Απονομή οφφικίου στον Γεώργιο Ντόβολο

Τελικά το οφφίκιο έγινε πολύ της μόδας.
Καλό είναι να δίνεται κάτι τώρα που υπάρχει κρίση για να υπάρχει έστω ηθική ανταμοιβή αυτών που κοπιάζουν στο χώρο της ψαλτικής αντί οικονομικής απολαβής.
Αξιος !!! Άξιος και ο Δεσπότης που το σκέφτηκε και το έπραξε.

Εμπρός λοιπόν και οι υπόλοιποι του λεκανοπεδίου Αττικής και των περιχώρων.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άξιος ο Γιώργος, γιατί με πολλή προσοχή, ζήλο, αφοσίωση και πιστότητα στην παράδοση κάνει αυτό που κάνει!!

ΥΓ Παρόμοιο οφφίκιο της τοπικής μας εκκλησίας έχει και ο Παναγιώτης Σουσούνης.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τελικά το οφφίκιο έγινε πολύ της μόδας.
Καλό είναι να δίνεται κάτι τώρα που υπάρχει κρίση για να υπάρχει έστω ηθική ανταμοιβή αυτών που κοπιάζουν στο χώρο της ψαλτικής αντί οικονομικής απολαβής.
Αξιος !!! Άξιος και ο Δεσπότης που το σκέφτηκε και το έπραξε.

Εμπρός λοιπόν και οι υπόλοιποι του λεκανοπεδίου Αττικής και των περιχώρων.

Δὲν τρώγεται ὅμως τὸ ὀφίκιο, δυστυχῶς. Καλύτερα τὸ μετρητό ...
 

ΑΝΑΣΤΑΣΗΣG7

Αναγνώστης Αναστάσιος Φετάνης
Πάντα Άξιος !!! Να έχει έτη πολλά και ευλογημένα !!! Ποιο οφφίκιο , όμως , έλαβε ; Αυτό του Αναγνώστου ;:confused:
 
P

PANROUST

Guest
Πάντα Άξιος !!! Να έχει έτη πολλά και ευλογημένα !!! Ποιο οφφίκιο , όμως , έλαβε ; Αυτό του Αναγνώστου ;:confused:
Άρχοντος πρωτοψάλτου Μητροπόλεως Καισαριανής
 
P

PANROUST

Guest
Θέλω και εγώ με την σειρά μου να συγχαρώ τον Γιώργο Ντόβολο για την απονομή οφφικίου που του δόθηκε,του Άρχων πρωτοψάλτου της Μητροπόλεως Καισαριανής Βύρωνος και Υμηττού.Είχα την τιμή να με φιλοξενήσει σήμερα το πρωί στο αναλόγιο του ο Γιώργος και να παρακολουθήσω την απονομή οφφικίου του.
Εύχομαι στον Γιώργο υγεία και εις ανώτερα και να συνεχίσει με τα έργα του στην διατήρηση της μουσική μας και για να αποδείξει ότι το οφφίκιο που πήρε το πήρε γιατί το άξιζε.
Άξιος ! ! !
 

Δὲν τρώγεται ὅμως τὸ ὀφίκιο, δυστυχῶς. Καλύτερα τὸ μετρητό ...

Άμα σε ξέρει ο Δεσπότης και οι παρευρισκόμενοι γύρω του όλα γίνονται.
Νομίζω θα ήταν καλή ιδέα όλοι οι πρωτοψάλτες των μητροπόλεων όλων των ναών να γίνουν άρχοντες πρωτοψάλτες στις αντίστοιχες μητροπόλεις τους καθώς και οι λαμπαδάριοι επίσης.
Και έτσι θα είμαστε όλοι ευτυχισμένοι καθώς όλα τα μέλη του φόρουμ θα έχουν επίσημο τίτλο γιατί όλοι πραγματικά λίγο ως πολύ το αξίζουμε.

Άξιος και πάλι και καλή δύναμη στο πολύτιμο έργο που επιτελεί.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Νομίζω θα ήταν καλή ιδέα όλοι οι πρωτοψάλτες των μητροπόλεων όλων των ναών να γίνουν άρχοντες πρωτοψάλτες στις αντίστοιχες μητροπόλεις τους καθώς και οι λαμπαδάριοι επίσης....

Έλα όμως που δεν είναι όλοι ίσοι κι όμοιοι!
 
Έλα όμως που δεν είναι όλοι ίσοι κι όμοιοι!

Παρόλα αυτά πολλοί που δεν είναι ίσοι και όμοιοι έχουν και πτυχίο και δίπμωμα βυζαντινής μουσικής και ακόμα δίπλωμα μουσικοδιδασκάλου. Οπότε πιστεύω δεν θα πείραζε αν όλοι δεν ήταν όλοι όμοιοι και ίσοι καθόλου.
 

kostas psaltis

Νέο μέλος
Συγχαρητήρια στον συνάδελφο.....Άρχοντας όμως Πρωτοψάλτης-Λαμπαδάριος δεν είναι μόνο του Οικουμενικού Πατριαρχείου???Όλοι ίσοι κι όμοιοι????Σε καμία περίπτωση δεν θίγω τον συνάδελφο μα σε καμία........Απλά έχω απορία με το '' Άρχοντας''....Και πάλι συγχαρητήρια....
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Συγχαρητήρια στον συνάδελφο.....Άρχοντας όμως Πρωτοψάλτης-Λαμπαδάριος δεν είναι μόνο του Οικουμενικού Πατριαρχείου???Όλοι ίσοι κι όμοιοι????Σε καμία περίπτωση δεν θίγω τον συνάδελφο μα σε καμία........Απλά έχω απορία με το '' Άρχοντας''....Και πάλι συγχαρητήρια....

Πες τα "χρυσόστομε"!!!
 
P

ptz

Guest
Κατ αρχήν,συγχαρητήρια στον φίλο και μέλος του ΟΦΕΛΠ Γιώργο Ντόβολο,γιά το τιμητικό οφφίκιο.Το αξίζει.Ξέρω πόσο πασχίζει να γίνει καλύτερος.Και πόσο πρόθυμος είναι να βοηθήσει σε ότι του ζητηθεί από τα ψαλτικά.
Ο άστοχος και εν πολλοίς κακόβουλος σχολιασμός ωρισμένων εδώ,προσδιορίζει βέβαια τους ιδίους.
Δεν διαφωνώ με την άποψη ό,τι η συχνή παροχή ψαλτικών οφφικίων από το Οικουμενικό Πατριαρχείο δημιούργησε πληθωρισμό.Ομως εδώ μία συγκεκριμένη Μητρόπολις,με απόφασή της,τίμησε έναν Ιεροψάλτη της δικαιοδοσίας της γιά συγκεκριμένους λόγους.Μακάρι και οι πλείστοι των Μητροπολιτών να τιμούν τους ψάλτες των.Υπάρχει Μητροπολίτης στην Αττική,ο οποίος κάθε χρόνο σε μεγάλη πανήγυρη ναού περιφερείας του, στο τέλος ευχαριστεί από Δημάρχους, επιτρόπους,συμβούλια,ερανικές επιτροπές, νεωκόρους και καθαρίστριες και δεν αναφέρεται καθόλου στους ψάλτες του Ναού.
Κατά την άποψή μου,ο πλέον αρμόδιος σήμερα γιά απονομή ηθικών αμοιβών και οφφικίων είναι ο επιχώριος Επίσκοπος.Αλλά και ο κανονισμός των Ιεροψαλτών παρέχει και υποδεικνύει αυτήν την δυνατότητα.
Ας μην συγχέουμε τα Πατριαρχικά οφφίκια-που πρέπει πιστεύω να απονέμονται μόνο σε Πατριαρχικούς- με το έργο και τον τρόπο διοικήσεως των Μητροπόλεων της Εκκλησίας της Ελλάδος.
 
Top