6 χρόνια Ψαλτολόγιον

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητοί,

Χρόνια πολλά για τη γιορτή των Ταξιαρχών και ιδιαίτερα σε αυτούς και αυτές που πανηγυρίζουν την εορτή!

Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν σήμερα από την ίδρυση του Ψαλτολογίου. Κάθε επέτειος ως συνήθως είναι αφορμή να σκεφτούμε το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον του Ψαλτολογίου και της Ψαλτικής στο διαδίκτυο γενικότερα.

Αφορμή να θυμηθούμε σημαντικές στιγμές στην ιστορία της κοινότητας, να προβληματιστούμε για τις ελΛείψεις μας και οπωσδήποτε να σκεφτούμε το μέλλον.

Το Ψαλτολόγιον όπως γνωρίζετε έχει μεγαλώσει πολύ και το υλικό που φιλοξενείται είναι τεράστιο σε όγκο, τουλάχιστον για τα δεδομένα μιας προσωπικής ιστοσελίδας. Τα πρακτικά τεχνικά ζητήματα διατήρησης και διαχείρισης του Ψ στο μέλλον διογκώνονται παράλληλα και με έχουν βάλει σε σκέψη εδώ και αρκετό καιρό για το τί μέλλει γενέσθαι. Θα σας κρατήσω ενήμερους για ότι νεώτερο. Ο σκοπός μου πάντοτε είναι να υπάρχει το Ψαλτολόγιον και το υλικό να είναι διαθέσιμο προς όλους.

Κάποιοι πριν χρόνια είπαν οτι ότι ήταν να ανέβει από τα σημαντικά ντοκουμέντα ανέβηκε και αυτό ήταν. Δεν συμφώνησα τότε και δεν συμφωνώ και τώρα. Είναι πάρα πολλά που γίνονται και που μπορούν ακόμα να γίνουν. Τα μέλη του φόρουμ που συχνά μας ξαφνιάζουν με την προσφορά τους και τη γεναιοδωρία τους είναι απόδειξη για αυτό. Ευχαριστώ όλους για αυτό. Προσωπικά κάθε τόσο βρίσκω κάτι που χρειάζομαι στο Ψ. Η Αυστραλία όπου και αν πάτε κάτι θα βρείτε και από το φόρουμ. Είμαι σίγουρος οτι και σε άλλα μέρη το ίδιο.

Δυστυχώς, παρότι έχω πολλές ιδέες, ζήλο και διάθεση να κάνω και εγώ πολλά ακόμα στον τομέα αυτό, έχω αναλάβει πολλές υποχρεώσεις κυρίως μέσω της δουλειάς μου και ο χρόνος δεν μου επιτρέπει να τις υλοποιήσω αυτό τον καιρό. Μετά βίας προλαβαίνω να παρακολουθώ τα του φόρουμ και χρωστώ χάρη στους συντονιστές για τους κόπους τους.

Και πάλι ευχαριστώ όλους που κοπιάζουν και προσφέρουν μέσω του Ψαλτολογίου.

έτη πολλά και καλά,
Δημήτρης
 
Χρονια πολλα λοιπον στο ψαλτολογιο.
Θα μπορουσα να παραπέμψω σε παλαιότερες αναρτησεις για τα γεννεθλια του φορουμ ή να πω οτι με κάλυψε ο Δημήτρης.
Εξι χρονια περασαν .
Δημιουργηθηκαν στην πορεια και άλλοι χωροι με ιδιο θεματολογιο , το ψαλτολόγιο παραμενει το αρχαιοτερον και το πληρεστερο καθως και το πρωτο σε επισκεψιμότητα.
Πολλα παλαια μελη αποχωρησαν και κάποια καινούρια εμφανιστηκαν .
Όλοι ειχαν την προσφορα και συνεισφορα μικρη ή μεγάλη στο ολο δημιουργημα.
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους.
Το ψαλτολογιο ειμαστε εμεις ολοι μαζί.
Απο τον διαχειριστη , τους συντονιστές έως τα απλα μελη παλαια και καινουρια.
Εγω θα ευχηθώ , χρονια πολλα σε ολους μας.
Ας κανουμε μια προσπαθεια την επόμενη χρονια , να κρατησουμε το φορουμ σε υψηλό επιπεδο με ποιοτικότερες αναρτησεις.
 

stzioutzios

Μέλος
Χρονια πολλα λοιπον στο ψαλτολογιο.
Θα μπορουσα να παραπέμψω σε παλαιότερες αναρτησεις για τα γεννεθλια του φορουμ ή να πω οτι με κάλυψε ο Δημήτρης.
Εξι χρονια περασαν .
Δημιουργηθηκαν στην πορεια και άλλοι χωροι με ιδιο θεματολογιο , το ψαλτολόγιο παραμενει το αρχαιοτερον και το πληρεστερο καθως και το πρωτο σε επισκεψιμότητα.
Πολλα παλαια μελη αποχωρησαν και κάποια καινούρια εμφανιστηκαν .
Όλοι ειχαν την προσφορα και συνεισφορα μικρη ή μεγάλη στο ολο δημιουργημα.
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους.
Το ψαλτολογιο ειμαστε εμεις ολοι μαζί.
Απο τον διαχειριστη , τους συντονιστές έως τα απλα μελη παλαια και καινουρια.
Εγω θα ευχηθώ , χρονια πολλα σε ολους μας.
Ας κανουμε μια προσπαθεια την επόμενη χρονια , να κρατησουμε το φορουμ σε υψηλό επιπεδο με ποιοτικότερες αναρτησεις.
Συμφωνώ μαζί σου. Το ψαλτολόγιον πρέπει να λειτουργεί ακόμα ποιο δυναμικά γίνεται για πολλούς λόγους. Γιατί μοιραζόμαστε απόψεις,γιατί υπάρχουν πολλές βοήθειες σε όλους μας και υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργηθούν πολλές γνωριμίες με πολλούς συναδέλφους και φίλους από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο. Χρόνια πολλά σε όλους,και τους εορτάζοντες και καλή δύναμη σε όλους μας τους υπηρέτες τοις εν Χριστό διακονίας.
 
Βλεποντας το παραπανω θεμα σας για τα γενεθλια του ψαλτολογιου, μου δημιουργηθηκε η αναγκη να σας πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολο το φορουμ, και σε ολους που δημοσιευουν και απαντανε στις αποριες εμας των αρχαριων και παραλληλα πολλα συγχαρητηρια στους παραγοντες της σελιδας, να ξερετε μας βοηθατε παρα πολυ, και διογκωνετε με τον τροπο σας την αγαπη μας για την ψαλτικη τεχνη. Τα σεβη μου σε ολους και συνεχιστε. να προβαλετε τον πλουτο μας.:)
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
To "ψαλτολόγιον" ετρανώθη, όπως ο σπόρος που γίνεται δένδρο.

Όσο ευχαριστώ πρέπει στον σπορέα, άλλο τόσο πρέπει και σε κάθε μέλος

του, που έβαλε το έργο του, τη γνώση του, την οιανδήποτε βοήθειά του,

καθώς τα πολύτιμα στοιχεία του οικοσυστήματος, δια μέσου του νερού, απορροφόνται

από τις ρίζες και συνθέτουν τα αντίστοιχα κύτταρα του δένδρου,

ώστε αυτό να ωριμάσει και να αποδώσει καρπούς.

Σίγουρα, κάποιος κοπίασε περισσότερο, άλλος λιγότερο, άλλος ελάχιστα, άλλος καθόλου.

Σε ένα οικοδόμημα, δεν μπορείς να κατονομάσεις ποιο μέρος του, ποιο τούβλο

ποιος σωλήνας, ποιο καλώδιο είναι άχρηστο. Όλα χρειάζονται. Όσο χρήσιμο είναι

το οπλισμένο σκυρόδεμά του, άλλο τόσο είναι και κείνο το άφαντο καλωδιάκι

που γειώνει την ηλεκτρική εγκατάσταση.

Το μόνο που πιστεύω ότι μας λείπει ακόμη από ένα οικοδόμημα, από μια μηχανολογική κατασκευή,

είναι η αρμονική συνύπαρξη/συνεργασία/αλληλεπίδραση.

Όσο καλύτερα συνεργάζονται τα επιμέρους εξαρτήματα μιας κατασκευής,

τόσο ποιο σωστό είναι το αποτέλεσμα και μεγαλύτερη η αντοχή του στο χρόνο.

Χρειάζεται λίγο ανοιχτό μυαλό μόνο.

Και εννοώ: μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να σεβόμαστε έτι περισσότερο

την άποψη του ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ να μην αποπέρνουμε κανέναν, να

βρούμε αυτά που θα μας ενώσουν και όχι αυτά που θα μας χωρίσουν.

Μέσα από αυτή την αρμονία, θα επικρατήσει η ορθή άποψη*. Από τις πολεμικές

τεχνικές, δεν υπάρχει κέρδος, μόνο θόρυβος και διάσπαση = Νο1 αιτία κακών,

και στην τέχνη αλλά και στον κλάδο (ο νοών...).

Αυτό που θέλω να πω/γράψω από τη μεριά μου, είναι ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:

α) στους συντελεστές της παρούσας διαδικτυακής κοινότητας, που εγέμισαν,

γεμίζουν και Θεού θέλοντος, θα γεμίσουν έτι περισσότερο τους σκληρούς μου δίσκους, με σπάνια και πολύτιμα αρχεία

και αυτόν τον νου, με τις ιδέες και απόψεις των, και

β) σε όλους εσάς που με ανεχτήκατε, με ανέχεστε και Θεού θέλοντος, θα με ανέχεστε ακόμη

καθότι αποτελώ μάλλον, ακόμη, ένα από τα προβληματικά μέρη του συστήματος...



*μην με ρωτήσετε ποια είναι η <<ορθή άποψη>>. Αυτή θεωρώ ότι θα είναι

ένας από τους καρπούς της ομονοίας. Χωρίς ομόνοια, δεν έχει καρπούς.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
χρόνια πολλά στο ψαλτολογιον. Πολυχρόνιον ποίησον ο Θεός στο σάιτ αυτό!
 
Επειδή πρόσφατα "κράσαρε" ο σκληρός μου και δεν είχα προνοήσει να τα αποθηκεύσω αλλού, κατάλαβα ότι το Ψαλτολόγιον είναι το καλύτερο backup. Χάρη στο φόρουμ μέσα σε λίγο καιρό θα ανακτήσω μεγάλο μέρος του χαμένου μουσικού αρχείου μου (κρίμα που δεν ανέβασα και φωτογραφίες των παιδιών μου, που δεν θα τις ξαναβρώ τώρα...).
Ευχαριστήρια στον Δημήτρη Κουμπαρούλη, στους συντονιστές και σε όλα τα μέλη. Υγεία σε όλους μας!
 

tb---

τσοπάνης
Δημήτρη ευχαριστούμε πολύ όλους εσάς που παλεύετε με νύχια και δόντια για το καλό της Βυζαντινής Μουσικής και της Ψαλτικής Τέχνης.
Τους δημιουργούς του φόρουμ και όλους τους συντονιστές που εργάζονται και εργάστηκαν όλα αυτά τα χρόνια.

θερμή παράκληση να ξαναμπεί στην κεντρική σελίδα η επιλογή της χρηματοδότησης, και όποιος μπορεί να βοηθάει και στο οικονομικό κομμάτι.

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Πολλά έγραψα, λίγα έπραξα.

Nos Vemos ~
 
Top