[Ερώτηση] Απολυτίκιο Αγ. Βαρβάρας

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά για την σημερινή ημέρα.
Έχω μία απορία.
Όσον αφορά το απολυτίκιο της Αγ. Βαρβάρας.
Στο Μηναίο και το Ωρολόγιο, είναι γραμμένο στον Δ΄ήχο.
Στα μουσικά βιβλία, π.χ. Δοξαστάριο, Μουσική Κυψέλη, Πατριαρχική Φόρμιξ Κων/νου Πρίγγου, είναι γραμμένο σε πλ.Δ΄.
Πιό είναι το σωστό;
Εγώ σήμερα το έψαλλα σε Δ΄ήχο, σύμφωνα με το Μηναίο. Έπραξα καλά, ή όχι;
Επίσης. Όσον αφορά το Θεοτοκίο του δοξαστικού.
Άλλο είναι γραμμένο στο Μηναίο και άλλο στα μουσικά βιβλία που προανέφερα.
Πιό ακολουθούμε;
Ευαχαριστώ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κυρία Ελένη,
Χρόνια Πολλά για τη σημερινή μέρα.

Για το απολυτίκιο της αγίας έχει ξαναγίνει λόγος εδώ κι εδώ, πάντως η πιο επίσημη εκδοχή είναι σε τέταρτο ήχο (αν και λιγότερο πανηγυρικός).

Όσο για το Θεοτοκίο η διαφορά οφείλεται στο ότι η ακολουθία του Μηναίου διαφέρει από την αντίστοιχη των εορταστικών φυλλάδων της Αγίας (από τις οποίες πιθανόν άντλησαν οι συνθέτες των μουσικών βιβλίων). Διαφορές υπάρχουν και στα δοξαστικά, αν προσέξετε.

Ο κ. Λιναρδάκης έχει δημοσιεύσει το κείμενο της ακολουθίας της αγίας εδώ, ενώ εδώ , όπως κι εδώ θα βρείτε και αντίστοιχες ηχογραφήσεις.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
κυρία Ελένη,
Χρόνια Πολλά για τη σημερινή μέρα.

Για το απολυτίκιο της αγίας έχει ξαναγίνει λόγος εδώ κι εδώ, πάντως η πιο επίσημη εκδοχή είναι σε τέταρτο ήχο (αν και λιγότερο πανηγυρικός).

Όσο για το Θεοτοκίο η διαφορά οφείλεται στο ότι η ακολουθία του Μηναίου διαφέρει από την αντίστοιχη των εορταστικών φυλλάδων της Αγίας (από τις οποίες πιθανόν άντλησαν οι συνθέτες των μουσικών βιβλίων). Διαφορές υπάρχουν και στα δοξαστικά, αν προσέξετε.

Ο κ. Λιναρδάκης έχει δημοσιεύσει το κείμενο της ακολουθίας της αγίας εδώ, ενώ εδώ , όπως κι εδώ θα βρείτε και αντίστοιχες ηχογραφήσεις.
Κύριε Γιώργο ευχαριστώ πολύ.
Δεν το είχα δεί. Δεν ξέρω να χειρίζομαι ακόμη καλά το forum.
Ελένη
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το φόρουμ είναι αχανές κυρία Ελένη. Χρειάζεστε δέκα μήνες διάβασμα για να το περιηγηθείτε.
(Εξάλλου οι μισές παραπομπές που είδατε ήταν από δικές μου αιτήσεις προς μέλη του φόρουμ, γιατί δεν είχα δει τις άλλες μισές...)
οπότε μην ανησηχείτε...
 
Top