Ακολουθία της Θείας Μεταλήψεως

Από καιρό μου άρεσε αυτή η ακολουθία και επειδή κάθε φορά που θα κοινωνούσα μου ήταν ποιό ελκυστικό να την σιγοψάλω μόνος μου παρά να την διαβάζω (λόγω του μικροβίου του ψάλτη...:cool:)
αποφάσισα να την ''τονίσω'' συμφωνα με τους διατεταγμένους ειρμούς .

Μετά και από αυτά λοιπόν
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=90059&postcount=1
και για να μπεί στο σωστό υπόμνημα αποφάσισα να την γράψω μόνος μου...και ιδού.

Την αφιερώνω στο αγαπητό μας forum και σε όσους είχαν την ίδια με μένα ανάγκη.

(Εχω και την εντύπωση ότι μπορεί να ειπωθεί και πρίν το κοινωνικό ιδιαίτερα σε αγρυπνία η και μετά τον εσπερινό του σαββάτου στο τέλος χωρίς μικρόφωνα για τους ''μέλλων φαγείν''...

Τέλος να υπογραμίσω ότι ''η ηλεκτρονική επεξεργασία των μουσικών κειμένων έγινε με τη χρήση του προγράμματος «Πανδουρίς 1.1» του Πέτρου Κ. Μουστάκα)''.
(πρώτη εκδοση)
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=127302&postcount=1
και ευχαριστώ τον φίλο και αδελφό συμφουρίτη Δ...γιά την καταγραφή στον υπολογιστή.

Επειδή ειναι η πρώτη φορά που επιχειρούμε κάτι ανάλογο εγώ και ο αδελφός Δ.
θα ήθελα να είστε επιεικείς στον τυχόν σχολιασμό σας αλλά και θα ήταν ευχαρίστως ευπρόσδεκτες τυχόν υποδείξεις για βελτιώσεις σε όλα τα επίπεδα.

Μέ την πρώτη ευκαιρία θα το ανεβάσω και από στασίδι...

Καλή χρονιά.

Υ.Γ. Ο φίλος μας ας πούμε δεν μπορούσε να βρεί πώς θα βάλει μεγάλο αρχίγραμμα στόν κάθε ειρμό.
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΛΗΨΕΩΣ (ΜΟΥΣΙΚΑ).pdf
    180.8 KB · Views: 1,014
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ολόκληρη την ακολουθία από 45 σελίδες περίπου την Μελωδογράφησε από το 2009 ο Γ.Κ. Μιχαλάκης και μου την δώρησε με την εντολή να την αναρτήσω και στο Ψαλτολόγιο.
Η αρχική καταγραφή της για τις ανάγκες της εις την Γαλλία Αδελφότητος έχει ( εκτός από τους τόνους κλπ κλπ) και παύλες, τα οποία και θα πρέπει να αφαιρέσω προσεκτικά. Είμαι στην 15η σελίδα και πρέπει να το κάνω και στις υπόλοιπες 30 σελίδες. Θα προσπαθήσω το δυνατόν συντομότερο.
Επισυνάπτω τις πρώτες 15 σελίδες, και όταν ολοκληρώσω την επεξεργασία θα την αναρτήσω ολόκληρη.
 

Attachments

  • Ακολουθία Θείας Μεταλήψεως Γ.Κ. Μιχαλάκη.pdf
    781.9 KB · Views: 673
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπό πότε οἱ εἱρμοί ψάλλονται μετά προϋμνίου;
Ἐπίσης σ᾿ αὐτόν τόν (ἰδιωτικό) κανόνα δέν ψάλλονται εἱρμοί. Ψάλλεται ὅπως ἡ Παράκληση, ἄνευ εἱρμῶν.
Ὁ στίχος «Μνησ θη τι μου Κυ ρι ε εν τη Βα σι λει α σου» ἀπό ποῦ προκύπτει;
Ἀντιθέτως στίχος/προΰμνιον «Δο ξα σοι ο Θε ος η μων δο ξα σοι» λέγεται στό α΄ τροπάριο καί στά δύο τελευταῖα Δόξα, Καὶ νῦν.

Ἠχογράφηση ἐδῶ.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η συνημμένη καταγραφή του κανόνα της Θείας Μεταλήψεως είναι κόπος και ευγενική προσφορά του φίλου Βασιλείου Ψυλλάκου. Οι ευχαριστίες σε εκείνον.
 

Attachments

  • CanonHolyCommunion-VPsilacos-2014.pdf
    264.6 KB · Views: 308

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ολόκληρη την ακολουθία από 45 σελίδες περίπου την Μελωδογράφησε από το 2009 ο Γ.Κ. Μιχαλάκης και μου την δώρησε με την εντολή να την αναρτήσω και στο Ψαλτολόγιο.
......................................................... Είμαι στην 15η σελίδα και πρέπει να το κάνω και στις υπόλοιπες 30 σελίδες. Θα προσπαθήσω το δυνατόν συντομότερο.
Επισυνάπτω τις πρώτες 15 σελίδες, και όταν ολοκληρώσω την επεξεργασία θα την αναρτήσω ολόκληρη.
Χαίρετε.
κ. Βασίλη, δέκα (10) και πλέον έτη μετά, μάλλον, ξεχάσατε να αναρτήσετε και τις υπόλοιπες σελίδες...
 
Top