Μουσικὰ κείμενα δι᾿ ἑκάστην ἑπόμενην Κυριακὴν καὶ ἠχογραφήσεις Θρασυβούλου Στανίτσα διὰ tablet καὶ PC

K T

Τσιμάλης Kωνσταντίνος
Ἀνακοίνωσις διαθέσεως μουσικῶν κειμένων & ἠχογραφήσεων

15 Ἰουλίου 2014​

Τὸ Ἱερὸν Ἡσυχαστήριον «Μεταμόρφωσις τοῦ Σωτῆρος», ἱδρυθὲν ὑπὸ τοῦ Ὁσίου Πορφυρίου τοῦ Καυσοκαλυβίτου, ἐκκινεῖ τὴν δωρεὰν τακτικὴν δημοσίευσιν τῆς ἐθελοντικῆς προσφορᾶς ἑνὸς ἀδελφοῦ ἱεροψάλτου διὰ τὴν ἑκάστοτε ἐπερχομένην Κυριακὴν τοῦ ἔτους, ἤτοι συντεταγμένων φυλλάδων περιεχουσῶν ἅπαντα τὰ ψαλλόμενα εἰς μουσικὴν σημειογραφίαν, καθὼς καὶ ἅπαντα τὰ ἀναγινωσκόμενα εἰς κειμενικὴν μορφήν. Ἐπιπλέον παρέχονται καὶ αἱ ἠχογραφήσεις, κατὰ σειρὰν ψαλμωδήσεως ἐν τῷ ὄρθρῳ, βάσει τῶν ὁποίων συνετάχθησαν αἱ μουσικαὶ καταγραφαί, κατὰ τὸ ὕφος τῆς ὀψίμου πατριαρχικῆς παραδόσεως. Ψάλλει ὁ μακαριστὸς ἄρχων πρωτοψάλτης ΜΧΕ, Θρασύβουλος Στανίτσας (1910-1987).

Κατέβασμα μουσικῶν κειμένων καὶ ἠχογραφήσεων ἐδῶἐδῶ.

Ἡ ἀνάρτησις τοῦ ὡς ἄνω ὑλικοῦ, κειμενικοῦ καὶ ἠχητικοῦ, διὰ τὴν ἑκάστοτε ἑπομένην Κυριακήν, θὰ λαμβάνει χώραν ὅσον δυνατὸν ἐνωρίτερα ἐντὸς ἑκάστης ἑβδομάδος καὶ θὰ εἶναι ἐνεργὴ δι᾿ ἑπτὰ ἡμέρες.

Ἀναλόγως τοῦ λογισμικοῦ πλοηγήσεως, ἡ προβολὴ τῶν ἐγγράφων καὶ ἡ ἀκρόασις τῶν ἠχητικῶν, ἢ ἡ τοπικὴ καταφόρτωσις τῶν ἀρχείων ἐπιτελεῖται διὰ διαφορετικῶν εἰκονικῶν πλήκτρων, «Ἀναπαραγωγή», ἢ «Καταφόρτωση», ἢ «δεξὶ κλὶκ & ἀποθήκευση». Διαδρομὴ στὸν ἱστοχῶρο: Ἠχοθήκη > Ψαλλόμενα Κυριακῶν.


επεξήγηση Κ.Τσ.: Τα μουσικά κείμενα προέρχονται από απομαγνητοφωνήσεις ηχογραφήσεων του μακαριστού Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα. Μουσικά κείμενα και ηχογραφήσεις παρέχονται μαζί για πληρέστερη μελέτη της ακολουθίας της εκάστοτε επομένης Κυριακής. Ακούγοντας λοιπόν τον Μέγιστο των Δασκάλων (όσες φορές το θελήσουμε) και διαβάζοντας το μουσικό κείμενο έτσι όπως το έψαλλε επακριβώς, θα γίνουμε μέτοχοι του πατριαρχικού ύφους. Τί πιο όμορφο, τί πιο ευλογημένο. Άπειρες ευχαριστίες στον αφανή συνάδελφο ιεροψάλτη που μας παρέχει αυτήν την δυνατότητα· ο Θεός να τον ευλογεί και να του παρέχει δυνάμεις να συνεχίσει αυτήν την προσπάθεια.
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Φαίνεται πολύ ωραία δουλειά, και μάλιστα χρησιμοποιήθηκε ωραία, λιτή, κλασική γραφή*. Έχω, όμως, κάποιες απορίες, που, βέβαια, αν ήμουν στο σπίτι μου και στον Η/Υ μου, με την άνεση για κατέβασμα των mp3 και με πρόσβαση στα χειρόγραφα του Άρχοντα, ενδεχομένως να έλυνα μερικές απ‘ αυτές.
1. Τα μέλη του αριστερού χορού τεκμαίρονται από εκτελέσεις του Άρχοντα; Αν ναι, από τι Ακολουθίες; Πάντως κάποιες υπαγορεύσεις εκτός εκκλησίας που διασώζει ο Πετρίδης στα καρούλια του έχουν μέλη μόνο του δεξιού χορού. Βέβαια, υπάρχουν ηχογραφημένες υπαγορεύσεις και στα αρχεία του Εμμανουηλίδη (αν και άκουσα πως κι εκεί έχει μόνο του δεξιού χορού) και του Παϊβανά.
2. Οι καταγραφές-συνθέσεις που σώζονται με το χέρι του Άρχοντα πέρασαν και στα κείμενα αυτά ή προτιμήθηκαν καταγραφές εκτελέσεών του;
3. Υπάρχει τρόπος να μάθουμε το όνομα του επιμελητή ώστε να μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του αν έχουμε κάποια απορία για το έργο του;

Μόνη μου ένσταση είναι η καταγραφή της ανάλυσης πχ στο σημείο εδόΞΑζον στο "Η ζωή εν τω τάφω" και αλλού που συνιστά ανάλυση της στιγμής και είναι αρκετά υποκειμενική, άλλωστε και ο Άρχων δεν την κάνει πάντα τόσο εμφανώς ώστε να χρήζει καταγραφής.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τώρα το είδα, ακόμα δυσκολεύομαι να «χωνέψω» τι έχει γίνει....

Κατά καιρούς κυκλοφορούσαν (λιγότερο ή περισσότερο ιεροκρυφίως) χειρόγραφα του άρχοντα, αλλά εδώ, κρίνοντας από τα ηχητικά, έχουμε ως επι το πλείστον απομαγνητοφωνημένες εξ υπαρχής καταγραφές, πράγμα που προϋποθέτει πολλή γνώση, σπουδή και εργασία. Και μαζί τα ηχητικά...

Αν είναι έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα, πρόκειται για δουλειά μεγάλης σπουδαιότητας και κυρίως για προσφορά μεγάλης φιλαδελφίας.

Πολλά συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον (αφανή) πονήσαντα!
 

barefthymis

Νέο μέλος
πολλες πολλε ευχαριστιες αδερφε ευχομαι κάθε ευλογια γιαυτην σουν την προσφορα
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το ευχαριστώ είναι λίγο για αυτή την σπουδαία δουλειά....

Γνωρίζω ανθρώπους που όλη την εβδομάδα μελετούν από κείμενο και ηχητικά τα της ερχόμενης Κυριακής. Όχι μόνο η απομαγνητοφώνηση και (εξαιρετική) καταγραφή, αλλά και η συγκέντρωση και τακτοποίηση των ηχογραφήσεων με σειρά ενιαίας ακολουθίας είναι σπουδαίο έργο. Ο Θεός να σας/σε έχει καλά!
 

captaincook

Νέο μέλος
Χαίρεται,

Μήπως γνωρίζεται αν μπορούμε να βρούμε και τις προηγούμενες συντεταγμένες "κατά Στανίτσαν" ακολουθίες που ο ακούραστος συνάδελφος συνέταξε; Διότι τώρα πληροφορήθηκα την καταπληκτική εργασία του!!! (Και όπως διάβασα, μετά την παρέλευση κάθε Κυριακής το παλιό pdf "αποκαθηλώνεται"...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

captaincook

Νέο μέλος
Πάντως, νομίζω ότι θα ήταν καλό να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα για αυτά τα ηχητικά και με κάποιο τρόπο να ενημερώνεται και το ψαλτολόγιον όταν ανεβαίνει αυτό το υλικό στη σελίδα του Πορφυρίου, ή αλλιως ο πρώτος που θα τα κατεβάζει από εκεί να τα αναρτά και στο ψαλτολόγιον για να μένουν.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
(Και όπως διάβασα, μετά την παρέλευση κάθε Κυριακής το παλιό pdf "αποκαθηλώνεται"...)

Πάντως, νομίζω ότι θα ήταν καλό να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα για αυτά τα ηχητικά και με κάποιο τρόπο να ενημερώνεται και το ψαλτολόγιον όταν ανεβαίνει αυτό το υλικό στη σελίδα του Πορφυρίου, ή αλλιως ο πρώτος που θα τα κατεβάζει από εκεί να τα αναρτά και στο ψαλτολόγιον για να μένουν.
Ἀφοῦ διάβασες τά ἀπολύτως σαφῆ καί κατανοητά στούς δύο συνδέσμους παραπομπῆς τοῦ ἐνημερωτικοῦ αὐτοῦ θέματος, μήν ἐπανερχόμεθα ζητῶντας πράγματα πού δέν μποροῦν νά γίνουν. Εὐχαριστῶ.

 

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Στα μουσικά κείμενα μου εμφανίζονται άσχετες διαγραμμίσεις και πολλοί μουσικοί χαρακτήρες εμφανίζονται λευκοί σε μαύρο φόντο (σαν αρνητικό φίλμ). Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πιθανόν το πρόβλημα είναι στον εκτυπωτή σου.


Έτσι εμφανίζονται στην οθόνη (και σ' εμένα). Δεν έχει σχέση με την εκτύπωση.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ετσι το εμφανίζει στόν browser. Αν το κατεβάσω και το ανοίξω δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Mιχαήλ

Ηράκλειο Κρήτης
Ενα ευχαριστώ είναι λίγο γι αυτό το εξαιρετικό έργο! ο κύριος ημών Ιησούς τον οποίον υμνούμε και δοξάζουμε, να σας δίνει δύναμη υγεία και Ζωή να συνεχίσετε με τον ίδιο ζήλο το θεάρεστο έργο σας!! Σ Α Σ Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε Ε Ε ! ! !
 

LCS

Νέο μέλος
Χαίρεται,

Μήπως γνωρίζεται αν μπορούμε να βρούμε και τις προηγούμενες συντεταγμένες "κατά Στανίτσαν" ακολουθίες που ο ακούραστος συνάδελφος συνέταξε; Διότι τώρα πληροφορήθηκα την καταπληκτική εργασία του!!! (Και όπως διάβασα, μετά την παρέλευση κάθε Κυριακής το παλιό pdf "αποκαθηλώνεται"...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τις προηγούμενες συντεταγμένες φυλλάδες βρίσκονται στην διεύθυνση

http://www.porphyrios.gr/index.php/pdf/liturgical/syntetagmenes-fyllades
(Όντος είναι μια πάρα πολύ καλή και σοβαρή εργασία)
 
στον σύνδεσμο: http://www.porphyrios.gr ψάχνω τη φυλλάδα της προηγούμενης Κυριακής 12/10/2014 και άλλων Κυριακών και εμφανίζεται πάντα στο Link η φυλλάδα της 19/10/2014..Ξέρει κανείς τι γίνεται ή πως θα τη βρώ;;
Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο ψαλτολόγιον...
Άν κάποιο απο τα αγαπητά μέλη την είχε κατεβάσει την προηγούμενη Κυριακή ας μου τη στείλει σε pm...Ευχαριστώ..:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
στον σύνδεσμο: http://www.porphyrios.gr ψάχνω τη φυλλάδα της προηγούμενης Κυριακής 12/10/2014 και άλλων Κυριακών και εμφανίζεται πάντα στο Link η φυλλάδα της 19/10/2014..Ξέρει κανείς τι γίνεται ή πως θα τη βρώ;;
Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο ψαλτολόγιον...

Γράφει [FONT=&quot]εδώ.

.... θὰ διατηροῦμε τὸ ἀρχεῖο pdf μόνο κατὰ τὴν τρέχουσα ἑβδομάδα καὶ μόλις ἀναρτᾶται ἡ ἐργασία γιὰ τὴν ἑπόμενη ἑβδομάδα θὰ ἀποσύρεται ἡ μουσικὴ γραφὴ τῆς προηγούμενης. ...
[/FONT]
 
Top