Βιβλία του Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικολογίας

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρώ σε on-line βιβλιοπωλείο τα βιβλία του ΙΒΜ σειρά "Μελέτες"; Συγκεκριμένα τα παρακάτω είναι σε κυκλοφορία;
  • Γρ. Θ. Στάθη, Η Δεκαπεντασύλλαβος Υμνογραφία εν τη βυζαντινή μελοποιία, και έκδοσις των κειμένων εις έν Corpus , Αθήναι 1977, (Μελέται 1) σσ. 328. – Διατριβή επί διδακτορία εν τη Θειλογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Γρ. Θ. Στάθη, Η Εξήγησις της παλαιάς βυζαντινής σημειογραφίας, Αθήναι 1978 (ακολούθησαν και άλλες εκδόσεις), (Μελέται 2) σς. 160.
Αν δεν κυκλοφορούν πιά και τα έχει κανείς και μπορεί να μου σκανάρει αποσπάσματα για προσωπική μελέτη ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρώ σε on-line βιβλιοπωλείο τα βιβλία του ΙΒΜ σειρά "Μελέτες"; Συγκεκριμένα τα παρακάτω είναι σε κυκλοφορία;
  • Γρ. Θ. Στάθη, Η Δεκαπεντασύλλαβος Υμνογραφία εν τη βυζαντινή μελοποιία, και έκδοσις των κειμένων εις έν Corpus , Αθήναι 1977, (Μελέται 1) σσ. 328. – Διατριβή επί διδακτορία εν τη Θειλογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Γρ. Θ. Στάθη, Η Εξήγησις της παλαιάς βυζαντινής σημειογραφίας, Αθήναι 1978 (ακολούθησαν και άλλες εκδόσεις), (Μελέται 2) σς. 160.
Αν δεν κυκλοφορούν πιά και τα έχει κανείς και μπορεί να μου σκανάρει αποσπάσματα για προσωπική μελέτη ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.
Το πρώτο βιβλίο που αναφέρεις το ψάχνω και εγώ εδώ και πολύ καιρό αλλά εις μάτην...:(
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ πάτερ. Το ένα είναι εξαντλημένο δυστυχώς. Τα νεώτερα της σειράς "Μελέτες" τα έχει και αυτά; Δεν μπορώ να τα βρώ.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
όλα τα βιβλία του Στάθη βρίσκονται στη βιβλιοθήκη του τμήματος Μουσικών Σπουδών, στον 9ο όροφο της φιλοσοφικής Αθηνών. Τα δανείζεσαι, τα βγάζεις φωτοτυπία κάτω στο φωτοτυπάδικο και τα επιστρέφεις...
 

EfstaPap

Νέο μέλος
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη,

Ενδιαφέρομαι για το πρώτο βιβλίο (Η δεκαπεντασύλλαβος υμνογραφία εν τη Βυζαντινή μελοποιία).

Στην πρωτοπορεία δεν είναι διαθέσιμο.

Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να το προμηθευτώ?

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

gr_anastasiou

Παλαιό Μέλος
Τὴν κεντρικὴ διάθεση τῶν ἐκδόσεων τοῦ ΙΒΜ ἔχει τὸ βιβλιοπωλεῖο "Νεκτάριος Παναγόπουλος", Χαβρίου 3, Ἀθήνα.
Τὸ συγκεκριμένο βιβλίο εἶναι ἐξαντλημένο, ὅμως.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρώ (...) Γρ. Θ. Στάθη, Η Δεκαπεντασύλλαβος Υμνογραφία εν τη βυζαντινή μελοποιία, και έκδοσις των κειμένων εις έν Corpus , Αθήναι 1977, (Μελέται 1) σσ. 328. – Διατριβή επί διδακτορία εν τη Θειλογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Γρ. Θ. Στάθη, Η Εξήγησις της παλαιάς βυζαντινής σημειογραφίας, Αθήναι 1978 .....
Το πρώτο βιβλίο που αναφέρεις το ψάχνω και εγώ εδώ και πολύ καιρό αλλά εις μάτην...:(
.... Ενδιαφέρομαι για το πρώτο βιβλίο (Η δεκαπεντασύλλαβος υμνογραφία εν τη Βυζαντινή μελοποιία).....
Το βιβλίο είναι διαθέσιμο εδώ:
http://www.imdlibrary.gr/index.php/...-ymnografia-en-ti-vyzantini-melopoiia/2-books
Κατεβαίνει κιόλας.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Κατεβαίνει ὅπως τὰ χειρόγραφα τῆς Ἀθωνικῆς ψηφιακῆς κιβωτοῦ.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κατεβαίνει ὅπως τὰ χειρόγραφα τῆς Ἀθωνικῆς ψηφιακῆς κιβωτοῦ.
Εδώ είναι αρκετά πιο εύκολο. Δίνει τους συνδέσμους των εικόνων από κάτω.
 
Το βιβλίο είναι διαθέσιμο εδώ:
http://www.imdlibrary.gr/index.php/...-ymnografia-en-ti-vyzantini-melopoiia/2-books
Κατεβαίνει κιόλας.

Ιδού και επεξεργασμένο με ST σε ενιαίο αρχείο pdf.
  • Καθαρό, ευθυγραμμισμένο
  • Οι αριθμοί σελίδων βιβλίου & pdf συμπίπτουν για εύκολη αναζήτηση
  • Λεπτομερές ευρετήριο
ΥΓ
Χάρη στη συνεισφορά του μέλους μας polykarpos οι σσ. 74, 75, 130, 131, 194 που έλειπαν έχουν ήδη προστεθεί και το βιβλίο είναι πλήρες.
Θερμές ευχαριστίες.
 

Attachments

  • 15σύλλαβος υμνογραφία εν τη βυζαντινή μελοποιία.pdf
    27.1 MB · Views: 102
Last edited:
Χάρη στη συνεισφορά του μέλους μας polykarpos οι σσ. 74, 75, 130, 131, 194 που έλειπαν έχουν ήδη προστεθεί και το βιβλίο είναι πλήρες.
Θερμές ευχαριστίες.
Βλ. παραπάνω μήνυμα #16
 
Top