CD με έργα του Ιωάσαφ Διονυσιάτου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
[Σημ συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από εδώ.

Μια που το 'φερε η κουβέντα, γνωρίζει κανείς πόσα CD έχει βγάλει με έργα του Ιωάσαφ η χορωδία του Πανεπιστημίου Μακεδονίας; Έχω ένα, με άσπρο φόντο, και πρέπει να έχω δει και στο εμπόριο ένα με κόκκινο. Υπάρχουν κι άλλα;
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἔχω τὸ κόκκινο, «Ἰωάσαφ Διδάσκαλος Διονυσιάτης, Μουσικοὶ Θησαυροὶ Ἁγίου Ὄρους», ἔκδοση τῆς Μ. Διονυσίου 1998.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν θέλετε γράψτε τα περιεχόμενα από τα δύο CD. Σε ποιο βρίσκεται το "Άξιον εστί ";

Περιεχόμενα τοῦ δικοῦ μου (κόκκινο) ἐδῶ. Τὸ Ἄξιον ἐστι δὲν περιέχεται.

Ιωάσαφ διδάσκαλος Διονυσιάτης μουσικοί θυσαυροί Αγίου Όρους /
Συγγραφέας: Ιωάσαφ, Διονυσιάτης., Αλυγιζάκης, Αντώνιος Ε., Πανεπιστημιακή Βυζαντινή Χορωδία Θεσσαλονίκης Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ιερά Μονή Αγίου Διονυσίου (Αθως, Ελλάδα)
Άθως : Ιερά Μονή Αγίου Διονυσίου Αγίου ́Ορους, 1998. 1998.
Θέματα:
Εκκλησιαστική μουσική -- Ορθόδοξη Ανατολική Εκκλησία
Description:
1 μουσικός δίσκος : digital, stereo ; 4 3/4 in. + ένθετο (31σ.)
Contents:
1. Προσόμοια Κοιμήσεως τηε Θεοτόκου, ήχος α ́ -- 2. Θεοτόκε Παρθένε, οκτάηχον -- 3. Την στρατοπεδαρχία, ιδιόμελον ήχος πλ. δ' -- 4. Ευλογητάρια αργά, ήχος πλ.α' -- 5. Εωθινόν β', ήχος β' -- 6. Δοξολογιά αργή, ήχος πλ. δ' -- 7. Δούλοι Κύριον, πολυέλεος δίστιχος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το λευκό έχει:

1. Χερουβικόν, ήχος Δ', Άγια
2. «Άξιον εστίν», ήχος Δ'
3. «Αινείτε τον Κύριον», ήχος πλ. β'
4. «Μυστήριον ξένον», (Καταβασία Χριστουγέννων), ήχος Α'
5. «Στέργειν μεν ημάς», (Καταβασία Χριστουγέννων), ήχος Α'
6. «Ο Άγγελος εβόα», (καλοφωνικός ειρμός), ήχος Α'
7. «Αινείτε τον Κύριον», ήχος Βαρύς
8. «Εις μνημόσυνον αιώνιον», ήχος βαρύς
9. «Νυν αι δυνάμεις», ήχος Α'
10. «Γεύσασθε και ίδετε», ήχος Γ'
11. «Δι' ευχών», ήχος Α'
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το λευκό έχει:
...........
2. «Άξιον εστίν», ήχος Δ'
........

Αυτό τουλάχιστον κάνε τον κόπο να το ανεβάσεις (το μουσικό κείμενο εννοώ, εφόσον υπάρχει). Βέβαια και όλα τα μουσικά κείμενα δεν θα ήταν άσχημα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα.:)
Το τελευταίο ισχύει για το κόκκινο, ασφαλώς!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτό τουλάχιστον κάνε τον κόπο να το ανεβάσεις (το μουσικό κείμενο εννοώ, εφόσον υπάρχει). Βέβαια και όλα τα μουσικά κείμενα δεν θα ήταν άσχημα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα.:)
Το τελευταίο ισχύει για το κόκκινο, ασφαλώς!
Δε συνοδεύεται το CD από μουσικά κείμενα. Νομίζω πως έχει κυκλοφορήσει βιβλίο Θ. Λειτουργίας του Ιωάσαφ, δυστυχώς όμως δεν την έχω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δε συνοδεύεται το CD από μουσικά κείμενα. Νομίζω πως έχει κυκλοφορήσει βιβλίο Θ. Λειτουργίας του Ιωάσαφ, δυστυχώς όμως δεν την έχω.

Αυτός που μου το ζήτησε, μου είπε ότι έχει τη φυλλάδια με τα κείμενα του CD απ' όπου λείπει μόνο το συγκεκριμένο κομμάτι. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να εννοούσε. Όσο για το βιβλίο, η Ι.Μ. Άγ. Διονυσίου κυκλοφόρησε βιβλίο με μουσικά κείμενα του Ιωάσαφ για τον Εσπερινό και τον Όρθρο. Η Λειτουργία δεν κυκλοφόρησε ακόμα. Το βιβλίο που λες, είναι άλλο;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Το "Άξιον εστιν" που περιέχεται στο "άσπρο" cd, το οποίο δεν έχει μουσικά κείμενα, είναι του ιερέως Γεωργίου Ρυσίου.
Υπάρχει και ένα μικρού μεγέθους βιβλίου με Κοινωνικά του Ιωάσαφ, όπου πάλι δεν υπάρχει "Άξιον εστιν".
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το "Άξιον εστιν" που περιέχεται στο "άσπρο" cd, το οποίο δεν έχει μουσικά κείμενα, είναι του ιερέως Γεωργίου Ρυσίου.

Είναι αυτό το "Άξιον εστί";
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτός που μου το ζήτησε, μου είπε ότι έχει τη φυλλάδια με τα κείμενα του CD απ' όπου λείπει μόνο το συγκεκριμένο κομμάτι. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να εννοούσε.
Μήπως βρήκε κάπως τις παρτιτούρες του χορού; Το CD πάντως το έχω γνήσιο και δεν έχει μουσικά κείμενα.
Όσο για το βιβλίο, η Ι.Μ. Άγ. Διονυσίου κυκλοφόρησε βιβλίο με μουσικά κείμενα του Ιωάσαφ για τον Εσπερινό και τον Όρθρο. Η Λειτουργία δεν κυκλοφόρησε ακόμα. Το βιβλίο που λες, είναι άλλο;
Είχα την εντύπωση πως, μετά το βιβλιαράκι με τα Κοινωνικά του Ιωάσαφ, βγήκε και Λειτουργία του. Μπορεί και να σφάλλω. Μπορεί να είδα τον τόμο Εσπερινού και Όρθρου και να το μπέρδεψα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δε συνοδεύεται το CD από μουσικά κείμενα.

Υπάρχει πάντως και κάποια μουσική φυλλάδα του Αλυγιζάκη που περιέχει τα μουσικά κείμενα από το CD. Μήπως την έχει κανείς;
 
Τωρα που το ακουσα ωντως ειναι παρα πολυ ωραιο και ηταν μεγαλη η χαρα μ αν εβρισκετο το μουσικο κειμενο
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
σκαλίζοντας τό ἀρχεῖο μου βρῆκα τά ἀργά εὐλογητάρια σέ σύνθεση τοῦ Ἰωάσαφ Διονυσιάτου, ὅπως ἀποδίδονται ἀπό τήν πανεπιστημιακή βυζαντινή χορωδία ὑπό τόν καθηγητή Ἀντώνιο Ἀλυγιζάκη. Εἶχα καταγράψει τό κομμάτια αὐτό ἀπό παλαιά ραδιοφωνική ἐκπομπή πρό δεκαετίας περίπου.
 

Attachments

  • ευλογητάρια, μέλος Ιωάσαφ Διονυσιάτου.mp3
    10.5 MB · Views: 87

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Από το CD «Ἰωάσαφ Διδάσκαλος Διονυσιάτης, Μουσικοὶ Θησαυροὶ Ἁγίου Ὄρους».

Το μουσικό κείμενο του Θεοτόκε Παρθένε εδώ

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=29858
 

Attachments

  • Προσόμοια Κοιμήσεως της Θεοτόκου, Ήχος Α΄.mp3
    5.7 MB · Views: 54
  • Θεοτόκε Παρθένε, Οκτάηχον.mp3
    9.4 MB · Views: 71
Last edited:

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Επίσης από το ίδιο CD.

Υπάρχουν επίσης και το Ιδιόμελον, Την Στρατοπεδαρχίαν και η Αργή Δοξολογία σε Πλ. Δ΄, που ανέβηκαν εδώ από τον Δομέστιχο και τον κ. Κερμελίδη αντίστοιχα. Τέλος τα Ευλογητάρια ανέβηκαν στο μήνυμα αρ. 15 από τον κ. Λεωνίδα. Με αυτά συμπληρώθηκε ο εν λόγω ψηφιακός δίσκος.

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=7146
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=19608
 

Attachments

  • Κεκραγάρια, Ήχος Α΄.mp3
    3.1 MB · Views: 45
Top