Ευλογητάρια Αναστάσιμα αργά πλ Α' (εκ του Κε)

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Ευλογητάρια Αναστάσιμα αργά.
Ήχος πλάγιος του Πρώτου τετράφωνος (εκ του Κε).
Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου (1730-1777)

 

Attachments

  • ΕΥΛΟΓΗΤΑΡΙΑ ΠΛ Α'.pdf
    210.1 KB · Views: 694
Last edited by a moderator:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα πω μόνο για τη φωνή: αν και οι οικιακές συνθήκες ηχογράφησης (και το κάπως περίεργο ισοκράτημα) δεν την αφήνουν να ξεδιπλωθεί πολύ, νομίζω ότι έχετε ιδιαίτερη φωνή: ηχοχρωματικά πλούσια αλλά συσταλτική, με διακριτικό, σχεδόν ανεπαίσθητο βιμπράτο. Θυμίζει κάτι μοναστηριακό. Προσωπικά, με αναπαύουν αυτές οι φωνές.
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Θα πω μόνο για τη φωνή: αν και οι οικιακές συνθήκες ηχογράφησης (και το κάπως περίεργο ισοκράτημα) δεν την αφήνουν να ξεδιπλωθεί πολύ, νομίζω ότι έχετε ιδιαίτερη φωνή: ηχοχρωματικά πλούσια αλλά συσταλτική, με διακριτικό, σχεδόν ανεπαίσθητο βιμπράτο. Θυμίζει κάτι μοναστηριακό. Προσωπικά, με αναπαύουν αυτές οι φωνές.
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση.

Ακουσα κι εγώ τα ευλογητάρια απο τον κ. Λιάκο και συμφωνώ βασικά με τις επισημάνσεις του Γιώργου Μ. Ο συνάδελφος και σε άλλα μαθήματα που τον έχω ακούσει , ψάλλει σωστά , κατανυκτικά , με ενα ελαφρό τρέμουλο στη φωνή του που δείχνει.. διστακτικότητα.. [ κάτι παρόμοιο , ΄πιό εντονο ακουμε στη φωνή του αείμνηστου Ξυλουρη... ] Μέσα στο Ναό , με τα μικρόφωνα και τον ευρύτερο χώρο , σίγουρα θα ακούγεται καλύτερα.... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Top