[Ψάχνω] Ψαλτολόγιον εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει μια εφαρμογή για εγκατάσταση σε κινητό τηλέφωνο με λειτουργικό Android;
Έχω δει πάρα πολλές τέτοιες εφαρμογές ελληνικές και ξένες στο Google Play και πιστεύω πως δε πρέπει να είναι και τόσο δύσκολο.
Υπάρχουν και κάποιες σελίδες που σε βοηθούν για κάτι απλό τουλάχιστον. Δοκίμασα την AppsGeyser και έφτιαξα κάτι, μέσα σε ένα λεπτό δηλαδή, αυτό εδώ: http://www.appsgeyser.com/getwidget/Psaltologion/
Απλά κάνεις κάποια κλικ και αυτό είναι όλο. Όμως δεν είναι αυτό που ψάχνω.
Θα πρέπει μόλις ανοίγει η εφαρμογή να έχει τη δυνατοτητα και να δείχνει τις βασικές κατηγορίες αλλά κυρίως να πηγαίνει στα τελευταία μηνύματα τα οποία να φαίνονται με μεγάλα γράμματα, ο τίτλος να ξεχωρίζει και από κάτω το περιεχόμενο όπως για παράδειγμα είναι αυτή εδώ η εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/...wxLDEsIm5ldC5qaW1ibGFja2xlci5uZXdzd2lkZ2V0Il0.
gs6h_wN1ChDLrgS-Ji18PAejaSdZq_adq4ysMtJJ7lkeM7JOGKBn2pRYm6O6yROmKQ=h230
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ βολικό. Πολλές φορές μπαίνω από το κινητό μου (android), αλλά το να προσπαθήσω να γράψω ένα μήνυμα γίνεται σκέτο βασανιστήριο, διότι μου κάνει πολύ ζουμ στο πλαίσιο κειμένου (χωρίς δυνατότητα αποεστίασης), αρνούμενο μάλιστα πολλές φορές να "ρολάρει" προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, με αποτέλεσμα να γίνεται εκνευριστικά δύσκολο να το διαχειριστώ. Π.χ. μία καλή διαχείρηση κάνει το αντίστοιχο προγραμματάκι για το insomnia.gr (εδώ). Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό το αντιμετωπίζουν κι άλλα μέλη...
 
Last edited:
Ομοίως, τα ίδια προβλήματα. Κατά τη γνώμη μου, αν φτιαχτεί μία εφαρμογή για το αγαπημένο μας Ψαλτολόγιον πρέπει να συμπεριλαμβάνει εγγενώς τις λειτουργίες σύνθεσης νέου μηνύματος, παράθεσης και επεξεργασίας κειμένου, ώστε να αποφευχθούν τα προβλήματα συμβατότητας του περιηγητή.

Και φυσικά να προστεθεί στο Google Play!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό το αντιμετωπίζουν κι άλλα μέλη...


Όχι αυτοί που έχουν i-phone πάντως. Τα πάντα λειτουργούν στην εντέλεια. Μπορείς να βάζεις και smilies (φατσούλες) και links (συνδέσμους). Ακόμη και multi-guote αν έχεις υπομονή. Μόνο αρχεία δεν μπορώ να επισυνάψω, από αυτά που υπάρχουν ήδη στη μνήμη του τηλεφώνου (η διαχείρηση αρχείων έχει γενικά ιδιαιτερότητες στο i-phone).

υγ. Καθώς στον τίτλο του θέματος μιλάει γενικά για κινητά κι όχι ειδικά για android, νομίζω ότι είμαι εντός θέματος.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όχι αυτοί που έχουν i-phone πάντως. ....[/I][/SIZE]

Μη το λες αυτό! Τα μηνύματα ιδίως, παρόλο που κάνει αυτά που λες, είναι σκέτη ταλαιπωρία. Μια εξειδικευμένη εφαρμογή, θα έλυνε τα χέρια όλων. Υπάρχουν και εφαρμογές, επί πληρωμή φυσικά, που είναι φτιαγμένες ειδικά για φόρουμ, όπως το tapatalk.
 
Μη το λες αυτό! Τα μηνύματα ιδίως, παρόλο που κάνει αυτά που λες, είναι σκέτη ταλαιπωρία. Μια εξειδικευμένη εφαρμογή, θα έλυνε τα χέρια όλων. Υπάρχουν και εφαρμογές, επί πληρωμή φυσικά, που είναι φτιαγμένες ειδικά για φόρουμ, όπως το tapatalk.

Το Ψαλτολόγιον είναι ενεργοποιημένο για προβολή από την εφαρμογή tapatalk;
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Νομίζω πως είναι ακριβώς αυτό που ψάχναμε. Τα έχει όλα.
Πολλές ευχαριστίες στους κυρίους Αβραμίδη και Προκοπίου για την πρότασή τους (σχετικό θέμα εδώ επίσης http://analogion.com/forum/showthread.php?t=24838 ) και φυσικά στον διαχειριστή μας για την υλοποίηση της.
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από το πρόγραμμα. Θα πρέπει να μπαίνει κανείς με το λογαριασμό του γιατί ως απλός επισκέπτης αν δεν κάνω λάθος δεν έχει πολλές δυνατότητες όπως να βλέπεις τα τελευταία μηνύματα.

-στη πρώτη φώτο εμφανίζεται το αποτέλεσμα της αναζήτησης με λέξη κλειδί psaltologion.
-στη δεύτερη όλα τα τελευταία μηνύματα όχι μόνο της ημέρας αλλά πολύ περισσότερα ανάλογα με το πιο κουμπάκι θα διαλέξουμε από το μενού της κορυφής. Εδώ μας δίνει 447 μηνύματα! υπερ αρκετά δηλαδή για όποιον δε μπαίνει συχνά ώστε να μη χάνει τίποτα :)
-η τρίτη φώτο μας δείχνει ποιο φόρουμ να διαλέξουμε
-η τέταρτη μας εμφανίζει με έντονα γράμματα που υπάρχει νέο αδιάβαστο μήνυμα
-η πέμπτη φώτο είναι συνέχεια της προηγούμενης. Έχουμε μπει στην υποκατηγορία και βλέπουμε πάλι με έντονα γράμματα που υπάρχει νέο μήνυμα.
-η έκτη φώτο επίσης συνέχεια της προηγούμενης μας δείχνει το αδιάβαστο μήνυμα με έντονα γράμματα.
-και η έβδομη φωτογραφία δείχνει τον τρόπο που μπορούμε να ενεργήσουμε πάνω στα μηνύματα με απαντήσεις, ευχαριστώ κ.ο.κ. απλά κάνοντας ένα κλικ οπουδήποτε πάνω σε ένα μήνυμα εμφανίζεται αυτή η μικρή γκρι μπάρα με αυτές τις επιπλέον ιδιότητες.

Δε κοίταξα πως ανεβάζουν συνημμένα. Γνωρίζει κανείς;
 

Attachments

  • Screenshot_2012-11-08-15-13-55.png
    Screenshot_2012-11-08-15-13-55.png
    17.1 KB · Views: 24
  • Screenshot_2012-11-08-15-16-46.png
    Screenshot_2012-11-08-15-16-46.png
    70.9 KB · Views: 23
  • Screenshot_2012-11-08-15-17-28.png
    Screenshot_2012-11-08-15-17-28.png
    24.2 KB · Views: 23
  • Screenshot_2012-11-08-15-17-53.png
    Screenshot_2012-11-08-15-17-53.png
    42.6 KB · Views: 22
  • Screenshot_2012-11-08-15-18-02.png
    Screenshot_2012-11-08-15-18-02.png
    37.8 KB · Views: 22
  • Screenshot_2012-11-08-15-18-14.png
    Screenshot_2012-11-08-15-18-14.png
    69.9 KB · Views: 21
  • Screenshot_2012-11-08-15-19-33.png
    Screenshot_2012-11-08-15-19-33.png
    61.3 KB · Views: 23

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υποθέτω ότι αυτή είναι η εμφάνιση σε Android. Στο iPhone δεν βλέπω κάτι σχετικό με την τελευταία εικόνα, ούτε thanks, ούτε quote, βλέπω όμως τη δυνατότητα ανεβάσματος συνημμένων από φάκελο του κινητού ή από την κάμερα.
 
Υποθέτω ότι αυτή είναι η εμφάνιση σε Android. Στο iPhone δεν βλέπω κάτι σχετικό με την τελευταία εικόνα, ούτε thanks, ούτε quote, βλέπω όμως τη δυνατότητα ανεβάσματος συνημμένων από φάκελο του κινητού ή από την κάμερα.

Ναι... είναι σε android. Το μενού με τα thanks, quote, κτλ εμφανίζεται ως αναδυόμενο παράθυρο στο προσκήνιο μετά από πίεση σε μία ανάρτηση. Δεν γνωρίζω για το iPhone.

Ας σημειωθεί ότι το γράμμα φ, δεν φαίνεται στην εφαρμογή για android, σε stock συσκευές.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ένα άλλο πρόβλημα που παρατηρώ, είναι ότι μου εμφανίζει ως "αδιάβαστα" θέματα και μηνύματα που τα έχω δει στον υπολογιστή. Αν κάνω περιστασιακή χρήση από το κινητό, όταν θα ανοίγω την εφαρμογή, θα έχει δεκάδες μηνύματα αδιάβαστα, και που να ξεχωρίσεις τι έχεις δει και τι όχι!
 
Ένα άλλο πρόβλημα που παρατηρώ, είναι ότι μου εμφανίζει ως "αδιάβαστα" θέματα και μηνύματα που τα έχω δει στον υπολογιστή. Αν κάνω περιστασιακή χρήση από το κινητό, όταν θα ανοίγω την εφαρμογή, θα έχει δεκάδες μηνύματα αδιάβαστα, και που να ξεχωρίσεις τι έχεις δει και τι όχι!

Εν τάξει , αυτό θα συνέβαινε και αν έμπαινες και με δυο διαφορετικούς υπολογιστές , π.χ σπίτι -δουλειά ή λάπ - τοπ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εν τάξει , αυτό θα συνέβαινε και αν έμπαινες και με δυο διαφορετικούς υπολογιστές , π.χ σπίτι -δουλειά ή λάπ - τοπ.

Όχι, δεν συμβαίνει. Ακόμη κι απ' το κινητό αν μπω με το safari, αναγνωρίζει τα θέματα που έχω δει στον υπολογιστή.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ένα άλλο πρόβλημα που παρατηρώ, είναι ότι μου εμφανίζει ως "αδιάβαστα" θέματα και μηνύματα που τα έχω δει στον υπολογιστή. Αν κάνω περιστασιακή χρήση από το κινητό, όταν θα ανοίγω την εφαρμογή, θα έχει δεκάδες μηνύματα αδιάβαστα, και που να ξεχωρίσεις τι έχεις δει και τι όχι!

Το πρόβλημα αυτό αναφέρεται οτι διορθώθηκε στην τελευταία αναβάθμιση (την έκανα σήμερα). Δοκιμάστε το.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το tapatalk φοβερό! Η χρήση του Ψαλτολογίου στο κινητό με android κυριολεκτικά απογειώνεται! Μόλις έγραψα 2-3 μηνύματα (μεταξύ των οποίων και το παρόν) και άλλα τόσα ΠΜ με χαρακτηριστική ευκολία, αξίζει με τα χίλια! Βλέπει και τα πολυτονικά χωρίς κανένα πρόβλημα! Το μόνο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι δεν αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες στα συνημμένα και αντ' αυτών βάζει κουτάκια.:( (Βάζει και φατσούλες, όπως βλέπετε...) Για τα συνημμένα που ρώτησε κάποιος, φαίνεται να υποστηρίζει μόνο εικόνες προς το παρόν, που μπαίνουν αν πατήσετε το κουμπί με τη φωτογραφία στο κάτω μέρος του υπό αποστολή μηνύματος.

ΥΓ Μόλις τελείωνα το μήνυμα αυτό, χτυπάει ο ήχος του SMS και μαντέψτε τι ήταν: ειδοποίηση από το tapatalk για νέο ΠΜ στο Ψαλτολόγιο! Δημήτρη, η προσθήκη του forum στο tapatalk ήταν από τα πιο σημαντικά που έχεις κάνει, καθώς το προωθεί σε μεγάλο βαθμό στα κινητά και τις ταμπλέτες, όπου είναι το μέλλον (για να μην πω το παρόν...) στη διαδικτυακή περιήγηση. Σ' ευχαριστούμε πολύ!
 
Last edited:
Ας σημειωθεί ότι το γράμμα φ, δεν φαίνεται στην εφαρμογή για android, σε stock συσκευές.

Το πρόβλημα λύνεται ως εξής (σύμφωνα με σχόλιο χρήστη στο Google Play):
Περισσότερα > Ρυθμίσεις > Μέγεθος γραμματοσειράς > Μεγάλη.
 
Top