Attachments

  • ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ Αον.ZIP
    9.7 MB · Views: 404

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Εχουμε πρόβλημα αλλά θα λυθεί: http://www.mediafire.com/download.php?zkydmk2jzj3

Ε Κυριακή των Νηστειών 16/4/1978. Μα τι Σε υμνούμεν ψάλλει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Τα παρακάτω δεν υπάρχει λόγος να τα διαβάσετε..... (τα γράφω για να τα διαβάζω εγώ μετά και να χαίρομαι) απλά απολάυστε τον....


Απαράμιλλη τεχνική στη φωνή....

Εξαιρετική άνεση (...και χρονική....) στην ερμηνεία

Άρχοντας με όλη τη σημασία της λέξεως....

Μου δίνει έντονα την αίσθηση ότι αποστασιοποιείται από αυτό που ψάλλει σαν να μη συμμετέχει η ψυχή του (σε αντίθεση π.χ. με το Φιρφιρή που..... ερωτοτροπεί (αν μου επιτρεπεται) με το ψαλλόμενο)..... λες και η ομορφιά αυτού που ψάλλει είναι αντικειμενική χωρίς να υπεισέρχεται η υποκειμενική ερμηνεία ούτε του ψάλλοντα ούτε του ακροατή....
Ισως ακόμα και αυτή η ψυχή του να υποτάσσεται στο απαράμιλλο φωνητικό κάλλος...ανήμπορη να επηρεάσει την "αντικειμενική" πια ερμηνεία...

Στην αντίπερα όχθη ακούστε το Hose Carrera ακριβώς τα ίδια....
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Εχουμε πρόβλημα αλλά θα λυθεί: http://www.mediafire.com/download.php?zkydmk2jzj3

Ε Κυριακή των Νηστειών 16/4/1978. Μα τι Σε υμνούμεν ψάλλει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Τα παρακάτω δεν υπάρχει λόγος να τα διαβάσετε..... (τα γράφω για να τα διαβάζω εγώ μετά και να χαίρομαι) απλά απολάυστε τον....


Απαράμιλλη τεχνική στη φωνή....

Εξαιρετική άνεση (...και χρονική....) στην ερμηνεία

Άρχοντας με όλη τη σημασία της λέξεως....

Μου δίνει έντονα την αίσθηση ότι αποστασιοποιείται από αυτό που ψάλλει σαν να μη συμμετέχει η ψυχή του (σε αντίθεση π.χ. με το Φιρφιρή που..... ερωτοτροπεί (αν μου επιτρεπεται) με το ψαλλόμενο)..... λες και η ομορφιά αυτού που ψάλλει είναι αντικειμενική χωρίς να υπεισέρχεται η υποκειμενική ερμηνεία ούτε του ψάλλοντα ούτε του ακροατή....
Ισως ακόμα και αυτή η ψυχή του να υποτάσσεται στο απαράμιλλο φωνητικό κάλλος...ανήμπορη να επηρεάσει την "αντικειμενική" πια ερμηνεία...

Στην αντίπερα όχθη ακούστε το Hose Carrera ακριβώς τα ίδια....
 
Top