Ψάλτης παραιτήθηκε από μικροφώνου σε εκκλησία της Φθιώτιδας

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
δεν είναι σωστα αυτα τα πραγματα...κριμα..

εχεις διαφορες ..λυστες με τον ιερεα,με το εκκλησιαστικο συμβουλιο και τελειωσε το πραγμα εκει..τι μειζεριες ειναι αυτες..με το να το ανακοινωνεις τετοια πραματα στο εκκλησιασμα το μονο που δημιουργεις είναι σχολια και τροφη να κατηγορειται η εκκλησια,σε καμμια περιπτωση δεν ασκεις πιεση στα οικονομικα της για να σε δώσει κατι παραπανω..

..τον καταλαβαίνω και τον νιωθω τον συναδελφο οπως νομιζω και οι περισσοτεροι (γιατι στα οικονομικα λιγο πολυ ολοι εχουμε ξεχασει τα δωρα Χριστουγεννα και Πασχα,και έχουμε δεχθει και μειωσεις..) αλλα δεν συμφωνω με αυτην την αντιμετωπιση..

Υ.Γ Με αυτην την λογικη να βγουν και οι Ιερεις μας και οι διακονοι και να διακυρήξουν την παραιτηση τους απο Αμβωνος λογω των οικονομικων περικοπων που υπέστη ο μισθος τους...

Φιλικα και να με συγχωρείται..

Αναστασιος
 
P

PANROUST

Guest
Υ.Γ Με αυτην την λογικη να βγουν και οι Ιερεις μας και οι διακονοι και να διακυρήξουν την παραιτηση τους απο Αμβωνος λογω των οικονομικων περικοπων που υπέστη ο μισθος τους...

Φιλικα και να με συγχωρείται..

Αναστασιος
Εχει γίνει το αντίθετο ...
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εχει γίνει το αντίθετο ...

Κι εγω ετσι πιστευω...οτι η κριση δεν εχει καν αγγιξει το ιερατειο. Μαλιστα πριν απο λιγες μερες με ρωτησε καποιος φιλος μου ιερευς...ποση βενζινη βαζεις περιπου την εβδομαδα? Εχει ακριβυνει λιγο τελευταια...του λεγω παπα μου 10 ευρω και μονο...δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια. Και μου λεει, Γιαννη μου εγω 100 ευρω εβαζα την εβδομαδα, και τωρα το ιδιο κανω...μειδιασα προβληματισμενος και του ειπα...παπα μου αφου βαζεις 100 καθε εβδομαδα, μην το πεις ουτε του παπα...!!!:D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Δεν με βρίσκουν ούτε εμένα σύμφωνο τα παραπάνω.
Σκανδαλισμός θα γίνει στο εκκλησίασμα.
Ότι έχεις με το συμβούλιο του ναού, πες το κατ ιδίαν, όχι έτσι.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Δεν με βρίσκουν ούτε εμένα σύμφωνο τα παραπάνω.
Σκανδαλισμός θα γίνει στο εκκλησίασμα.
Ότι έχεις με το συμβούλιο του ναού, πες το κατ ιδίαν, όχι έτσι.

Πιο μεγάλος θα είναι ο σκανδαλισμός εαν ο ψάλτης φύγει και κανείς δεν δώσει εξήγηση. Τα κουτσομπολιά και οι εκατέρωθεν κατηγόριες θα πηγαίνουν και θα έρχονται. Καλύτερα τα πράγματα να είναι ξεκάθαρα ακόμα και με αυτόν τον τρόπο.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Κι εγω ετσι πιστευω...οτι η κριση δεν εχει καν αγγιξει το ιερατειο. Μαλιστα πριν απο λιγες μερες με ρωτησε καποιος φιλος μου ιερευς...ποση βενζινη βαζεις περιπου την εβδομαδα? Εχει ακριβυνει λιγο τελευταια...του λεγω παπα μου 10 ευρω και μονο...δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια. Και μου λεει, Γιαννη μου εγω 100 ευρω εβαζα την εβδομαδα, και τωρα το ιδιο κανω...μειδιασα προβληματισμενος και του ειπα...παπα μου αφου βαζεις 100 καθε εβδομαδα, μην το πεις ουτε του παπα...!!!:D

Γιάννη καλά τον τρέλανες ούτε του παπά!!!!!!:D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Και εβαλε αμεσως κατι γελια, πατωντας ενα γκαζι, καπνος εγινε!!!

Και το αστείο που το βρήκε δηλαδή; Τι ήθελε να μας πει; :mad:
Συγνώμη, γιατί εγώ δεν γέλασα από τα λεγόμενα του, αλλά μάλλον προβληματίστηκα... :confused:
(Ίσως γιατί γελάω δύσκολα γενικώς)
Αυτά καλό είναι να αναφέρονται, γιατί ξεσκεπάζεται η υποκρισία ορισμένων, όπως στην περίπτωση κάποιας μητροπόλεως που μου την ανέφερε συνάδελφος, στην οποία οι ιερείς ζήτησαν από τον οικείο μητροπολίτη να μη καταβληθεί δώρο στους ψάλτες μη τυχόν (άκουσον- άκουσον) βρεθούν οι τελευταίοι μισθολογικά υψηλότερα από τους πρώτους.
Υπάρχει πράγματι μέριμνα για όλους και όλα τελικά...:mad:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πιο μεγάλος θα είναι ο σκανδαλισμός εαν ο ψάλτης φύγει και κανείς δεν δώσει εξήγηση. Τα κουτσομπολιά και οι εκατέρωθεν κατηγόριες θα πηγαίνουν και θα έρχονται. Καλύτερα τα πράγματα να είναι ξεκάθαρα ακόμα και με αυτόν τον τρόπο.

Γιὰ φανταστεῖτε λοιπὸν συνάδελφοι ὅταν οἱ ψαλτάδες δὲν τηροῦν τὰ συμφωνημένα (συχνότατο φαινόμενο στην ἐπαρχία) νὰ βγαίνει ὁ ἐφημέριος ἐκ μέρους τοῦ Ἐκκλ. Συμβουλίου καὶ νὰ τὸν ἀπολύει στὸ Δι' εὐχῶν εἰς ἐπήκοον πάντων ἤ νὰ τὸν κατηγορεῖ πὼς δὲν ἐκπληρώνει τὰ καθήκοντά του πάλι εἰς ἐπήκοον ὅλων.

Πάλι ξεκάθαρα θὰ εἶναι τὰ ... πράγματα, ἀλλὰ τότε θὰ τὴν πέσουμε ἀμέσως στὸν παπᾶ.

Ὅπως κάνει κάποιος ψάλτης τὶς συμφωνίες του μὲ τὸ ἐκκλ. συμβούλιο ἰδιωτικῶς, ἔτσι λύνει καὶ τὶς διαφορές του.

Ἀλλὰ ἐπειδὴ ξέρει πὼς θὰ φέρει σὲ δὐσκολη θέση τὸν ἱερέα λόγω τῆς θέσεὠς του, κάνει ὅ,τι τοῦ κατέβει καὶ τὸ παίζει ἄντρας. Ὁ ἀληθινὸς ἐπαγγελματίας ὅταν δὲν συμφωνεῖ, σηκώνεται καὶ φεύγει χωρὶς ... κατινιές.

Ὁ ἐν λόγω «συνάδελφος» ἄν τὸν ρωτήσετε θὰ σοῦ πεῖ πὼς «προσφέρει» τόοοσα χρόνια (προσφέρει;:rolleyes: λές καὶ δὲν πληρώνεται) μὲ τόοοοσες θυσίες (λὲς καὶ τοῦ 'βαλε κάποιος τὸ μαχαίρι στο λαιμό γιὰ νὰ ψάλλει ...) μὲ τόοοοοοσες ὧρες διαβάσματος (σιγὰ μὴ σκίσουμε κανὰ ... καλσόν ἀπὸ τὸ πολὺ διάβασμα:eek:, στὴν ἐπαρχία ἅμα κουτσὰ στραβὰ ψάλλεις τοὺς αἴνους καὶ κανὰ χερουβικό εἶσαι ἄρχοντας ... κόκορας:rolleyes:).

 

Attachments

  • rooster.jpg
    rooster.jpg
    217.5 KB · Views: 13

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αν ένας ψάλτης έχει εξαντλήσει κάθε περιθώριο συννενόησης και βλέπει και τα συμφωνηθέντα να καταστρατηγούνται τότε ή θα σκύψει το κεφάλι ή θα κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε ο συνάδερφος.Έτσι γούσταρε έτσι έκανε με κάθε δικαίωμα και σαν εργαζόμενος αλλά και σαν πιστός.Οι πρώτοι χριστιανοί μην ξεχνάτε τα έβγαζαν όλα στην φόρα....Αφήστε που έτσι τώρα πολλοί ασχολούνται με το θέμα και κατά κάποιον τρόπο αναδεικνύεται.Δεν είναι ανάγκη όλα να τα βάζουμε κάτω από το χαλί.Τώρα αν υπάρχουν ψάλτες ασυνεπείς αυτό δεν έχει καμμία σχέση με την συγκεκριμένη έκφραση του ψάλτη που δεν πήρε αυτή την απόφαση με άνεση ειδικά στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.Πάντα γειά και με επ-ανάσταση
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Διαφωνῶ, ἡ παλλικαριὰ δὲν φαίνεται στὸν ἐκβιασμὸ τοῦ ... μικροφώνου (=τὰ λεφτὰ ἤ σὲ κάνω ... βούκινο) ἀλλὰ στὴν ἀποχώρηση ἐφ' ὅσον δὲν τὰ βρίσκει, ὅπως σὲ κάθε ἐργασία ἀλλὰ καὶ συμφωνία.

Ἄς τολμοῦσε νὰ τὸ κάνει στην πραγματική του ἐργασία καὶ θὰ 'βλεπε τὸν ... σεκιουριτά φάντη μπαστούνι:rolleyes: Ἀλλὰ ὅταν κανείς μπορεῖ, ἐκμεταλλεύεται καταστάσεις καὶ μετὰ τὸ παίζει καὶ ... ἐθελοντὴς ψάλτης θυσιαζόμενος ...

Ἑκτὸς κι ἄν θεωρεῖ βιλαέτι του τὸ ... ναό και τὸν ἑαυτό του δερβέν-αγά ... Ὅπως εἶπε καὶ κάποιος ψάλτης στὸν παπᾶ «δὲ μὲ νοιάζει ποὺ θὰ τὰ βρεῖς, τὰ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΡΕΕΕΕΕ!!!».

Καὶ μετὰ ἀνέβηκε νὰ ψάλλει τὸν ... ἀναβαλλόμενο :eek::rolleyes:


Δὲ μ' ἀρέσει;Δὲν τὰ βρίσκω; Δὲν μὲ καταλαβαίνουν; Φεύγω ὅπως ἦλθα.

Δὲν μὲ παίρνει νὰ χάσω τὸ ἀναλόγιο; Δὲν θὰ βρῶ καλύτερα; Κάνω γαργάρα τὴ μείωση ὅπως καὶ σὲ πολλὰ ἄλλα πράγματα (δυστυχῶς).

Ὁ παπᾶς ἀντὶ νὰ δεχθεῖ τὴν μείωσή του ἀπὸ τὸ ἑνιαῖο μισθολόγιο, συμπληρώνει ἀπὸ τὸν ... κορβανᾶ μὲ ... ἐξτραδάκια; Ὅποιος ἔχει ... κότσια τὸ καταγγέλει ἐπώνυμα, ἀλλιῶς γαργάρα ...

Προσωπικά, εἶμαι τῆς ... γαργάρας καὶ κοιμᾶμαι ἠσύχως ... ἀλλὰ μὲ ἐλαφρύτερη τσεπούλα ...:eek:
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης

στὴν ἐπαρχία ἅμα κουτσὰ στραβὰ ψάλλεις τοὺς αἴνους καὶ κανὰ χερουβικό εἶσαι ἄρχοντας ... κόκορας:rolleyes:).


Στην επαρχία δηλαδή έχουν άλλο τυπικό, δεν το εφαρμόζουν όπως πρέπει και το εφαρμόζουν στις πόλεις; ή κουράζονται περισσότερο οι συνάδελφοι στις πόλεις απ' ότι στην επαρχία; δεν κατάλαβα. Υπάρχουν ψάλτες σήμερα στην επαρχία και σε χωριά ακόμη που άξιζαν για πολύ "μεγάλες" ενορίες, αλλά δεν το επιδιώκουν ή οι συγκυρίες βλέπετε....... κ.α.


Όσο για το επεισόδιο, το οποίο είναι καταδικαστέο μόνο επειδή έγινε εις επήκοον του εκκλησιάσματος το οποίο και φυσικά σκανδαλίστηκε, καλόν θα είναι να σιωπούμε, γιατί δεν γνωρίζει κανένας μας περί του τι ακριβώς συνέβη, το γνωρίζουν μόνο ο ψάλτης και ο ιερέας. Αφήστε λοιπόν αγαπητοί φίλοι γιατί μπορεί αύριο να τα βρουν μεταξύ τους και μη σας φανεί καθόλου παράξενο !!!!!!!!!!!!!!
Να είστε καλά.

Γιώργος Δαρλάσης
Πρόεδρος Ιεροψαλτών Αργολίδας
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Λίγοι μπορούμε να είμαστε στην πράξη υπέρ της επαναστατικής ψαλτικής. Και γω τα εκανα γαργάρα, αλλά ας καταλάβουμε και την συγκεκριμένη συμπεριφορά ως και μια μορφή ακίνδυνης εκτόνωσης, που σε λίγο κανείς δεν θα θυμάται εκτός από τον ίδιο, αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές.Δεν έχει δικαίωμα μετά από 17 έτη να παραιτηθεί δημόσια;Κάποτε, επί 5 χρόνια εψαλλα σε έναν ναό και έφυγα χωρίς να μαλώσω.Απλά έφυγα και ο παπάς δεν είπε τίποτα γι αυτό και κάποιοι νόμιζαν ότι πέθανα ή αρρώστησα...
 
Στην επαρχία δηλαδή έχουν άλλο τυπικό, δεν το εφαρμόζουν όπως πρέπει και το εφαρμόζουν στις πόλεις; ή κουράζονται περισσότερο οι συνάδελφοι στις πόλεις απ' ότι στην επαρχία; δεν κατάλαβα. Υπάρχουν ψάλτες σήμερα στην επαρχία και σε χωριά ακόμη που άξιζαν για πολύ "μεγάλες" ενορίες, αλλά δεν το επιδιώκουν ή οι συγκυρίες βλέπετε....... κ.α.


Όσο για το επεισόδιο, το οποίο είναι καταδικαστέο μόνο επειδή έγινε εις επήκοον του εκκλησιάσματος το οποίο και φυσικά σκανδαλίστηκε, καλόν θα είναι να σιωπούμε, γιατί δεν γνωρίζει κανένας μας περί του τι ακριβώς συνέβη, το γνωρίζουν μόνο ο ψάλτης και ο ιερέας. Αφήστε λοιπόν αγαπητοί φίλοι γιατί μπορεί αύριο να τα βρουν μεταξύ τους και μη σας φανεί καθόλου παράξενο !!!!!!!!!!!!!!
Να είστε καλά.

Γιώργος Δαρλάσης
Πρόεδρος Ιεροψαλτών Αργολίδας
Γεια σου προεδρε μου! Στην κατάκριση πρώτοι και καλύτεροι. Που ξερουμε το παρασκήνιο; Και για να φτασει ενας συναδελφος που διακονει 17 χρονια ενα αναλόγιο σε αυτο το σημείο, παει να πει οτι υπάρχει "παρασκηνιο" πολυ. Και σε ενα ιστορικο χωριο όπως ο Γοργοπόταμος δεν εκανε τπτ περισσοτερο απο το να θυμήσει σε όλους οτι όταν η ζωή γίνεται απο "γεφυρα" εμπόριο, μια "βομβουλα" πάντα θα ειναι χρησιμη.

Αληθεια κανεις απο το φορουμ κοντινος της περιοχης δεν μπορεί να βρει τον συναδελφο που το εκανε να μας περιγραψει ο ιδιος ο πρωταγωνιστής το παρασκήνιο? Θα ηταν το σωστοτερο νομιζω. Εκτος αν γραψει μια επιστολη και την κοινοποιησει στο φορουμ.. συνηθιζεται στον κύκλο μας...
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Και εγώ δεν συμφωνώ με την στάση του συγκεκριμένου ψάλτη..Αυτό που λέει ο domesticus είναι το σωστό..δεν είσαι ικανοποιημένος φεύγεις, αλλιώς κάθεσαι και ψάλλεις..δεν είναι το ψαλτήρι χώρος συνδικαλισμού ούτε άμβωνας για διαμαρτυρίες, είναι αποκλειστικά θέση για υμνολόγηση του Τριαδικού μας Θεού..
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
................................................ Υπάρχουν ψάλτες σήμερα στην επαρχία και σε χωριά ακόμη που άξιζαν για πολύ "μεγάλες" ενορίες, αλλά δεν το επιδιώκουν ή οι συγκυρίες βλέπετε....... κ.α.


Όσο για το επεισόδιο, το οποίο είναι καταδικαστέο μόνο επειδή έγινε εις επήκοον του εκκλησιάσματος το οποίο και φυσικά σκανδαλίστηκε, καλόν θα είναι να σιωπούμε, ........................................................................... Αφήστε λοιπόν αγαπητοί φίλοι γιατί μπορεί αύριο να τα βρουν μεταξύ τους και μη σας φανεί καθόλου παράξενο !!!!!!!!!!!!!!
Να είστε καλά.

Γιώργος Δαρλάσης
Πρόεδρος Ιεροψαλτών Αργολίδας

Συμφωνώ με την τελευταία σας ρήση, αφού:"Συγχωρήσωμεν πάντα τῇ Ἀναστάσει......"
Εύχομαι να βρεθεί λύση κι ο συνάδελφος να επιστρέψει στη θέση του μάχιμος!
Χριστός ανέστη!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Μανώλη πέρα από την υμνολόγηση του Θεού υπάρχει και η ανάγκη για μαμ και για.... την υμνολόγηση Του.Αλλωστε γι αυτό και οι ιερείς πληρώνονται....το λέει και ο Παύλος για όλους που εργάζονται στον ναό.Επίσης οι πατέρες οι παλιοί καυτηριάζουν την παρακράτηση του μισθού.Ο μισθός δεν έχει να κάνει με την ουσία της δουλειάς μας αλλά με την υποχρεωσή μας να την επιτελούμε σε συγκεκριμένο ναό συγκεκριμένες ώρες και μέρες.....
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Και η Ωραία Πύλη δεν είναι χώρος έκφρασης πολιτικών, εθνικών- εθνικιστικών, αντιομοφυλοφιλικών κ.α. απόψεων αλλά δε νομίζω ότι θορυβείται κανείς όταν οι ιερείς και οι αρχιερείς μετατρέπουν το κήρυγμα από θεολογικό σε "τηλεοπτικό". Το ίδιο εκκλησίασμα που αποδέχεται, επικροτεί και χειροκροτεί τέτοιου είδους κηρύγματα δε μπορεί δηλαδή να ανεχτεί την αγανάκτηση ενός ψάλτη, που μπορεί να μην έχει άλλο εισόδημα και ο οποίος εξυπηρετεί επί 17 συναπτά έτη έναν Ιερό Ναό; Όταν νιώθεις αβοήθητος κάνεις τα πάντα για να υπερασπιστείς το δίκιο σου. Αν αυτό είναι ανηθικότητα ή ασέβεια τότε εγώ δε μπορώ να σχολιάσω άλλο...
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Τα βρόντηξε ο ψάλτης στο Γοργοπόταμο

άλλη μια φορά η ψαλτική κοινότητα είναι διχασμένη.

ώρα να επιληφθεί η δικαιοσύνη

group-of-judges.jpg
 
Top