«Πρόσωπα και Παράδοση» 07-02-2014 Κων/νος Μαφείδης

Εξαίρετο αφιέρωμα στον Άρχοντα Κωνσταντίνο Μαφείδη απο την εκπομπή του π. Ειρηναίου Νακου και κ. Δεμελή Γεωργίου.ακούστε στο 12ο λεπτό μια απίστευτη επισήμανση του Άρχοντα!!!!
Εξαίρετη συνέντευξη καθ' όλα!!!!

 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Εξαίρετο αφιέρωμα στον Άρχοντα Κωνσταντίνο Μαφείδη απο την εκπομπή του π. Ειρηναίου Νακου και κ. Δεμελή Γεωργ. ..................................................Εξαίρετη συνέντευξη καθ' όλα!!!!
Συμφωνώ απόλυτα!
Ξεχωρίζω τις σημαντικές ρήσεις του Άρχ. Κ. Μαφείδη:
1). Μετά τον Ιάκωβο & το Βιγγόπουλο δεν υπήρχαν "Μεγαθήρια"! Υπήρχαν "θηρία"!
2). Στο Πατριαρχείο δεν είχε "τέτοια πράγματα" (τσιρίγματα κ.ά)
3). Ο Νικολαΐδης "τα συμμάζεψε"...................
4). Το 1930 ο αείμνηστος Βιγγόπουλος έγραψε Λειτουργικά (τα λεγόμενα Πατριαρχικά)!
5). "Εγώ έδιωξα τις τετράφωνες χορωδίες από τα Αναλόγια..." (όταν ήλθε στην Ελλάδα).
6). "Τα μακάμια ήταν ξένα προς την παράδοση του Πατριαρχείου..."
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συμφωνώ απόλυτα!
Ξεχωρίζω τις σημαντικές ρήσεις του Άρχ. Κ. Μαφείδη:
1). Μετά τον Ιάκωβο & το Βιγγόπουλο δεν υπήρχαν "Μεγαθήρια"! Υπήρχαν "θηρία"!
2). Στο Πατριαρχείο δεν είχε "τέτοια πράγματα" (τσιρίγματα κ.ά)
3). Ο Νικολαΐδης "τα συμμάζεψε"...................
4). Το 1930 ο αείμνηστος Βιγγόπουλος έγραψε Λειτουργικά (τα λεγόμενα Πατριαρχικά)!
5). "Εγώ έδιωξα τις τετράφωνες χορωδίες από τα Αναλόγια..." (όταν ήλθε στην Ελλάδα).
6). "Τα μακάμια ήταν ξένα προς την παράδοση του Πατριαρχείου..."

7) Τα έσχατα...
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Σημαντικη ειναι η αναφορα του στον Μανωλη Χατζημαρκο!!!!!!!!!!
Καταμαρτυρει μια μεγαλη αληθεια.
Μπραβο στον Αρχοντα που τα ειδε κ τα ακουσε!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Φανταστείτε να είχαμε στο φόρουμ ακραιφνέστατους Ιακωβικούς…θα δέχονταν άραγε την απόδοση των Λειτουργικών στον Λαμπαδάριο Βιγγόπουλο; Δύσκολα, θα έλεγα…Κάπως έτσι και η υφέρπουσα σύγκριση Βόλου και Ψωμαθειών είναι άδικη και άνιση. Δυστυχώς τροφοδοτήθηκε σε καιρούς πονηρούς και με επικίνδυνα αποτελέσματα, τα οποία θυμούνται Πολίτες και μη…Αναθερμάνθηκε και στο Ψαλτολόγιον, αλλά και πάλι χωρίς θετικά (φρονώ) αποτελέσματα…

δ.
 
Σημαντικη ειναι η αναφορα του στον Μανωλη Χατζημαρκο!!!!!!!!!!
Καταμαρτυρει μια μεγαλη αληθεια.
Μπραβο στον Αρχοντα που τα ειδε κ τα ακουσε!!

Ισως τα πιο ωραια, απο όσα λεει, να αφορουν τον δάσκαλο Μανωλη Χατζημαρκο. Ζωντανή ίστορια ο Αρχοντας!!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Μου αρέσει ότι πολλοί από εδώ μέσα έχουν αποθεώσει όλους τους πατριαρχικούς και έχουν κάνει τόση φασαρία ψάχνοντας μην τους φύγει κανένα μόριο πιο πάνω η ποιο κάτω και ο αγαπητός συμπαθής δάσκαλος Κων/νος Μαφείδης ούτε λίγο ούτε πολύ τους απαξιώνει…………………… λέτε να μεγάλωσε και να μην ξέρει τι λέγει???? Απέξω λέει τα έλεγαν χωρίς βιβλία μουσικά……………….
 

tb---

τσοπάνης
... όταν μελετήσεις σε βάθος κάτι, τότε το ξέρεις απ έξω, ξαναάκουσε αυτά που λέει ~
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μου αρέσει ότι πολλοί από εδώ μέσα έχουν αποθεώσει όλους τους πατριαρχικούς και έχουν κάνει τόση φασαρία ψάχνοντας μην τους φύγει κανένα μόριο πιο πάνω η ποιο κάτω και ο αγαπητός συμπαθής δάσκαλος Κων/νος Μαφείδης ούτε λίγο ούτε πολύ τους απαξιώνει…………………… λέτε να μεγάλωσε και να μην ξέρει τι λέγει???? Απέξω λέει τα έλεγαν χωρίς βιβλία μουσικά……………….

Εμένα δε μου αρέσει….:cool:
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Σημαντικη ειναι η αναφορα του στον Μανωλη Χατζημαρκο!!!!!!!!!!
Καταμαρτυρει μια μεγαλη αληθεια.
Μπραβο στον Αρχοντα που τα ειδε κ τα ακουσε!!

Ορίστε και η απόδειξη:

 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Από αυτή την Κυριακή είναι το κράτημα, Παναγιώτη;

Ευχαριστίες πολλές και θερμές!

Δ.

Ναι! γράφανε κάμποσοι εκεί και είναι από διαφορετικά μηχανήματα. Όπως

επίσης υπάρχουν κάποιοι συμπληρωματικοί ύμνοι από όρθρο. Τα μαζεύουμε

κομμάτι κομμάτι...
 
Ορίστε και η απόδειξη:
Δεν είχα υπόψη μου την ηχογράφηση αυτή. Να σαι καλά Παναγιώτη. Πολύ συγκινήθηκα. Απίστευτος. Ύφος, χρόνος, Ρυθμός, πάθος, ερμηνεία. Από ότι μου έλεγε ο Αθ. Παναγούλης το συγκεκριμένο κράτημα το έλεγε απ' έξω.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν είχα υπόψη μου την ηχογράφηση αυτή. Να σαι καλά Παναγιώτη. Πολύ συγκινήθηκα. Απίστευτος. Ύφος, χρόνος, Ρυθμός, πάθος, ερμηνεία. Από ότι μου έλεγε ο Αθ. Παναγούλης το συγκεκριμένο κράτημα το έλεγε απ' έξω.

Το αγαπούσε από παλιά...
 
Top