Tασόπουλος Κώστας

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από την ιστοσελίδα του κ. Χούπα μερικές ηχογραφήσεις και βιογραφικά

http://www.ieropsaltis.com/psalt_Tasopoulos.htm

Και αφιέρωμα και πληροφορίες για CD με ύμνους του Κ. Τασόπουλου από την ιστοσελίδα του Νεκτάριου Μαμαλούγκου:

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/arts/music/konstantinos_tasopoulos.htm

Είχα την τύχη να τον ακούσω ζωντανά στην πανήγυρη του Αγ. Παντελεήμονος, Μεθύδριο Αρκαδίας όταν είμουνα παιδί. Εντυπωσιακή υψιφωνία.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Είχα την τύχη να τον ακούσω ζωντανά στην πανήγυρη του Αγ. Παντελεήμονος, Μεθύδριο Αρκαδίας όταν είμουνα παιδί. Εντυπωσιακή υψιφωνία.

...πες μου ότι ήταν το 1986 και ότι έψελνε μαζί με τον π.Χρ.Κυριακόπουλο...
Όσο για την υψιφωνία ακούστε τα τυπικά... Είναι από εκείνη την ηχογράφηση του Αγ. Παντελεήμονος στο Μεθύδριο Αρκαδίας και αριστερά ψάλλει ο π.Χρ.Κυριακόπουλος.
 

Attachments

  • Α’ στάση των τυπικών Ήχος πλ.Δ’.mp3
    8.6 MB · Views: 264

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω ενα ''Επι Σοι Χαιρει ..'' σε Πλ.Αο , με τον αειμνηστο
Κωστα Τασοπουλο .
Είναι ο Τασσόπουλος αυτός; Δεν μοιάζει και πολύ με αυτό που έχω ανεβάσει εγώ... (μου θυμίζει περισσότερο κάτι από Μαϊδανόγλου)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
...πες μου ότι ήταν το 1986 και ότι έψελνε μαζί με τον π.Χρ.Κυριακόπουλο...
Όσο για την υψιφωνία ακούστε τα τυπικά... Είναι από εκείνη την ηχογράφηση του Αγ. Παντελεήμονος στο Μεθύδριο Αρκαδίας και αριστερά ψάλλει ο π.Χρ.Κυριακόπουλος.

Καλο . Μπραβο .
Γιατι δεν ανεβαζεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ηχογραφηση ;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Γιατι δεν ανεβαζεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ηχογραφηση ;
Πρώτα ο Θεός θα γίνει κι αυτό μάλλον σε ειδική σελίδα στο analogion.com.

Δεν είδα όμως και πολλούς εδω μέσα να ανεβάζουν ολόκληρες ηχογραφήσεις by the way. Αποσπάσματα ανεβάζουν όλοι...;)

Εγώ λέω να την ανεβάσω ολόκληρη όμως. Μονάχα αργότερα (μετά την Αμερική) γιατί δεν προφταίνω τώρα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Είναι ο Τασσόπουλος αυτός; Δεν μοιάζει και πολύ με αυτό που έχω ανεβάσει εγώ... (μου θυμίζει περισσότερο κάτι από Μαϊδανόγλου)

Οταν το ανεβασα δεν το ακουσα . Τωρα και μενα κατι δεν μου αρεσει . Αυτη
η ηχογραφηση ηταν σε μια κασεττα που μου ειχαν δωσει πριν πολλα χρονια
και για τον συγκεκριμενο υμνο εγραφε Κωστας Τασοπουλος . Μοιαζει σε καποια σημεια του Μαϊδανογλου αλλα μαλλον δεν ειναι αυτος . Δεν ξερω
τελικα .
Για ακουσε και την παρουσα επισυναψη . Τασοπουλος δεν ειναι ;
 

Attachments

  • 2'19'' Επι ξυλου βλεπουσαa8.MP3
    5.3 MB · Views: 231

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πρώτα ο Θεός θα γίνει κι αυτό μάλλον σε ειδική σελίδα στο analogion.com.

Δεν είδα όμως και πολλούς εδω μέσα να ανεβάζουν ολόκληρες ηχογραφήσεις by the way. Αποσπάσματα ανεβάζουν όλοι...;)

Εγώ λέω να την ανεβάσω ολόκληρη όμως. Μονάχα αργότερα (μετά την Αμερική) γιατί δεν προφταίνω τώρα.

Ανεβασε την οπου θελεις αλλα ανεβασε την . Και γω by the way , προτρεπω
ξανα τα μελη του φορουμ να ανεβαζουν ηχογραφησεις .
Και μενα αυτο ειναι το παραπονο μου , οτι τα μελη (τα περισσοτερα) δεν προσφερουν στο φορουμ ηχογραφησεις .
Καλο ταξιδι στο ''Αμερικα'' , καλη επιτυχια και καλη επανοδο και περιτο να
σου πω οτι θα μου-μας ''λειψεις'''.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μοιαζει σε καποια σημεια του Μαϊδανογλου αλλα μαλλον δεν ειναι αυτος . Δεν ξερω τελικα .
Δεν πρέπει να είναι ο Μαϊδανόγλου, αλλά μοιάζει περισσότερο σε αυτόν απ' ότι στον Τασσόπουλο.
Για ακουσε και την παρουσα επισυναψη . Τασοπουλος δεν ειναι ;
Αυτό σίγουρα!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
...πες μου ότι ήταν το 1986 και ότι έψελνε μαζί με τον π.Χρ.Κυριακόπουλο...

ΝΑΙ !!! Είσουνα εκεί;

Όσο για την υψιφωνία ακούστε τα τυπικά... Είναι από εκείνη την ηχογράφηση του Αγ. Παντελεήμονος στο Μεθύδριο Αρκαδίας και αριστερά ψάλλει ο π.Χρ.Κυριακόπουλος.

Στη Δεύτερη στάση έδινε θυμάμαι "ρέστα" :) στο "Κύριος λύει πεπεδημένους...". Αναμένω εναγωνίως καθότι δεν θυμάμαι να έχω ηχογράφηση από τότε.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
...πες μου ότι ήταν το 1986 και ότι έψελνε μαζί με τον π.Χρ.Κυριακόπουλο...
Δηλαδή για κάτσε ρε φίλε πόσων χρονών είσαι?:eek:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
ΝΑΙ !!! Είσουνα εκεί;
:p
Όχι ντε! Την ηχογράφηση έχω.
Στη Δεύτερη στάση έδινε θυμάμαι "ρέστα" :) στο "Κύριος λύει πεπεδημένους...". Αναμένω εναγωνίως καθότι δεν θυμάμαι να έχω ηχογράφηση από τότε.
Μια και θυμάσαι την δεύτερη στάση πάρε την μέχρι να μπορέσω να ανεβάσω και την υπόλοιπη ηχογράφηση.
 

Attachments

  • Β’ στάση των τυπικών Ήχος Β’.mp3
    8.6 MB · Views: 175

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στη Δεύτερη στάση έδινε θυμάμαι "ρέστα" :) στο "Κύριος λύει πεπεδημένους...". Αναμένω εναγωνίως καθότι δεν θυμάμαι να έχω ηχογράφηση από τότε.

Μια και θυμάσαι την δεύτερη στάση πάρε την μέχρι να μπορέσω να ανεβάσω και την υπόλοιπη ηχογράφηση.

Δημητρη και Βασιλη (ευχαριστουμε για την Βη σταση των Τυπικων) και σε ολα τα μελη : Βλεπετε λοιπον οτι η παραδοση παει περιπατο (αργος χρονος -καποιες τελικες καταληξεις στον Βου που δεν γινονται) για χαρη της τεχνης και της ''εμποροπανηγυρεως'' .
Ασχετα αν εμενα σαν ''αιρετικου'' μου αρεσουν αυτα , ο αειμνηστος Τασοπουλος , μονο παραδοσιακα δεν ψαλλει στην συγκεκριμενη ηχογραφηση ,
που επαναλαμβανω εμενα μου αρεσει .
Τα γραφω αυτα , γιατι σε αλλο θεμα εχει γεινει πολυ συζητηση για παραδοση
κλπ κλπ .
Επισυναπτω τα Τυπικα απο τον Στανιτσα και παρακαλω τα σχολεια σας και για
τις δυο ηχογραφησεις .
 

Attachments

  • 3'49''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Τυπικα.mp3
    898 KB · Views: 94

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δημητρη και Βασιλη (ευχαριστουμε για την Βη σταση των Τυπικων) και σε ολα τα μελη : Βλεπετε λοιπον οτι η παραδοση παει περιπατο (αργος χρονος -καποιες τελικες καταληξεις στον Βου που δεν γινονται) για χαρη της τεχνης και της ''εμποροπανηγυρεως'' .
Ασχετα αν εμενα σαν ''αιρετικου'' μου αρεσουν αυτα , ο αειμνηστος Τασοπουλος , μονο παραδοσιακα δεν ψαλλει στην συγκεκριμενη ηχογραφηση ,
που επαναλαμβανω εμενα μου αρεσει .
Τα γραφω αυτα , γιατι σε αλλο θεμα εχει γεινει πολυ συζητηση για παραδοση
Βεβαίως και είναι έτσι όπως τα λέτε, (η παράδοση πάει "περίπατο") αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι πρέπει να το αποδεχόμαστε και μάλιστα όταν βρεθούμε κι εμείς σε ανάλογη θέση να πράττουμε το ίδιο.;)
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τον Τασόπουλο τον είχα ακούσει για πρώτη φορά στην Τρίπολη και μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ο απόστολος που έλεγε με την καθαρή προφορά του, την καθαρή υψηλή και κρυστάλλινη φωνή του.
Επίσης θυμάμαι άλλη φορά σε συγκέντρωση ψαλτών να μένουν όλοι άναυδοι όταν τραγούδησε το "σπίνο".
Τώρα περί παραδόσεων δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακούσματα από Αγιασοφιά, δεν έτυχε να ακούσω τον Κουκουζέλη. Απλά πιστεύω ότι όλοι οι παλαιοί εν Ελλάδι ψάλτες φυλάσσουν την παράδοση ο καθένας με τον τρόπο της περιοχής του.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Επισυναπτω τα Τυπικα απο τον Στανιτσα και παρακαλω τα σχολεια σας και για
τις δυο ηχογραφησεις .

Τί παραπάνω σχόλια να κάνουμε; Οι ηχογραφήσεις τα λένε όλα από μόνες τους!!!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τώρα περί παραδόσεων δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακούσματα από Αγιασοφιά, δεν έτυχε να ακούσω τον Κουκουζέλη.
Θα μπορούσα κι εγώ να ειρωνευτώ (και ακόμα χειρότερα) όταν είχατε βάλει το μνημόσυνο σε τεταρτόβαρυ, αλλά όπως είδατε απάντησα με ευπρέπεια.
Αν θέλετε να εισπράττετε ευγενείς και σοβαρές απαντήσεις, τότε να κάνετε κι εσείς το ίδιο όταν απαντάτε σε άλλους.;)

Κανείς λοιπόν δεν έχει ακούσματα από Αγ.Σοφία (Κων/πόλεως) ή από τον Κουκουζέλη. Απλά κάποια πράγματα είναι ηλίου φαεινότερο ότι είναι εκτός παραδόσεως (όπως το μνημόσυνο που στείλατε) κι ας μην έχουμε ακούσει Κουκουζέλη και Αγ.Σοφία.
Απλά πιστεύω ότι όλοι οι παλαιοί εν Ελλάδι ψάλτες φυλάσσουν την παράδοση ο καθένας με τον τρόπο της περιοχής του.
Σε πολλά πράγματα ναι και σε άλλα όχι. (ένα παράδειγμα είναι αυτό)
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βασίλη,
Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν. Τα τυπικά του Τασόπουλου μου άρεσαν. Είναι σε πλ δ σύμφωνα με την παράδοση και τα εκτελεί ο άνθρωπος με τον τρόπο του. Που είδες την ειρωνεία? Επειδή ρώτησα αν η "παράδοση" έχει συνέχεια από την αρχαιότητα? Εμένα ο δάσκαλός μου από την πόλη ήταν. Δεν θα τον ακούσεις όμως σε ιστοσελίδα πολιτών γιατί ακόμη και σε μια πόλη δημιουργούνται σχίσματα και αμφιβολίες περί παραδόσεως ανάλογα με το δάσκαλο, τη σχολή και την εκκλησία που έψελνε έκαστος.
Το "μνημόσυνο" το απέσυρα πριν την παραπάνω απάντησή σου.
Υπάρχει όμως και το "μετά των αγίων" του Καμπούρη σε ήχο πλ.α του 1914 και τα αιωνία η μνήμη του ιδίου σε πλ.α που συνήθιζε να ψέλνει ο Στανίτσας.
Επίσης μια υπέροχη ηχογράφηση του 50ου ψαλμού σε βαρύ αντί για δεύτερο (Χ'' αθανασίου) που ψάλλει δεξιά ο Στανίτσας και αριστερά ο Παπα-τσούμαρης. κ.α πολλά.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βασίλη,
Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν. Τα τυπικά του Τασόπουλου μου άρεσαν. Είναι σε πλ δ σύμφωνα με την παράδοση και τα εκτελεί ο άνθρωπος με τον τρόπο του. Που είδες την ειρωνεία?
Ίσως να εννόησα εγώ λάθος.
Όμως το:
Τώρα περί παραδόσεων δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακούσματα από Αγιασοφιά, δεν έτυχε να ακούσω τον Κουκουζέλη.
μου "βγάζει" κάτι τέτοιο.
Αν δεν εσείς λέτε ότι δεν το είπατε ειρωνικά εγώ σας ζητώ συγνώμη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
dimitris;1993 Επίσης μια υπέροχη ηχογράφηση του 50ου ψαλμού σε βαρύ αντί για δεύτερο (Χ'' αθανασίου) που ψάλλει δεξιά ο Στανίτσας και αριστερά ο Παπα-τσούμαρης. κ.α πολλά.[/QUOTE said:
Γιατι δεν ανεβαζεις την ηχογραφηση που αναφερεις ;
 
Top