Δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος Β'

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εμένα μου φαίνεται μικρή η τρίτη του λεγέτου ειδικά στο "και αινετόν". Ενώ στην αρχή φαίνεται να το έχει πιάσει μετά το μικραίνει...

Ευτυχώς λες "μου φαίνεται", γιατί όλες τις διφωνίες (από την ψηλή ΖΩ-ΠΑ, έως τη χαμηλή ΔΙ-ΒΟΥ) τις εκτελεί μεγαλύτερες κι από τον Παναγιωτίδη και από τους περισσότερους. Απλά στο "και αινετόν" εκτελεί ΓΑ-ΒΟΥ με ένα "χαμηλό" (στανιτσικό) ΓΑ. Αν θες, στα ανεβάζω και φασματογραφημένα, είναι άριστα τα διαστήματά του: ακούς αμέσως λέγετο και μάλιστα "μαϊστορικό". Για τη φωνή, την έκφραση και το ύφος δε λέω τίποτα, για μένα είναι πολύ ψηλά... :):)

Διαφωνώ, σταθερά ψήφο στον Παναγιωτίδη :):):cool:
Κοίτα, και μένα μου αρέσει ο Παναγιωτίδης και το ύφος του και αν ήμουν στην Αθήνα ίσως να ήταν ο αγαπημένος μου. Αυτά που κάνει με τον ρυθμό όμως, δεν τα αντέχω, εδώ στη Σαλονίκη τά πληρώσαμε (και τα πληρώνουμε) ακριβά :wink:
 

Πανδουρίς

Νέο μέλος
Χειροτονήθηκε Σωτήρη, βάβαια!!! Όσον αφορά το φόρουμ δύσκολα καταλήγεις κάπου, αλλιώς είναι να μιλάς από κοντά με κάποιον κ αλλιώς χωρίς να τον βλέπεις. Αλλά είναι ωραία γιατί ο καθένας λέει τη γνώμη του!!
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε μαζί με τα επόμενα μηνύματα από το θέμα Ανθολογία Ματθαίου Βατοπεδινού (ΕΒΕ 3473-Merlier 11).

ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;56323 said:
-Αντε αγαπητέ Νικόλαε και σε άλλα εκ της μέχρι πρότινος αραχνιασμένης ΕΒΕ.
-Εχει και δύο μέλη του γραφέα στο απολυτίκιο του εορτάζοντος Αγ.Νικολάου.

Ανέβηκε προ μηνών στο Ψαλτολόγιο, όπως ψάλθηκε σε μουσικολογικό συμπόσιο στην Ολλανδία πέρυσι.

Πολλά ενδιαφέροντα όντως, ...όπως επίσης και το ότι παραδίδει την δοξολογία του Ιακώβου από ΒΟΥ με μαλακή χρωματική φθορά σε αντίθεση με το πως επικράτησε τελικά στα έντυπα από τον Φωκαέα και έπειτα...πρόκειται για μέλος έσω β' ήχου το οποίο μας παραδίδεται και από τον ΠΑ με σκληρή χρωματική φθορά, αλλά και από τον ΒΟΥ με σκληρή και μαλακή φθορά όπως εδώ...ωραία πράγματα για προβληματισμό...:)

Αναφέρθηκε ήδη. Η άλλη παράδοση δεν είναι του Φωκαέως, αλλά η εξήγηση του Γρηγορίου. Ο Φωκαεύς την εξέδωσε.
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐνδιαφέρουσα παράδοση πάντως τὸ μαλακὸ χρῶμα. Θὰ τὴν δοκιμάσω κάποια στιγμὴ, διότι μὲ τὸ σκληρὸ χρῶμα ἄστα νὰ πᾶνε, βαράω στὸ γάμο τοῦ Καραγκιόζη ποὺ λέει κι ὁ κ. Τζανἀκος.

Ἄντε νὰ δῶ καὶ λίγο φῶς μὲ αὐτὴ τὴν δοξολογία. :rolleyes:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δηλαδή ο ένας την έλεγε με σκληρό χρώμα και ο άλλος με μαλακό?:rolleyes: ο Ιάκωβος τότε πως θα την έλεγε?
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αναφέρθηκε ήδη[/URL]. Η άλλη παράδοση δεν είναι του Φωκαέως, αλλά η εξήγηση του Γρηγορίου. Ο Φωκαεύς την εξέδωσε.

Το γνωρίζω...εννοούσα ότι αυτή παγιώθηκε μετά από τις εκδόσεις του Φωκαέα...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δηλαδή ο ένας την έλεγε με σκληρό χρώμα και ο άλλος με μαλακό?:rolleyes: ο Ιάκωβος τότε πως θα την έλεγε?

Συνάδελφε, τὶ νὰ σὲ πῶ;

Ἐγὼ ἁπλὰ μέχρι τώρα τὴν ἔβλεπα μὲ σκληρὸ χρῶμα καὶ ἔτσι τὴν παίδευα καὶ παιδευόμουν.

Ἐδῶ ἔμαθα ὅτι ὑπάρχει καὶ ἄλλη γραφὴ, ποὺ πιθανότατα θὰ μὲ βολέψει περισσότερο, ἀπὸ μιὰ πρώτη δοκιμὴ ποὺ σιγομουρμούρισα.

Τὰ ἀνώτερα μαθηματικὰ τὰ ἀφήνω στοὺς θεωρητικοὺς.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Οκ το κατανοώ...απλά πήρα αφορμή από αυτό που έγραψες για έναν γενικότερο προβληματισμό...ακούγεται κάπως το να λέμε ότι άλλος την έψαλλε με μαλακό χρώμα και άλλος με σκληρό...τι ήθελε να πει ο ποιητής?
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συνάδελφε, τὶ νὰ σὲ πῶ;

Ἐγὼ ἁπλὰ μέχρι τώρα τὴν ἔβλεπα μὲ σκληρὸ χρῶμα καὶ ἔτσι τὴν παίδευα καὶ παιδευόμουν.

Ἐδῶ ἔμαθα ὅτι ὑπάρχει καὶ ἄλλη γραφὴ, ποὺ πιθανότατα θὰ μὲ βολέψει περισσότερο, ἀπὸ μιὰ πρώτη δοκιμὴ ποὺ σιγομουρμούρισα.

Τὰ ἀνώτερα μαθηματικὰ τὰ ἀφήνω στοὺς θεωρητικοὺς.

απάντηση: όπως την ψάλλει ομόφωνα η καταγεγραμμένη ακουστικά παράδοση όλων των ειρμολογικών του β ήχου, όπως την έλεγε ο διακο-Διονύσης, και όλοι ζώντες και τεθνεώτες, πλην...

Δ.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφε, τὶ νὰ σὲ πῶ;

Ἐγὼ ἁπλὰ μέχρι τώρα τὴν ἔβλεπα μὲ σκληρὸ χρῶμα καὶ ἔτσι τὴν παίδευα καὶ παιδευόμουν.

Ἐδῶ ἔμαθα ὅτι ὑπάρχει καὶ ἄλλη γραφὴ, ποὺ πιθανότατα θὰ μὲ βολέψει περισσότερο, ἀπὸ μιὰ πρώτη δοκιμὴ ποὺ σιγομουρμούρισα.

Τὰ ἀνώτερα μαθηματικὰ τὰ ἀφήνω στοὺς θεωρητικοὺς.
Αυτό που θέλει να πει ο Χρήστος (συγνώμη για την επεξήγηση Χρήστο) και που λέμε τόσο καιρό, είναι: αλλιώς την έψελνε ο Χουρμούζιος κι αλλιώς ο Γρηγόριος; Και όχι μόνο φυσικά σ' αυτή την δοξολογία αλλά και σ' ένα σορό άλλο κομμάτια, όπως και το "χαίρε κεχαριτωμένη" του Μπερεκέτου που ο ένας το εξηγεί σε Β' κι άλλος σε λέγετο. Αν δεν έψαλλαν τα ίδια και μάλιστα σε κομμάτια τόσο κοινά, πως συνεργάστηκαν και έκαναν την νέα μέθοδο;

Και τελικά ποιος έχει δίκιο; Και οι δύο; Ή συμβαίνει κάτι άλλο...

Δεν υπάρχει χρόνος για περισσότερα, έχουν ξαναγραφεί άλλωστε και παλαιότερα.

Ευχαριστώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
απάντηση: όπως την ψάλλει ομόφωνα η καταγεγραμμένη ακουστικά παράδοση όλων των ειρμολογικών του β ήχου, όπως την έλεγε ο διακο-Διονύσης, και όλοι ζώντες και τεθνεώτες, πλην...Δ.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτό που θέλει να πει ο Χρήστος (συγνώμη για την επεξήγηση Χρήστο) και που λέμε τόσο καιρό, είναι: αλλιώς την έψελνε ο Χουρμούζιος κι αλλιώς ο Γρηγόριος; Και όχι μόνο φυσικά σ' αυτή την δοξολογία αλλά και σ' ένα σορό άλλο κομμάτια, όπως και το "χαίρε κεχαριτωμένη" του Μπερεκέτου που ο ένας το εξηγεί σε Β' κι άλλος σε λέγετο. Αν δεν έψαλλαν τα ίδια και μάλιστα σε κομμάτια τόσο κοινά, πως συνεργάστηκαν και έκαναν την νέα μέθοδο;

Και τελικά ποιος έχει δίκιο; Και οι δύο; Ή συμβαίνει κάτι άλλο...

Δεν υπάρχει χρόνος για περισσότερα, έχουν ξαναγραφεί άλλωστε και παλαιότερα.

Ευχαριστώ.

ναι, και δεν κατέληξαν πουθενά πέρα από τη δογματική προβολή θέσεων με αέρα οιονεί επιστημοσύνης που παραθεωρεί την ακουστική παράδοση και ερμηνεύει κατά το δοκούν τα γεγραμμένα.

καλή πανήγυρη, και καλή παρουσίαση!
Δ.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστούμε για την πληροφορία...

Παρακαλώ,! η εν ελευθερία ομογνωμία είναι βασικότατο στοιχείο της ρωμέηκης παράδοσης, όλα τα άλλα είναι απλώς διάφωνα...

δ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
όπως την ψάλλει ομόφωνα η καταγεγραμμένη ακουστικά παράδοση όλων των ειρμολογικών του β ήχου, όπως την έλεγε ο διακο-Διονύσης, και όλοι ζώντες και τεθνεώτεςçΔ.

Θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον με τα σύγχρονα μέσα που διαθέτουμε πλέον, να δούμε όντως τι ψάλλει ομόφωνα η ακουστική παράδοση όλων των ειρμολογικών του β' ήχου...με 6 - 20 - 4 ? η με 8 - 14 - 8 ?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λοιπὸν, συνάδελφοι,

Μὲ βρήκατε μικρὸ, μἐ βάλατε στὴν μέση καὶ μὲ βαρᾶτε.
Δὲν πειράζει, ἐγὼ πάντως θὰ τὴν πῶ μαλακὰ καὶ γαῖα πυρὶ μιχθήτω ...

Τὶ νὰ πῶ καλὴ ἡ παράδοση, ἀλλὰ δύσκολο νὰ τὴν ἀκολουθεῖς καμιὰ φορά :eek:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον με τα σύγχρονα μέσα που διαθέτουμε πλέον, να δούμε όντως τι ψάλλει ομόφωνα η ακουστική παράδοση όλων των ειρμολογικών του β' ήχου...με 6 - 20 - 4 ? η με 8 - 14 - 8 ?

Ωτα έχουσιν και ουκ ενωτισθήσονται; Οι αποκλίσεις που υπονοείς αγαπητέ, δεν αλλάζουν (αλλοιώνουν) μαλακό από σκληρό, ή και το ανάποδο, αλλά υπάρχουν και σε άλλα μελωδικά γένη και είδη. Επαναλαμβάνω:Αυτό που ακούμε να εκτελούν ΟΛΟΙ ομόφωνα ΚΑΙ στη Δοξολογία του Ιακώβου β΄( μηδέ του διακο-Διονύση εξαιρουμένου), δηλαδή διαστήματα σκληράς! Λάθος κάνουν όλοι αυτοί; είχα ρωτήσει και εισέπραξα μια ''ευγενέστατη'' απάντηση κατά το ειωθός...

Δ.
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εγώ δεν πάω να βγάλω λάθος την προφορική παράδοση...την τακτική του εντυπωσιασμού την γνωρίζω και εγώ...και θα σε παρακαλούσα να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν έχω πει...

Άντε να ψάλλεις κανόνες Μεγ.Εβδομάδας με την χρονική αγωγή και τις βάσεις είδικά των παλαιών ηχογραφήσεων του πατριαρχείου και άντε να τηρήσεις 6 - 20 - 4...αυτό λέω και εγώ...ο έχων Ώτα...

Υ.Γ.βιάζεσαι πάντως να χαρακτηρίσεις - κατατάξεις κάποιον σε "ομάδες".
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγώ δεν πάω να βγάλω λάθος την προφορική παράδοση...την τακτική του εντυπωσιασμού την γνωρίζω και εγώ...και θα σε παρακαλούσα να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν έχω πει...

Άντε να ψάλλεις κανόνες Μεγ.Εβδομάδας με την χρονική αγωγή και τις βάσεις είδικά των παλαιών ηχογραφήσεων του πατριαρχείου και άντε να τηρήσεις 6 - 20 - 4...αυτό λέω και εγώ...ο έχων Ώτα...

Υ.Γ.βιάζεσαι πάντως να χαρακτηρίσεις - κατατάξεις κάποιον σε "ομάδες".

O Ματθαίος με όσα γράφει δείχνει τίνος μαθητής είναι. Το ίδιο ισχύει και για όσα μηνύματα επακολούθησαν.

Αντιγράφω κάτι από επιφυλλίδα - το εντός αγκύλης δε με εκφράζει καθόλου γι αυτό και το αθετώ,

«Φίλους αλλάζεις, και μάλιστα εύκολα. [Φύλο αλλάζεις. Δύσκολα, αλλά με λίγη θέληση γίνεται.] Πατρίδα, θρησκεία, κόμμα, όλα τα αλλάζεις. Γυναίκα αλλάζεις. Πανεύκολο. Ομάδα δεν αλλάζεις, όπως δεν αλλάζεις τη μάνα σου. Ο,τι και να ΄ναι: στρίγκλα, μητριά, χαμένη και πουλημένη. Η Ομάδα είναι η μήτρα που σε ξεπετά κάθε Σαββατοκύριακο, σε τρέφει, σε πληγώνει και σε πωρώνει».

καθένας δι έργων και λόγων επιβεβαιώνει ή όχι τη διατύπωση αυτή.

δ.

ΥΓ Ξαναάκου ό,τι εκδίδει ο αρτιφανής εκδότης από τον Μέγιστο Πρίγγο ( ναι εκείνα τα απαγορευμένα κομμάτια στο ψαλτολόγιον...Έφριξε παίδων ευαγών...) και πες μου αν λέει μαλακά ή σκληρά διαστήματα στους κανόνες που αναφέρεις...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον με τα σύγχρονα μέσα που διαθέτουμε πλέον, να δούμε όντως τι ψάλλει ομόφωνα η ακουστική παράδοση όλων των ειρμολογικών του β' ήχου...με 6 - 20 - 4 ? η με 8 - 14 - 8 ?

Έχω απαντήσει στην ερώτησή σου, σε αυτό το μνμ, με αναλυτικές μετρήσεις στο συνημμένο pdf που περιέχει. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση συγκρίνουμε με την λογική που περιγράφεις 6 - 20 - 4 (ΠΑ-ΒΟΥ-ΓΑ-ΔΙ του σκληρού χρ.) με 8 - 12 - 8 (ΒΟΥ-ΓΑ-ΔΙ-ΚΕ του μαλακού χρ.), δηλάδή καμιά σχέση!

Για να είμαστε όμως στο θέμα μας, ο Ματθαίος κάνει στη Δοξολογία του Ιακώβου (όπως και ο Χουρμούζιος) ότι ακριβώς και στο Χερουβικό του οποίου συγγραφέας είναι ο ίδιος ο Γρηγόριος: εξισώνει τα διαστήματα ΒΟΥ ΓΑ ΔΙ ΚΕ της μαλακής χρωματικής με τα διαστήματα ΠΑ ΒΟΥ ΓΑ ΔΙ της σκληρης χρωματικής που προτιμά ο Γρηγόριος. Στο Χερουβικό μάλιστα, ούτε λίγο ούτε πολύ, επεμβαίνει στο έργο και "διορθώνει" διαστηματικά τη σύνθεση του Γρηγορίου!

Με την ακατανόητη (για να μη χρησιμοποιήσω βαρύτερο χαρακτηρισμό) σε επιστημονικό επίπεδο, λογική, ορισμένων "μελετητών" να θέλουν να περιγράφουν τα διαστήματα μαθημάτων που γράφηκαν ή εξηγήθηκαν στη Νέα Μέθοδο πολύ πριν το 1880, με τα διαστήματα της Επιτροπής του 1881, έχουμε οπωσδήποτε πρόβλημα ακανθώδες και ουσιαστικά άλυτο! Ενώ το μόνο σίγουρο είναι πως το ίδιο μάθημα ήθελαν να καταγράψουν και οι δύο "λογικές έξήγησης".

Μόνο χρησιμοποιώντας τα διαστήματα του Χρυσάνθου -τα οποία ουσιαστικά μέσω της Κρηπίδος του Φωκαέα, είναι τα διαστήματα που διδάχθηκαν όλοι οι παραδοσιακοί λεγόμενοι δάσκαλοι, έως και τη δεκαετία του 1960 ή και 1970- μπορούμε να προσεγγίσουμε αυτά τα προβλήματα.

Θα διαπιστώσουμε τότε, πως στο τετράχορδο ΒΟΥ ΓΑ ΔΙ ΚΕ του μαλακού χρώματος και στο τετράχορδο ΠΑ ΒΟΥ ΓΑ ΔΙ του σκληρού, ο μόνος φθόγγος που διαφέρει είναι ο ΔΙ του μαλακού με τον ΓΑ του σκληρού. Κάτ' αρχάς το ΒΟΥ-ΚΕ του μαλακού (και με τις τελευταίες παρατηρήσεις του Χουρμουζίου, αρκετά μετά τον θάνατο του Γρηγορίου) αποτελέι πλέον τέλειο 4χορδο. Βέβαια, όπως έχω ουσιαστικά αποδείξει στα θέματα για τις Όμοιες Διφωνίες και πριν ήταν σχεδόν τέλειο, καθώς με την κλασματική περιγραφή των διαστημάτων από το Χρύσανθο (αυτά που άκουγαν και στο εποπτικό όργανο της πανδουρίδας ή σε οποιοδήποτε μονόχορδο) το τετράχορδο Ελάχιστου-Μείζονα-Ελάχιστου, διέφερε αμελητέο διάστημα από το τέλειο τετράχορδο και αριθμητικά θα περιγράφονταν 9-12-9 στην 72άρα, όπως ακριβώς και το τέλειο τετράχορδο Ελάχιστου-Μείζονα-Ελάσσονα. Κατά τον Οικονόμο Χαράλαμπο, ο Ελάσσων είναι επιενδέκατος (12/11) και ο ελάχιστος "επιενδέκατος κολοβός" (88/81).

Ο Χουρμούζιος είχε λύσει αυτή τη θεωρητική "ατέλεια" (που παρουσιάζονταν διογκωμένη λόγω της λανθασμένης αριθμητικής περιγραφής του Χρυσάνθου με ελάσσονα 9 και ελάχιστο 7 στην 68άρα κλίμακά του), υιοθετώντας τον ελάσσονα μετά τον ΔΙ. Είχε δηλ. δυό τέλεια τετράχορδα, ΒΟΥ 7 ΓΑ 12 ΔΙ 9 ΚΕ και ΔΙ 9 ΚΕ 12 ΖΩ 7 ΝΗ στον Β' ήχο (στην 68άρα). Βέβαια, οι όμοιες διφωνίες, με την σχεδόν εξίσωση του ελάσσονα με τον ελάχιστο που διατηρούσε η προφορική παράδοση, ήταν πιο βολικές, καθώς στις πρώτες εξηγήσεις με τη λογική της Όμοιας (και όχι παρόμοιας του Χουρμούζιου, όπως εύστοχα χαρακτήρισε ο Γ. Αρβανίτης) Διφωνίας, είτε από ΒΟΥ ξεκινούσες, είτε από ΔΙ, στο Δεύτερο Ήχο, ουσιαστικά ίδια διαστήματα εφάρμοζες.

Ο Γρηγόριος όμως, ο οποίος έφυγε πρόωρα από το προσκήνιο, δεν γνωρίζει τίποτε άλλο για μαλακό χρώμα, παρά τις Όμοιες Διφωνίες. Και μάλιστα εκφρασμένες κατά Χρύσανθο με τα αριθμητικά 7 και 12, άρα δεν μπορεί θεωρητικά να τεκμηριώσει τέλειο τετράχορδο στον ΒΟΥ. Οπότε, οποιοδήποτε μάθημα μαλακού χρωματικού γένους που δουλεύει με τετράχορδα και πεντάχορδα, οφείλει να καταγραφεί με κλίμακα σκληρού χρώματος. Η οποία, όπως έγραψα στην αρχή του μηνύματος, όπως παρουσιάστηκε από τον Χρύσανθο, δεν ήταν και τόσο σκληρή στον ΒΟΥ (ο οποίος ουσιαστικά απέχει ελάχιστο τόνο από τον ΠΑ, ήτοι όσο και το ΒΟΥ-ΓΑ του μαλακού), παρά μόνον στον ΓΑ που τον ήθελε αρκετά ψηλά. Στην πράξη όμως όλοι γνώριζαν πως ο ΓΑ συχνότατα εκτελούνταν αρκετά χαμηλότερα, ειδικά σε μαθήματα με θέσεις που στέκονταν στον ΓΑ.

Με τη λογική τους λοιπόν, είχαν και οι δύο δίκιο! Με τη νέα λογική όμως (διαστήματα επιτροπής), αν εφαρμόσουμε τα διαστήματα της Επιτροπής στην εξήγηση του Χουρμουζίου (ή του Ματθαίου), ουσιαστικά δεν έχουμε τέλειο τετράχορδο από τη βάση του ήχου, σε μαθήματα που τριφωνούν! (καθώς τα διάστηματα ΒΟΥ-ΓΑ-ΔΙ-ΚΕ του Δευτέρου είναι 8-12-8). Οπότε, μόνο η εξήγηση του Γρηγορίου είναι αποδεκτή (επαναλαμβάνω με τη νέα λογική των διαστημάτων), καθώς στην πράξη και κατά παράδοση, όντως το σκληρό χρώμα εμφανίζεται στις πλέιστες των περιπτώσεων πολύ μαλακώτερο. Γι αυτό και η εκδοχή αυτή (του Γρηγορίου), κυκλοφόρησε σχεδόν αποκλειστικά, γι αυτό και το:

...όπως την ψάλλει ομόφωνα η καταγεγραμμένη ακουστικά παράδοση όλων των ειρμολογικών του β ήχου, όπως την έλεγε ο διακο-Διονύσης, και όλοι ζώντες και τεθνεώτες, πλην...


Άλλωστε είπαμε: το μαλακό χρώμα είναι Όμοιες Διφωνίες, ήτοι ημιχρωματικό! :wink: Όλα τα άλλα χρώματα, από τα μαλακώτερα (όπως αυτά που συζητάμε) έως τα σκληρώτερα (νενανώ), ανήκουν στο σκληρό χρώμα και σημαίνονται με τις σκληρές χρωματικές φθορές.

Χαραλάμπης
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Έχω απαντήσει στην ερώτησή σου, σε αυτό το μνμ, με αναλυτικές μετρήσεις στο συνημμένο pdf που περιέχει. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση συγκρίνουμε με την λογική που περιγράφεις 6 - 20 - 4 (ΠΑ-ΒΟΥ-ΓΑ-ΔΙ του σκληρού χρ.) με 8 - 12 - 8 (ΒΟΥ-ΓΑ-ΔΙ-ΚΕ του μαλακού χρ.), δηλάδή καμιά σχέση!
κλπ, κλπ

Χαραλάμπης

Χάρη, πρόσεξε! Μου φαίνεται έχεις γίνει "ημι-καραϊκός" (πώς λέμε: ημιχρωματικός;):):):D:):):eek::cool::eek::confused::rolleyes::(:mad::p:wink::):D:)
 
Top